Websites από 79 έως 499 Ευρώ

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 16 Αύγ 2009 13:41

Πέρα του χαμού που γίνετε με τις υπηρεσίες SEO, που πλέον τις παρέχουν οι περισσότεροι που φτιάχνουν και sites, βλέπω ολοένα και περισσότερο να πληθαίνουν και οι προσφορές για τη δημιουργία websites με συνολικό κόστος που ξεκινά από 79 Ευρώ, και μάλιστα πολλές φορές περιλαμβάνουν και το domain name και ένα ετήσιο πακέτο φιλοξενίας (hosting).

Μερικά search queries στο google.gr ίσως βοηθήσουν:
ιστοσελίδα από 79 ευρώ
ιστοσελίδα από 99 €
ιστοσελίδα από 149 ευρώ
ιστοσελίδα από 150 ευρώ
ιστοσελίδα από 199 ευρώ
website από 199
"χαμηλές τιμές" +website +web design
και πάει λέγοντας...

Ρίχνετε καμιά ματιά και στις adworks διαφημίσεις θα δείτε και εκεί τιμές. Έχω πετύχει και στο facebook αντίστοιχες διαφημίσεις αλλά και αλλού.

Μερικά εξωτερικά σχετικά links για ανάγνωση για όσους έχουν τον χρόνο:
Ακριβά vs. φθηνά websites
Web site με 100 και 200 Ευρώ

Και κάποια άλλα κείμενα που δείχνουν γιατί οι περισσότερες εταιρείες δεν μπορούν να κατέβουν σε τόσο χαμηλά επίπεδα.
Η γενιά των 1300 €
Απάντηση του megistos στο θέμα : Ανοίγοντας επιχείρηση Internet Services

αλλά και κάποιες ενδιαφέρουσες συζητήσεις που κάναμε εδώ μέσα που πιστεύω πως σχετίζονται:
Ο ξεπουλημένος Freelancer
Το καλύτερο και το πιο εύχρηστο πρόγραμμα για eshop?
Λέγοντας ψέμματα για να πουλήσει Webhosting

Πως το βλέπετε οι επαγγελματίες του χώρου αλλά και οι εκτός χώρου; Σημάδια της οικονομικής κρίσης ή αποτέλεσμα του ανταγωνισμού; Πιστεύετε πως ισχύει το ότι πληρώνεις παίρνεις; Γενικώς υπάρχουν σχόλια για την όλη κατάσταση;

Μια παράκληση: Να μη γίνουν ονομαστικές αναφορές σε συγκεκριμένες εταιρείες για να μην έχουμε παρεξηγήσεις και κλειδωθεί το θέμα. Ούτως ή άλλως από τα αποτελέσματα αναζήτησης που έδωσα στην αρχή θα δείτε ότι δεν είναι ούτε μια, ούτε δυο οι εταιρείες που έχουν τέτοιες τιμές, αλλά πολύ περισσότερες, οπότε αν είναι δυνατόν ας κυμανθεί η συζήτηση σε γενικά πλαίσια.

Άβαταρ μέλους
CyberCr33p
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από CyberCr33p » 16 Αύγ 2009 14:26

Στις περισσότερες των περιπτώσεων ότι πληρώσεις παίρνεις. Βέβαια υπάρχουν και εξαιρέσεις στο κανόνα που είτε παίρνεις περισσότερα από αυτά που πλήρωσες είτε λιγότερα.

Το πιο σημαντικό πιστεύω είναι να ξέρεις τι αγοράζεις με το ποσό που δίνεις.

Για παράδειγμα θα φέρω την αγορά των κινητών. Υπάρχουν και κινητά με 50 ευρώ, υπάρχουν και με 500 ευρώ. Ένας που θα αγοράσει ένα των 50 ευρώ, μπορεί να του καλύπτει πλήρως τις ανάγκες του (π.χ. ομιλία, SMS). Ένας που θα δώσει 500 ευρώ έχει άλλες απαιτήσεις, π.χ. διαχείριση e-mails, browsing, μουσική, παιχνίδια, wifi, 3G, κλπ.

Πιστεύω πάντως ότι υπάρχει αγορά και για sites των 200 ευρώ, ώστε κάποιος επιχειρηματίας να έχει μια βασική παρουσία στο internet. Για παράδειγμα κάποιο έτοιμο CMS, με ένα προκατασκευασμένο template, με ελαφρές αλλαγές (π.χ. αλλαγή λογότυπου). Έτσι και ο επιχειρηματίας είναι ευχαριστημένος και αυτός που θα του το φτιάξει θα βγάλει ένα κέρδος 100 ευρώ / ημέρα, εάν υποθέσουμε ότι θα του πάρει σύνολο 2 ημέρες για να του το φτιάξει.

Άβαταρ μέλους
geoki

Δημοσίευση από geoki » 16 Αύγ 2009 14:46

Λόγο κρίσης … με τίποτα . ( άσε που δε βλέπω να υπάρχει κρίση στον δικό μας κλάδο)
Πάντα υπήρχαν τέτοιου είδους φαινόμενα. Εγώ τους προσδιορίζω σε τριών ειδών.

1. Φοιτητές ή πιτσιρικάδες που έφτιαξαν κάποια στιγμή 2,3 σελιδούλες με το frontpage και παρουσιάζονται σαν εταιρίες κατασκευής.
2. Αλεξιπτωτιστές του κλάδου , που είδαν φως και μπήκαν , και προσπαθούν να τσιμπήσουν πελάτες υποσχόμενοι….
3. Σοβαροί επαγγελματίες που μεταξύ των άλλων έχουν κι ένα φτηνό πακέτο για να μη χάσουν κανέναν πελάτη.

Εγώ προσωπικά έχω στον κατάλογο μου κατασκευή μιας σελίδας με 150 ευρώ συμπεριλαμβανομένης και της φιλοξενίας . Είναι δουλίτσες που δεν απαιτούν πολύ χρόνο, είναι αξιοπρεπείς και τις περισσότερες φορές οδηγούν στο να κάνουν οι πελάτες μεγαλύτερα sites σε 1 ή σε 2 χρόνια.

Άρα για μένα το μεμπτό της υπόθεσης είναι σε αυτούς που υπόσχονται πολλά με λίγα χρήματα που στην πράξη ποτέ δε γίνονται , και σε αυτούς που δεν ασχολούνται επαγγελματικά με το χώρο και ξεφτιλίζουν τις τιμές χαλώντας την «πιάτσα»

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 16 Αύγ 2009 16:37

Πάντα συνέβαινε αυτό. Εγώ το θυμάμαι εδώ και 8 χρόνια: Παίρνω ένα έτοιμο template που το έχω ξαναχρησιμοποιήσει, πετάω πάνω το logo και έτοιμο. Πάρτο τζάμπα και πλήρωσε μόνο τη φιλοξενία :)

Είναι καθαρά παροχή υπηρεσίας οπότε δεν υπάρχει μέτρο σύγκρισης. Ό,τι θέλει ο καθένας χρεώνει.
Σύγκριση τιμών Supermarket: http://www.shopnsave.gr
Νέα Ιταλικα επιπλα κουζινας
Για φιλοσόφους: http://filosofia.gr και http://liantinis.org

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 16 Αύγ 2009 20:06

cyber ωραίο το παράδειγμα με τα κινητά και συμφωνώ μαζί σου. Στο μόνο από όσα γράφεις που έχω τις αμφιβολίες μου είναι για τον επιχειρηματία που δουλεύει 2 μέρες για 100 ευρώ τη μέρα. Ίσως για freelancer που (ίσως) κολλάει ένα ΤΕΒΕ και δεν πληρώνει ενοίκια και χωρίς πολλά πάγια, να ισχύει και αυτό. Αλλά σε επιχειρηματίες που έχουν πάγια + προσωπικό + εφορία + λογιστές + όλα τα υπόλοιπα δεν νομίζω πως παίζουν τέτοια ποσά ή ότι ασχολούνται με τόσο χαμηλού προϋπολογισμού έργα. Πιστεύω πως αν ασχολούνται κάποιοι θα αποτελούν εξαίρεση ή θα έχουν τρελές αναδουλειές για να κοστολογήσουν τόσο το χρόνο τους.

geoki αν επιτρέπεται, πόσο χρόνο σου τρώνε αυτοί οι πελάτες των 150 ευρώ για το site + συνομιλίες / συνεννόηση μαζί τους για το υλικό + αλλαγές που ίσως θέλουν αφού τους φτιάξεις το site, στήσιμο, φιλοξενία κλπ; Το έχεις υπολογίσει και έχεις κέρδος από τέτοιες δουλειές;

Cdhyper υπήρχαν δεν λέω, και ακόμα γίνετε εννοείται. Αλλά δεν σου έχει τύχει να σου έρθει κανένας πελάτης που να του πεις καμιά τιμή μεγαλύτερη από αυτές που συζητάμε εδώ μέσα για ολοκληρωμένο website και να του ασπρίσει η τρίχα γιατί πίστευε πως δεν θα του έδινες τιμή πάνω από 300 ευρώ; :) Πιστεύω θα έχει τύχει σε αρκετούς μας εδώ μέσα.

Άβαταρ μέλους
CyberCr33p
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από CyberCr33p » 16 Αύγ 2009 20:15

Ναι για freelancer μίλαγα που από το να κάθετε 2 ημέρες χωρίς να κάνει κάτι, καλύτερα να πάρει τη δουλειά και να βάλει στη τσέπη του 200 ευρώ επιπλέον.

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 16 Αύγ 2009 21:41

Σίγουρα έρχονται αρκετοί πελάτες που νομίζουν ότι θα τους φτιάξεις το ebay με 200 ευρώ. Όταν κοβω τέτοια κατάσταση δεν ασχολούμαι γιατί δεν γίνεται να ασχοληθώ. Όταν απολύσω τους υπαλλήλους μου και αποφασίσω να δουλέψω ως freelancer 100 ευρώ μεροκάματο είναι μια χαρά. Όπως λες κι εσύ όταν έχεις 300 ευρώ την ημέρα έξοδα δεν γίνεται να εισπράττεις 100.

Άβαταρ μέλους
CyberCr33p
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από CyberCr33p » 16 Αύγ 2009 22:01

Δεν μιλάμε για παράλογους πελάτες που ζητάνε να τους φτιάξεις κάτι σύνθετο με πολύ χαμηλή τιμή.

Για παράδειγμα να σου έρθει ένας και σου πει δεν με ενδιαφέρει να έχει πολλά πολλά το site, απλά ένα κείμενο που να αναφέρει τη δραστηριότητά μου, μια σελίδα με τα προϊόντα μου και μια φόρμα επικοινωνίας και σου δώσει και το ελεύθερο να κάνεις όπως εσύ νομίζεις το σχεδιασμό χωρίς μακέτες και να μπορείς να χρησιμοποιήσεις και έτοιμο template.

Δηλαδή να ξέρει τι θέλει, ώστε να τελειώσεις και τη δουλειά γρήγορα και να μην σε πρίζει για αλλαγές.

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 16 Αύγ 2009 22:11

σου έρθει ένας και σου πει δεν με ενδιαφέρει να έχει πολλά πολλά το site, απλά ένα κείμενο που να αναφέρει τη δραστηριότητά μου, μια σελίδα με τα προϊόντα μου και μια φόρμα επικοινωνίας
χαχαχα πολλοί αυτό λένε και μετά καταλήγουν στο ότι θέλουν ένα social media network αφού έχεις ήδη συμφωνήσει σε χαμηλή τιμή :lol:

Άβαταρ μέλους
CyberCr33p
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από CyberCr33p » 16 Αύγ 2009 22:13

cdhyper έγραψε: χαχαχα πολλοί αυτό λένε και μετά καταλήγουν στο ότι θέλουν ένα social media network αφού έχεις ήδη συμφωνήσει σε χαμηλή τιμή :lol:
Και μετά :crash:

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 16 Αύγ 2009 22:56

Εγω το μονο που εχω να πω ειναι πως χαμηλες τιμες δεν δινουν σοβαροι επαγγελματιες (και ετσι παραδιδουν και τις αναλογες δουλειες). Οταν εχεις το κομπλεξ του "να μην χασω καμια δουλεια", σιγουρα τα sites των 3000 τα "κτυπας" 500!
Φαινομενικα, νομιζεις πως κατι κερδισες οταν ξερεις πως την συγκεκριμενη δουλεια ή την εχανες ή την επαιρνεις με 500! Για να το δουμε πιο μακροπροθεσμα ομως:
Σε δεκα τετοιες περιπτωσεις αν καθε μια την κτυπας 500, και Χ ο χρονος για καθε site, τοτε θα ασχοληθεις 10Χ για 5000 ευρω.
Η στατιστικη μου δειχνει πως σε 10 προσφορες σωστες (των 3000 ευρω) μου "καθονται" τουλαχιστον δυο! Αυτο σημαινει πως θα ασχοληθω χρονικα 2Χ και θα εισπραξω 6000 ευρω.
Φυσικα εννοειται πως απαραιτητες προϋποθεσεις ειναι να αξιζει η δουλεια σου, να εχεις καλο portfolio και κυριως να εχεις τα "καταλληλα οπλα" ωστε να πετυχεις μια πωληση (επιχειρηματα, πειθω, ψυχολογια κλπ).

Επισης η γνωμη μου ειναι πως και οι hosters εχετε ξεφτυλισει και αυτο τον κλαδο!
Απαραδεκτα χαμηλες τιμες hosting! Hosting δεν ειναι απλα disk space, recources & bandwidth! Ειναι ειλικρινης υποστηριξη! Και τετοια υπαρχει μονο οταν συνοδευεται και απο καταλληλη αμοιβη! Αλλα ακομα και να υπαρχει η σωστη υποστηριξη για τετοια ποσα, τοτε και παλι σημαινει πως κατι δεν κανετε σωστα! Σωστο δεν ειναι μονο να αποκομισεις ενα σεβαστο ποσοστο κερδους. Ειναι και το να μην σε πιανει και ο πελατης κοροϊδο και σε αποασχολει για το ...τιποτα!
Πολυ σωστα καποιος ειχε αναφερει σε αλλο topic:
"Σε λιγο θα μας πληρωνετε κιολας για να επιλεξουμε τα πακετα σας!"

Οσοι εχετε πανικοβληθει εκει εξω, να θυμαστε:
Υπαρχουν δουλειες των 3 των 5 των 10 μεχρι και 20 χιλιαδων ευρω!
Χρειαζεται απλα υπομονη, ψυχραιμια και ψυχολογια για να τις κλεισετε! Αν πατε και "βρωματε" απο χιλιομετρο πως αν δεν παρετε τη δουλεια καταστραφηκατε, ενα ειναι σιγουρο. Δεν θα την παρετε! Εκτος και αν αφησετε τον πελατη να σας νικησει και ακουσει απο τα χειλη σας, 500 ευρω...

Άβαταρ μέλους
CyberCr33p
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από CyberCr33p » 16 Αύγ 2009 23:21

Κοίτα σχετικά με το webhosting το μεγάλο κόστος είναι η τεχνική υποστήριξη, δεν είναι ούτε οι servers, ούτε ο χώρος που θα έχει ένα πακέτο.

Γνωρίζω ότι οι περισσότεροι webhosts δεν θα κάτσουν να βοηθήσουν κάποιο συνδρομητή τους πέρα από τα προβλήματα που μπορεί να αντιμετωπίζει λόγο του server. Για παράδειγμα δεν θα βοηθήσουν με θέματα που αφορούν εφαρμογές τρίτων.

Τουλάχιστον εμείς εκεί ξεχωρίζουμε, βοηθάμε και σε πράγματα που δεν είμαστε υποχρεωμένοι επειδή δεν το βλέπουμε ως αγγαρεία, αλλά μας αρέσει αυτό που κάνουμε.

Τα 9 στα 10 μηνύματα για τεχνική υποστήριξη που έρχονται τουλάχιστον σε εμάς αφορούν απλά προβλήματα προγραμμάτων τρίτων κατασκευαστών.

Για παράδειγμα κάποιος μεταφέρει ένα site σε Joomla από άλλο webhost σε εμάς, και ρωτάει γιατί δεν του παίζει το site. Συνήθως έχει ξεχάσει να αλλάξει τα paths από το configuration.php ή τα στοιχεία της βάσης δεδομένων.

Τώρα σχετικά με τις χρεώσεις, πιστεύω ότι πρέπει να είναι τόσο ώστε ούτε ο webhost ούτε ο πελάτης να είναι ριγμένος. Λογικές τιμές έχεις και ποντάρεις στο ότι θα έρθουν πολλοί συνδρομητές. Δεν πας να τα πάρεις μαζεμένα από 1 πελάτη.

Άβαταρ μέλους
CyberCr33p
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από CyberCr33p » 16 Αύγ 2009 23:31

Σχετικά με το webhosting παίζουν πάντως ρόλο και άλλα πράγματα, όπως οι αυτοματισμοί που χρησιμοποιεί η κάθε εταιρία τόσο για τη διαδικασία νέων παραγγελιών, ανανεώσεων, καταχωρήσεων domains.

Γενικά όσο αυτοματοποιείς τα πράγματα και έχεις λιγότερη "γραφειοκρατία" τόσο πιο ανταγωνιστικός μπορείς να είσαι και αφού μειώνεις και το κόστος σου, μπορείς να περάσεις μέρος του κέρδους στον πελάτη παρέχοντας του φτηνότερες υπηρεσίες χωρίς να ρίχνεις την ποιότητα.

Άβαταρ μέλους
geoki

Δημοσίευση από geoki » 17 Αύγ 2009 02:32

Dimsis
αν επιτρέπεται, πόσο χρόνο σου τρώνε αυτοί οι πελάτες των 150 ευρώ για το site + συνομιλίες / συνεννόηση μαζί τους για το υλικό + αλλαγές που ίσως θέλουν αφού τους φτιάξεις το site, στήσιμο, φιλοξενία κλπ; Το έχεις υπολογίσει και έχεις κέρδος από τέτοιες δουλειές;

Συνήθως 2, με 3 ώρες φωτογραφίες κείμενα δικά τους σε ηλεκτρονική μορφή ( ή κανένα έντυπο αν έχουν) και ανεβαίνει χωρίς αλλαγές. Έτσι είναι οι όροι της συμφωνίας. Παρόλο που είναι κάπως πατενταρισμένες αυτές οι σελιδούλες πιστεύω είναι αξιοπρεπείς δουλίτσες για τα χρήματα που δίνουν και για το χρόνο που δαπανώ.
Π.χ. δες
εδώ

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 17 Αύγ 2009 10:46

Αυτό που γράφει ο cdhyper που οι πελάτες άλλα σου λένε στην αρχή και έπειτα καταλήγουν να ζητάνε ένα social media network γιατί αυτό πίστευαν ότι θα πάρουν, είναι μεγάλη αλήθεια :)
Πόσο μάλιστα αν το έχεις πάει χύμα χωρίς συμφωνητικά και αναλυτική προσφορά για να γλιτώσεις χρόνο. Γιατί σκέψου τώρα να κάτσεις σε αυτά τα sites των 500 ευρώ να κάνεις και τέτοιες διαδικασίες... μέχρι να γράψεις προσφορά και το συμβόλαιο έχεις ξεπεράσει ως έξοδα το κόστος :p
cdhyper και υπολόγισε να έχεις καμιά 10-30 άτομα προσωπικό και 3-5 γραφεία πόσο είναι τα καθημερινά έξοδα :) Μετά και μόνο το να ασχοληθείς με τέτοιους πελάτες έχει μπει μέσα.
Μας έχουν ζητήσει site που στις μετέπειτα συνομιλίες μας είπαν πως ήθελαν κάτι αντίστοιχο των expedia και booking.com :)

korgr συμφωνώ με τον τρόπο σκέψης σου.

CyberCr33p σαν τιμές πάντως δεν νομίζω πως έχει άδικο ο Νότης. Βλέπω - ιδιαίτερα εξωτερικό - κάτι τρελές προσφορές και τρελό overselling και γενικότερα από τις περισσότερες προσφορές και μόνο αν δεις αυτά που προσφέρονται σε τόσο χαμηλές τιμές καταλαβαίνει κανείς που ξέρει ότι κάτι δεν πάει καλά. Απλώς υποθέτω πως οι hosters βασίζονται στο γεγονός ότι ΔΕΝ θα χρειαστούν πολλοί από τους πελάτες τους όλα όσα προτείνουν, είτε από άποψης τεχνικών προδιαγραφών, είτε από support.

geoki ευχαριστώ.
Ναι είναι αξιοπρεπής δουλειά και εφόσον ικανοποιεί και τον πελάτη και σε συμφέρει από άποψης χρόνου απασχόλησης και είστε και οι δυο ευχαριστημένοι, όλα καλά.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης