Πρώτα βήματα ενός freelancer

Εκφράστε την επιχειρηματική σας πλευρά. Μοιραστείτε την εμπειρία σας ή/και τα σχόλιά σας σχετικά με την οργάνωση μιας on-line επιχείρησης. Παρακαλώ όχι διαφημίσεις εδώ!

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
SebKom
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από SebKom » 31 Ιούλ 2009 14:53

Καταρχήν να σας βάλω στο "πνεύμα": Μένω στην Κέρκυρα που είναι μια πόλη με λιγότερους από 50.000 κατοίκους. Είμαι δευτεροετής φοιτητής Πληροφορικής σε Αγγλικό Πανεπιστήμιο. Δεν έχω εταιρεία.

Επειδή ήθελα να βγάζω ένα "χαρτζιλίκι" μίλησα με 2-3 εταιρείες που εδρεύουν εδώ για το ενδεχόμενο συνεργασίας μας. Στην μια από αυτές έκανα μάλιστα και trials (έτσι το ονόμασαν :P) δύο εβδομάδες. Τελικά δεν προχώρησε περαιτέρω κάτι, αφενός επειδή ίσως δεν χρειάζονταν τελικά και τόσο ένα άτομο παραπάνω, αφετέρου διότι και εγώ δεν δέχτηκα να δουλέψω με άτομα που κάνουν ελαφρές τροποποιήσεις στο Joomla, βαφτίζουν αυτό που "έφτιαξαν" custom made και το πουλάνε 1500 ευρώ (και σε αναγκάζουν να το έχεις hosted σε αυτούς και σου κρατάνε και το domain, κλπ κλπ). Αποφάσισα λοιπόν να κάνω μια προσπάθεια να δουλέψω μόνος.

Το θέμα είναι, πώς το πετυχαίνεις αυτό όταν παρουσιάζεσαι ως άτομο που δεν έχει εταιρεία, χωρίς πτυχίο και γενικότερα ως ένας απλός χομπίστας; Έχει κάνει κάποιος κάτι τέτοιο; Μπαίνεις στην ψύχρα σε μαγαζιά-εταιρείες και λες "Καλημέρα σας, θέλετε να σας φτιάξω ένα site;"; Ή κρεμάς μια ταμπέλα "Φτιάχνω websites" και κόβεις βόλτες σε κεντρικά σημεία μέχρι κάποιος να ενδιαφερθεί (ή να σε πάρει για τρελό και να σου δώσει να αγοράσεις καμιά τυρόπιτα :P);

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 31 Ιούλ 2009 15:04

Άβαταρ μέλους
hik-hok
Reporter
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από hik-hok » 31 Ιούλ 2009 16:35

SebKom έγραψε:.............. και γενικότερα ως ένας απλός χομπίστας;..........
Οι χομπίστες θα πληρώνουν εφορία ? :o
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
CyberCr33p
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από CyberCr33p » 31 Ιούλ 2009 17:43

Είχα απαντήσει ως μέρος σχολίου μου σε ένα blog τα εξής:
Η καλύτερη περίοδος για να ξεκινήσει κάποιος είναι στα 18-25 του συνήθως ως φοιτητής τον συντηρούν οι γονείς του. Έτσι έχει 2 σημαντικότατα προτερήματα: Έχει αρκετό ελεύθερο χρόνο και δεν έχει ανάγκη να βγάλει μεγάλο κέρδος. Οπότε μαθαίνει και τη δουλειά και σιγά σιγά όταν δει ότι βγάζει κάποια σίγουρα λεφτά κάθε μήνα μπορεί να ξεκινήσει και με έναρξη (έχεις και ασφάλεια και μαζεύεις και ένσημα).

Αυτό που αναφέρεις ότι αρκετοί φοβούνται ότι δεν θα πάει καλά η επιχείρησή τους είναι συνήθως όσοι έχουν τελειώσει με τη σχολή και τότε αρχίζουν να ψάχνουν για το τι δουλειά θα κάνουν. Για αυτό με αργά και σταθερά βήματα και ξεκινώντας από νωρίς μπορούν να δουν πώς πάει η δουλειά τους και εάν θα τη συνεχίσουν και αργότερα.
Επίσης εάν είσαι καλός σε ένα τομέα, π.χ. προγραμματισμό, ασχολήσου με αυτό και βρες και άλλο άτομο που να ξέρει από γραφικά ή οτιδήποτε δεν ξέρεις πολύ καλά εσύ. Δεν λέω να μην έχεις ιδέα και από άλλα πράγματα αλλά για να βγει καλό αποτέλεσμα πιστεύω ότι χρειάζεται να συνεργαστείς και με άλλα άτομα.

Άβαταρ μέλους
CyberCr33p
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από CyberCr33p » 31 Ιούλ 2009 17:45

hik-hok έγραψε:
SebKom έγραψε:.............. και γενικότερα ως ένας απλός χομπίστας;..........
Οι χομπίστες θα πληρώνουν εφορία ? :o
Μιας και είναι Αγγλία ίσως μπορεί να έχει εκεί την έδρα του. Απ' όσο ξέρω εκεί δεν χρειάζεται να κάνουν έναρξη μέχρι ένα συγκεκριμένο ποσό. Νομίζω όμως φόρους πληρώνουν κανονικά.

Άβαταρ μέλους
Banavas
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Banavas » 03 Αύγ 2009 00:27

Kάθε αρχή και δύσκολη...

Νομίζω οτι έχει ειπωθεί πολλές φορές στο forum οτι ο καλύτερος τρόπος να αποδειξεις το αποτέλεσμα της δουλειάς σου είναι σελίδες που έχεις φτιάξει (portfolio) είτε πραγματικές -το καλύτερο- είτε σελίδες που τις έκανες μόνο για επίδειξη.
Happy coding....
Μάρκος
http://lasernet.gr

Απάντηση

Επιστροφή στο “Η Επιχείρηση”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες