Σχετικά με αγορά domain απο τρίτο

ότι θέλουμε να ρωτήσουμε και να μάθουμε για τα domains στην Ελλάδα και στον κόσμο.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Mandingueiro

Δημοσίευση από Mandingueiro » 15 Σεπ 2009 14:01

Γειά σας παιδιά,

Εντόπισα ένα domain που θέλω ν'αγοράσω (είναι σε .de) αλλά είναι registered απο άλλον (sedo parked). Μίλησα μαζί του και μου είπε ότι το πουλάει. Το θέμα είναι, πως γίνονται γενικά οι πωλήσεις domains αυτού του τύπου; Πως θα είμαι σίγουρος ότι τα λεφτά που θα του δώσω δεν θα πάνε στράφι; Τα διαδικαστικά με άλλα λόγια θα ήθελα να μάθω αν γνωρίζει κάποιος γιατί ποτέ δεν έχω αγοράσει domain απο τρίτο.

Ευχαριστώ προκαταβολικά

kostasdr

Δημοσίευση από kostasdr » 15 Σεπ 2009 23:02

Λογικά θα το πουλάει και μέσω sedo. Έτσι είσαι πιο σίγουρος μιας και η sedo παιζει το ρόλο ενδιάμεσου, αλλά κρατάει ποσοστά (10%).
Η διαδικασία έχει ως εξής:
Κάνεις εσύ την πληρωμή στην sedo.
Ο πωλητής ενημερώνετε και ξεκινάει την μεταβίβαση στέλνοντάς σου έναν κωδικό αυθεντικότητας που χρειάζεσαι για να κάνεις το transfer στον καταχωρητή σου.
Όταν ολοκληρωθεί εσύ (ή ο πωλητής μέσω whois) ενημερώνεις την sedo για να απελευθερώσει τα χρήματα στον πωλητή.

Άβαταρ μέλους
scoobby
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από scoobby » 17 Σεπ 2009 11:50

Χρησιμοποιησε καποια υπηρεσια escrow.Με λιγα λογια αυτο σημαινει οτι καποια ενδιαμεση εταιρια περνει τα λεφτα απο σενα και οταν αυτος σου μεταφερει το ντομειν δινει τα λεφτα στον αλλο μολις δωσεις το οκ.Προτεινω μoneybookers,αν το κανεις μεσω σεντο θα σας στοιχισει παραπανω.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Domains - γενικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες