Αυτόματη Μετάφραση Website

Από που να ξεκινήσω; Που θα βρω; κ.α. γενικές ερωτήσεις για την δημιουργία μιας ιστοσελίδας.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
maniman
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από maniman » 08 Σεπ 2009 17:17

Αγαπητοί Freestuffers,
Έχω ένα σαιτ (με χιλιάδες σελίδες περιεχομένου στα Ελληνικά) και θέλω να το παρουσιάσω και σε άλλες γλώσσες (Αγγλικά Γαλλικά, κλπ) . Δεν με ενδιαφέρουν υπηρεσίες τύπου Google γιατι δεν περιλαμβάνονται στις μηχανές αναζήτησης.
Ψάχνω μια λύση που να την έχει δοκιμάσει κάποιος, αξιόπιστη και όσο το δυνατό πιο οικονομική. Any ideas?

Ευχαριστώ

gzm

Δημοσίευση από gzm » 09 Σεπ 2009 12:58

Αυτόματη μετάφραση, περισσότερο για σαλάτα μου κάνει. Καμία μηχανή δεν μπορεί να αποδόσει σωστά το νόημα κάποιου κειμένου έτσι ώστε να το μεταφράσει με ακρίβεια σε κάποια άλλη γλώσσα. Οι μηχανές το μόνο που καταλαβαίνουν είναι λέξεις. Η μετάφραση μιας πρότασης όμως συχνά δεν είναι μια ψυχρή αντιστοιχία λεξεων μεταξύ 2 γλωσσών.
I am not i am

maniman
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από maniman » 11 Σεπ 2009 10:38

Αγαπητέ gzm
το γνωρίζω ότι η αυτόματη μετάφραση δεν έχει τα επιθυμητά αποτελέσματα αλλά σίγουρα θα μειώσει το χρόνο μετάφρασης που θα χρειαστώ αν το ξεκινήσω από το μηδέν.

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 11 Σεπ 2009 11:56

Το google translate δίνει API ( http://code.google.com/apis/ajaxlanguage/ ) το οποίο αν έχεις κάποιες γνώσεις προγραμματισμού μπορεί να σου μεταφράζει αυτόματα τα κείμενα σου.
Δεν κατάλαβα τι εννοείς ότι "δεν περιλαμβάνονται στις μηχανές αναζήτησης". Τι δεν περιλαμβάνεται;

maniman
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από maniman » 11 Σεπ 2009 17:57

dimsis έγραψε: Δεν κατάλαβα τι εννοείς ότι "δεν περιλαμβάνονται στις μηχανές αναζήτησης". Τι δεν περιλαμβάνεται;
Dimsis αυτό που θέλω είναι με το λογισμικό παραχθούν και οι αντίστοιχες σελίδες στο server ώστε να περιλαβάνονται στα SERPS.

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 11 Σεπ 2009 20:47

Μιλάμε για στατικές σελίδες δηλαδή που θέλεις να κάνεις κάτι σαν μαζική μετάφραση και να σου δημιουργηθούν οι αντίστοιχες μεταφρασμένες html σελίδες έτσι;
Δεν ξέρω μήπως μπορεί να σε βοηθήσει κανένα από αυτά που αναφέρονται εδώ.

π.χ. τα SWeTE, WorldLingo βλέπω έχουν Ελληνικά και δίνουν κάποια widgets αλλά δεν ξέρω αν αυτό που παράγουν κασάρετε ως ξεχωριστή σελίδα στη google ή όχι.

maniman
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από maniman » 12 Σεπ 2009 13:39

Σ ευχαριστώ Dimsis για την προσπάθεια.

maniman
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από maniman » 25 Σεπ 2009 11:59

Ενα προϊόν που βρήκα χθές και κάνει αυτόματη μετάφραση (wp plugin) με σχετικά καλά αποτελέσματα, στα Αγγλικά, είναι το "Global Translator PRO" http://www.nothing2hide.net/global-translator-pro/

Έπεσα πάνω του διαβάζοντας το http://adslblog.com/ όπου μπορείτε να το δείτε. Η αυτόματη μετάφραση στα Αγγλικά δουλεύει ΟΚ και είναι και αρκετά φτηνό.

Αν κάποιος γνωρίζει ξένες γλώσσες εκτός Αγγλικών ας μας πει την ποιότητα της μετάφρασης.

Η ποιότητα της μετάφρασης στα Αγγλικά φυσικά και δεν είναι και η καλύτερη δυνατή αλλά σίγουρα θα μειώσει το χρόνο που θα χρειαζόταν αν το ξεκινήσω από το μηδέν.

Ευχαριστώ.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικές ερωτήσεις κατασκευής ιστοσελίδων”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης