Πείτε μου τη γνώμη σας για πρόταση εργασίας σε εταιρεία.

Εκφράστε την επιχειρηματική σας πλευρά. Μοιραστείτε την εμπειρία σας ή/και τα σχόλιά σας σχετικά με την οργάνωση μιας on-line επιχείρησης. Παρακαλώ όχι διαφημίσεις εδώ!

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
Apostolis_38

Δημοσίευση από Apostolis_38 » 11 Σεπ 2009 14:06

Θα ήθελα να μου πείτε τη γνώμη σας για μια πρόταση εργασίας σε εταιρεία.

Μετά από επικοινωνία με μία εταιρεία μου πρότειναν να δουλέψω σαν web developer.
Στην πρώτη συνάντηση με τον ιδιοκτήτη μου ανέφερε οτι ενδιαφέρεται να προσλάβει κάποιον για μόνιμη απασχόληση. 8ωρο, ένσημα κ.λ.π. κ.λ.π.
Εγώ αντιπρότεινα να εργαστώ εκεί με ημιαπασχόληση γιατί δεν θέλω να εγκαταλείψω τώρα τη δουλειά που έχω αλλά να δούμε πως θα πάει το πράγμα (βασικά να δω αν έχει αρκετή δουλειά ώστε να με κρατήσει) και αργότερα αν είναι το γυρνάμε σε κανονική απασχόληση.

Σήμερα κατόπιν τηλεφωνικής επικοινωνίας και εξετάζοντας το ενδεχόμενο να πιάσω κατ' ευθείαν δουλειά σαν μόνιμος μου είπε οτι ενδιαφέρετε για 6ωρη απασχόληση στην αρχή και αργότερα να γίνει κανονικό 8ωρο. Επίσης μου είπε οτι επειδή μπορεί να πάρει επιδότηση από τον Ο.Α.Ε.Δ. θα πρέπει να δηλωθώ για 2 εβδομάδες άνεργος.
Μου ανέφερε δηλαδή δύο παραμέτρους σημαντικούς για τούς οποίους δεν είχε ειπωθεί τίποτε στην πρώτη συνάντηση.

Σας βρωμάει κάτι ή μόνο εγώ έχω την αυτή την αίσθηση;
Αυτά που ζητάει είναι πολύ λογικά και τα ζητάνε αρκετοί εργοδότες.
Αυτό που δεν μου αρέσει είναι οτι δεν τα είπε από την αρχή (όταν και συζητάγαμε για ημιαπασχόληση αλλά μου είπε οτι ψάχνει για μόνιμο υπάλληλο) αλλά μου τα "πέταξε" σήμερα που συζητάγαμε το ενεχόμενο κανονικής συνεργασίας.

Ποιά είναι η γνώμη σας;

Υ.Γ. 1 Επειδή κάποιος μπορεί να έχει άποψη για τη συγκεκριμένη εταιρεία, αυτή βρίσκεται στον Κορυδαλλό. Περισσότερα δεν είναι σωστό να πω γιατί πιθανόν να κάνω λάθος εκτιμήσεις.

Υ.Γ. 2 Αν το θέμα εντάσεται σε άλλη ενότητα ας μεταφερθεί από τους mods

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 11 Σεπ 2009 15:40

εγώ νομίζω ότι το σκέφτηκε μετά και μετά από την δική σου πρόταση για ημιαπασχόληση...
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
tgio

Δημοσίευση από tgio » 11 Σεπ 2009 16:00

Απ’οτι κατάλαβα ο εργοδότης έχει σκοπό να σε βάλει σε πρόγραμμα του ΟΑΕΔ που θα επιδοτεί τα ένσημα σου. Πράγματι ο ΟΑΕΔ βγάζει τέτοια προγράμματα Οκτώβριο με Νοέμβριο αλλά απ΄όσο ξέρω είναι μόνο για πλήρη απασχόληση. Μάλλον θα χρειαστεί να κάνεις περισσότερο υπομονή από δυο εβδομάδες (εκλογές βλέπεις….). Το καλύτερο είναι να κανείς μια συνάντηση ακόμη και να τα συζητήσεις πιο αναλυτικά αυτά περί των προγραμμάτων για να έχεις μια πιο ολοκληρωμένη άποψη.
Σημείωση θα χρειαστεί να βγάλεις κάρτα ανεργίας.

Άβαταρ μέλους
alexandr0s
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από alexandr0s » 11 Σεπ 2009 21:01

Αν είσαι άνεργος απλά πήγαινε στον ΟΑΕΔ και βγάλε κάρτα ανεργίας. Όλα φυσιολογικά είναι που σου λέει, το κάνουν και άλλοι, το μόνο που έχω κάποιους ενδοιασμούς είναι μήπως το 6ωρο το κάνει 8ωρο και σε πληρώνει για 6ωρο αλλά αφού έχεις άλλη δουλειά και αναγκαστικά θα πρέπει να φεύγεις όλα οκ.

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 12 Σεπ 2009 01:52

απο πειρα λεω προσοχη με κατι τετοια και μην αλλαζετε δουλειες εν μεσω εκλογων και ιδιαιτερα αν υπαρχει η πιθανοτητα αλλαγης κυβερνησης ( και αλλαγων σε διοικησεις οργανισμων ) γιατι αλλαζουν - καταργουνται προγραμματα και μπορει καποιος να βρεθει ξεκρεμαστος !!

απλα συμβουλη

Άβαταρ μέλους
alexandr0s
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από alexandr0s » 12 Σεπ 2009 09:53

Ε καλά fiskilis δεν εξαρτιόνται και όλες οι επιχειρήσεις από το δημόσιο και την εκάστοτε κυβέρνηση. Άλλωστε το αποτέλεσμα τον εκλογών είναι ήδη γνωστό για όλους.

Άβαταρ μέλους
c0d3punk
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από c0d3punk » 12 Σεπ 2009 11:13

συμφωνώ με fiskili και προσθέτω πως, και εγώ από προσωπική εμπειρία, αν δεν λέγονται κάποια ξεκάθαρα πράγματα εξ' αρχής αυτό δίχνει ότι και στη συνέχεια θα υπάρχουν τέτοιες "πονηρές"ανακρίβιες.

Δεν σου λέω να την αφήσεις την δουλειά, αλλά ενημερώσου λίγο περισσότερο για το χαρακτήρα του μέλλοντα εργοδότη σου, όσο μπορείς.
like ants in a colony we do our share
but there's so many other f****' insects out there || Ανανεωμένα Παρτάλια || biZfind.gr

Apostolis_38

Δημοσίευση από Apostolis_38 » 13 Σεπ 2009 17:54

Ναι κι εγώ συμφωνώ μαζί σου οτι οι καθαρές εξηγήσεις κάνουν τις καλές δουλειές.
Και φυσικά αν ήμουν άνεργος τώρα θα έκανα τούμπες κι ας με δήλωνε και στην unesco. Αλλά έχω ήδη δουλειά και θα πρέπει να είμαι διπλά προσεκτικός.

Εν πάσει περιπτώση. Κανόνισα να πάω μια μέρα δοκιμαστικά να δω μόνος μου τι παίζει και θα αποφασίσω.

Άβαταρ μέλους
mechpanos
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mechpanos » 06 Νοέμ 2010 13:57

Αμα έχεις ήδη δουλειά θα πρέπει να σε απολύσουν, να πας στον ΟΑΕΔ να πάρεις κάρτα ανεργίας και να δηλωθείς άνεργος για να σε προσλάβει ο νέος εργοδότης...
Λίγο μπλέξιμο μου ακούγεται και αν δηλωθείς ψευδώς ως άνεργος και γίνει καμία διασταύρωση στον ΟΑΕΔ (σπάνιο για Ελλάδα λέγαμε παλαιότερα, αλλά τώρα με το ΔΝΤ αρχίζουν και τα ελέγχουν και καλά κάνουν κατά την άποψή μου γιατί κάπως έτσι με μικρές και μεγάλες λαμογιές φτάσαμε εδώ που φτάσαμε), λοιπόν αν αποκαλυφθεί τυχόν ψευδής δήλωση εσύ θα εκτεθείς και όχι ο εργοδότης.
Θα πρότεινα να του πεις ξεκάθαρα ότι κάτι τέτοιο δεν γίνεται (να δηλωθείς άνεργος δλδ) και να πάτε παρακάτω.
Πύργος θεός Πανηλειακός!!

Apostolis_38

Δημοσίευση από Apostolis_38 » 07 Νοέμ 2010 11:43

Που το ξέθαψες αυτό; :D :D

Για την ιστορία, έτσι όπως λες γίνεται. Σε διώχνουν, γράφεσαι στον Ο.Α.Ε.Δ. και σε προσλαμβάνει ο καινούργιος.
Βέβαια αυτό έχει το ρίσκο του γιατί αν "κάνει πίσω" ο νέος εργοδότης θα βρεθείς χωρίς δουλειά. Γι αυτό κοιτάς να κρατήσεις ανοιχτές κάποιες πόρτες.

Ακόμα και πριν το Δ.Ν.Τ. στον Ο.Α.Ε.Δ. ψάχνονται για τέτοιες λαμογιές (τουλάχιστον περισσότερο απ' ότι σε άλλες υπηρεσίες).
Βέβαια κάνουν άλλες... :P

Άβαταρ μέλους
mechpanos
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mechpanos » 08 Νοέμ 2010 08:16

Έλα ντε, δεν είδα ημερομηνία, το είχε πετάξει στην αρχική του fs και μπήκα να το διαβάσω!
Πύργος θεός Πανηλειακός!!

Απάντηση

Επιστροφή στο “Η Επιχείρηση”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες