Η ταινία της νύχτας

Σχολιάστε ή προτείνετε ταινίες που παίζονται στον κινηματογράφο, στην τηλεόραση ή κυκλοφορούν σε video και DVD. Ή κάποιο έργο που είδατε στο θέατρο.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Η ταινία της νύχτας

Δημοσίευση από dimsis » 07 Ιαν 2011 12:13

Κάθισε είδα χθες το Monsters. Δεν μου άρεσε. Ελάχιστη δράση, πιο πολύ κοινωνική είναι παρά scifi.

Άβαταρ μέλους
EneMe
Super Moderator
Επικοινωνία:

Η ταινία της νύχτας

Δημοσίευση από EneMe » 07 Ιαν 2011 23:27

EneMe έγραψε:Tώρα θα δω το Planet Terror. Για να δούμε...
Εντάξει, κλασσικός Robert Rodriguez! Ακόμα μια φορά αποδεικνύεται η σχέση με τον Tarantino σε ανώτερο επίπεδο.
Όσοι ξέρουν τα ονόματα, θα την δουν.
Όσοι δεν τα ξέρετε... Προτείνω να την δείτε! Και μην παραξενευτείτε στα πρώτα 10 λεπτά!

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Η ταινία της νύχτας

Δημοσίευση από dimsis » 08 Ιαν 2011 01:33

Εγώ είδα το true grit http://www.imdb.com/video/imdb/vi1984862489/ western καλούτσικο.
Είναι #2 στο top 10

LightForce
WebDev Moderator

Η ταινία της νύχτας

Δημοσίευση από LightForce » 10 Ιαν 2011 22:30

dimsis έγραψε:Κάθισε είδα χθες το Monsters. Δεν μου άρεσε. Ελάχιστη δράση, πιο πολύ κοινωνική είναι παρά scifi.
Nομίζω σε ξεγέλασε το παραπλανητικό trailer dimsis. :P
Όπως είδες πρόκειται περισσότερο για ένα ρομαντικό road movie, (low budget ταινία των 15,000$ με 2 ηθοποιούς 4-5 άτομα συνεργείο και όλα τα εφέ Adobe). Μου άρεσε όμως, είναι scifi.
EneMe έγραψε:Καμιά άλλη πρόταση με ιούς, διάστημα, ρομποτ, καταστροφές, κλπ;
Λίγες ακόμα προτάσεις με θέμα το διάστημα, δεν ξέρω κατά πόσο είναι εύκολο να τα βρείς. Για fan μόνο.

Dark Star (1974)
The Dark Side of the Moon (1990)
Moon 44 (1990)
Moontrap (1998)

EneMe έγραψε:Devil 2010: Όχι ό,τι καλύτερο, αλλά δεν πήγε και χαμένος ο χρόνος που του αφιέρωσα. Δεν έχει την "έκρηξη" που περίμενα προς το τέλος, αλλά όποιος ενδιαφέρεται στο θέμα ας την δει άφοβα!
Ακριβώς έτσι, περίμενα και εγώ την "έκρηξη" του εξωαποδώ, να γίνει χαμός, αλλά μόλις ζεστάθηκε η ατμόσφαιρα και είχαν γίνει μια ωραία παρέα...τελείωσε :)

Είδα το El orfanato, ισπανική παραγωγή. Καλόγυρισμένο ατμοσφαιρικό θρίλερ φαντασμάτων με αρκετό σασπένς. Όμορφη και συγκινιτική ιστορία με δυνατό finale.

Άβαταρ μέλους
EneMe
Super Moderator
Επικοινωνία:

Η ταινία της νύχτας

Δημοσίευση από EneMe » 05 Ιουν 2011 15:07

Χθες είδα το The Devil's Tomb. http://www.imdb.com/title/tt1147687/

Λίγο θρησκεία, λίγο zombies, μια εσάνς indiana jones και λίγο "μια επίλεκτη ομάδα στέλνεται στην μέση του πουθενά" μας κάνουν μια συνηθισμένη αδιάφορη ταινία που βλέπεται από λάτρεις του είδους.

Άβαταρ μέλους
Zizo
Honorary Member
Επικοινωνία:

Η ταινία της νύχτας

Δημοσίευση από Zizo » 05 Ιουν 2011 22:53

Θέλω και γω να προτείνω μερικές ταινίες.
Καταρχήν το The Invention of Lying, ο τίτλος τα λέει όλα. Πολύ ωραία και ενδιαφέρων ταινία.

Μετά θέλω να προτείνω το Limitless, μια αμερικανιά με λίγα λόγια αλλά το λέω επειδή διαφέρει απτην κλασική ασχήμια. Η ταινία ήταν ενδιαφέρων. Έχει να κάνει με ένα φάρμακο που σου επιτρέπει να χρησιμοποιήσεις περισσότερο εγκέφαλο απόσο μπορείς.

Και τέλος το Revolver. Μια ταινία που στηρίζετε πολύ σε πως αντιμετωπίζουμε τους ανθρώπους, πως παίρνουμε αποφάσεις και στην ουσία ότι εμείς ήμαστε ο μεγαλύτερος εχθρός του εαυτού μας. Ωραία είναι.
Εικόνα
What you waiting for?

LightForce
WebDev Moderator

Η ταινία της νύχτας

Δημοσίευση από LightForce » 06 Ιουν 2011 00:51

Zizo έγραψε:Μετά θέλω να προτείνω το Limitless, μια αμερικανιά με λίγα λόγια αλλά το λέω επειδή διαφέρει απτην κλασική ασχήμια. Η ταινία ήταν ενδιαφέρων. Έχει να κάνει με ένα φάρμακο που σου επιτρέπει να χρησιμοποιήσεις περισσότερο εγκέφαλο απόσο μπορείς.
Είδα το Limitless, popcorn εργάκι που μου άρεσε και με κράτησε.

Επίσης είδα το The Baader-Meinhof Complex που εξιστορεί την ιστορία της Red Army Faction (RAF), τρομοκρατικής ομάδας που έδρασε στην Γερμανία στα '60 και '70.
Πολύ καλό με εξαιρετικές ερμηνείες.

LightForce
WebDev Moderator

Η ταινία της νύχτας

Δημοσίευση από LightForce » 03 Σεπ 2011 13:22

Είδα το The Tunnel (2011) του Carlo Ledesma, θρίλερ αυστραλιανή χαμηλού κόστους παραγωγή.
Λαμβάνει χώρα στο υπόγειο δίκτυο των εγκαταλελειμμένων σιδηροδρομικών σηράγγων στο Σίδνεϊ.
Αρκετά καλό εάν αναλογιστεί κανείς ότι πρόκειται για ταινία που μπορείς να κατεβάσεις δωρεάν & νόμιμα.
Θα αρέσει σε fan των Paranormal Activity, Blair Witch Project & Rec.

Άβαταρ μέλους
Zizo
Honorary Member
Επικοινωνία:

Η ταινία της νύχτας

Δημοσίευση από Zizo » 03 Σεπ 2011 16:17

Δυσκολεύτηκα να το βρω για download, απλά πατάς το πράσινο logo VOMO και εκεί κάπου υπάρχει σαν torrent.

Θα την δω, μιας και οι παραπάνω ταινίας δεν μάρεσαν λόγο του handheld camera και ποιότητας.
Υπότιτλους να δω που θα βρω, εκτός αν μιλάνε κατανοητά...
Εικόνα
What you waiting for?

Άβαταρ μέλους
EneMe
Super Moderator
Επικοινωνία:

Η ταινία της νύχτας

Δημοσίευση από EneMe » 11 Μαρ 2012 01:02

Μου έχουν λείψει ταινίες τύπου Resident Evil και συναφή με ιούς, zombies, κλπ...

Άβαταρ μέλους
c0d3punk
Honorary Member
Επικοινωνία:

Η ταινία της νύχτας

Δημοσίευση από c0d3punk » 11 Μαρ 2012 02:13

EneMe το συγκεκριμένο είδος έχει πολύ πληθώρα ρε συ... αδύνατον να τις έχεις δει όλες!
like ants in a colony we do our share
but there's so many other f****' insects out there || Ανανεωμένα Παρτάλια || biZfind.gr

Άβαταρ μέλους
EneMe
Super Moderator
Επικοινωνία:

Η ταινία της νύχτας

Δημοσίευση από EneMe » 11 Μαρ 2012 02:23

Έχεις να προτείνεις καμιά λίστα με τέτοιες ταινίες να ψάξω;
Γιατί έχω δει πάααρα πολλές τέτοιες, αλλά τελευταία όλο σε κάτι lowbudget πέφτω και ξενερώνω...

Άβαταρ μέλους
c0d3punk
Honorary Member
Επικοινωνία:

Η ταινία της νύχτας

Δημοσίευση από c0d3punk » 11 Μαρ 2012 02:33

Α δεν ήξερα! Αν σε ξενερώνουν οι low budget τότε η λίστα μειώνεται δραματικά. Αν δεν έχει δει παλιές ψάξε να βρεις καμία. Οι ταινίες των 70’s και 80’s έχουν άλλη φάση :-)
like ants in a colony we do our share
but there's so many other f****' insects out there || Ανανεωμένα Παρτάλια || biZfind.gr

Άβαταρ μέλους
EneMe
Super Moderator
Επικοινωνία:

Η ταινία της νύχτας

Δημοσίευση από EneMe » 11 Μαρ 2012 02:44

Δεν με ξενερώνουν γενικά οι lowbudget, αλλά με κάποιο όριο, μην με πιάνουν και τα γέλια...

To είδος μου είναι ταινίες με καταστροφές στο μέλλον, post apocalyptic, με ιούς, εξωγήινους, θανάτους και γενικά "κατάρρευση" της ανθρωπότητας...

Απάντηση

Επιστροφή στο “Κινηματογράφος - Θέατρο”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες