Βοήθεια αντιμετωπισης απατης αγορας αυτοκινητου απ εξωτερικο

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
nodas31

Δημοσίευση από nodas31 » 30 Ιούλ 2009 09:51

Καλησπερα σε ολους, εχω ενα προβλημα..οπως λεει και ο τιτλος προκειται για εξαπατηση περι αγορας αυτοκινητου απο το εξωτερικο, Γερμανια πιο συγκεκριμενα. Βασικα το θυμα ειναι ο πατερας μου, εδω και 3 μηνες περιμενε μηπως και επικοινωνησει μαζι μας ο ανθρωπος στον οποιο εμπιστευτικε τα χρηματα αλλα εκεινος απλα αγνοουσε τις κλησεις μας. Ο μονος λογος που ωθησε το πατερα μου να κανει αυτη τη κινιση ειναι οτι ο ανθρωπος ειχε συστασεις απο συνεργατη του πατερα μου. Με λιγα λογια ισως να ειμασταν εμεις οι πρωτοι που αποφασισε να εξαπατησει...αφηνωντας μας ενα χαρτακι με το ονομα του λεγωντας οτι οντως πειρε το ταδε χρηματικο ποσο και την υπογραφη του.(κατα τη γνωμη μου αυτο δεν εχει καμια απολυτως νομικη δυναμη)

Τελως παντων, ο λογος που απευθηνομαι σε εσας ειναι μηπως θα μπορουσατε να μου πειτε αν μπορει να γινει κατι, δηλαδη αν μπορουμε να κινηθουμε δικαστικα πραγμα που βρισκω παρα πολυ απιθανο αλλα....η ελπιδα πεθαινει τελευταια :P

ps. βρήκαμε τον αδερφο του "dealer" και την οικογένεια τους. θελω να πω οτι εχουμε στοιχεια γι αυτους οχι οτι ειναι καποιος αγνωστος που μπορει να μας εδωσε και ψευτικο ονομα...

intelcore2
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από intelcore2 » 30 Ιούλ 2009 11:16

Εννοείται ότι μπορείτε να τον κυνηγήσετε, και αυτό το χαρτί που έχει υπογράψει έχει
νομική ισχύ στο δικαστήριο.
Μπορείτε να του κάνετε μύνηση για υπεξαίρεση.
Κινηθείτε άμεσα, γιατί όσο περνάει ο καιρός είναι εναντίον σας.

Πάρτε σήμερα κιόλας τηλέφωνο έναν δικηγόρο, και πείτε του το πρόβλημα.
Ερώτηση. Για τι ποσό μιλάμε ? (εάν είναι πάνω απο 70.000 euro η υπεξαίρεση έχει κακουργηματικό χαρακτήρα)

nodas31

Δημοσίευση από nodas31 » 30 Ιούλ 2009 11:27

το ποσο ειναι 28.000 € αλλα δεν ειμαστε και τοσο ευκαταστατοι για να το αφησουμε ετσι, το χαρτακι δεν ειναι καποια δηλωση η κατι τετιο ειναι ενα απλο χαρτι υπογεγραμενο με αυτη τη φραση οτι πειρε τα χρηματα. (ενας θεος ξερει πως τη πατησε ετσι ο πατερας μου..:() τεσπα καποιος θα μπορουσε να υποθεσει οτι εμεις το κατασκευασαμε..κ η υπογραφη να ειναι κ μια απλη ζωγραφια ή τουλαχιστον εγω αυτο θα εκανα στη θεση του αν δεν ηθελα να αφησω ιχνη..
ενα + ειναι οτι εχουμε 2 μαρτυρες της συνναλαγης, τη θεια μου (που δεν θα πιανετε κ τοσο λογο συγγενειας υποθετω) και το συναδελφο του πατερα μου...

intelcore2
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από intelcore2 » 30 Ιούλ 2009 12:02

κοίτα εγώ με ένα τέτοιο χαρτάκι πήρα πίσω 2 εγγυησεις ενοικίων, μια χαρά το χρησιμοποίησε ο δικηγόρος. Μιλήστε με δικηγόρο, η κατάθεση μίας μύνησης στοιχίζει 200 ευρώ, δεν αξίζει να το προσπαθήσετε?

Άβαταρ μέλους
CyberCr33p
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από CyberCr33p » 30 Ιούλ 2009 14:28

Τα λεφτά με πιο τρόπο τα δώσατε; Χέρι με χέρι ή με κατάθεση σε τράπεζα;

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 30 Ιούλ 2009 15:15

nodas31 μου φαίνεται απίστευτο το πώς δώσατε τόσα χρήματα χωρίς επίσημο παραστατικό. Συγνώμη που θα στο πω αλλά δεν υπάρχει σχεδόν καμία πιθανότητα να δικαιωθείτε ή να πάρετε χρήματα πίσω αν όντως ο τύπος είναι απατεώνας. Εδώ επιταγές μας δίνουν εμάς εταρείες μεγάλες με επίσημα παραστατικά και αν σου κάτσει η στραβή και πάλι χλωμό είναι να πάρεις λεφτά πίσω.

Βέβαια θα στα πει και ο δικηγόρος αλλά αν είχε πρόθεση να σας φάει λεφτά ο άνθρωπος αυτός, το έχει ήδη καταφέρει και δεν μπορείτε να του κάνετε τίποτα. Η γνώμη μου είναι να προσπαθήσετε να τον βρείτε και να το ξεκαθαρίσετε το θέμα εξωδικαστικά γιατί δικαστικά δεν έχει πιθανότητα επιτυχίας. Ατύπως ένα μικρό στρίμωγμα με μια μικρούτσικη απειλή χειροδικίας ή εξευτελισμού ίσως έχει αποτέλεσμα.
Σύγκριση τιμών Supermarket: http://www.shopnsave.gr
Νέα Ιταλικα επιπλα κουζινας
Για φιλοσόφους: http://filosofia.gr και http://liantinis.org

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες