Πρόγραμμα για αναπαραγωγή βίντεο με 5.1 ήχο

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας τα Windows και τα προγράμματά τους. Νέα & ειδήσεις.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
christos312
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από christos312 » 03 Αύγ 2009 13:15

Χαίρετε.

Αγόρασα πρόσφατα ενα ηχο σύστημα 5.1 αλλά εχω ενα μικρο προβληματάκι.

Καταρχάς οταν παίζω τραγούδια MP3 απο το WinAmp ο ηχος ακούγεται μια χαρα και καθαρά απο τα ηχεια.

Οταν παω να βαλω μια ταινία τοτε τα πισω μεγάφωνα παίζουν πολύ χαμηλά και τα μπροστά αναπαράγουν τους ήχους του background με αποτέλεσμα το μεσαίο ( που είναι το μονο που βγαζει τις ομολιες ) να μην ακούγετε σχεδον καθόλου.
Ταινίες βλεπω με το KMPlayer.
Αυτο συμβαίνει κι οταν η ταινία ειναι 5 channels και 2 channels και μόνο στον KMPlayer.

Γιαυτο αν μπορείτε θα ηθελα να μου πείτε ενα αλλο πρόγραμμα ή κάποιο plugin ή codecs που πρεπει να κατεβάσω για να ρυθμίσω τα ηχεία.

Δοκίμασα και VLC .

Τώρα για να μπορέσω να δω κανω τον μπακαλίστικο τρόπο χαμηλώνοντας την ένταση των μπροστινών ηχειον για να ακούω τις ομιλιες

Ελπίζω να άνοιξα το θεμα σε σωστό μέρος

Ευχαριστώ εκ των πρότερων
Εικόνα
"All This Has Happened Before And It Will Happen Again.."
Battlestar Galactica RULEZZ

Άβαταρ μέλους
Zizo
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Zizo » 04 Αύγ 2009 05:11

να σου πως την αλήθεια μόνο στο σαλόνι έχουμε 5.1 με "home theater" και καλά (τα οποία ηχεία είναι στημένα χάλια) αλλά δεν είχα προβλήματα

Πιστεύω πως έβαλες όλα τα καλώδια στις σωστές τρύπες
δεν ξέρω αν μαζί με τα ηχεία είχε και κάποιο hardware εξωτερικό για να κάνεις κάποια ρύθμιση
αλλιώς κοίταξε αν η κάρτα ήχου του pc σου δουλεύει με 5.1 σύστημα

συνήθως το software των καρτών ήχων έχουν την δυνατότητα να παίξουν έναν ήχο σε όλα τα ηχεία με την σειρά, έτσι ρύθμισε τα ηχεία σου στην ίδια ένταση, να μην είναι όπως είπες οι εντάσεις διαφορετικές

αφού μέχρι εδώ είσαι καλά (αλλιώς μάλλον είναι η κάρτα ήχου) και όλα τα ηχεία παίζουν + και με την ίδια ένταση. ψάξε λίγο τις ρυθμίσεις του player που θα χρησιμοποιήσεις

Φυσικά θες μια ταινία που να περιέχει 5.1 ήχο
άμα κάνεις ένα search στο google μπορείς να σιγουρευτείς αν τα προγράμματα που έχεις παίζουν ταινίες με 5.1 ήχο. Ένα πολύ γνωστό είναι το PowerDVD όχι τίποτα απλά δεν έχω ψάξει ποτέ μου σε άλλα προγράμματα για 5.1 ήχο...

δεν είπα και κάτι σημαντικό αλλά αυτά γνωρίζω... ελπίζω να βοήθησα, συνήθως τέτοιες μικρολύσεις δουλεύουν

Τώρα που ξαναβλέπω τον τίτλο νομίζω πως ξέφυγα αλλά παίζουν και τα παραπάνω που είπα...
Εικόνα
What you waiting for?

Άβαταρ μέλους
christos312
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από christos312 » 04 Αύγ 2009 12:04

Ευχαριστώ θα τα κοιτάξω!
Εικόνα
"All This Has Happened Before And It Will Happen Again.."
Battlestar Galactica RULEZZ

Απάντηση