Λέγοντας ψέμματα για να πουλήσει Webhosting

Εκφράστε την επιχειρηματική σας πλευρά. Μοιραστείτε την εμπειρία σας ή/και τα σχόλιά σας σχετικά με την οργάνωση μιας on-line επιχείρησης. Παρακαλώ όχι διαφημίσεις εδώ!

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Άβαταρ μέλους
Alice_Cooper
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Alice_Cooper » 14 Αύγ 2009 12:53

scoobby έγραψε:Ετσι οπως το πατε σε λιγο θα πειτε οτι το να εχει καποιος πτυχιο ειναι μειον!Ημαρτον..!
Oxi akrivos ... alla an exei mini sto ptixio kai mono ... einai arnitiko
cristusflo έγραψε:Οσο για τον Cherouvim ...
symfono me ThyClub
to parakanes ligo :p

ALR
Honorary Member

Δημοσίευση από ALR » 14 Αύγ 2009 13:14

Στην αγορά εργασίας
δεν μετρά το τι έμαθες να κάνεις
αλλά το τι μπορείς να κάνεις.

Μπορείς να χρησιμοποιήσεις τις γνώσεις πληροφορικής σου για να δημιουργήσεις "κάτι", είτε λέγεται ιστοσελίδα ή οτιδήποτε άλλο, ώστε να βοηθήσεις "κάποιον" να βγάλει χρήματα;
Αν ναι, υπάρχει κάποιος που θα κάνει δεύτερη ερώτηση τύπου: "Από που πήρες το πτυχίο σου;"

Εγώ σαν επιχειρηματίας, θέλω να βγάλω λεφτά και ψάχνω τους σωστούς ανθρώπους να με βοηθήσουν. Το αν έχουν πτυχία ή όχι, δεν μου φέρνει χρήματα, άρα δε με ενδιαφέρει.
Γίνονται πραγματάκια

Catalyst

Δημοσίευση από Catalyst » 14 Αύγ 2009 13:44

δηλαδή cristusflo το συμπέρασμα σου είναι ότι:

όσοι έχουν πτυχίο είναι ηθική άνθρωποι που νοιάζονται για το πελάτη

και όσοι δεν έχουν είναι αμόρφωτοι που τους νοιάζει το συμφέρον τους

είναι λάθος σου να κρίνεις τους ανθρώπους από το αν έχουν πτυχίο ή όχι :naughty:

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Δημοσίευση από fafos » 14 Αύγ 2009 17:30

cristusflo... htan atophma auto me ton Cherouvim :hammer:

gia auto pou anaferthike peri "ανεξάρτητος φορέας πιστοποίησης επιπέδου γνώσεων" eimai sigouros oti oi protoi pou tha kopoun einai oi ptyxiouxoi...

ektos autou, einai adynaton na ginei auto dioti edo pame na katarghsoume ta kleista epaggelmata...

to thema einai na phgainoun sta dikasthria oi pelates tis etaireies-freelancers pou tous ekanan zhmia sthn istoselida kai den paredosan auta pou symfonhsan.. etsi tha katharisei o topos..

Gia polles etaireies dystyxos to ptyxio einai pragmati meion logo diaforas misthodosias.. milame gia tis etereies pou poulane p.x. etoima joomla kai oi prosdokies tous einai oti pioume oti fame kai oti arpaksei o popos mas.. gia tis sovares etereies metrane ta ptyxia alla kyrios h gnosh tou antikeimenou..
Οι πάνες και οι πολιτικοί πρέπει να αλλάζονται συχνά για τον ίδιο λόγο...

Άβαταρ μέλους
cristusflo
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cristusflo » 15 Αύγ 2009 11:46

Catalyst έγραψε:δηλαδή cristusflo το συμπέρασμα σου είναι ότι:

όσοι έχουν πτυχίο είναι ηθική άνθρωποι που νοιάζονται για το πελάτη

και όσοι δεν έχουν είναι αμόρφωτοι που τους νοιάζει το συμφέρον τους

είναι λάθος σου να κρίνεις τους ανθρώπους από το αν έχουν πτυχίο ή όχι :naughty:
φιλε Catalyst...δεν εκανα κανεναν τετοιο διαχωρισμο ...το μονο που εκανα ειναι στην προσπαθεια μου να αναφερω ενα εντελως τυχαιο παραδειγμα σαν τροπο διαχωρισμου...απο εκει κ περα ειπα πως δεν ειναι δικο μου θεμα να διαχωρισω..κ τι εννοω να διαχωρισω?τους σκαρτους κ επιτηδειους απο τους καλους κ εντιμους...αυτο δλδ που θελουν οι περισσοτεροι σε ολους τους τομεις. Σε παρακαλω ξαναδιαβασε τα μηνυματα μου κ αν βρεις να το αναφερω καπου σαν ετοιμη λυση να εφαρμοστει πες το μου.

απο εκει κ περα ειχαμε μια κοντρα με τον fafo..θελω να πιστευω fafo πως κ συ ειδες οπως κ γω ο,τι κ οι 2 μπηκαμε σε μια περιεργη κοντρα μηνυματων προσπαθωντας ο καθενας να υπερασπισει το συμφερον του...κατι που ξαναλεω δεν ηταν ο στοχος μου.

@ c0d3punk .. μου ξεφυγε κ δεν απαντησα...ελλαδα σπουδασα κ τελειωνω κ το μαστερ μοου κ μετα μαλλον εξωτερικο ( θελω να ελπιζω δλδ :P )

Στο τελευταιο μηνυμα του ο fafos αναφερει τα δικαστηρια...κ χαιρομαι γτ σε τετοια βαση ηθελα να γινει η συζητηση...δυστυχως τα δικαστηρια κανουν πολλααα χρονια για να βγαλουν μια αποφαση..ποσω μαλλον οταν δεν εχουμε κ κανενα νομικο πλαισιο για τον τομεα αυτον...κ στην τελικη ο σκοπος ειναι να υπαρξει καποιος διαχωρισμος ( ξαναλεω οχι με βαση το πτυχιο κ ουτε σε καλους κ κακους αλλα ) για να σταματησει το μπαχαλο. αλλιως θα χουμε φαινομενα σαν του Creta ατιμωρητα...κατι που πιστευω δεν το θελει κανεις απο σας.

Σαυτο το σημειο να συμπληρωσω πως δεν ξερω τι ισχυει στο εξωτερικο κ πως απομονωνουν τετοια φαινομενα. Αν καποιος γνωριζει ας το αναφερει.

ελπιζω να απαντησα σε ολα...ηταν κ πολλα :lol:
The Future is Unwritten
<b>
The Clash
</b>

Άβαταρ μέλους
cristusflo
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cristusflo » 15 Αύγ 2009 12:04

+ θα μου επιτρεψετε να συμπληρωσω απο το πρωτο μου σχολιο καποια θεματα, ωστε να ξεκαθαρισουν κ να μην ασχολουμαστε με αυτο αλλα με την πηγη.

Κώδικας: Επιλογή όλων

ς. &#91;b&#93;Οταν δεν υπαρχει καποιο σοβαρο οργανο στην Ελλαδα στον τομεα της πληροφορικης να παρει αποφασεις του στυλ&#91;/b&#93; &#58; "εσυ ανηκεις στον χωρο λογω των πτυχιων σου κτλ κ αρα νομιμοποιησαι" και "εσυ δεν ανηκεις κ δεν μπορεις να παρεις καμια δουλεια, αν θες πανε δουλεψε στο εξωτερικο"
Ανεφερα ενα τυχαιο παραδειγμα...μπορουσα να αναφερω : "του στυλ εσυ μας κανεις για τον ταδε λογω κ εσυ οχι " ...ισως να ταν πιο σωστο να το γραψω ετσι...απλα ηθελα να φαινοταν ξεκαθαρα πως χρειαζεται εναν νομικο πλαισιο, κατι στο οποιο συμφωνειτε ολοι.

Κώδικας: Επιλογή όλων

Πως ερχεται ο αλλος &#40; κ δεν πα ναναι κ καλυτερος κ μαλιστα κ πολυ καλυτερος απο μενα δε με νοιαζει καθολου &#41; που δεν εχει πτυχιο &#91;b&#93;δεν εχει παρει καποιο χαρτι &#91;/b&#93;που να τον νομιιμοποιει να κανει δουλειες ?
αναφερομαι κ παλι στο θεμα της νομιμοποιησης με βαση καποιο (ποιο αραγε?)
νομοθετικο πλαισιο που θα θετει κανονες. ειναι αυτο που πιστευω θελουν πολυ ( αλλιως δεν θα γκρινιαζαν... ) . Το πτυχιο το αναφερω απο το παραδειγμα παραπανω κ οπως βλεπετε μιλαω για καποιο χαρτι το οποιο θα χει δοθει απο τον αρμοδιο φορεα...ο οποιος δεν υπαρχει.

κ μια τελευταια τοποθετηση μου...τα επομενα χρονια για αυτους που ασχολουνται με το web dev θαναι ακομα πιο δυσκολα καθως ρωσοι + ινδοι ηδη εχουν κανει γερο μπασιμο. Τα επαγγελματα ηδη τεινουν στο να γινουν ανοιχτα ( νομιζω το ανεφερε ο fafos ) κατι που θα χει κ θετικες κ αρνητικες συνεπειες. πχ ανοιχτο επαγγελμα στους μεταφορεις φρουτων κ λαχανικων σημαινει η λαικη θα βγαινει φτηνοτερη (λεμε τωρα!! :P ) , οπως επισης ανοιχτο επαγγελμα στο ταξι θα εχει τα θετικα του κ τα αρνητικα του. Οποτε σε εναν παγκοσμιο χάρτη που ανοιγει ολο κ πιο πολυ κ επειδη γνωριζω παιδια που ασχολουντια με το επαγγελμα κ ξερω πως τα ξενυχτια τους ειναι δυσαναλογα με την πληρωμη τους κρινεται περισσοτερο απο ποτε αναγκαιο να υπαρξει καποιο ισχυρο πλαισιο.
Πως θα γινει αυτο?μεσα απο διαλογο μεταξυ ολων των πλευρων, αντιγραφη ξενων μοντελων ( οχι σουηδεζες :P ) και ισχυρο νομοθετικο πλαισιο.

Αντε με βαλατε να μιλαω σαν πολιτικος ... :evil:
The Future is Unwritten
<b>
The Clash
</b>

Catalyst

Δημοσίευση από Catalyst » 15 Αύγ 2009 12:06

cristusflo έγραψε: φιλε Catalyst...δεν εκανα κανεναν τετοιο διαχωρισμο ...το μονο που εκανα ειναι στην προσπαθεια μου να αναφερω ενα εντελως τυχαιο παραδειγμα σαν τροπο διαχωρισμου...απο εκει κ περα ειπα πως δεν ειναι δικο μου θεμα να διαχωρισω..κ τι εννοω να διαχωρισω?τους σκαρτους κ επιτηδειους απο τους καλους κ εντιμους...αυτο δλδ που θελουν οι περισσοτεροι σε ολους τους τομεις. Σε παρακαλω ξαναδιαβασε τα μηνυματα μου κ αν βρεις να το αναφερω καπου σαν ετοιμη λυση να εφαρμοστει πες το μου.
cristusflo έγραψε: απο την στιγμη που μη ειδικευμενοι, μη πτυχιουχοι κ λοιποι μπορουν να κανουν αυτα που κανουν καλα κανουν...και εξηγουμε αμεσως. Οταν δεν υπαρχει καποιο σοβαρο οργανο στην Ελλαδα στον τομεα της πληροφορικης να παρει αποφασεις του στυλ : "εσυ ανηκεις στον χωρο λογω των πτυχιων σου κτλ κ αρα νομιμοποιησαι" και "εσυ δεν ανηκεις κ δεν μπορεις να παρεις καμια δουλεια, αν θες πανε δουλεψε στο εξωτερικο" τοτε τι να πω...μαγκια τους..εξαλλου μπαχαλο εχουμε κ σε πολυ πιο σοβαρα θεματα ( να αναφερουμε γιατρους χωρις πτυχια κ φακελακια ας πουμε? ) δεν υπαρχει μεριμνα γτ να υπαρξει σε αυτο το θεμα.

Κ στην τελικη θα μιλησω καθαρα κ μονο για μενα. Ειμαι πτυχιουχος πληροφορικης κ εφτυσα αιμα για το πτυχιο για τον ταδε κ δεινα λογο. Πως ερχεται ο αλλος ( κ δεν πα ναναι κ καλυτερος κ μαλιστα κ πολυ καλυτερος απο μενα δε με νοιαζει καθολου ) που δεν εχει πτυχιο δεν εχει παρει καποιο χαρτι που να τον μονιμοποιει να κανει δουλειες ? αλλο τετοιο χαλι ειμαστε σε ολους τους τομεις ας μην θιγομαστε με τετοια θεματα...αυτη ειναι η νοοτροπια μας. Η' θα ξεκαθαρισουμε στον τομεα μας οπως σε ολα τα επαγγελματα ή θα επιπλευσουν οι επιτηδειοι, οι βολεμενοι, αυτοι με το μεσο, οι πιο μαγκες κ οι πιο εξυπνακηδες...
η λυση που προτεινεις αυτο δειχνει!

Άβαταρ μέλους
cristusflo
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cristusflo » 15 Αύγ 2009 12:11

δεν προτεινω σε αυτο το μηνυμα καποια λυση περαν ενος χαρτιου που αφορα την ξεκαθαριση τον σκαρτων απο τον μη...

διαβασε το ακριβως προηγουμενο μηνυμα απο το δικο σου κ ελπιζω να σε καλυψα..αν οχι εδω ειμαι :)
The Future is Unwritten
<b>
The Clash
</b>

Άβαταρ μέλους
vassilism
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από vassilism » 15 Αύγ 2009 13:50

Φίλε cristusflo δηλαδή κάποιος που δεν έχει πτυχίο πληροφορικής αλλά έχει φάει τα χρόνια του στο αντικείμενο μπορεί να θεωρηθεί σκάρτος?

Επίσης να σε ρωτήσω κάτι αν γνωρίζεις?
Πότε ξεκίνησε να διδάσκετε η πληροφορική στα ΑΕΙ και ΤΕΙ σαν αυτόνομη ειδικότητα?

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Δημοσίευση από fafos » 15 Αύγ 2009 16:12

cristusflo ... exeis mperdeutei... den exo kanena symferon dioti emena teleionei fetos h stadiodromia mou... aplos prospatho na eimai dikaios kai na pernao gegonota pou einai pragmatikothta sthn piatsa..

To oti kapoios gia X logous den spoudase plhroforikh h spoudase lathos eidikothta den ton vgazei apo thn pithnothta na ginei enas kalos programmatisths h designer..

Ta anotata idrymata den spoudazoun thn plhroforikh gia na vgazoun programmatistes pou tha kanoun egkatastash tou joomla h tha kanoun eikonitses me to photoshop... oi plhroforikoi einai kati poly parapano kai autoi pou to katalavan edosan kai dinoun ola ta efodia se emas tous mh plhroforikous gia na kanoume thn douleia mas (den milao mono gia to web)..

Άβαταρ μέλους
Pavel
Honorary Member

Δημοσίευση από Pavel » 15 Αύγ 2009 20:11

Όντως, ένα πτυχίο είναι απαραίτητο για να είσαι σωστός επαγγελματίας.

Για μισό λεπτό! Ας δούμε μερικούς ανθρώπους που άλλαξαν τον κόσμο (με τον ένα ή τον άλλο τρόπο) χωρίς να πάρουν ποτέ πτυχίο.

Microsoft - Bill Gates
Oracle - Larry Ellison
Microsoft - Paul Allen
Dell - Michael Dell
Zara Stores - Amancio Ortega
Converse sneakers - Fran&#231;ois Pinault
Enterprise Rent-A-Car - Jack Taylor
Apple - Steve Jobs
Fashion Design - Ralph Lauren
Virgin - Richard Branson

http://www.pennylicious.com/2006/10/09/ ... -dropouts/

Και φυσικά τους εκατοντάδες χιλιάδες προγραμματιστές σε όλο τον κόσμο. Ειδικά στην πληροφορική, το πτυχίο δεν σημαίνει απολύτως τίποτα. Αν μπορείς να κάνεις κάτι, κάντο. Διαφορετικά σταμάτα να γκρινιάζεις.

Υ.Γ. Αν είναι να πει κάποιος "υπάρχουν και οι εξαιρέσεις", ας βρει μια καλύτερη δικαιολογία. Το να αντικρούσεις ένα επιχείρημα ως "εξαίρεση" δείχνει ότι δεν έχεις αντεπιχείρημα.
Εσύ είσαι τρελός.

Άβαταρ μέλους
hik-hok
Reporter
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από hik-hok » 15 Αύγ 2009 22:24

Το να περάσεις κάποια χρόνια στα θρανία μίας σχολής (Ανώτερης η Ανώτατης εκπαίδευσης όπως τις έλεγαν στα χρόνια μου) εκτός απο το χαρτί (το κοινώς λεγόμενο πτυχίο) σου προσφέρει και μερικά άλλα πράγματα όπως:

Μεθοδικό τρόπο σκέψης.
Ανάπτυξη της ικανότητας συνεργασίας και της λειτουργίας σαν μέρος μίας ομάδας
Γνωριμία με ανθρώπους κορυφές στους κλάδους τους
Πειθαρχία, υπευθυνότητα

Φυσικά και υπάρχουν άνθρωποι οι οποίοι τούβλα θα μπούν στην σχολή και τούβλα με πτυχίο θα βγούν.
Φυσικά και υπάρχουν κάποιοι οι οποίοι θα πάρουν πτυχίο με αντιγραμμένες ασκήσεις απο το internet.

Αλλά η πλειοψηφία των απόφοιτων θα αποκτήσουν εφόδια τα οποία δέν είχαν πρίν μπούν στην σχολή.

Τώρα μπορεί και να υπάρχουν κάποιοι άνθρωποι οι οποίοι τα παραπάνω χαρακτηριστικά τα έχουν έμφυτα και δεν "χρειάζεται" να πάνε στην σχολή.
Θα καθήσει ποτέ κάποιος απο αυτούς τους "εκτός σχολής" να διαβάζει ένα 6μηνο 200 ώρες λογικά διαγράμματα έτσι ώστε να αποκτήσει τις βάσεις για να μάθει προγραμματισμό ? Δέν νομίζω.

Το πιο πιθανό για κάποιον μή πτυχιούχο είναι να μάθει κάποια πράγματα "εμπειρικά" και μετά όποιον πάρει ο χάρος και κρίμα στους πελάτες που θα εξυπηρετήσει.

Η λογική ακολουθία έχει ώς εξής.

Κάποιος που πήγε σε μία σχολή και απόκτησε κάποιες γνώσεις επίπεδο 80%
Διδάσκει κάποιον πρακτικό που δέν την βρίσκει με τις σπουδές επίπεδο 60%
Αυτός διδάσκει έναν άλλον πρακτικό που ζηλεύει τον αποπάνω επίπεδο 20%
Αυτόν διδάσκει έναν άλλον στην δουλειά που είδε φώς και μπήκε επίπεδο 2%

Και στο τέλος τέλος άν υπάρχει κάποιος που δικαιούται να απορρίπτει τα πτυχία σίγουρα θα ήταν κάποιος που πήρε ένα πτυχίο και τελικά είδε ότι δέν του προσέφερε προκοπή, οι υπόλοιποι που δεν είχαν τα κότσια να διαβάσουν να περάσουν σε μία σχολή το να κατακρίνουν τα πτυχία τα οποία δεν μπόρεσαν να αποκτήσουν μόνο γέλιο προκαλούν.
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
hik-hok
Reporter
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από hik-hok » 15 Αύγ 2009 22:31

Pavel έγραψε:Για μισό λεπτό! Ας δούμε μερικούς ανθρώπους που άλλαξαν τον κόσμο (με τον ένα ή τον άλλο τρόπο) χωρίς να πάρουν ποτέ πτυχίο.
http://www.pennylicious.com/2006/10/09/ ... -dropouts/
Το να έχει παρακολουθήσει κάποιος μία σχολή και να μην φτάσει στο πτυχίο (dropout) δέν σημαίνει ότι δέν πήρε τα "καλά" που μπορεί να του προσφέρει μία σχολή (τα αναφέρω στο παραπάνω post).

Το να κάθεται κάποιος απόφοιτος βασικής εκπαίδευσης κοιτώντας μια φωτογραφία του Bill Gates να ελπίζει ότι θα γίνει Bill No 2 είναι τουλάχιστον γελοίο.
Τουλάχιστον ας κοιτάει μια φωτογραφία της Jena Jameson πιο μεγάλη ευχαρίΣΤΗΣΗ θα αποκομίσει.
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Δημοσίευση από fafos » 15 Αύγ 2009 22:50

hik-hok έγραψε:
Μεθοδικό τρόπο σκέψης.
Ανάπτυξη της ικανότητας συνεργασίας και της λειτουργίας σαν μέρος μίας ομάδας
Γνωριμία με ανθρώπους κορυφές στους κλάδους τους
Πειθαρχία, υπευθυνότητα

auta sta prosferei kai o stratos (toulaxiston ta prosfere)... to vasiko pou xreiazetai kathe douleia den sto prosferei kanena panepisthmio:

apodosh kato apo synexh piesh (eite auth einai tou ergodoth h tou pelath)

vasika, theoro ierosylia na sygrinoume tous episthmones plhroforikous me emas pou asxoloumaste me 2-3 glosses, mia hosting etereia kai kapoies texnikes gnoseis gyro apo ta picia...

an mas diavazei kapoios plhroforikos pou exei empedosei ti spoudase kai poia einai h apostolh tou as mpei ston kopo na mas grapsei 2-3 kouventes (siga pou tha asxolhthei mazi mas alla leme tora :lol: )

Άβαταρ μέλους
vassilism
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από vassilism » 16 Αύγ 2009 00:53

fafos έγραψε:an mas diavazei kapoios plhroforikos pou exei empedosei ti spoudase kai poia einai h apostolh tou as mpei ston kopo na mas grapsei 2-3 kouventes (siga pou tha asxolhthei mazi mas alla leme tora :lol: )
Πατρίδα το σωστό είναι πληροφορικάριος :D
Και σου απαντάω ευθέως, εγώ που σπούδασα πληροφορική έμαθα λίγο απ’ όλα.
Δηλαδή η σχολή δεν μου έδωσε εξειδίκευση σε ένα συγκεκριμένο αντικείμενο αλλά μου έδωσε τις βάσεις για να ξεκινήσω.

Τα περισσότερα μαθήματα που είχαμε έδιναν έμφαση στους αλγόριθμους και σκοπό είχε να αποκτήσεις τον τρόπο σκέψης.
Μερικά από τα μαθήματα που είχαμε (ήταν και πολλά) ήταν βάσεις δεδομένων, τεχνική νοημοσύνη, δίκτυα, λειτουργικά συστήματα (σε επίπεδο σχεδίασης), πολυμέσα, προγραμματισμός, δομές δεδομένων, αρχιτεκτονική υπολογιστών, ανάλυση εφαρμογών και πολλά άλλα.

Σε αυτά που διδάχθηκα πήρα τις βάσεις, δηλαδή δεν έμαθα την C ή την Java απ έξω και ανακατωτά. Αυτό που έμαθα ήταν τα βασικά που έπρεπε να ξέρω αν συνέχιζα σε αυτό τον κλάδο.

Το ότι τελειώνεις πληροφορική και παίρνεις ένα χαρτί σε καμία περίπτωση δεν σημαίνει ότι θα γίνεις καλός επαγγελματίας ή ότι θεωρείσαι επιστήμονας, επίσης κάποιος χωρίς χαρτί μπορεί να είναι 1000 φορές καλύτερος.

Το θέμα είναι τι γίνετε όταν τελειώσεις την σχολή. Γιατί ουσία τότε ξεκινάς.

Ρώτησα παραπάνω τον φίλο cristusflo αν γνωρίζει πότε ξεκίνησε να διδάσκετε η πληροφορική στα ΑΕΙ και ΤΕΙ σαν αυτόνομη ειδικότητα.

Που θέλω να καταλήξω?

Ότι η πληροφορική είναι μια νέα ειδικότητα που ξεκίνησε να διδάσκετε στην Ελλάδα την δεκαετία του 80 και σίγουρα υπάρχουν άνθρωποι χωρίς πτυχίο που βάζουν τα γυαλιά σε κάτοχους μεταπτυχιακών και διδακτορικών.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Η Επιχείρηση”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες