Λέγοντας ψέμματα για να πουλήσει Webhosting

Εκφράστε την επιχειρηματική σας πλευρά. Μοιραστείτε την εμπειρία σας ή/και τα σχόλιά σας σχετικά με την οργάνωση μιας on-line επιχείρησης. Παρακαλώ όχι διαφημίσεις εδώ!

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Δημοσίευση από fafos » 16 Αύγ 2009 01:11

oxi apothikarios einai re patrida :lol:

den ksero ti sxolh teleioses alla den eisai plhroforikos...

thn dekaetia tou 80 didaskan programmatismo kai analysh... sto eksoteriko yphrxan kai kapoies alles eidikothtes plhroforikhs opos oi hlektronikoi mhxanikoi... kammia sxesh me thn enoia ths plhroforikhs pou didasketai shmera..
Οι πάνες και οι πολιτικοί πρέπει να αλλάζονται συχνά για τον ίδιο λόγο...

Άβαταρ μέλους
vassilism
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από vassilism » 16 Αύγ 2009 01:33

Προγραμματισμό και ανάλυση αν δεν κάνω λάθος το έκαναν και νωρίτερα αλλά μόνο στο μαθηματικό.

Άβαταρ μέλους
SebKom
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από SebKom » 18 Αύγ 2009 05:46

Συγγνώμη που επεμβαίνω στην κουβέντα αλλά μιας και βγήκε κάπως off topic πήρα το θάρρος.

Παρατηρώ δύο εξίσου "κολλημένες" πλευρές: Οι μεν υποστηρίζουν ότι χωρίς πτυχίο είσαι ένα τίποτα, οι δε ότι το πτυχίο είναι ένα τίποτα. Σύμφωνοι, υπάρχουν ιδρύματα που δεν προσφέρουν απολύτως κανένα εφόδιο στους αποφοίτους τους (και στην Ελλάδα και στην Ιταλία και στην Βρετανία και στην Αμερική και παντού). Αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι ΟΛΑ τα ιδρύματα είναι τέτοιου επιπέδου.

Κάποιοι έχουν ξοδέψει 3+ χρόνια σε μια βιβλιοθήκη. Το ότι πιθανότατα να μην μπορούν να εγκαταστήσουν το Drupal σε λιγότερο από 10 λεπτά δεν τους κάνει σκουπίδια! Ούτε το ότι εγώ που τελείωσα το πρώτο έτος και πιθανότατα δεν ξέρω ούτε το 1/10 όσων ξέρουν κάποιοι εδώ μέσα που έχουν μόνο απολυτήριο Λυκείου σημαίνει ότι όλοι οι απόφοιτοι Πανεπιστημίου είναι χειρότεροι από αυτούς Λυκείου.

Είναι η φύση του "πεδίου" τέτοια που μπορεί κανείς να αποκτήσει αρκετά εφόδια μόνος του (μαθαίνοντας γλώσσες και ψάχνοντάς το γενικότερα). Μέχρι εκεί όμως φτάνουν οι περισσότεροι. Δεν ασχολούνται ούτε με μαθηματικά, ούτε με ηλεκτρονική, ούτε με τίποτα περαιτέρω. Αν μου χαλάσει το αμάξι δεν θα κοιτάξω ποιό συνεργείο έχει απόφοιτους μηχανολογίας, θα πάω σε αυτόν που εμπιστεύομαι (που πιθανότατα απέκτησε μόνος του τις γνώσεις του). Αν όμως θέλω να στήσω ένα αμάξι από το μηδέν θα ψάξω κάποιον που έχει και θεωρητικές γνώσεις.

Γι'αυτό νομίζω η λέξη "πληροφορικάριος" από μόνη της δεν λέει τίποτα. Το ότι είσαι καθηγητής σε πανεπιστήμιο (άρα έχεις διδακτωρικό) δεν σε κάνει αυτόματα καλύτερο developer από οποιονδήποτε, καλύτερο web designer από οποιονδήποτε, καλύτερο τεχνικό PC από οποιονδήποτε, καλύτερο στα networks από οποιονδήποτε. Σε κάνει απλά καλύτερο στις γενικές γνώσεις του αντικειμένου.

Ελπίζω να μην είναι πολύ μπερδεμένο το post!

Άβαταρ μέλους
ThyClub
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ThyClub » 18 Αύγ 2009 10:23

Είναι τελικά τόσο δύσκολο να εκφραστείς μέσω του γραπτού λόγου;

Δεν λέμε ρε παιδιά ότι όποιος έχει πτυχίο είναι άσχετος. Λέμε απλά ότι το πτυχίο σαν χαρτί και μόνο δεν σημαίνει τίποτα. Σίγουρα κάποιος που έχει πτυχίο και αγαπάει αυτό που κάνει και την ψάξει την δουλειά, θα έχει παραπάνω γνώσεις και καλύτερες βάσεις απο μένα που δεν έχω. Αλλά το πτυχίο μόνο και μόνο δεν φτάνει. Θέλει αγάπη, υπομονή και πολλά άλλα πράγματα απο 3+ χρόνια σε μια βιβλιοθήκη.

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 19 Αύγ 2009 22:25

Εικόνα

Συνεχιστε-Συνεχιστε....

Άβαταρ μέλους
cherouvim
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cherouvim » 19 Αύγ 2009 22:28

Μαύρισες Connor... πολλά μπάνια;

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 19 Αύγ 2009 22:29

Μπα οχι. εχω καμια βδομαδα Εδω. δν προλαβα να κανω.
:(

Άβαταρ μέλους
Alice_Cooper
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Alice_Cooper » 20 Αύγ 2009 01:22

cristusflo έγραψε:Ειμαι πτυχιουχος πληροφορικης κ εφτυσα αιμα για το πτυχιο για τον ταδε κ δεινα λογο. Πως ερχεται ο αλλος ( κ δεν πα ναναι κ καλυτερος κ μαλιστα κ πολυ καλυτερος απο μενα δε με νοιαζει καθολου ) που δεν εχει πτυχιο δεν εχει παρει καποιο χαρτι που να τον μονιμοποιει να κανει δουλειες ?
ton pelati den ton niazei an kapoios exei ptixio ....
protimaei ton kalytero h poly kalytero :p
edo eisai lathos pistevo ...
gia mena einai aksios sevasmou o poly kalyteros
... eite exei eite oxi ptixia

P.S. Conor nomizo den epiases ton cherouvim

Απάντηση

Επιστροφή στο “Η Επιχείρηση”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης