Ιδρυση offshore εταιρειασ

Εκφράστε την επιχειρηματική σας πλευρά. Μοιραστείτε την εμπειρία σας ή/και τα σχόλιά σας σχετικά με την οργάνωση μιας on-line επιχείρησης. Παρακαλώ όχι διαφημίσεις εδώ!

Συντονιστής: Super-Moderators

Κλειδωμένο
Άβαταρ μέλους
Figaro
Honorary Member

Δημοσίευση από Figaro » 07 Φεβ 2010 22:06

Fiskili, den einai paranomo.. opote kala kanoun.

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 07 Φεβ 2010 22:11

το Νομιμο δεν ειναι και Ηθικο λενε για αυτες τις περιπτωσεις !

παρανομο δεν ειναι αλλα μεγαλα τα προβληματα που φερνει στην οικονομια μιας χωρας !

και τα υπερκερδη αντι να φορολογουνται εδω και να ενισχυουν τα κρατικα ταμεια πανε σε αλλες χωρες !!

Diafh-mysths

Δημοσίευση από Diafh-mysths » 18 Αύγ 2010 21:41

μηπως τελικα η κακοδαιμονια της Ελλαδας ειναι ολες αυτες οι εταιρειες που μερικοι φτιαχνουν για να βγαζουν τα κερδη τους εξω και να πληρωνουμε την νυφη ολοι εμεις οι υπολοιποι ?
Και ποια ειναι η λυση; οταν εχει καποια δυνατοτητα να ελιχθει να μην το κανει για να σωσει την χωρα;
Εσυ δουλευεις εναντιον του Εαυτου σου;

hidedora

Δημοσίευση από hidedora » 19 Αύγ 2010 11:10

Fiskili δηλαδή τι θα έπρεπε να κάνουμε όσοι έχουμε την εταιρεία μας offshore. Να πληρώσουμε στους πολιτικούς 40% των κερδών μας για να τα φάνε? Να πω ότι θα πάνε στην ενίσχυση του κρατικού προϋπολογισμού να το καταλάβω. Τα χρήματα πάνε στην ενίσχυση της τσέπης των λαμόγιων. Ας κάνουν καλύτερα φορολογικά συστήματα και ο επιχειρηματίας ειλικρινά δεν έχει πρόβλημα να φτιάξει εδώ την επιχείρηση του από το να μπει στην όλη διαδικασία να τρέχει σε άλλες χώρες να την ιδρύσει.

Επίσης νομίζεις ότι δεν συμφέρει τον καταναλωτή; αν μία ιστοσελίδα κάνει 2000 ευρώ στην Ελλάδα και έχεις την εταιρεία σου offshore και την περάσεις ως διακοινοτική συναλλαγή και γλιτώσει ο πελάτης το φπα (κοντά στα 500 ευρώ), νομίζεις ότι δεν συμφέρει κάτι τέτοιο στον Έλληνα αγοραστή; Πες μου λοιπόν τι είναι το ηθικό και το σωστό όταν σου αλλάζουν τα φώτα στην φορολογία για να καλοπεράσουν κάποιοι. και για ποια υπερκέρδη μιλάς; επειδή κάποιος μπορεί να έχει καθαρό εισόδημα από την offshore εταιρεία του 20 ή 30 χιλιάδες ευρώ το χρόνο τα θεωρείς υπερκέρδη?

Επί τουρκοκρατείας μας έλεγαν στα βιβλία ότι πλήρωναν οι Έλληνες 10% κεφαλικό φόρο και ήταν δυσβάσταχτος. Με φπα κοντά στο 25% είμαστε χαρούμενοι επειδή μας κυβερνούν Έλληνες;

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 19 Αύγ 2010 11:47

Πολύ σωστός ο hidedora .
Υπενθυνίζω: http://www.freestuff.gr/forums/viewtopic.php?t=51085

"Φόροι επιχειρήσεων: Οι μεγάλες κερδοφόρες επιχειρήσεις θα βρεθούν αντιμέτωπες με μία ακόμη έκτακτη εισφορά (10% επί των κερδών), με στόχο την άντληση εσόδων ύψους 600 εκατ. ευρώ. Ωστόσο, το υπουργείο Οικονομικών δέχεται έντονες πιέσεις να μειώσει τη φορολογική επιβάρυνση στα διανεμόμενα κέρδη (μερίσματα), η φορολόγηση επί των οποίων μπορεί να φτάσει ακόμη και το 50% με το νέο νομοθετικό πλαίσιο. "

Στην Ελλάδα με το που ανοίγεις επιχείρηση έχεις μεγαλομέτοχο νταβατζή το κράτος . -

Για αυτό δεν έρχεται και κανείς ξένος επενδυτής σε αυτή τη χώρα και προτιμάνε τις γειτονικές. Για αυτό και οι Ελληνικές μετακομίζουν και αυτές στις γειτονικές...

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 19 Αύγ 2010 12:08

hidedora έγραψε:Fiskili δηλαδή τι θα έπρεπε να κάνουμε όσοι έχουμε την εταιρεία μας offshore. Να πληρώσουμε στους πολιτικούς 40% των κερδών μας για να τα φάνε?
Με αυτο μου λες οτι εγω ειμαι το κοροιδο που σαν υπαλληλος πρεπει να πληρωνω το 40% των εισοδηματων μου στην εφορια και εσυ εισαι ο εξυπνος που καταφερες να εχεις μια τετοια εταιρεια και να γλυτωνεις τους φορους που θα επρεπε να πληρωνεις στο κρατος οπως πληρωνουμε ολοι εμεις τα κοροιδα που δεν μπορουμε να αποφυγουμε καθως μας τα παρακρατουν ηδη απο τον μισθο μας!

ρε καλα θα κανουν να φορολογησουν με την μεγιστη φορολογηση οσους εχουν τετοιες εταιριες!!

απο εδω ομως εσεις και οι ομοιοι σας εχετε κοινωνικες απολαβες οπως υγεια ασφαλεια χωρις να συνεισφερετε ΟΥΤΕ μια δραχμη!

Δηλαδη ζητε σε βαρος του κοινωνικου συνολου και θελετε να βγητε και απο πανω!

hidedora έγραψε: επειδή κάποιος μπορεί να έχει καθαρό εισόδημα από την offshore εταιρεία του 20 ή 30 χιλιάδες ευρώ το χρόνο τα θεωρείς υπερκέρδη?
για αυτα τα εισοδηματα ποσο φορο πληρωσες στο κρατος?
εγω πριν 2 χρονια που δηλωσα 27.000 εσοδα απο μισθους η εφορια μου ηταν 5.000
hidedora έγραψε:Επί τουρκοκρατείας μας έλεγαν στα βιβλία ότι πλήρωναν οι Έλληνες 10% κεφαλικό φόρο και ήταν δυσβάσταχτος. Με φπα κοντά στο 25% είμαστε χαρούμενοι επειδή μας κυβερνούν Έλληνες;
αλλο ο κεφαλικος φορος που δεν επιστρεφει τιποτα και αλλο το ΦΠΑ που απο εκει θα εχω νοσοκομεια εστω και αυτα που εχω , και αστυνομια και πυροσβεστικη και καθαρους δρομους και φαρμακα , εσυ τι συνεισφερεις σε ολα αυτα?

Τιποτα ΑΠΟΛΥΤΩΣ!
αν οι πολιτικοι ειναι λαμογια μια φορα εσυ και οι ομοιοι σου εισαστε 10 φορες γιατι ζητε εις βαρος μας το λεω για αλλη μια φορα!

hidedora

Δημοσίευση από hidedora » 19 Αύγ 2010 12:15

Ποιος είπε ότι δε πληρώνουμε ασφάλεια; γιατί βγάζεις συμπεράσματα χωρίς να ξέρεις?

Στο εμπόριο και γενικά στη ζωή παίρνεις οτι διεκδικείς.. Τίποτα παραπάνω τίποτα λιγότερο. Κάτσε να σε σφάξουν και μην κάνεις τίποτα. Αφού μέχρι εκεί μπορείς να σκεφτείς. Επειδή θα φορολογήσουν εμένα, νομίζεις ότι θα αλλάξει κάτι? Όπως είπα παραπάνω κανένα πρόβλημα να με φορολογήσουν, αν αυτά τα χρήματα πιάσουν τόπο. Δεν δέχομαι να φορολογηθώ επειδή ο κάθε πολιτικός θέλει να κάνει τα γούστα του. Κάτσε λοιπόν και κατηγόρησε εμένα, επειδή δεν μπορείς να κατηγορήσεις τους πραγματικούς υπαίτιους ή δεν μπορείς να καταλάβεις τι παίζει :hammer:

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 19 Αύγ 2010 12:18

hidedora έγραψε:Ποιος είπε ότι δε πληρώνουμε ασφάλεια; γιατί βγάζεις συμπεράσματα χωρίς να ξέρεις?
εγω σου εδωσα παραδειγμα
για 27.000 εισοδημα απο μισθους πληρωσα 5.000 εφορια

εσυ ποσο πληρωσες για αναλογα εσοδα?

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 19 Αύγ 2010 12:21

Καλή φάση... αντί να αντιδρούμε για τα χαράτσια της εφορίας και στους ιδιώτες και στις επιχειρήσεις, μας ενοχλεί αν πληρώνει λιγότερο από εμάς ο διπλανός....

Τι έλεγες cordis για την κατσίκα του γείτονα σε παλιότερο post;

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 19 Αύγ 2010 12:23

dimsis έγραψε:Καλή φάση... αντί να αντιδρούμε για τα χαράτσια της εφορίας και στους ιδιώτες και στις επιχειρήσεις, μας ενοχλεί αν πληρώνει λιγότερο από εμάς ο διπλανός....
δηλαδη αγαπητε επικροτεις αν ο αλλος με την νομιμη εστω κομπινα του ζει εις βαρος σου?
και αν ο γειτονας ταιζει την κατσικα του απο το δικο σου σταρι σου αρεσει?

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 19 Αύγ 2010 12:29

Άγγελε κάθεσαι και διαμαρτύρεσαι για τις offshore και δεν βλέπεις ότι μας κατακλέβουν και τους μισθωτούς και τους επιχειρηματίες σε αυτή τη χώρα.

ΔΕΝ είναι κομπίνα οι offshore, μη κοιτάς μόνο τις περιπτώσεις που βγαίνουν στον αέρα που κάνουν ξέπλυμα και κομπίνες. Είναι πολύ περισσότερες και οι ντόπιες που κάνουν τα ίδια και χειρότερα!

Πολλοί κάνουν offshore για να γλιτώσουν τα γαμησιάτικα που ζητάνε στη χώρα μας.
Επαναλαμβάνω: Για τον ίδιο λόγο πάρα πολλές επιχειρήσεις τα τελευταία χρόνια μεταναστεύουν στις γείτονες χώρες επίσης για τον ίδιο λόγο.
Απλούστατα στην χώρα μας δεν υπάρχει αναπτυξιακή πολιτική παρά μόνο αφαίμαξη των εργαζομένων και καθαρά φοροεισπρακτικά μέτρα και για αυτό φτάσαμε εδώ που φτάσαμε. Δεν παράγουμε τίποτε και ζούμε από τα θύματα τουρίστες που θα κάνουν το λάθος να μας επισκεφθούν για να τους ληστέψουμε στα ταξί, στα ξενοδοχεία, στα εστιατόρια κλπ κλπ...

hidedora

Δημοσίευση από hidedora » 19 Αύγ 2010 12:53

Fiskilis πιστεύεις ότι αν τα χρήματα έπιαναν τόπο, θα είχα πρόβλημα εγώ και αρκετοί άλλοι να πληρώσουμε? όπως λέει και ο dimsis το μόνο που σε νοιάζει είναι αν θα Γ@μή$ουν το διπλανό σου περισσότερο από εσένα για να είσαι εσύ καλύτερα.

Αν είναι να πληρώνω 10 χιλιάρικα το χρόνο σε εφορίες και για μια σύνταξη που δεν θα πάρω ποτέ, καλύτερα να τα κρατήσω και να πάω εγώ στο νοσοκομείο που θέλω και να μην πληρώσω μίζα στους γιατρούς του δημοσίου.

Ο ΦΠΑ αυξάνεται, η αγοραστική δύναμη μειώνεται, η εφορία σφάζει και εσύ έχεις πρόβλημα επειδή εγώ προσπαθώ να ζήσω αξιοπρεπώς. Να είχα κανένα τεράστιο εισόδημα να το καταλάβω... Επειδή κάποιοι θέτουν κανόνες που είναι ανήθικοι ουσιαστικά, τι σημαίνει ότι πρέπει να τους ακολουθήσω επειδή μου το λένε; κριτική σκέψη δεν έχεις να καταλάβεις τι γίνεται? λες εμένα δέκα φορές χειρότερο από τους πολιτικούς; σκέψου καλύτερα φιλαράκο...

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 19 Αύγ 2010 13:31

hidedora έγραψε:Fiskilis πιστεύεις ότι αν τα χρήματα έπιαναν τόπο, θα είχα πρόβλημα εγώ και αρκετοί άλλοι να πληρώσουμε? όπως λέει και ο dimsis το μόνο που σε νοιάζει είναι αν θα Γ@μή$ουν το διπλανό σου περισσότερο από εσένα για να είσαι εσύ καλύτερα.

αυτο μαλλον πρεπει να το πω εγω καθως εμενα πηδανε αυτη την στιγμη για να περνας εσυ καλυτερα!

καθως εγω ειμαι που πληρωνω την εφορια χωρις να εχω δικαιωμα επιλογης σε αντιθεση με εσενα που μπορεις και φοροδιαφευγεις νομιμα μεν αδικα δε ως προς τους αλλους!

καθως το νομιμο δεν ειναι και παντα ηθικο!

hidedora

Δημοσίευση από hidedora » 19 Αύγ 2010 14:09

φοροδιαφυγή νόμιμη δεν υπάρχει. Αν δεν πας σύμφωνα με τους φορολογικούς θεσμούς και νόμους ενός κράτους, τότε έχει δικαίωμα να μιλάς για φοροδιαφυγή. Αφού όλα είναι νόμιμα, δικαίωμα για αυτή τη λέξη δεν έχεις να λες.

Όταν κάνεις συζήτηση, αυτά που λες πρέπει να συνάδουν με την πραγματικότητα. Δεν θα μπω στην διαδικασία και στα λάθη που έκαναν οι προηγούμενοι να πιστέψω πολιτικούς ή να μπω στη διαδικασία να τσακωθώ με άτομα που δεν καταλαβαίνουν τι γίνεται. Θέλεις να τρως κουτόχορτο δικαίωμα σου. Μην μου το παίζεις ηθικός όμως. Άλλο η ηθική και άλλο η βλακεία.

παίρνεις αυτή τη στιγμή καθαρά περισσότερα από το μέσω επιχειρηματία στα Τρίκαλα. Έλα εδώ να πάρεις 600 ευρώ το μήνα χωρίς ασφάλεια και έλα μετά να μου πεις για το κωλοκράτος που υποστηρίζεις ότι πρέπει να το πληρώνουμε και γιατί καταφεύγουμε σε αυτές τις τακτικές.

200 χρόνια τώρα πληρώνουν γενιές και γενιές το κωλοκράτος και υπάρχουν άτομα σαν εσένα που μου λένε ότι εγώ φταίω. Κάτσε λοιπόν να σε αλλάζει τα φώτα ο κάθε πολιτικός και κατηγόρησε εμένα.

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 19 Αύγ 2010 14:16

hidedora έγραψε:παίρνεις αυτή τη στιγμή καθαρά περισσότερα από το μέσω επιχειρηματία στα Τρίκαλα. .
επερνα τοσα .... καθως απο 1/07/2010 ειμαι ανεργος μετα απο 10 χρονια εργασιας

http://www.freestuff.gr/forums/viewtopic.php?t=50629

οποτε μπορω να λεω και να φωναζω και εγω καθως η κριση με εχει χτυπησει και εμενα!

Κλειδωμένο

Επιστροφή στο “Η Επιχείρηση”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης