Asus EAH 3870x2 1gb

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας κάποια από τις συσκευές που απαρτίζουν τους Η/Υ μας.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Argykaraz
Επικοινωνία:

Asus EAH 3870x2 1gb

Δημοσίευση από Argykaraz » 02 Σεπ 2009 18:52

Η εν λογω καρτα γραφικων απ οτι διαβαζω, οταν πρωτοβγηκε εξεπληξε πολυ κοσμο.
Εγω την εχω εγκατεστημενη στον υπολογιστη μου απο "σποντα"
Τι εννοω:
Πριν καμποσους μηνες κατειχα μια Ati Radeon 1950XTX η οποια με ειχε βγαλει ασπροπροσωπο! Δυστυχως καηκε... Η ΔΕΗ μας εχει καψει!!!
Την ειχα αγορασει απο το Πλαισιο το οποιο και μου την αντικατεστησε λογω εγγυησης (να ναι καλα τα παιδια) με την Asus του θεματος...! Οταν ανοιξα το κουτι επαθα πλακα! Η καρτα ειναι ΤΕΡΑΣΤΙΑ!!! Ευτυχως προβλημα χωρου, με το tower που εχω, δεν υπαρχει!
Το προβλημα μου ειναι πως ο αδερφος μου εχει μια ATi Radeon 4870 512mb και στα benchmarks παιρνει μεγαλυτερο σκορ απ την δικη μου!!!! θα τρελαθω! το προγραμμα που χρησιμοποιουμε και οι δυο με τα ιδια settings ειναι το 3d mark vantage built 1.0.1.

Μπορει να συμβαινει κατι τετοιο? Μηπως καποιος εχει μια λυση στο προβλημα αυτο? Μου φαινεται λιγο κουλο αυτο που γινεται....

Ο υπολογιστης μου εχει ως εξης:

O/S: Windows Vista Ultimate 64bit service pack 2 (Με ολα τα updates εως σημερα κτλ κτλ)
MB: Asus P5Q Deluxe
CPU: Intel Core2 quad Q9550 @2.83Ghz (4CPUs), ~3.1 GHz (εχω κανει overclocking)
Ram: Mushkin DDR2 4gb Kit
GPU: Το συστημα μου την αναγνωριζει ως εξης ενω κατεβαζω drivers απο το site της Asus και ΟΧΙ απο την ATi: ATi Radeon HD 3870x2
approx total memory: 2298mb

Τα παραπανω τα αντεγραψα απο το Dxdiag..
Δεν εγραψα περισσοτερες λεπτομεριες καθως υπεθεσα πως δεν χρειαζεται κατι αλλο... αν θελετε κατι εξτρα να μου το πειτε.

Σας παραθετω και τα specs του υπολογιστη του αδερφου μου:

O/S: Windows Vista Ultimate 64bit service pack 2 επισης
MB: Asus P5E
CPU: Intel Core 2 6700@ 2.66GHz (2CPUs) ~ 3.6Ghz (και αυτος overclocked)
RAM: Νομιζω εχει Kingston... Δεν θυμαμαι την μαρκα αλλα ειναι 2gb
GPU: ATi Radeon HD 4800 Series
approx total memory: 1275 mb

Η διαφορα στα δυο PC Ειναι τεραστια καθως ο υπολογιστης του αδερφου μου εχει τα μισα απ οτι ο δικος μου. Παρ ολα αυτα η καρτα γραφικων του μικρου παιζει καλυτερα απ οτι η δικη μου!
Μηπως εχω κανει κατι λαθος εγω? Προσπαθουμε εδω και πολυ καιρο να βρουμε το προβλημα με τον αδερφο μου και δεν μπορουμε με τιποτα! εχουμε διαβασει παρα πολλα φορουμ που αφορουν την καρτα μου αλλα τζιφος!
Πριν αλλαξω μητρικη ειχα μια Gigabyte η οποια δεν υποστηριζε την v2 της PCI Express και ειχαμε καταληξει στο συμπερασμα πως με την νεα μητρικη (που το υποστηριζει) το προβλημα θα λυνοταν! ομως....... τιποτα....
Σε μερικα παιχνιδια οπως το Crysis Warheads ο υπολογιστης μου σε αναλυση 1024*768 παιζει με τα γραφικα στο φουλ (Enthusiast οπως ειναι στα settings του Crysis) ενω του αδερφου μου στην ιδια αναλυση ουτε να συρθει δεν μπορει!
Σε αυτη την περιπτωση πιστευω παιζει σημαντικο ρολο ο επεξεργαστης μου και οχι η καρτα γραφικων.

Θελω τα φωτα σας αν μπορειτε και να το συζητησουμε καθως με προβληματιζει..
κατ αρχας θα ηθελα να καταληξουμε σε ενα συμπερασμα...
Asus EAH 3870x2 1gb
vs
ATi Radeon HD 4870 512mb

Ποια θεωρειτε εσεις οτι ειναι η καλυτερη?
Αν το συμπερασμα σας ειναι πως η ASUS ειναι καλυτερη τοτε θα με βοηθουσε να βρουμε μια λυση ωστε να βρω το προβλημα!
Ειμαι φανατικος της ATi οποτε και θα επιμεινω!!
:hammer:
My skin is my Sin...

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Asus EAH 3870x2 1gb

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 02 Σεπ 2009 21:49

Μην συγγρινεις τα ασιγγριτα. Καμια σχεση η μια καρτα με την αλη.
H μια εχει το R600 και η Αλη το R700.

η 4870 ειναι πολυ πιο γρηγορη.

Απάντηση

Επιστροφή στο “PC Hardware”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες