Ελληνικο COLLATION για τονισμο και INCASE SENSITIVE SEARCH?

Συζητήσεις για την βάση δεδομένων MySQL και το phpMyAdmin

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Κλειδωμένο
stathisL

Δημοσίευση από stathisL » 01 Αύγ 2009 17:39

Γεια σας παιδια!
Θα ηθελα να σας ρωτησω τι να κανω στην mysql ετσι ωστε να του ζηταω πχ την λεξη "γατα" και να μου επιστρεφει και το ΓΑΤΑ ΓΆΤΑ γάτα γατα

με λιγα λογια να μην γινεται διαχωρισμος κεφαλαιων-μικρων τονισμενων-μη τονισμενων.
Α=Ά=α=ά.......

Αν δεν κανω λαθος αυτο γινεται μεσω collation?? Παρακαλω δωστε μου λεπτομερειες τι να κανω ωστε να μπορεσω να τα καταφερω :-?

Δεν ειμαι πολυ εμπειρος παρακαλω να το εχετε υποψην!!

Σας ευχαριστω ολους εκ των προτερων

Σταθης

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Δημοσίευση από fafos » 01 Αύγ 2009 17:53

ta dedomena sthn vash sou prepei na einai sosmena se UTF-8
Οι πάνες και οι πολιτικοί πρέπει να αλλάζονται συχνά για τον ίδιο λόγο...

stathisL

Δημοσίευση από stathisL » 01 Αύγ 2009 18:06

fafos έγραψε:ta dedomena sthn vash sou prepei na einai sosmena se UTF-8
ευχαριστω για την απαντηση αλλα δεν με βοηθαει αυτο που λες. Ναι ειναι utf-8 αλλα θελω καποιος να μου εξηγησει πως να κανω την mysql να καταλαβει οτι Α=Ά=α=ά...
Μιλάμε για ελληνικά παντα!

Άβαταρ μέλους
ThyClub
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ThyClub » 01 Αύγ 2009 18:28

Πώς ψάχνεις μέσα στην βάση σου; Εννοώ χρησιμοποιείς php,asp κάτι ;

stathisL

Δημοσίευση από stathisL » 01 Αύγ 2009 19:12

ThyClub έγραψε:Πώς ψάχνεις μέσα στην βάση σου; Εννοώ χρησιμοποιείς php,asp κάτι ;
με select from where like κλπ...

ΑΠΟ PHP

Άβαταρ μέλους
ThyClub
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ThyClub » 01 Αύγ 2009 19:25

Έχεις δώσει FULLTEXT κάποιο πεδίο;

Περισσότερα εδώ:
http://www.freestuff.gr/forums/viewtopic.php?t=21868

stathisL

Δημοσίευση από stathisL » 01 Αύγ 2009 20:49

ThyClub έγραψε:Έχεις δώσει FULLTEXT κάποιο πεδίο;

Περισσότερα εδώ:
όχι δεν έχω κάνει κάτι τέτοιο, σε ευχαριστώ για την απάντησή σου, αλλα ελπιζω και νομιζω οτι δεν χρειαζεται FULLTEXT. Αν κανω λαθος διορθωσε με, θα επαναλάβω ομως τα ερωτηματά μου που ειναι συγκεκριμενα:

1)Τι να κανω ώστε το Α=Ά=α=ά στην mysql??

2)Έχει να κάνει με collation??? Αν ναι βοήθεια!!! Τι, που, γιατι και πως;

Ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον σας φιλοι μου -ελπιζω να μπορεσετε να με βοηθησετε!

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Δημοσίευση από fafos » 01 Αύγ 2009 21:15

stathisL έγραψε:

Περισσότερα εδώ:
όχι δεν έχω κάνει κάτι τέτοιο, σε ευχαριστώ για την απάντησή σου, αλλα ελπιζω και νομιζω οτι δεν χρειαζεται FULLTEXT. Αν κανω λαθος διορθωσε με, θα επαναλάβω ομως τα ερωτηματά μου που ειναι συγκεκριμενα:

Ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον σας φιλοι μου -ελπιζω να μπορεσετε να με βοηθησετε!
Ta dedomena mesa sthn vash prepei na einai se collation UTF-8... an yparxoun dedomena mesa sthn vash sou kai prospathiseis na ta kaneis UTF-8 eno einai se kapoio allo collation to pio pithano einai na ta xalaseis ola!! se kathe periptosh kratas ena backup ths vashs... epishs, kai oi selides sou prepei na exoun encoding UTF-8 gia na ta deixnei sosta... tis alages stis vaseis tis kaneis me to phpmyadmin...

AN EISAI ASXETOS ME TO ANTIKEIMENO KAI THES NA TO KANEIS SE SELIDA POU YPARXEI HDH, MHN TO KANEIS... BRES KAPOION POU EXEI GNOSEIS NA TO KANEI...

stathisL

Δημοσίευση από stathisL » 01 Αύγ 2009 22:05

fafos έγραψε: Ta dedomena mesa sthn vash prepei na einai se collation UTF-8... an yparxoun dedomena mesa sthn vash sou kai prospathiseis na ta kaneis UTF-8 eno einai se kapoio allo collation to pio pithano einai na ta xalaseis ola!! se kathe periptosh kratas ena backup ths vashs... epishs, kai oi selides sou prepei na exoun encoding UTF-8 gia na ta deixnei sosta... tis alages stis vaseis tis kaneis me to phpmyadmin...

AN EISAI ASXETOS ME TO ANTIKEIMENO KAI THES NA TO KANEIS SE SELIDA POU YPARXEI HDH, MHN TO KANEIS... BRES KAPOION POU EXEI GNOSEIS NA TO KANEI...
Ευχαριστω και παλι για την απαντηση αλλα αυτα που λες τα γνωριζω ηδη!

ΖΗΤΑΩ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΤΑ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΕΡΩΤΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΕΘΕΣΑ ΚΑΙ ΠΙΟ ΠΑΝΩ:

stathisL έγραψε:

Σας ευχαριστω για την ανταποκριση σας αλλα σας παρακαλω αν ειναι δυνατον απαντηστε μου στα συγκεκριμενα ερωτηματα!

Σταθης

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Δημοσίευση από fafos » 01 Αύγ 2009 22:18

den eimai kalos sthn zografikh allios tha sto zografiza...

1. sto search otan h vash einai se UTF-8 den exei provlhma me tonous kai kefalaia (mono merikes fores me to kefalaio tonismeno A)..

2. otan leme oti to collation prepei na einai se UTF-8, profanos exei na kanei me to collation

stathisL

Δημοσίευση από stathisL » 01 Αύγ 2009 22:27

fafos έγραψε:den eimai kalos sthn zografikh allios tha sto zografiza...

1. sto search otan h vash einai se UTF-8 den exei provlhma me tonous kai kefalaia (mono merikes fores me to kefalaio tonismeno A)..

2. otan leme oti to collation prepei na einai se UTF-8, profanos exei na kanei me to collation
σε ευχαριστω για την απαντηση μαλλον εγω επρεπε να δωσω περισσοτερες πληροφοριες απο την αρχη.

utf8_general_ci ειναι η βαση και τα τραπεζια (lol) αλλα το Α=ά=Ά=α δεν δουλευει.

Τις πταιει;

Κάνω κατι λάθος;

Παρακαλώ πείτε μου τι να κάνω από την αρχή για να μπορέσω να έχω Α=ά=Ά=α

Δηλαδη να δινω select ....... like %γάτα%

και να μου επιστρέφει όλες τις παλιόγατες (κεφαλαια και μη, τονισμένα και μη)

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας και περιμένω με ανυπομονησία βοήθεια!

Άβαταρ μέλους
ThyClub
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ThyClub » 01 Αύγ 2009 23:05

Περισσότερα εδώ:
Κι εμείς σου δίνουμε συγκεκριμένες απαντήσεις αλλά...

Πχ πήγαινε εδώ:
www.qoolsoft.gr και πάνω πάνω στο κουτάκι αναζήτησης δώσε "Ενεργειες" και πάτα το ENTER.
Θα δείς ότι σου εμφανίζει το άρθρο: "Το manual του Qool CMS είναι online" ακόμη κι αν η λέξη είναι με τόνο δλδ : "Ενέργειες".

Γι αυτό σου λέω για FULLTEXT.

stathisL

Δημοσίευση από stathisL » 01 Αύγ 2009 23:13

ThyClub έγραψε:

Περισσότερα εδώ:
Κι εμείς σου δίνουμε συγκεκριμένες απαντήσεις αλλά...

Πχ πήγαινε εδώ:
www.qoolsoft.gr και πάνω πάνω στο κουτάκι αναζήτησης δώσε "Ενεργειες" και πάτα το ENTER.
Θα δείς ότι σου εμφανίζει το άρθρο: "Το manual του Qool CMS είναι online" ακόμη κι αν η λέξη είναι με τόνο δλδ : "Ενέργειες".

Γι αυτό σου λέω για FULLTEXT.
Ενδιαφέρον το FULLTEXT, απλώς αρχικά ηθελα να μάθω γιατι δε δουλευει το collation.

Το FULLTEXT έχει καποιους περιορισμους; Μηπως ειναι αργό ή οτιδήποτε άλλο; Θα ψάξω και θα βρω λεπτομέρειες και παραδειγματα για το FULLTEXT αν θες εσυ απάντησε μου απο την εμπειρεία σου. Ελπιζω να με βοηθησει το FULLTEXT στο προβλημα μου.

Με τον "απλο" τρόπο του collation utf8_general_ci γιατι δεν δουλεύει; Μήπως γνωρίζεις;

Σε ευχαρίστω πολύ για την απάντηση θα το ψάξω εκτενως το FULLTEXT.

Άβαταρ μέλους
ThyClub
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ThyClub » 01 Αύγ 2009 23:30

Ή μάλλον καλύτερα ας κάνω και μερικά quote για να μην παρεξηγηθώ:
1η:
2η:
Ta dedomena mesa sthn vash prepei na einai se collation UTF-8... an yparxoun dedomena mesa sthn vash sou kai prospathiseis na ta kaneis UTF-8 eno einai se kapoio allo collation to pio pithano einai na ta xalaseis ola!!
Μετά αρχίζεις και αναρωτιέσαι αν εκτός απο απλά like '%%' statements ψάχνεις κάτι άλλο. Αν όχι τότε λες ρε μπας και η φόρμα μου στέλνει ότι να ναι στην mysql? Μετά αν και η φόρμα είναι σωστή δεν κοιτάμε λίγο και αν η βάση και όχι μόνο το table είναι utf8 και στην τελική κάνουμε και ενα SET NAMES "utf8".

Και μετά τα έντονα bold και την επανάληψη λέξεων για να την "πεις" με κάποιον τρόπο σε κάποιον που στην τελική δεν έχει κανένα κέρδος να σε βοηθήσει...
Ο άλλος τσατίζεται και γράφει τα παρακάτω:

Βασικά με τσατίζει η ειρωνεία και απλά βρες την άκρη μόνος σου. Αν θέλει κάποιος άλλος ας τον βοηθήσει γιατί απο εμένα δεν παίζει... Απλά κανένα bold @ θα πάρει και τίποτα άλλο :)

stathisL

Δημοσίευση από stathisL » 02 Αύγ 2009 02:25

ThyClub έγραψε:Ή μάλλον καλύτερα ας κάνω και μερικά quote για να μην παρεξηγηθώ:
1η:
2η:
Ta dedomena mesa sthn vash prepei na einai se collation UTF-8... an yparxoun dedomena mesa sthn vash sou kai prospathiseis na ta kaneis UTF-8 eno einai se kapoio allo collation to pio pithano einai na ta xalaseis ola!!
Μετά αρχίζεις και αναρωτιέσαι αν εκτός απο απλά like '%%' statements ψάχνεις κάτι άλλο. Αν όχι τότε λες ρε μπας και η φόρμα μου στέλνει ότι να ναι στην mysql? Μετά αν και η φόρμα είναι σωστή δεν κοιτάμε λίγο και αν η βάση και όχι μόνο το table είναι utf8 και στην τελική κάνουμε και ενα SET NAMES "utf8".

Και μετά τα έντονα bold και την επανάληψη λέξεων για να την "πεις" με κάποιον τρόπο σε κάποιον που στην τελική δεν έχει κανένα κέρδος να σε βοηθήσει...
Ο άλλος τσατίζεται και γράφει τα παρακάτω:

Βασικά με τσατίζει η ειρωνεία και απλά βρες την άκρη μόνος σου. Αν θέλει κάποιος άλλος ας τον βοηθήσει γιατί απο εμένα δεν παίζει... Απλά κανένα bold @ θα πάρει και τίποτα άλλο :)
Η κλασσική περίπτωση νεοέλληνα.

Δεν ήθελα να προσβάλω κανέναν με τα bold ούτε να ειρωνευτώ. Μιλάω ευγενέστατα και είπα ευχαριστώ για την ανταπόκριση. Μπήκα και γράφτηκα σε αυτό το φόρουμ μονο και μονο για να ξεπεράσω ένα πρόβλημα που έχω αυτή τη στιγμή και όχι για να φτιάξω μια μούρη και να το παίξω έξυπνος. Άλλωστε απο την αρχή είπα ότι δεν έχω εμπειρεία και επισήμανα να με διορθώσετε αν κάνω λάθος. Είμαι ευγενέστατος και λέω πάντα ευχαριστώ και σαν άνθρωπος γενικότερα δεν είναι του χαρακτήρα μου να μειώνω η να ειρωνεύομαι άλλους. Ακόμα και να χαρακτηρίζω. Δε θα σε χαρακτηρίσω. Πάρε τις σκέψεις σου και την ευθιξία σου και φύγε απο αυτό το θέμα γιατι ΜΟΥ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΚΟ. Το μόνο που θέλω είναι να λύσω αυτό το πρόβλημα.

Το ότι κανείς δεν έχει κέρδος όπως λές να βοηθάει τον αλλο είναι αυτονόητο οπότε σύμφωνα με τη λογική σου τότε κακώς συναναστρέφεσαι με άλλους ανθρώπους, καθώς δεν πληρώνεσαι για αυτό. Τα @ σου σε ίσως να σε αντιπροσωπεύουν αλλά δε θα σε χαρακτηρίσω γιατί πολυ απλά δεν ειναι του χαρακτηρα μου, αλλα και να ήταν δε θα χαρακτηριζα μέσω ιντερνετ τον κάθε ενα, και ΞΑΝΑΛΕΩ σημαντικότερο από όλα για μένα αυτή τη στιγμή είναι ότι πας να μου χαλάσεις το ποστ μου για το οποίο εγώ αυτή τη στιγμή καίγομαι. Δε με ενδιαφέρει ποιος είσαι όυτε τι κάνεις ούτε να αναδειχθώ και να το παίξω μαγκας. ΕΛΕΟΣ. Κάνε μου τη χάρη να μην ασχοληθείς άλλο μαζί μου φίλε. Και σε ευχαριστώ για την όποια βοήθεια μου έδωσες, γιατι την διάβασα με μεγάλη χαρά και ανυπομονησία χωρις να φανταζομουν οτι θα προσβληθεις. Το ότι προσβληθηκες ΔΕ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΕΓΩ ΓΝΩΡΙΖΩ ΟΤΙ ΜΙΛΑΩ ΣΑΝ ΑΝΘΡΩΠΟΣ.

Παρακαλώ και ελπίζω αν δεν σας έχει κουράσει το ποστ να πάρω μια απάντηση, γιατί δε μου δουλεύει το utf8_general_ci στο Α=Ά=α=ά

(Την περίπτωση με το FULLTEXT θα την ψάξω αλλα το πρόβλημα μου είναι και να μάθω γιατι δε μου δουλεψε το utf8_general_ci -λόγω πτυχιακής εργασίας- οπότε καταλαβαίνετε γιατι επιμένω στο συγκεκριμένο)

Ευχαριστώ για το χρόνο σας και σας ζητώ συγνώμη για τον τελείως άσχετο επι του θέματος πρόλογο της απάντησης.

Υ.Γ. Αν θέλει ο φίλος να μου απαντήσει για την διένεξη ας το κάνει μέσω προσωπικού μυνήματος χωρίς όμως αυτό να προυποθετει οτι θα απαντήσω. Εχω πολυ σημαντικότερα πράγματα να κάνω -ΟΠΩΣ ΤΟ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΣΑΒΒΑΤΟ ΒΡΑΔΥ ΣΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΝΑ ΨΑΧΝΩ ΓΙΑ COLLATIONS ΑΝΤΙ ΝΑ ΠΙΝΩ ΟΥΙΣΚΙΑ ΜΕ ΤΗ ΠΑΡΕΑ ΜΟΥ.

Κλειδωμένο

Επιστροφή στο “MySQL”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης