Κλοπή στο ταχυδρομείο

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
MichalisS
Honorary Member

Κλοπή στο ταχυδρομείο

Δημοσίευση από MichalisS » 14 Αύγ 2009 19:27

Γεια σας παιδιά.
Γράφω μπας και έτυχε σε κανέναν άλλο κάτι παρόμοιο και μπορεί να με συμβουλεύσει.
Είχα παραγγείλει ένα iphone από το ebay. Πλήρωσα και στην απόδειξη από το paypal γράφει ότι στα έξοδα αποστολής συμπεριλαμβάνεται και ασφάλεια.
Μετά από σχεδόν έναν μήνα, ειδοποιήθηκα σήμερα από το ταχυδρομείο να μην περιμένω το iphone επειδή το πακέτο ήρθε άδειο (αν και ξεκίνησε με το προϊόν μέσα) αλλά στην πορεία κλάπηκε σε κάποιο ταχυδρομείο. Απ' ότι μου είπαν, για να ισχύσει η ασφάλεια, έπρεπε ο αποστολέας να μου το στείλει συστημένο, κάτι που δεν έκανε. Το έστειλε απλά ταχυδρομικά.
Στο email που έστειλα στον αποστολέα, με το οποίο του έλεγα τα καθέκαστα και ότι προφανώς οικιοποιήθηκε τα χρήματα της ασφάλειας και δεν μου το έστειλε συστημένο, μου απάντησε:
yikes!!! so they have it? but never delivered it, even empty? sounds suspicious on their side... it's insured up to the $85, but i couldn't insure it for more than that since of the dumb customs fees... and the risk of putting $249 on it makes it even a bigger target... i put "old cell phone" as the description and $85 as the value... i knew i should have put even less... like $25.. and a more generic, boring description... errr!

well, did they say it arrived 2, 3 weeks ago? or just now? and why didn't they deliver it to you... very, very odd...

i actually don't know what to do, i certainly don't want you to be out the money, but i sent it as normal, but somewhere "within" the postal system it was stolen. if they look at the weight it was something like 12 oz with the dock, cable and phone... someone there knows, so i guess talk with them again and see what they do in this situation. i'll talk with with my post office this morning and let you know what they do in this case, then we'll figure out what to do from there.
Τι μπορώ να κάνω εγώ;

Άβαταρ μέλους
CyberCr33p
Honorary Member
Επικοινωνία:

Κλοπή στο ταχυδρομείο

Δημοσίευση από CyberCr33p » 14 Αύγ 2009 19:39

Κοίτα όταν αλλάζει τοποθεσία, το ζυγίζουν. Οπότε εάν στην αρχή ήταν για παράδειγμα 500 γραμμάρια και σε κάποιο σημείο ήταν 100 γραμμάρια τότε εκεί έκαναν τη βρωμοδουλειά.

Άβαταρ μέλους
MichalisS
Honorary Member

Κλοπή στο ταχυδρομείο

Δημοσίευση από MichalisS » 14 Αύγ 2009 20:10

Και τι μπορώ να κάνω, CyberCr33p, άμα μάθω πού έγινε η κλοπή;

Άβαταρ μέλους
CyberCr33p
Honorary Member
Επικοινωνία:

Κλοπή στο ταχυδρομείο

Δημοσίευση από CyberCr33p » 14 Αύγ 2009 20:15

Δυστυχώς για αυτό που ρωτάς δεν έχω ιδέα.

Κανονικά δεν θα έπρεπε να αλλάξει χέρια το δέμα εφόσον βρήκαν διαφορετικό βάρος.

Άβαταρ μέλους
MichalisS
Honorary Member

Κλοπή στο ταχυδρομείο

Δημοσίευση από MichalisS » 14 Αύγ 2009 20:22

Σ' ευχαριστώ... Θα περιμένω να δω και την απάντηση του αποστολέα...

Άβαταρ μέλους
Andreas_O
Honorary Member
Επικοινωνία:

Κλοπή στο ταχυδρομείο

Δημοσίευση από Andreas_O » 16 Αύγ 2009 04:13

Από .com, ε;
Ποτέ .com, έτσι έχω καταλάβει μέχρι τώρα.
Μόνο .de ή/και .co.uk

Μπορείς και με το Paypal να κάνεις κάτι. Αντιστροφή της πώλησης και etc.

Αλλά κρίμα :(
;]

Άβαταρ μέλους
MichalisS
Honorary Member

Κλοπή στο ταχυδρομείο

Δημοσίευση από MichalisS » 16 Αύγ 2009 14:37

Θα δείξει αύριο Αντρέα...

Άβαταρ μέλους
nikolas27
Honorary Member
Επικοινωνία:

Κλοπή στο ταχυδρομείο

Δημοσίευση από nikolas27 » 16 Αύγ 2009 18:08

να υποθεσω πως η πωληση δεν εγινε απο επαγγελματια στο ebay οπου η ιδια η σελιδα μπαινει εγγυητρια εφοσον η αγορα γινει με paypal? (δεν ξερω πως και τι, απλα το εχω προσεξει)

παντως μπορεις να τον καταγγειλεις στην paypal και στο ebay εφοσον η απαντηση του τον ενοχοποιει. επρεπε να μεριμνησει και δεν το εκανε. σε παρομοια περιπτωση η καταγγελια μου ειχε ανταποκριση.

Άβαταρ μέλους
MichalisS
Honorary Member

Κλοπή στο ταχυδρομείο

Δημοσίευση από MichalisS » 17 Αύγ 2009 03:45

Ευχαριστώ Νικόλα. Θα περιμένω να δω αυτήν τη βδομάδα τι θα γίνει και μετά, αν δεν ικανοποιηθώ, βεβαίως και θα τον καταγγείλω...

Άβαταρ μέλους
nikolas27
Honorary Member
Επικοινωνία:

Κλοπή στο ταχυδρομείο

Δημοσίευση από nikolas27 » 17 Αύγ 2009 13:01

καλα ξεμπερδεματα και ενημερωσε μας σε παρακαλω για την εκβαση!

Thoughtless
Επικοινωνία:

Κλοπή στο ταχυδρομείο

Δημοσίευση από Thoughtless » 19 Αύγ 2009 11:55

Μιας και τυχαίνει να δουλεύω αυτό τον καιρό στα Ελληνικά Ταχυδρομεία... δεν μπορείς να κάνεις κάτι σε βάρος των ΕΛ.ΤΑ. Προφανώς κάποιος είδε ότι το δέμα ήταν απλό και όχι συστημένο και επωφελίθηκε της περίπτωσης.
Για να είναι κάτι "απλό" πρέπει να είναι λιγότερο απο 2 κιλά και μεταχειρήζεται σαν γραμμα. Αν ήταν περισσότερο απο 2 κιλά θα γινόταν αναγκαστικά δέμα (=συστημένο)

@Cyber δεν υσχίει για απλά γράμματα αυτό που λες δυστηχώς.

εντιτ: η ορθογραφία μου τα σπάει! το ξέρω, αλλά βαριέμαι να τα περνάω από word :P
it's all about contribution ...

Άβαταρ μέλους
MichalisS
Honorary Member

Κλοπή στο ταχυδρομείο

Δημοσίευση από MichalisS » 25 Αύγ 2009 01:32

Προσώρησα σήμερα σε καταγγελία σε paypal και ebay, αφού δεν κατάφερα να επικοινωνήσω με τον αποστολέα... Θα δούμε...

Άβαταρ μέλους
MichalisS
Honorary Member

Κλοπή στο ταχυδρομείο

Δημοσίευση από MichalisS » 20 Σεπ 2009 22:08

Για όποιον τυχόν να ενδιαφέρεται, μετά την καταγγελία (αφού ο αποστολέας δεν απαντούσε), το paypal απεφάσισε υπέρ μου για πλήρη επιστροφή χρημάτων στις 10/09 με ειδοποίησαν ότι προχώρησαν στην κατάθεση.

Άβαταρ μέλους
CyberCr33p
Honorary Member
Επικοινωνία:

Κλοπή στο ταχυδρομείο

Δημοσίευση από CyberCr33p » 21 Σεπ 2009 00:34

Βρήκαν λεφτά στο λογαριασμό του πωλητή; Δηλαδή σου έστειλαν πίσω ήδη τα χρήματα;

Άβαταρ μέλους
nikolas27
Honorary Member
Επικοινωνία:

Κλοπή στο ταχυδρομείο

Δημοσίευση από nikolas27 » 21 Σεπ 2009 01:23

επιτελους ακουω και κατι ευχαριστο σημερα!! :)

καλοξοδευτα!

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης