προβλημα με bios και μνημη..χρειαζομαι την βοηθεια σας..

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας κάποια από τις συσκευές που απαρτίζουν τους Η/Υ μας.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
gergeo

Δημοσίευση από gergeo » 27 Αύγ 2009 17:06

λοιπον παιδια εχω 2 ερωτησεις..στον νεο υπολογιστη που πηρα εχω 2 προβληματα και θελω την βοηθεια σας..
α)οταν ξεκινω τον υπολογιστη πριν μπω στα windows μου βγαζει το εξης μηνυμα"you have to make a bios update""to unleash cpu full power bios update recommended""press f1 to resume"..παταω f1 και αμεσω φορτωνουν τα windows..Αυτο ομως το μηνυμα βγαινει συνεχεια..τι πρεπει να κανω?
β)αγορασα 2 μνημες των 3 gb αλλα μου διαβαζει μονο την μια..τι μπορει να συμβαινει'?υπαρχει περιπτωση να φταιει το λειτουργικο?(windows xp pro μου εβαλαν,32 bit)

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 27 Αύγ 2009 17:13

2) Τα XP βλέπουν μεχρι 3.5GB.
1) Πια ειναι η μιτρικη.(Μονδελο)

gergeo

Δημοσίευση από gergeo » 27 Αύγ 2009 17:17

μητρικη εχω την asus p6t ws pro
k επεξεργαστη εχω τον intel i7 920 2.66ghz

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 27 Αύγ 2009 17:29

Καπου γραφει την εκδοση του BIOS οταν ξεκκιναει το PC
Δες αν ειναι η 0603 ή αν ειναι καποια μικροτερη.
Αν ειναι μικροτερη, κατεβασε και βαλε την νεα (07xx). Αν δεν ξερεις πως, καλητερα ας το κανει καποιος ειδηκος.

Apostolis_38

Δημοσίευση από Apostolis_38 » 27 Αύγ 2009 17:43

Connor MacLeod έγραψε:2) Τα XP βλέπουν μεχρι 3.5GB.
Τα 32bit βλέπουν μέχρι τόσο. Και πάλι νομίζω πως πολύ βάζεις, λογικά δεν πρέπει να ξεπερνούν τα 3 γίγα.
Ακόμα και τα Linux τόσο βλέπουν.

@gergeo:Για να χρησιμοποιεί το μηχάνημα σου όλη τη μνήμη θέλεις 64bit λειτουργικό.
Ισως να σου "κλέψει" λίγο (δηλαδή αντί για 6 γίγα να βλέπει 5.7 - 5.8 γίγα) αλλά δεν τρέχει και τίποτα. Τώρα έτσι η μία μνήμη λουφάρει.
Το θέμα είναι οτι πρέπει να προσέξεις ποιές εφαρμογές τρέχουν στο 64bitο λειτουργικό που σε ενδιαφέρει για να μη βρεθείς προ εκπλήξεων.
Υποστηρίζονται πάρα πολλές γνωστές εφαρμογές αλλά όχι όλες.

gergeo

Δημοσίευση από gergeo » 27 Αύγ 2009 17:48

για την μητρικη εχεις γνωμη αποστολη?

Apostolis_38

Δημοσίευση από Apostolis_38 » 27 Αύγ 2009 18:06

Η μόνη γνώμη που έχω είναι οτι έχουν αρχίσει όλοι και γίνονται σαν την Microsoft. Θα μπορούσαν να είχαν "ξαμολήσει τη δύναμη της cpu" μόνοι τους.
Τεσπα, στο λέει μόνη της τι πρέπει να κάνεις.
Αλλά πρόσεξε αυτό που λέει ο Connor. Αν ΔΕΝ ξέρεις τι κάνεις ΜΗΝ το κάνεις.
Καλύτερα να φωνάξεις κάποιον που ξέρει ή να μπορεί να πάρει την ευθύνη για τυχόν πατατιά. Ακόμα και να το πάς στην εταιρεία που το αγόρασες και να το κάνουν αυτοί είναι προτιμότερο.

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 27 Αύγ 2009 18:52

32-bit x86 RAM limit

In non-PAE modes of x86 processors the RAM memory is always limited to 4GB.
Limits on memory and address space vary by platform, operating system, and on Windows by whether the IMAGE_FILE_LARGE_ADDRESS_AWARE value of the LOADED_IMAGE structure and 4-gigabyte tuning (4GT) are in use.
Limits on physical memory for 32-bit platforms also depend on the Physical Address Extension (PAE), which allows 32-bit systems to use more than 4 GB of physical memory.
PAE and 64-bit systems can address up to the full address space of the x86 processor.
http://en.wikipedia.org/wiki/RAM_Limit

Δεν γνωριζω βεβαια αν υπάρχει EMS για i586 και για windows για να βλέπεις πανω απο 4GB

Exei. το βρηκα
http://en.wikipedia.org/wiki/Physical_Address_Extension
In computing, Physical Address Extension (PAE) is a feature of some x86 and x86-64 processors that enables the use of more than 4 gigabytes[1] of physical memory to be used in 32-bit systems - given appropriate operating system support

Apostolis_38

Δημοσίευση από Apostolis_38 » 27 Αύγ 2009 19:09

Στα χαρτιά(θεωρία) όλα καλά είναι.
Μέχρι και τα Vista δεν κρασάρουνε.
Στην πράξη όμως...
WROTE:
XP and Vista can only truly manage ~3GB of Physical RAM. 4GB is misleading.

Quote:
Xp and Vista can truly manage ~4GB of physical RAM, but shows only the "available" ram. If you have a onboard vídeo with 512mb and something else on-board to complete 1gb, your manager will show only 3GB "available".
QUOTE: PP
Xp and Vista can truly manage ~4GB of physical RAM
http://...

The above link describes how to set up PAE (Physical Address Extension) on Vista 32 bits (It can be done in other 32 bits Windows), so that it can make use of 4GB RAM, not just ~3.5GB.

To authors of this message: Please, read how PAE works.
•A 32 bit OS can only use 4GB of memory total, that means if you have 4GB of ram and your graphic card has 1GB of ram, you have a total of 5GB of memory.

•Out of that 5GB of memory, you can only use 4GB total. 1GB the graphic card will take up, so now the 32bit OS can only use 3GB.

•Enabling PAE, will limit to the OS to 2GB total. What PAE does is dedicate 2GB to OS and the other 2GB to anything other then the OS. Apparently some people don't understand how PAE works and think that some how it can magically make a 32bit XP use more then 4GB, which is impossible, so after noticing my explanation is not getting through, I thought a visual from MS itself might help sink it in, you can see it here: http://www.microsoft.com/whdc/system/pl ... AEdrv.mspx
•Vista 32bit can see only 3.5GB of ram total. The new sp1 only reports how much memory you have intalled, not how much memory you can use.
http://msdn.microsoft.com/en-us/library ... windows_xp

Στην πράξη, δεν έχω δει ποτέ κάποιο 32bitο σύστημα να ανεβαίνει πάνω απο τα 3gb

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 27 Αύγ 2009 19:21

Afto leo ki ego. Το ιδιο λεμε.
:wink:

Παρακατω το μπερδεψε λιγο βεβαια.
Δεν μας ενδιαφερει η GPU(καρτα γρ.)ποση μνημη εχει.
Για την Κεντρικη RAM λεμε.

Στην Κεντρικη τα win βλεπουν 4GB (Χρισμοποιουν εως 3.5). Και ασχετα την GPU.
Η GPU μπορει να εχει δικια της μέχρι και 4GB ουτος η αλος. Παραπανω ακομα δν εχει βγει.

Apostolis_38

Δημοσίευση από Apostolis_38 » 27 Αύγ 2009 22:36

Αφού σου λέω εγώ έχω δίκιο :D
Η "επίσημη" δικαιολογία είναι οτι το σύστημα δεσμεύει κάποιο ποσοστό μνήμης για τις ανάγκες του και αφήνει το υπόλοιπο για το λειτουργικό.
Τώρα πως γίνεται αυτό να συμβαίνει είτε η κάρτα γραφικών έχει δικιά της μνήμη είτε όχι μόνο αυτοί ξέρουν.
Μάλιστα (όπως αναφέρει και το link) όσο πιό πολύ μνήμη έχει η κάρτα γραφικών τόσο πιο πολύ μνήμη δεσμεύει το σύστημα για δικιά του χρήση :o :o :o
Εγώ είμαι της γνώμης πως έχουν μπλέξει τα μπούτια τους.

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 27 Αύγ 2009 22:41

Nai re γμτ. Αυτο ειναι χαζομαρα. Θα επρεπε να εχει ρυθμιση για το ποσο επιπλεον θα χρισμοποιει απο την Κεντρικη η GPU.
Εγω εχω 1GB και παιρνει αλλα 1200ΜΒ απο την κεντρικη.
Με την παλια που είχα(256) επερνε περιπου 300 απο τν μνημη. Αφτο ειναι χαζομαρα.

Καλα όχι οτι τα δεσμευει απο την αρχη με το που ξεκιναει το λειτουργικο, αλλα λεει οτι μεχρι τοσα μπορει να χρισμοποιησει. Αλλα καλο θα ηταν να το επιλεγεις εσυ.

ΠΧ για καποιον που απλα βλέπει HD video και δν παιζει το τελευταιο FPS, και το 1GB της καρτας ειναι υπεραρκετο.

Apostolis_38

Δημοσίευση από Apostolis_38 » 27 Αύγ 2009 22:49

Τι να σου πω. Αν σκεφτείς οτι αυτές οι εταιρείες για να πουλήσουν είναι ικανές να φτιάξουν pcάκια που θα ψήνουν καφέ, μου φαίνεται λίγο περίεργο να μην το έχουν σκεφτεί αυτό.
ΙΙσως να μην είναι εφικτό.

gdimi
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από gdimi » 28 Αύγ 2009 09:55

το πρόβλημα είναι πως ένα 32bit λειτουργικό μπορεί να "δει" 32bit μήκος διεύθυνσης για οποιοδήποτε πράγμα και φυσικά για τη RAM (32bit = 4GB)
Αρα εάν για κάθε συσκευή ο εκάστοτε kernel είναι υποχρεωμένος να δεσμεύει ένα κομμάτι μνήμης, αυτό το κομμάτι μνήμης αφαιρείται από τα συνολικά 32bit τη φορά που μπορεί να προσπελάσει.

Για να γίνει ποιο κατανοητό, αν έχεις μια κάρτα 1GB σε δίαυλο 64bit και 4GB ram, εκτός του ότι τα 32bit windoze πχ πρέπει αυτά τα 64bit να τα χωρίσουν σε 2χ32bit για να τα επεξεργαστούν, εάν χρειαστεί να προσπελάσουν 1GB της κάρτας γραφικών θα χρειαστεί να χειριστούν 8Gigabit ή τα 8bits διευθυνσιοδότησης από τα 32.Τώρα επειδή έτσι τρώγεται μεγάλο εύρος (σε bit) συνήθως το 1GB κόβεται σε κομμάτια πχ των 256MB και επεξεργάζονται ένα-ένα.

To PAE είναι ένας τρόπος ώστε κάθε πρόγραμμα να έχει τη δική του σελίδα 32bit διευθύνσεων οπότε μπορεί θεωρητικά να προσπελαύνει 4GB. Το πρόβλημα είναι πως δεν υπάρχει αξιόπιστος μηχανισμός ώστε αυτή η σελίδα να κλειδώνει για το συγκεκριμένο πρόγραμμα που τη ζητά (και γενικώς για κάθε πρόγραμμα) οπότε και είναι πολύ πιθανά exception errors και για αυτό αποσύρθηκε από τα win η υποστήριξη αυτής της δυνατότητας. Το συνολικό μέγεθος που θα πιάνουν όλες οι σελίδες δεν μπορεί να ξεπερνά τα 64GB.

Apostolis_38

Δημοσίευση από Apostolis_38 » 28 Αύγ 2009 14:48

Ωραίος.
Εν ολίγοις όμως, από όλα αυτά που έχουμε πει, τα συμπεράσματα είναι δύο.
- Τα exception errors μάλλον είναι καθεστώς κι όχι πιθανότητα...
- Το hardware έχει ξεφύγει αρκετά και τα 32bitα συστήματα αδυνατούν να το στηρίξουν.
Εγώ θα πρότεινα όποιος θέλει να μην φοβηθεί τα 64bit λειτουργικά. Κι εγώ στην αρχή είχα κάποιους ενδοιασμούς αλλά τώρα τρέχω στο laptop μου το Debian Lenny 64bit χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα. Το μηχάνημα φυσάει.
Απλώς όπως προείπα, θα πρέπει κάποιος να προσέξει μήπως χρειάζεται κάποιο πρόγραμμα που (προς το παρόν) δεν τρέχει στα 64bit.

Υ.Γ. Και φυσικά μην ξεχνάμε πως η ευρύτατα διαδεδομένη σειρά των Core2 Duo της Intel υποστηρίζει και τίς δύο πλατφόρμες.

Απάντηση

Επιστροφή στο “PC Hardware”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες