Ιδρυση offshore εταιρειασ

Εκφράστε την επιχειρηματική σας πλευρά. Μοιραστείτε την εμπειρία σας ή/και τα σχόλιά σας σχετικά με την οργάνωση μιας on-line επιχείρησης. Παρακαλώ όχι διαφημίσεις εδώ!

Συντονιστής: Super-Moderators

Κλειδωμένο
hidedora

Δημοσίευση από hidedora » 19 Αύγ 2010 14:22

Για αυτό φταίω εγώ ή το κράτος? όταν η πολιτική ηγεσία θέλει να ξοδεύει επίσημα το 40% του καθαρού εισοδήματος...??? Αν λοιπόν δεν κάνω κάτι θα κλείσω. Τι να κάνω δλδ να κλείσω για να πω ωραία, αφού με έσφαξαν τώρα είμαι περήφανος? Αν είχες την επιλογή δεν θα το έκανες? Θα προτιμούσες να κλείσεις ή να φτιάξεις offshore?

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 19 Αύγ 2010 14:31

hidedora έγραψε:Για αυτό φταίω εγώ ή το κράτος? όταν η πολιτική ηγεσία θέλει να ξοδεύει επίσημα το 40% του καθαρού εισοδήματος...??? Αν λοιπόν δεν κάνω κάτι θα κλείσω. Τι να κάνω δλδ να κλείσω για να πω ωραία, αφού με έσφαξαν τώρα είμαι περήφανος? Αν είχες την επιλογή δεν θα το έκανες? Θα προτιμούσες να κλείσεις ή να φτιάξεις offshore?
το θεμα δεν ειναι τι κανω εγω!
αλλα ποσο εχεις συνεισφερει και εσυ με την νομιμη φοροαποφυγη σου σε αυτη την κατασταση?

hidedora

Δημοσίευση από hidedora » 19 Αύγ 2010 14:37

Γιατί βγάζεις τον εαυτό σου από έξω. Να στο θέσω διαφορετικά. Τι άλλαξε με αυτά που έχεις συνεισφέρει εσύ?

Και όσον αφορά με τις offshore μείωσα το κόστος στις υπηρεσίες κατά 35%. Συμφέρει ή όχι τον καταναλωτή?

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 19 Αύγ 2010 14:50

hidedora έγραψε:Γιατί βγάζεις τον εαυτό σου από έξω. Να στο θέσω διαφορετικά. Τι άλλαξε με αυτά που έχεις συνεισφέρει εσύ?

Και όσον αφορά με τις offshore μείωσα το κόστος στις υπηρεσίες κατά 35%. Συμφέρει ή όχι τον καταναλωτή?
δεν τον βγαζω εγω απο εξω
μερος της μηχανης ημουν και εγω μεχρι πριν απο 3 μηνες

τωρα ομως οσοι πηγαν σημερα στον ΟΑΕΔ για να πληρωθουν το επιδομα ανεργιας τους ΔΕΝ ΒΡΗΚΑΝ δραχμη μεσα στο βιβλιαριο τους!

αν ομως εσυ και οσοι αλλοι σαν εσενα ειχαν εδω τα φορολογικα τους και οχι σε μερη που φοροδιαφευγουν ισως να εβρισκαν οι ανεργοι χρηματα στον λογαριασμο τους!

μειωσες το κοστος κατα 35% αλλα δεν πληρωνεις τα βαρη σου που πληρωνουν ολοι οι υπολοιποι σε αυτο το κρατος που ζεις , αλλα θες ολες τις παροχες χωρις να επιστρεφεις τιποτα στο κοινωνικο συνολο

hidedora

Δημοσίευση από hidedora » 19 Αύγ 2010 14:53

fiskilis δεν μπορείς να καταλάβεις κάποια πράγματα. Επειδή τα προηγούμενα χρόνια έτρωγαν και ακόμα τρώνε κάποιοι και φτάνουμε στο σημείο να μην έχουμε χρήματα στον oaed δεν φταίω εγώ. Φταίνε άλλοι φίλε μου και το ξέρεις. Δεν μπορείς να με κατηγορήσεις επειδή προσπαθώ να επιβιώσω. Νομίζεις ότι εάν κλείσω θα αλλάξει τίποτα? Δλδ με το να κλείσω θα σε χαροποιήσει? Σκοπός μου να επιβιώσω είναι και όλοι το ίδιο κάνουν. Εγώ μπορεί να μην δίνω όπως ίσως πιστεύεις, αλλά κάποιοι αδειάζουν ταμεία και εκεί δεν βλέπω να καίγεσαι. Και παραπάνω δεν είδα να μου απαντάς. Τι άλλαξε με τα χρήματα που συνεισφέρεις εσύ, εγώ και εκατομμύρια Έλληνες? Τι άλλαξε πραγματικά θέλω να μου πεις...

Άβαταρ μέλους
CyberCr33p
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από CyberCr33p » 19 Αύγ 2010 16:30

fislikis εσύ δεν πουλάς hosting από Αγγλία με 17.5% ΦΠΑ ή από Αμερική χωρίς καθόλου ΦΠΑ; Άρα δεν εκμεταλεύεσαι και εσύ με τη σειρά σου το "σύστημα" προς όφελος δικό σου και όφελος των πελατών σου;

Και μια ερώτηση για τις offshore. Εάν κάνει κάποιος έναρξη σε Αγγλία ή Κύπρο, πώς ασφαλίζεται; Μπορεί να ασφαλιστεί στο ΤΕΒΕ;

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 19 Αύγ 2010 16:37

CyberCr33p έγραψε:fislikis εσύ δεν πουλάς hosting από Αγγλία με 17.5% ΦΠΑ ή από Αμερική χωρίς καθόλου ΦΠΑ; Άρα δεν εκμεταλεύεσαι και εσύ με τη σειρά σου το "σύστημα" προς όφελος δικό σου και όφελος των πελατών σου;
Απο Αγγλια χωρις ΦΠΑ βαση Αγγλικης νομοθεσιας σε μια εναρμονισμενη Ευρωπαικη Αγορα
Απο Αμερικη με ΦΠΑ εδω με Ελληνικο ΑΦΜ

Η Αγγλια δεν νομιζω να ειναι εξωχωρια περιοχη που να ενθαρυνει την φοροαποφυγη

Άβαταρ μέλους
CyberCr33p
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από CyberCr33p » 19 Αύγ 2010 16:40

Offshore είναι οποιαδήποτε χώρα εκτός από τη δικιά σου. Δηλαδή εάν κάνει κάποιος έναρξη στην Αγγλία γιατί για κάποιους λόγους τον συμφέρει δεν υπάρχει πρόβλημα; Μιλάμε να πληρώνει κανονικά τους φόρους που του αναλογούν εκεί.

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 19 Αύγ 2010 16:42

CyberCr33p έγραψε:Offshore είναι οποιαδήποτε χώρα εκτός από τη δικιά σου. Δηλαδή εάν κάνει κάποιος έναρξη στην Αγγλία γιατί για κάποιους λόγους τον συμφέρει δεν υπάρχει πρόβλημα; Μιλάμε να πληρώνει κανονικά τους φόρους που του αναλογούν εκεί.
ομως αυτο δεν γινεται στις εταιρειες που χρησιμοποιουν τετοιου ειδους φορολογικους παραδεισους

Άβαταρ μέλους
CyberCr33p
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από CyberCr33p » 19 Αύγ 2010 16:50

Κάποιος που εδώ πληρώνει για παράδειγμα 30% φόρο εισοδήματος, πιστεύεις ότι εάν έκανε έναρξη Κύπρο και πλήρωνε μόνο 10% φόρο εισοδήματος δεν θα τα δήλωνε;

Άβαταρ μέλους
Black_Elk
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Black_Elk » 20 Αύγ 2010 00:51

Για Κύπρο δεν ξέρω αλλά στην Αγγλία δεν είναι υποχρεωτική η αυτασφάλιση. Και δεν υποχρεούσε σε ΤΕΒΕ διότι δεν έχεις έναρξη στην Ελλάδα. Εκτός και κάνεις υποκατάστημα στην Ελλάδα, αλλά και πάλι μπορείς να εξαιρεθείς εφόσον το υποκατάστημα δεν έχει εμπορική δραστηριότητα. Μπορεί να είναι μόνο ώς αποθήκη ή γραφείο για να συναντάς πελάτες, αλλά απαγορεύεται να πουλήσεις
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Black_Elk την 20 Αύγ 2010 10:14, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Diafh-mysths

Δημοσίευση από Diafh-mysths » 20 Αύγ 2010 03:49

Εχεις δικιο Fiskilis απαγορεψτε τις offshore να σωθει η χωρα. Βεβαια. δεν ειναι δυνατων καποιος να ζει καλυτερα απο σενα με νομιμο τρόπο. αφου εσυ εισαι σε δυσχερη θεση πρεπει να ειναι κι ο αλλος. Να ψοφησει η κατσικα του γειτονα δηλαδη.
Το θεμα δεν ειναι να μην μας γαμαει το κράτος. το θεμα ειναι να μας γαμαει ολους το ιδιο.
Ωραια νοοτροπία παιδιά . Ετσι να υπακουτε το κράτος. Αν καποιος ξεστρατήσει βοηθήστε τον αδερφό εφοριακό να πάρει το χαράτσι για την ευημερία των διευθαρμένων πολιτικων. ΚΑΡΦΩΣΤΕ ΤΟΝ.
Δεν μπορει αυτος να ζει καλυτερα. Εχεις δικιο.
Η ταδε Α.Ε πολυεθνικη μπορει να εχει 15 offshore αυτο δεν μας πειραζει. το να ιδρυσει ο γειτονας σου ομως μια offshore ειναι κακο.
Οι κατσικες των πολιτικων καταναλωνουν ολο το δικο σου σιταρι και του γειτονα. αν ο γειτονας εξοικονομισει σιταρι για την κατσικα του (ΜΕ ΤΟ ΝΑ ΜΗΝ ΔΩΣΕΙ) αυτο δεν σημαινει οτι χρησιμοποιει το δικο σου σιταρι.
Δεν σε πειραζει ομως που το κρατος ειναι μπουρδελο. Δεν σε πειραζει ο τροπος που δρουν οι πολιτικοι (μεσα στη δραση τους αυτη ειναι και το διαιρε και βασιλευε που καλα κρατει λογω ατομων σαν εσενα που τσιμπουν το δολωμα). Σε πειραζει το τι κανει ο κακομοιρης γειτονας σου για να τα βγάλει πέρα.
Τυπικη ραγιαδίστικη νοοτροπια.
Αυτο που δεν καταλαβαινεις ειναι οτι δεν ζει εις βάρος σου. Εις βαρος του πολιτικου ζει.
Δεν εχεις πιασει το νοημα. οτι μας βάζουν να τσακωνομαστε ο ενας κλάδος και η μια κοινωνικη ομάδα με την αλλη για να μπορουν να μας πινουν το αίμα ελεύθερα.

Άβαταρ μέλους
KGP
Honorary Member

Δημοσίευση από KGP » 20 Αύγ 2010 04:09

CyberCr33p έγραψε:Offshore είναι οποιαδήποτε χώρα εκτός από τη δικιά σου. Δηλαδή εάν κάνει κάποιος έναρξη στην Αγγλία γιατί για κάποιους λόγους τον συμφέρει δεν υπάρχει πρόβλημα; Μιλάμε να πληρώνει κανονικά τους φόρους που του αναλογούν εκεί.
lathos... px oi agglikes kai oi kipriakes eteries den einai OLES "offshore"... kai pros pliroforisi sou (alla kai ton ipolipon) mporeis kai stin ellada na anoikseis "offshore" eteria...

epidi mas parapliroforoun oi politikoi kai ta "ferefona tous" (dimosiografoi...pou lene polla gia pragmata pou den kseroun...kai tipota gia auta pou den kseroun) den paei na pei oti prepei na to apodechomaste kai na to "pasaroume"...
*Στην Ελλάδα δεν χρειάζεται να σκέφτεσαι...χάνεις πολύτιμο χρόνο!
*"The power of accurate observation is frequently called cynicism by those who don't have it." -George Bernard Shaw (1856-1950)
*The purpose of argument should not be victory, but progress.

Diafh-mysths

Δημοσίευση από Diafh-mysths » 20 Αύγ 2010 04:45

mporeis kai stin ellada na anoikseis "offshore"
Για πες για πες :D

Κλειδωμένο

Επιστροφή στο “Η Επιχείρηση”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες