E-shops και προμήθεια τραπεζών

Εκφράστε την επιχειρηματική σας πλευρά. Μοιραστείτε την εμπειρία σας ή/και τα σχόλιά σας σχετικά με την οργάνωση μιας on-line επιχείρησης. Παρακαλώ όχι διαφημίσεις εδώ!

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Kainourios
Ruby Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Kainourios » 18 Σεπ 2009 13:59

Πρόκειται να στήσω κάποια e-shops (κάποια για συγγενείς, κάποια για πελάτες κλπ.), έχω έτοιμη τη βασική εφαρμογή και σαν web developer ήθελα να ρωτήσω πόσο θα είναι η προμήθεια που παίρνει η τράπεζα ανάλογα την πιστωτική κάρτα σε κάθε συναλλαγή. Επίσης σκέφτηκα ότι αφού αυτήν την επιπλέον χρέωση την παίρνει η κάθε τράπεζα, θα πρέπει να την πληρώνει ο πελάτης που επιλέγει να πληρώσει με πιστωτική, άρα πρέπει να ξέρω τις προμήθειες και να το υλοποιήσω ώστε να προστίθεται στην τελική τιμή προϊόντος. Άρχισα λοιπόν το ψάξιμο...

Μέσα από ψάξιμο των sites, μπόρεσα να καταλάβω ότι προσφέρεται από τις τράπεζες eurobank, alpha bank και Πειραιώς (ξέρετε κάποια άλλη που να προσφέρει τέτοιες υπηρεσίες; Γιατί δε μπόρεσα να βρω πληροφορίες ακόμα κι αν έψαξα τα sites σε καμιά δεκαριά άλλες ελληνικές τράπεζες).

Επίσης έψαξα στο site της paypal όπου η προμήθεια είναι από 3.4% εώς 1.9% (ανάλογα πόσο θα πουλάς) + 0.35 ευρώ (το έχουνε εμφανέστατα στο site τους, μπορεί να το δει ο οποιοσδήποτε). Σε καμία ελληνική τράπεζα δε βρήκα να λέει στο site τους πόσο είναι το κόστος προμήθειας (έστω το βασικό) και από τι εξαρτάται... έτσι αποφάσισα να στείλω e-mail και στις τρεις τράπεζες. Και οι τρεις τράπεζες μου είπανε ότι θα πρέπει να πάρω τηλέφωνο... έτσι ξεκίνησα να παίρνω τηλέφωνα...

Alpha Bank: Η μόνη τράπεζα που μου έδωσε τις βασικές προμήθειες και που μου είπανε οι άνθρωποι ότι μπορεί να υπάρξει έκπτωση ανάλογα την επιχείρηση, χωρίς να μου ζητήσουν στοιχεία επιχείρησης.

Euro Bank: Μετά από τρια τηλέφωνα σε διαφορετικά τμήματα, μου είπανε ότι πρέπει να πάω από εκεί για να το συζητήσουμε και ότι πρέπει να τους πω τον τζίρο της επιχείρησης (yeap, έτσι ακριβώς)! Τελικά μου είπανε ότι θα με πάρουνε τηλέφωνο για να μου πούνε τα βασικά κόστη προμήθειας (δε με πήρανε ακόμα).

Πειραιώς: Μου είπανε ότι πρέπει να κάνω μια αίτηση εκδήλωσης ενδιαφέροντος όπου θα τους δώσω διάφορα στοιχεία επιχείρησης όπως επωνυμία, διακριτικός τίτλος, ΑΦΜ, αν δέχεται το φυσικό κατάστημα συναλλαγές με πιστωτικές κάρτες και αν ναι από ποια τράπεζα και διάφορα άλλα, έτσι ώστε να μου πούνε τελικά το κόστος προμήθειας... Ένα βασικό έστω κόστος, δε μπορούσανε να μου πούνε αν εγώ δεν έλεγα όλα τα στοιχεία της επιχείρησης (που κάποια τα θεωρώ προσωπικά)...

Δεν ξέρω αν εμένα μου φαίνονται όλα αυτά κάπως, αλλά τι ζήτησα να μάθω πια; Είπα να ψάξω ποια τράπεζα με συμφέρει καλύτερα για να επιλέξω να συνεργαστώ. Απ' όσο έχω ακούσει η Πειραιώς έχει τη φθηνότερη χρέωση προμήθειας και οι περισσότεροι την επιλέγουν, αλλά μου έκανε εντύπωση η όλη διαδικασία που μου ζητήθηκε μόνο και μόνο για να μάθω στο περίπου πόσο θα είναι η προμήθεια...

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 18 Σεπ 2009 15:36

είχα πάρα πολλά χρόνια να ακούσω έξτρα χρέωση εάν πληρώσεις με κάρτα και πρώτη φορά το ακούω για on-line μαγαζί.

θέλουν να έχουν πελάτες ή απλά να σηκώσουν μια σελίδα για να λένε ότι έχουν e-shop;
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
Basilakis
PHP Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Basilakis » 18 Σεπ 2009 15:53

ή μήπως παίζει επειχωρήγηση και για αυτό κοιτάνε τέτοιου είδος υλοποιήσεις; :)

Άβαταρ μέλους
Kainourios
Ruby Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Kainourios » 18 Σεπ 2009 16:13

cordis έγραψε:είχα πάρα πολλά χρόνια να ακούσω έξτρα χρέωση εάν πληρώσεις με κάρτα και πρώτη φορά το ακούω για on-line μαγαζί.

θέλουν να έχουν πελάτες ή απλά να σηκώσουν μια σελίδα για να λένε ότι έχουν e-shop;
Ίσως να είναι και λάθος. Όμως σκέφτομαι ότι η τράπεζα κερδίζει από τη συναλλαγή μέσω πιστωτικής ένα ποσοστό 2-3% το οποίο σε διαφορετικό τρόπο πληρωμής θα ήταν στο κέρδος σου. Οπότε πώς υπολογίζεις το κέρδος ανά προϊόν που θα πουλάς για να προσφέρεις και όσο το δυνατόν καλύτερες τιμές, αφού εξαρτάται τελικά από τον τρόπο πληρωμής που θα επιλέξει ο πελάτης; Δεν ξέρω, δεν το έχω σκεφτεί πολύ, θα ήθελα να μου πεις που και τι βλέπω λάθος...

Άβαταρ μέλους
manolism
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από manolism » 18 Σεπ 2009 16:18

Την προμήθεια της τράπεζας για πιστωτική κάρτα δεν έχω ακούσει πουθενά να την πληρώνει ο πελάτης, ούτε σε φυσικό κατάστημα ούτε σε ηλεκτρονικό. Θα ήταν τελείως παράλογο αυτό.

Η τράπεζα από την άλλη βγάζει και από τις δύο πλευρές :D

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 18 Σεπ 2009 17:43

1ον. δε θα ψώνιζα ποτέ από κάποιον που θα μου έβαζε καπέλο 2-3% για χρήση κάρτας.

2ον. αν καταγγείλει κάποιος τέτοια πρακτική στην τράπεζα το πιο πιθανό είναι να σταματήσει την συνεργασία μαζί σου.

μόνο σε ψωρομάγαζα έχω ακούσει αυτή την πρακτική και στις αρχές τις δεκαετίας του '90... από τότε τώρα το ξανακούω.

και για να μη τον χρεώσεις πως θέλεις να γίνει η συναλλαγή; να κάνει την παραγγελία on-line και να έρθει από το γραφείο να πληρώσει μετρητά;

πραγματικά δε μπορώ να βρω λογική.
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
manolism
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από manolism » 18 Σεπ 2009 18:02

Μα και πρακτικά δεν γίνεται.

Όταν ψωνίζεις από κάπου πρώτα επιλέγεις το προϊόν και την τιμή και στη συνέχεια τον τρόπο πληρωμής. Δεν γίνεται ένα προϊόν να έχει διαφορετική τιμή με κάρτα και χωρίς.

Άβαταρ μέλους
Kainourios
Ruby Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Kainourios » 18 Σεπ 2009 18:33

Ok δίκιο έχετε, μια σκέψη ήτανε η οποία μάλλον δεν ήταν σωστή, δεν έχω και εμπειρία με πιστωτικές, ποιος πληρώνει την τελική χρέωση κλπ., χαλαρώστε :). Εντάξει σαν πρακτική δεν είναι σωστή και ας το δεχτώ ότι είναι εντάξει να σου παίρνει 2-3% ανά συναλλαγή για τη μεταφορά των χρημάτων η τράπεζα (αν και οι περισσότερες πωλήσεις σε eshops στην Ελλάδα απ' όσο ξέρω, είναι με αντικαταβολή).

Αυτό που μου έκανε πιο πολύ εντύπωση και άνοιξα το συγκεκριμένο θέμα είναι η όλη μυστικοπάθεια, ότι δεν σου λένε δηλαδή μέσω e-mail το κόστος και ότι ακόμα και απλά για να σου πούνε πόση είναι η προμήθεια που χρεώνουν περίπου, πρέπει να κάνεις αίτηση για να ξέρουν τα πάντα για την επιχείρηση σου, μέχρι και τι τζίρο κάνει μου ζήτησαν. Επίσης από τι εξαρτάται αν τελικά θα σου χρεώνουν μεγάλη ή μικρή προμήθεια και τελικά μόνο αυτές οι τρείς τράπεζες προσφέρουν αυτές τις υπηρεσίες στην Ελλάδα; Θα με ενδιέφερε να ακούσω τη γνώμη κάποιου που έχει e-shop και έχει εμπειρία πάνω στο θέμα.

Άβαταρ μέλους
blackhumor
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από blackhumor » 18 Σεπ 2009 18:44

Όλα τα καταστήματα σου βάζουν αυτό το extra ποσό απλά δεν σου λένε ότι στο χρεώνουν. Είναι στην τιμή του προιόντος (αφού το μεγαλύτερο ποσοστό αγορών μέσω ιnternet γίνεται με πιστωτικές)
To LinkZ.gr ανανεώθηκε. Καταχωρήστε την ιστοσελίδα σας δωρεάν.
Διαφημιστικά δώρα για επαγγελματίες.
Διαφημιστικά στυλό.

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 18 Σεπ 2009 18:58

Kainourios έγραψε:τελικά μόνο αυτές οι τρείς τράπεζες προσφέρουν αυτές τις υπηρεσίες στην Ελλάδα; Θα με ενδιέφερε να ακούσω τη γνώμη κάποιου που έχει e-shop και έχει εμπειρία πάνω στο θέμα.
Για δοκιμασε και στο http://www.edps.gr/grcompany/grcompany.html αν και κατι ακουσα πως αλλαξαν πολιτικη και πλεον συνεργαζονται μονο με μεγαλες επιχειρησεις.

Οταν συνεργαστηκα μαζι τους για την υλοποιηση παλαιοτερου e-shop, ηταν αψογη και το api τους πολυ καλο! Το κοστος τοτε (2004) ηταν ετησια συνδρομη 200 ευρω και 3% προμηθεια επι των συναλλαγων.

Οσο για το θεμα των χρεωσεων οταν γινεται χρηση καρτας, νομιζω πως οταν μπορεις να πουλας online χωρις αλλα λειτουργικα εξοδα, ειναι πολυ λογικο να επιβαρυνεσαι σαν ιδιοκτητης του e-shop αυτες τις προμηθειες...
Φυσικα μιλαμε για e-shops που θα εχουν τζιρο! Για περιπτωσεις που κανουν ελαχιστο τζιρο σε online πωλησεις, ειναι μονοδρομος η καταθεση σε τραπεζα ή η αντικαταβολη...

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 18 Σεπ 2009 19:15

φυσικά και θέλουν τον τζίρο, γιατί ανάλογα με αυτόν θα βγάλουν το ποσοστό τους... όσο πιο μικρό τζίρο έχεις τόσο πιο μεγάλο το ποσοστό τους. ;)
- follow me @twitter

vasilis-athens

Δημοσίευση από vasilis-athens » 23 Σεπ 2009 21:32

cordis έγραψε:1ον. δε θα ψώνιζα ποτέ από κάποιον που θα μου έβαζε καπέλο 2-3% για χρήση κάρτας.

2ον. αν καταγγείλει κάποιος τέτοια πρακτική στην τράπεζα το πιο πιθανό είναι να σταματήσει την συνεργασία μαζί σου.

μόνο σε ψωρομάγαζα έχω ακούσει αυτή την πρακτική και στις αρχές τις δεκαετίας του '90... από τότε τώρα το ξανακούω.

και για να μη τον χρεώσεις πως θέλεις να γίνει η συναλλαγή; να κάνει την παραγγελία on-line και να έρθει από το γραφείο να πληρώσει μετρητά;

πραγματικά δε μπορώ να βρω λογική.
Πράγματι δεν ακούγεται ωραία να χρεώνεις τον πελάτη με έξοδα πιστωτικής κάρτας όμως εάν το δούμε από την εμπορική πλευρά είναι δίκαιο και λογικό,(και νόμιμο) αφού αφορά επιπλέον έξοδα συναλλαγής απλά δε συνηθίζετε επειδή δεν το κάνουν οι μεγάλες εταιρίες οι οποίες δουλεύουν με μεγάλα ποσοστά κέρδους και έτσι αναγκαστικά ακολουθούν και οι υπόλοιποι του χώρου.
Επίσης οι πλατφόρμες e-shop δίνουν την δυνατότητα στο διαχειριστή εάν θέλει σε οποιονδήποτε τρόπο πληρωμής να ορίζει επί τις % η εφάπαξ χρέωσή.

vasilis-athens

Δημοσίευση από vasilis-athens » 23 Σεπ 2009 21:43

Kainourios έγραψε:Ok δίκιο έχετε, μια σκέψη ήτανε η οποία μάλλον δεν ήταν σωστή, δεν έχω και εμπειρία με πιστωτικές, ποιος πληρώνει την τελική χρέωση κλπ., χαλαρώστε :). Εντάξει σαν πρακτική δεν είναι σωστή και ας το δεχτώ ότι είναι εντάξει να σου παίρνει 2-3% ανά συναλλαγή για τη μεταφορά των χρημάτων η τράπεζα (αν και οι περισσότερες πωλήσεις σε eshops στην Ελλάδα απ' όσο ξέρω, είναι με αντικαταβολή).

Αυτό που μου έκανε πιο πολύ εντύπωση και άνοιξα το συγκεκριμένο θέμα είναι η όλη μυστικοπάθεια, ότι δεν σου λένε δηλαδή μέσω e-mail το κόστος και ότι ακόμα και απλά για να σου πούνε πόση είναι η προμήθεια που χρεώνουν περίπου, πρέπει να κάνεις αίτηση για να ξέρουν τα πάντα για την επιχείρηση σου, μέχρι και τι τζίρο κάνει μου ζήτησαν. Επίσης από τι εξαρτάται αν τελικά θα σου χρεώνουν μεγάλη ή μικρή προμήθεια και τελικά μόνο αυτές οι τρείς τράπεζες προσφέρουν αυτές τις υπηρεσίες στην Ελλάδα; Θα με ενδιέφερε να ακούσω τη γνώμη κάποιου που έχει e-shop και έχει εμπειρία πάνω στο θέμα.
Το τι προμήθεια θα σου χρεώσουν εξαρτάται από το είδος της πιστωτικής (visa,mastercard κτλπ) eurobank και Πειραιώς να υπολογίζεις κάνα 1,8-2,2% και να έχεις υπ΄όψιν σου πως η eurobank σου αποδεσμεύει το ποσό από κάθε συναλλαγή μετά από 7 εργάσιμες.

Άβαταρ μέλους
Kainourios
Ruby Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Kainourios » 23 Σεπ 2009 22:27

vasilis-athens έγραψε:Πράγματι δεν ακούγεται ωραία να χρεώνεις τον πελάτη με έξοδα πιστωτικής κάρτας όμως εάν το δούμε από την εμπορική πλευρά είναι δίκαιο και λογικό,(και νόμιμο) αφού αφορά επιπλέον έξοδα συναλλαγής απλά δε συνηθίζετε επειδή δεν το κάνουν οι μεγάλες εταιρίες οι οποίες δουλεύουν με μεγάλα ποσοστά κέρδους και έτσι αναγκαστικά ακολουθούν και οι υπόλοιποι του χώρου.
Επίσης οι πλατφόρμες e-shop δίνουν την δυνατότητα στο διαχειριστή εάν θέλει σε οποιονδήποτε τρόπο πληρωμής να ορίζει επί τις % η εφάπαξ χρέωσή.
Μετά τη συζήτηση μας εδώ ρώτησα, έψαξα και βρήκα ότι υπάρχουν και μεγάλες εταιρείες οι οποίες αν αγοράσεις μέσω του site τους με πιστωτική σε χρεώνουν πιο ακριβά ανάλογα την πιστωτική που διαλέγεις, κάνοντας τον υπολογισμό επιτόπου, οπότε δεν ήταν και τόσο επιστημονική φαντασία και παράλογο αυτό που είχα σκεφτεί...

Τέλος πάντων, αποφάσισα ότι θα πάω σε paypal τελικά γιατί έχει κάποια πράγματα που τα χρειάζομαι, γίνονται εύκολα και βαριέμαι να μπαίνω στη διαδικασία να ρωτάω αν τα έχουν και ποιος τα έχει από τις ελληνικές τράπεζες.

vasilis-athens

Δημοσίευση από vasilis-athens » 23 Σεπ 2009 22:43

Kainourios έγραψε:
vasilis-athens έγραψε:Πράγματι δεν ακούγεται ωραία να χρεώνεις τον πελάτη με έξοδα πιστωτικής κάρτας όμως εάν το δούμε από την εμπορική πλευρά είναι δίκαιο και λογικό,(και νόμιμο) αφού αφορά επιπλέον έξοδα συναλλαγής απλά δε συνηθίζετε επειδή δεν το κάνουν οι μεγάλες εταιρίες οι οποίες δουλεύουν με μεγάλα ποσοστά κέρδους και έτσι αναγκαστικά ακολουθούν και οι υπόλοιποι του χώρου.
Μετά τη συζήτηση μας εδώ ρώτησα, έψαξα και βρήκα ότι υπάρχουν και μεγάλες εταιρείες οι οποίες αν αγοράσεις μέσω του site τους με πιστωτική σε χρεώνουν πιο ακριβά ανάλογα την πιστωτική που διαλέγεις, κάνοντας τον υπολογισμό επιτόπου, οπότε δεν ήταν και τόσο επιστημονική φαντασία και παράλογο αυτό που είχα σκεφτεί...

Τέλος πάντων, αποφάσισα ότι θα πάω σε paypal τελικά γιατί έχει κάποια πράγματα που τα χρειάζομαι, γίνονται εύκολα και βαριέμαι να μπαίνω στη διαδικασία να ρωτάω αν τα έχουν και ποιος τα έχει από τις ελληνικές τράπεζες.
Ποιες εταιρίες είναι αυτές? μπορείς να μας πείς?:o

Απάντηση

Επιστροφή στο “Η Επιχείρηση”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες