Κολλησαν τα XP μου !!!

Ας χαλαρώσουμε και λίγο... Aς κουτσομπολέψουμε μια σταλιά, ας πούμε και κανένα ανέκδοτο!

Συντονιστές: theiapythia, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
paink1ller

Κολλησαν τα XP μου !!!

Δημοσίευση από paink1ller » 21 Σεπ 2009 16:15

Ω, ναι ! Υστερα απο 3-4 χρονια απροβληματιστης καθημερινης λειτουργιας ξαφνικα "ξερασε" ο explorer.exe και παγωσαν ολα !
Restart αναγκαστικα και απο οτι βλεπω δεν προκειται να συνελθει απο το κτυπημα.. Μαλλον παω για φορματ !!! :D

ΘΑ ΠΑΡΩ MAC! ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΕΤΑΙ ΑΛΛΟ ΑΥΤΗ Η ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ :P
Ηobby: Shooting photons

Άβαταρ μέλους
dva_dev
Script Master
Επικοινωνία:

Κολλησαν τα XP μου !!!

Δημοσίευση από dva_dev » 21 Σεπ 2009 17:40

Σε 3-4 χρόνια θα λες "ξαφνικα "ξερασε" ο finder και παγωσαν ολα !". :D

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Κολλησαν τα XP μου !!!

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 21 Σεπ 2009 17:50

:think: :think: :think: :think:

Άβαταρ μέλους
mrpc
WebDev Moderator
Επικοινωνία:

Κολλησαν τα XP μου !!!

Δημοσίευση από mrpc » 02 Οκτ 2009 01:36

dva_dev έγραψε:Σε 3-4 χρόνια θα λες "ξαφνικα "ξερασε" ο finder και παγωσαν ολα !". :D
Λίγο πιο δύσκολο αυτό...

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Κολλησαν τα XP μου !!!

Δημοσίευση από DGeorge » 26 Οκτ 2009 10:53

Καλημέρα :D :D
Ζητώ συγγνώμη για την πολύ αργοπορημένη απάντηση :( .
Αν δεν έχεις προχωρήσει ήδη στο 'απονενοημένο διάβημα' (βλέπε FORMAT :D :D ), θα σου συνιστούσα να δεις εδώ: http://www.freestuff.gr/forums/viewtopi ... highlight=
όπου ο φίλος c0d3punk αντιμετωπίζει άλλο παλαβό (επιπέδου Start-Up) από τα XP.
Θα διαβάσεις ότι του έγραψα το post:
Επειδή η 'επιδημία' δείχνει να είναι στο "Υλικό" (είχα πιο βάρβαρη περίπτωση), κάνεις "Repair" από την κονσόλα (πρώτο "R" στην εγκατάσταση). Εκεί χρησιμοποιείς δύο εντολές: Την 'FIXBOOT' ή/και την 'FIXMBR'. Η πρώτη επισκευάζει/αντικαθιστά το Boot Sector. Η δεύτερη επισκευάζει/αντικαθιστά το Master Boot Record. Από τις προειδοποιήσεις τους θα καταλάβεις διάφορα περί file-backup :hammer: :hammer: :whistle: :whistle:
Κατά την ταπεινή μου άποψη, 'κουφά χτυπήματα' στα Windows οφείλονται όλο και περισσότερο σε "Υλικό" (εννοώ δίσκους). Μιλάμε πάντα για την περίπτωση όπου ο χρήστης δεν έβαλε τίποτα drivers όπως εδώ: http://www.freestuff.gr/forums/viewtopic.php?t=45636 :D :D
Υπ'όψιν! Άπαξ και "χτυπήσει" ο σκληρός, δεν γνωρίζω -για την ώρα- το Λειτουργικό (εκτός απ'το παλιό MAC -ίσως-) που θα σταθεί όρθιο. :think: :wink:

Βέβαια το 'απονενοημένο διάβημα' (βλέπε FORMAT :D ) εξακολουθεί να είναι και η πιο 'παστρική λύση' σε τέτοιου είδους προβλήματα:
--Ξεπαστρεύει "γιούς και κόρες" απ'τον δίσκο! και
--Ξαναβάζει τα πάντα στην αρχική τάξη (ανασυγκρότηση)!

Όλα αυτά εφόσον -πάντα- (όπως γράφω και πιο πάνω) ο δίσκος σου είναι σε καλή κατάσταση. Γι'αυτό έχε τον συχνά σ'ένα μικρό Service, αν δεις ότι τα "κουλά" γίνονται συχνότερα! Βάλε τα Windows να ψάξουν για Bad Sectors! Και αν δεις ότι αυτά (τα Bad Sectors) γίνονται πολλά, ο δίσκος αρχίζει να αποχαιρετάει τα 'μάταια' :hammer:

Εξάλλου "3-4 χρόνια απροβλημάτιστης λειτουργίας" (όπως αναφέρεις), κάνουν τον έρημο τον δίσκο ύποπτο για την δημιουργία -έστω- των πρώτων λίγων Bad Sectors του.
Κάτι όμως που κρύβεται :D επιμελώς :D πίσω από τη φράση "3-4 χρόνια απροβλημάτιστης λειτουργίας" είναι: "3-4 χρόνια Τι είδους; απροβλημάτιστης λειτουργίας"
Για παράδειγμα, αν 3-4 χρόνια ασχολιόσουν -κυρίως- με το Internet, δεν νομίζω ότι ο δίσκος θα ζοριζόταν και ιδιαίτερα! Αντίθετα, αν 3-4 χρόνια ασχολιόσουν με κειμενογράφο (άνοιξε, ενημέρωσε, σώσε, διάγραψε, κλπ) τότε -μάλλον- ο δίσκος σου θα ίδρωνε λιγάκι :P
Στη δεύτερη περίπτωση, καταλαβαίνεις, ότι ο δίσκος σου -όντας πιο καταπονημένος- είναι και ύποπτος και για περισσότερα Bad Sectors, ενώ ατην πρώτη για λιγότερα.
Ωστόσο και στις δύο περιπτώσεις, ακόμα και λόγω απλής συμμετοχής του στη λειτουργία των Windows αυτά τα 3-4 χρόνια, έχει κάθε λόγο να παρουσιάσει φθορά υλικού (Bad Sectors - στην περίπτωσή μας).
PC-Ponemenos
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
paink1ller

Κολλησαν τα XP μου !!!

Δημοσίευση από paink1ller » 26 Οκτ 2009 15:25

Σ΄ευχαριστω για την απαντηση DGeorge. Tελικα ο δισκος κτυπησε.

Τα εχω ολα χυμα εδω και αλλαζω συνεχεια δισκους SATA ενω δουλευει το λειτουργικο. Καμια φορα ενω τραβαω τα καλωδια κτλ σταματουσε να κανει επαφη το βυσματακι του κεντρικου δισκου και κολουσαν τα XP. Εκανα μια επανεκκινηση και ολα καλα. Λογικα καποια στιγμη δεν τις αντεξε αυτες τις μικροδιακοπες και εβγαλε BAD sector τα οποια λογικα ειχαν δεδομενα του λειτουργικου. Το εκανα ενα ολικο scandisk για να επισημανει τα BAD και να μην γραφει εκει πανω, εβαλα παλι XP και ολα καλα μεχρι τωρα.

Ενταξει ο δισκος ειναι θαυμα που δουλευει ακομη. Ειναι ενας παλιος 80SATA απο τους πρωτους που ειχαν βγει.. :D

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Κολλησαν τα XP μου !!!

Δημοσίευση από DGeorge » 26 Οκτ 2009 16:14

paink1ller έγραψε:Σ΄ευχαριστω για την απαντηση DGeorge. Tελικα ο δισκος κτυπησε.

Τα εχω ολα χυμα εδω και αλλαζω συνεχεια δισκους SATA ενω δουλευει το λειτουργικο.
Από τα λίγα (αλήθεια λέω) που γνωρίζω, οι SATA δίσκοι δεν είναι Hot-plug!! :-? Οπότε δεν νομίζω να αρέσει στα XP αυτό που κάνεις! :D
paink1ller έγραψε:Καμια φορα ενω τραβαω τα καλωδια κτλ
Τι εννοείς λέγοντας: "Τραβάω καλώδια"; Δεν θέλω να πιστέψω ότι κυριολεκτείς!!! Διαφορετικά -αν κυριολεκτείς μιλάμε για βιασμό κατ'εξακολούθηση και κατά συρροή εναντίον του υλικού σου! :D :cop: :D
paink1ller έγραψε:......σταματουσε να κανει επαφη το βυσματακι του κεντρικου δισκου και κολουσαν τα XP.
Ναίίίί;; Γιά φαντάσου!!! Πάλι καλά που σου ξαναξεκινούσαν! Σημαίνει πραγματικά υλικό αντοχής! :respect:
paink1ller έγραψε:Εκανα μια επανεκκινηση και ολα καλα. Λογικα καποια στιγμη δεν τις αντεξε αυτες τις μικροδιακοπες :D :D και εβγαλε BAD sectors τα οποια λογικα ειχαν δεδομενα του λειτουργικου. :D :D Το εκανα ενα ολικο scandisk για να επισημανει τα BAD και να μην γραφει εκει πανω, εβαλα παλι XP και ολα καλα μεχρι τωρα.
Στη θέση σου θα έπαιρνα συχνότατα-πυκνότατα back-up σε κάποιο stickάκι, και θα ετοιμαζόμουν για τον μοιραίο αποχαιρετισμό :crybaby: :crybaby:
paink1ller έγραψε:Ενταξει ο δισκος ειναι θαυμα που δουλευει ακομη. Ειναι ενας παλιος 80SATA απο τους πρωτους που ειχαν βγει.. :D
Βασικά είναι θαύμα που άντεξε τέτοια μεταχείριση :P Ίσως επειδή -όπως έγραψες- είναι από τους παλιούς SATA... Ποιός ξέρει :question: :think:
Γενικά, σεβάσου το υλικό σου, για να σε σεβαστεί κι αυτό. Όσο πιο άγαρμπα του φέρεσαι, τόσο πιο άγαρμπα θα σου φερθεί! Λογικό δεν είναι; :wink:
PC-Ponemenos
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
geoki

Κολλησαν τα XP μου !!!

Δημοσίευση από geoki » 26 Οκτ 2009 16:45

paink1ller έγραψε:Τα εχω ολα χυμα εδω και αλλαζω συνεχεια δισκους SATA ενω δουλευει το λειτουργικο... Καμια φορα ενω τραβαω τα καλωδια ... Λογικα καποια στιγμη δεν τις αντεξε αυτες τις μικροδιακοπες και εβγαλε BAD sector τα οποια λογικα ειχαν δεδομενα του λειτουργικου. Το εκανα ενα ολικο scandisk για να επισημανει τα BAD και να μην γραφει εκει πανω, εβαλα παλι XP και ολα καλα μεχρι τωρα.
Θαύμα, θαύμα που άντεξε τόσα χρόνια αυτός ο ταλαίπωρος υπολογιστής

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

Κολλησαν τα XP μου !!!

Δημοσίευση από deninho » 26 Οκτ 2009 17:00

DGeorge έγραψε:Από τα λίγα (αλήθεια λέω) που γνωρίζω, οι SATA δίσκοι δεν είναι Hot-plug!! :-? Οπότε δεν νομίζω να αρέσει στα XP αυτό που κάνεις! :D
μια χαρά υποστηρίζουν το hot plug και hot swap, οι [wiki]sata[/wiki]

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Κολλησαν τα XP μου !!!

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 26 Οκτ 2009 17:24

Φανταζομαι το υποστιριζουν σε δίσκο που δεν ειναι το λειτουργικο ετσι?
Αν βγάλεις τον δισκο που έχει το operating system και τον ξαναβαλεις, fantazomai οτ δε ξεκολισει το OS.
:-?
Meizu MX5(5.5"/8Core/3GB/32GB/Sony IMX220 20.7MP)
PC 27'' (3770@3.4/16GB/560SE/500GB SATA3/650W S12G)
Mac mini (2.5GHz/8GB/6630/90GB GorsairGT)

Άβαταρ μέλους
paink1ller

Κολλησαν τα XP μου !!!

Δημοσίευση από paink1ller » 26 Οκτ 2009 18:16

Nαι ειναι θαυμα οτι ζει ακομη :D Βασικα αυτο το pc εκτελει χρεη frontman. Ειναι firewall, antivirus, router, downloader-uploader και τρεχει και ενα virtualbox xp για να εχω αλληλογραφια, msn και αλλα υποπτα softwares. Το εχω και με remote admin συνεχεια.
Το τροφοδοτικο που και που σφυριζει αλλα το κτυπαω και συνερχεται..

Ναι οι δισκοι μπαινουν βγαινουν χωρις προβλημα. Μερικες φορες κολαει το indexing βεβαια και δεν μπορεις να το κανεις unistall απο την διαχειριση υλικου αλλα αμα τραβηξεις μια το ρευμα τον αποσυνδεει. :D

pentium4 2GB dual ram με geforce4 MX και 2 pci lan cards.

Eνταξει τα πατσαρα με ταινια τα καλωδια να μην κουνιουνται οταν αλλαζω δισκους. :lol:
dont mind the datestamp.. τωρα την πηρα την πικ.
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Κολλησαν τα XP μου !!!

Δημοσίευση από DGeorge » 27 Οκτ 2009 10:03

deninho έγραψε:
DGeorge έγραψε:Από τα λίγα (αλήθεια λέω) που γνωρίζω, οι SATA δίσκοι δεν είναι Hot-plug!! :-? Οπότε δεν νομίζω να αρέσει στα XP αυτό που κάνεις! :D
μια χαρά υποστηρίζουν το hot plug και hot swap, οι [wiki]sata[/wiki]
Χίλια Ευχαριστώ deninho! Μόλις μπορώ να πώ ότι γνωρίζω κάποια περισσότερα.
Νά'σαι καλά :pint:
paink1ller έγραψε:Το τροφοδοτικο που και που σφυριζει αλλα το κτυπαω και συνερχεται..
:respect: Ρε να δεις ποιόν μου θυμίζεις;... Ποιόν μου θυμίζεις;(Εμένα :whistle: )... :D
PC-Ponemenos
Εικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “Χαλαρά κι Ανάλαφρα”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες