Ο ξεπουλημένος Freelancer

Εκφράστε την επιχειρηματική σας πλευρά. Μοιραστείτε την εμπειρία σας ή/και τα σχόλιά σας σχετικά με την οργάνωση μιας on-line επιχείρησης. Παρακαλώ όχι διαφημίσεις εδώ!

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
adiaforosgr
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από adiaforosgr » 28 Ιούλ 2009 22:05

Ανοίγω το topic με αφορμή το σχόλιο του OMSgr που είδα εδώ: http://findapro.gr/projects/186/kataske ... kpaideusi/ ,

για να συζητήσουμε σχετικά με την κοστολόγηση που ακολουθούν οι freelancers.

Υπάρχει μεγάλος ανταγωνισμός; Διαφορά στην ποιότητα; Τύποι που απλά "χαλανε" την πιάτσα;

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 29 Ιούλ 2009 00:01

Δεν θα γράψω μόνο για τους freelancers, γιατί το θέμα πιάνει και τις σχετικές εταιρείες του χώρου.
Από την στιγμή που είναι νόμιμοι και κόβουν τα απαραίτητα παραστατικά και οι πελάτες τους ξέρουν τι πληρώνουν (έτοιμα scripts, έτοιμα template, custom code κλπ) και μένουν ικανοποιημένοι, δικαίωμα τους να κοστολογούν όσο θέλουν σε μια ελεύθερη αγορά που ούτως ή άλλως ισχύει το όσο θέλω και όσο πιστεύω ότι αξίζει η δουλειά μου, χρεώνω.
Δεν νομίζω πως δημιουργούν πρόβλημα στις σοβαρές εταιρείες, γιατί δεν υπάρχει περίπτωση νόμιμη εταιρεία με πάγια έξοδα να ξεφτιλίσει τις τιμές γιατί απλούστατα δεν βγαίνουν τα έξοδα και στην τελική βλάπτει την ίδια και όχι μόνο την «πιάτσα» που λες και εσύ.
Πάντα μιλάμε για χρόνο απασχόλησης + έξοδα (επί της ευκαιρίας ρίχνω και link στο προσωπικό μου all time favorite post του megistos: http://www.freestuff.gr/forums/viewtopi ... =45#200013 αλλά και γενικότερα όλο το θέμα αποτελεί το πιο αγαπημένο μου εδώ στο freestuff, που αξίζει να το διαβάσει κανείς από την αρχή) που πρέπει να αφήνουν ένα λογικό κέρδος, διαφορετικά ή πρέπει να είναι κάποιος σε απόγνωση και να τον κυνηγάνε τα χρέη και προσπαθεί με λανθασμένο κατ’εμέ τρόπο να καλύψει κάποια χρέη ή πιστεύει πως ρίχνοντας τις τιμές θα βγάλει περισσότερα από τις αυξημένες πωλήσεις που θα έχει.

Ανταγωνισμός σίγουρα υπάρχει, αλλά και δουλειές υπάρχουν για όλους. Κάνει ο καθένας τη δουλειά του όσο καλύτερα μπορεί και αν κάποτε φτάσεις στο σημείο να σου έρχονται πελάτες από μόνοι τους αντί να κυνηγάς τα auctions για sites και projects με ξεφυλλισμένα bids και ακόμα περισσότερο φτάσεις σε σημείο να επιλέγεις τις δουλειές που θα ασχοληθείς, μπορείς να πεις πως κάτι έχεις καταφέρει. Αλλιώς μένεις στο τα κάνω όλα με 99 € - 199 € και με φασόν δουλειές βγάζεις ένα μεροκάματο. Αν πάλι καταφέρεις και έχεις τόση δουλειά με σκοτωμένες τιμές που σου αφήνει μεγάλο κέρδος, και πάλι μαγκιά σου. Ο χώρος είναι μεγάλος και τους χωράει όλους … Για την ποιότητα που λες πάλι, ακόμα και αυτό είναι σχετικό. Μπορεί να πληρώσει ο άλλος ένα template από το templatemonster και να έχει ένα site όμορφο, λειτουργικό και όπως το είχε φανταστεί με λίγα χρήματα και κάποιος άλλος να πληρώσει χιλιάδες ευρώ για custom code και design και να βγει πατάτα… Έχω δει πως δουλειές που γίνονται συνήθως από μερακλήδες designers και developers που τις κάνουν είτε για την πάρτι τους, είτε για άλλους που πολλές φορές είναι πολύ καλύτερες και πιο πετυχημένες από πολλών επαγγελματιών του χώρου. Αυτό αποτελεί εξαίρεση βέβαια, αλλά το έχουμε δει. Το συνηθισμένο σενάριο είναι λίγα λεφτά = φασόν δουλειά… έτοιμα τα πάντα δηλαδή, ένα στησιματάκι, πληρώνομαι και άντε γεια.

Άβαταρ μέλους
ThyClub
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ThyClub » 29 Ιούλ 2009 00:46

Επειδή κι εγώ το χτύπησα το συγκεκριμένο...

Είμαι ο TheRegister και η πρόταση μου αν μπορεί να θεωρηθεί ξεπούλημα παρακαλώ να μου το πείτε στεγνά:
Έργο: kataskeui selidas gia ekpaideusi
ID: 186

Κατάσταση: Ανοικτό
Διαθέσιμα Χρήματα: N/A
Προστέθηκε: 27/7/2009 at 20:53
Οι προσφορές τελειώνουν: 3/8/2009 at 20:53
Εργοδότης: bmakrinik
Αξιολόγηση: (Χωρίς Αξιολόγηση Ακόμα)
Περιγραφή: cms, banners, logo, forum,
Τύπος Εργασίας: - Σχεδίαση Ιστοσελίδας
Βάση Δεδομένων: (Κανένα)
Λειτουργικό Σύστημα: (Δεν γνωρίζω)
Πρόταση μου:
Στήσιμο σε δικό μας CMS κλειστού κώδικα. Με αυτό τον τρόπο ξέρετε ότι η υποστήριξη που θα έχετε θα είναι απο τους δημιουργούς του με ότι αυτό συνεπάγεται. Μπορούμε να στήσουμε οτιδήποτε πάνω στο σύστημα καθώς και την δυνατότητα πολλαπλών υποσάϊτ όπως πχ user1.example.com , user2.example.com κτλ Επίσης μπορούμε να εξάγουμε το περιεχόμενο σε πολλούς τύπους αρχείων όπως : RTF PDF XML Open Document Format
Τα παραπάνω χωρίς να ξέρω το μέγεθος του έργου. Ο τύπος δλδ μπορεί να ζητάει απο ένα απλό site μέχρι και της παναγιάς τα μάτια. Ίσως έπρεπε να πω ότι θέλω 2000 ευρώ και να τελειώνουμε...

Επειδή εδώ λοιπόν με φωτογραφίζει:
Έχουμε επίσης και αυτούς που χρησιμοποιούν κλειστού κώδικα CMS όπου μπορούν να στήσουν οτιδήποτε (πιάσε μια image gallery, μια real estate εφαρμογή και ένα newsletter μεγάλε, σε 2 μέρες να τα έχεις έτοιμα), με ότι αυτό συνεπάγεται...
Θέλω λοιπόν να πω ότι αυτό το κλειστού κώδικα CMS εγώ έκανα 2 χρόνια να το φτιάξω, έφαγα αμέτρητες ώρες ώστε να μπορεί να κάνει σχεδόν τα πάντα και ΝΑΙ είναι σχετικά εύκολο να κολλήσω οτιδήποτε πάνω του.
Δεν πρέπει λοιπόν να το εκμεταλευτώ; Εγώ δούλεψα μια φορά σκληρά για να μου είναι εύκολο να δουλεύω μετά λίγο ευκολότερα. Εσύ αν θέλεις μπορείς να ανακαλύπτεις τον τροχό κάθε μέρα...
Δλδ σε κάποιον designer θα του πούμε ΟΧΙ μην χρησιμοποιείς τα έτοιμα γραφικά σου ούτε τις βιβλιοθήκες σου;;;

Έλεος και λίγη ντροπή δεν βλάπτει κανέναν!!

Άβαταρ μέλους
alexandr0s
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από alexandr0s » 29 Ιούλ 2009 01:31

Τα specifications του συγκεκριμένου project είναι: "kataskeui selidas gia ekpaideusi" ?

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 29 Ιούλ 2009 02:07

alexandr0s έγραψε:Τα specifications του συγκεκριμένου project είναι: "kataskeui selidas gia ekpaideusi" ?
Μην είσαι υπερβολικός, έχει και "cms, banners, logo, forum," :kaloe:

Ρε παιδιά μπαίνετε σε ανόητες συζητήσεις τη στιγμή που κανείς δεν είπε κουβέντα για τα specifications. Πάτε και κάνετε bid χωρίς να ξέρετε περί τίνος πρόκειται; Τι είναι μανάβικο;
Σύγκριση τιμών Supermarket: http://www.shopnsave.gr
Νέα Ιταλικα επιπλα κουζινας
Για φιλοσόφους: http://filosofia.gr και http://liantinis.org

ALR
Honorary Member

Δημοσίευση από ALR » 29 Ιούλ 2009 03:08

Προφανώς παρεξήγησε το τι σημαίνει σύστημα κλειστού κώδικα. Όσο δύσκολο είναι για κάποιον που έχει μάθει να δουλεύει με κάποιο ανοικτού κώδικα, το ίδιο είναι και για όποιον δουλεύει με το δικό του.
Δηλαδή, δεν έχει λογική να συγκρίνουμε τη δυσκολία. Ένας επαγγελματίας βγάζει τη δουλειά του με ότι κι αν χρησιμοποιεί σε χρόνους που του επιτρέπουν να κερδοφορεί.

Σχετικά με τα 600 ευρώ που bidaρες, ακόμη και με αυτή την ελλειπή περιγραφή, είναι λίγα κατ'εμέ.

Όμως, έχω την εντύπωση ότι ο καθένας κάνει κουμάντο στο δικό του πορτοφόλι και γενικώς, δεν πιστεύω ότι αυτό χαλάει την πιάτσα.

Όποιος περιμένει να φάει ή να ζήσει από το findapro.gr, θα περιμένει για πολύ ακόμη. Όποιος ψάχνει να βγάλει ένα χαρτζιλίκι ή να κάνει ένα portfolio είναι σε καλό δρόμο.

Δε μπορώ όμως γιατί αυτό χαλάει την πιάτσα;
Θέλει π.χ. ο cdhyper τον πελάτη που πάει και κάνει αγγελία στο findapro.gr; Γιατί; Για να του κάνει τα @@, @@@@@@ λέγοντας του για τι φοβερές τιμές έχει βρει στο internet;
Τον θέλει κάποιος επαγγελματίας εκεί έξω;

Ξέρεις πότε τον θέλει; Όταν πληρώσει 150 - 200 ευρώ και όταν δει ότι μόλις τα πέταξε στον αέρα για να αγοράσει διαδικτυακό κονφετί.
Μόλις φάει τα σκατά και καταλάβει ότι μόνο αν πληρώσει, παίρνει σοβαρές υπηρεσίες-γιατί ο χρόνος κάθε σοβαρού επαγγελματία πρέπει να πληρώνεται-και μόνο έτσι θα πετύχει τους επαγγελματικούς του σκοπούς.

Θέλουμε τους πληγωμένους πελάτες :p
Γίνονται πραγματάκια

Άβαταρ μέλους
ThyClub
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ThyClub » 29 Ιούλ 2009 10:30

Όπως είπα και στον OMSgr που έστειλε το μήνυμα:

Υπάρχει το κουτάκι και πρέπει να βάλεις κάποια τιμή (εγώ το βλέπω σαν ελάχιστη τιμή). Όταν οι άλλοι χτυπάνε 200!!! ευρώ τα 600 τα δικά μου πιστεύω είναι οκ

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 29 Ιούλ 2009 11:00

Βασικα +1 στον ALR
Πελατης που θα βαλει τη δουλεια του σε τετοια διαδικτυακα παζαρια οπως τα αποκαλω εγω, απλα δεν ειναι σοβαρος (γνωμη μου). Απο την αλλη δεν γινεται να τα κρινω ολα με βαση εμενα. Ξερω πως τα εξοδα τρεχουν και εκει εξω μπορει να υπαρχουν πολυ καλοι επαγγελματιες που να αναγκαζονται να κυνηγησουν τη δουλεια με το τουφεκι!

Παντως τα 600 ευρω μου φαινονται και μενα ανεπαρκες ποσο... Ποσο μαλλον οταν μιλουν για εγγεγραμμενους users κλπ κλπ. Ουτε για στατικο δεν θα δουλευα σε τετοια ποσα. Εχω δουλεψει και εγω outsourcing, αλλα επιλεγοντας τι θα αναλαβω και οχι ο,τι παλαβο μου προτειναν (θυμαμαι ενα custom e-shop που ειχε τυχει και εδιναν ...500 ευρω)

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 29 Ιούλ 2009 11:25

Βασίλη αν γράφαμε από το μηδέν κώδικα για κάθε ένα site θα έπρεπε να χρεώνουμε σε όλους και τις ώρες απασχόλησης μας που σίγουρα δεν θα ήταν λίγες, ούτε θα έβγαινε φθηνά. Είναι θέμα επιλογής και αυτό και πιστεύω έχει να κάνει και με το φόρτο εργασίας της κάθε περιόδου. Σαφώς και φτιάχνεις δικό σου CMS για να το χρησιμοποιείς ως βάση για περισσότερα του ενός site, διαφορετικά δεν νομίζω πως έχει νόημα να υπάρχουν όλες αυτές οι εφαρμογής διαχείρισης περιεχομένου.

Συχνά το κακό με αυτά τα auctions είναι πως χτυπάς projects που δεν ξέρεις τι ζητάνε ή πολλές φορές δεν ξέρουν τι θέλουν ακόμα και αυτοί που τα ανοίγουν. Αν δηλαδή σου πει στα 600 Ευρώ να του κάνεις και σύστημα e-learning όπως το θέλει, ή online ασκήσεις, περιοχή μελών - συνδρομητών κλπ κλπ η τιμή δεν νομίζω να μείνει στα 600. :) Αν πάλι θέλει ένα site το οποίο θα σου φάει ελάχιστες ώρες και τον καλύπτουν όσα ήδη έχει το CMS σου, καλά είναι και τα 600.
Εταιρεία πάντως με πάγια έξοδα και υπαλλήλους, δεν νομίζω πως μπορεί να κατέβει σε τέτοια ποσά. Δεν θα χρειαστεί να επικοινωνήσεις με τον πελάτη, να κάνετε μια σύμβαση, να μαζέψεις το υλικό, να το προσαρμόσεις και πιθανών να το περάσεις και στο αρχικό στήσιμο που του κάνεις, να φτιάξεις το template του, να το ετοιμάσεις και να το ανεβάσεις. Δεν θα χρειαστεί να του κάνεις ένα support αφού στηθεί, να του δείξεις πως δουλεύει και πως θα μπορεί να κάνει καμιά αλλαγή; Με 600 ευρώ καλύπτεσαι και έχεις κέρδος για όλα αυτά και ότι άλλο προκύψει; Χώρια του ότι γνωρίζεις πως ανά πάσα στιγμή μπορεί να σου «πει δεν μου αρέσει» ή «άλλαξε αυτό», «πέτα μου και ένα flash εκεί», «εννοείται πως ήθελα και forum, chat, photo gallery κλπ κλπ νόμιζα πως όλα τα site τα έχουν» και τις λοιπές γνωστές και χιλιοειπωμένες ατάκες των πελατών ιδιαίτερα όταν δεν έχεις κάνει καμιά γραπτή συμφωνία για το τι ακριβώς θα περιλαμβάνει αυτό που θα δώσεις… Τα έγραφε και ο agrippas σε άλλο Θέμα εδώ μέσα. Τους βάζεις να υπογράψουν συμφωνητικό για την συνεργασία και τρομάζουν και φεύγουν :)

Καλώς ή κακώς στο διαδίκτυο υπάρχουν πάρα, μα πάρα πολλές επιλογές:
Web site builders:
Έχουμε δει στο web site generators / builders (ακόμα και από το in.gr) που σου φτιάχνουν βήμα βήμα ένα site από κάποια έτοιμα templates, σε ελάχιστη ώρα έχεις έτοιμο και online το site σου, περιλαμβάνει συνήθως και το hosting και email , οπότε έχεις ένα λειτουργικό site με το ελάχιστο κόστος αλλά και με μηδενικό κόστος για την όλη δημιουργία από τους κατασκευαστές της web site builder εφαρμογής. Φτιάξανε δηλαδή μια εφαρμογή και τα templates (ή την αγοράσανε από άλλους) και παράγουν sites.
webnode.com, wix.com, webs.com κλπ

Blog engines:
Σου δίνουν τζάμπα site, τζάμπα hosting, τζάμπα όλα, επιλέγεις από ένα πλήθος templates και μπορείς να βρεις και άλλα δωρεάν στο web.
Wordpress, blogspot, blogger κλπ

Community sites / social networks:
Ning.com, socialgo.com, elgg.org, goingon.com (έχει και e-learning μπορεί να του κάνει του τύπου :p ) ακόμα και με myspace, facebook κλπ μπορεί να είναι αρκετά για κάποιους

Showcase sites:
deviantart.com, behance.net, flickr.com, shownd.com, desitara.com, talicious.com κλπ
Σου δίνουν τζάμπα χώρο για να ανεβάζεις τις δουλειές σου και να επιδεικνύεις τα ταλέντα σου.

Έτοιμα scripts και custom made CMS’s που μπορείς να τα στήσεις ή να στα στήσουν άλλοι και να αποκτήσεις site γρήγορα και εύκολα:
Joomla, drupal, Wordpress, expression engine, Dolphin κλπ
Βάλτε μέσα σε αυτά και ότι υπάρχουν τα control panels πολλών εταιρειών που πουλάνε φιλοξενία που υποστηρίζουν την εγκατάσταση διαφόρων script περιεχομένου, blog, ηλεκτρονικών καταστημάτων κλπ με ένα κλικ, όπου δηλαδή πληρώνεις μόνο το hosting και σου στήνει στο domain σου και ένα site…

Έτοιμα templates:
Templatemonster.com, templateworld.com , 4templates.com, opensourcetemplates.org, opendesigns.org, themeforest κλπ

Και έχει και άλλα. Κάποιος που θα θέλει site των 100-200-300 ευρώ μπορεί να χρησιμοποιήσει και οτιδήποτε από τα παραπάνω και σίγουρα δεν είναι μέσα στο target group των εταιρειών που προσφέρουν πραγματικό custom web development και design.
Το θέμα είναι τι ψάχνει κανείς, πόσο θέλει να ξοδέψει / επενδύσει, αν τον ενδιαφέρει να είναι κάτι μοναδικό ή όχι και πολλές άλλες παραμέτρους που μόνο για να τις εξηγήσεις σε έναν πελάτη που ψάχνει για site σε πολύ χαμηλή τιμή, έχασες τζάμπα το χρόνο σου. Αν πάλι δεν έχεις άλλες δουλειές / έργα να τρέχουν και έχεις τον χρόνο και την ανάγκη να χτυπήσεις τέτοιες δουλειές το κάνεις. Για αυτό ο καθένας κάνει τη δουλίτσα του βάση των δικών του κριτηρίων και αναγκών και κρίνεται από τους υπόλοιπους και κυρίως από τους πελάτες του. Δεν ψάχνουν όλοι οι πελάτες για τα ίδια πράγματα και δεν είναι ίδιοι όλοι οι πελάτες. Και προς Θεού δεν ισχύει το «ο πελάτης έχει πάντα δίκιο» στην πραγματικότητα. Ιδιαίτερα στο χώρο μας είναι συχνό φαινόμενο ο πελάτης να μη ξέρει τι θέλει.
Προσωπικά τον πελάτη που θέλει ένα site όπως το θέλει αυτός (custom), με πρωτότυπο κώδικα, πρωτότυπο σχεδιασμό και ότι άλλο έχει φανταστεί και το θέλει με 500 – 1000 ευρώ ΔΕΝ τον θέλω, όποιος τον αναλάβει χάρη μου κάνει :)
Αν πάλι είναι να πουλάω φασόν sites με 100-1000 ευρώ , προτιμώ να φτιάξω ένα ηλεκτρονικό κατάστημα με showcase από κάποια templates που θα έχω σχεδιάσει και έτοιμο κώδικα για το frontend / backend και να τα πουλάω όπως θα τα βλέπουν στο online demo τους πλήρως λειτουργικά, χωρίς να χρειάζεται να αλλάζω τίποτε.
Add to cart web site "O Loutsos" - category: Fishing, Price: $ 599 και άντε γεια...
Αφού έχεις τον χρόνο να χτυπήσεις τέτοια auctions και έχεις και τις γνώσεις γιατί να μη φτιάξεις κάτι τέτοιο δηλαδή που είναι και πιο ξεκάθαρο και ούτε μπλέκεις με όλα τα τρελά που μπορεί να είχαν φανταστεί οι πελάτες ότι έπρεπε να περιλαμβάνονται στο site τους και εσύ έπρεπε να τα μαντέψεις;

Άβαταρ μέλους
ThyClub
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ThyClub » 29 Ιούλ 2009 12:52

Το είπα και παραπάνω Δημήτρη ότι η ελάχιστη μου προσφορά είναι τα 600. Δεν θα έμενα ποτέ σ αυτό το ποσό αν όπως τόνισα και παραπάνω ζητούσε της παναγιάς τα μάτια.

Κάπου όμως πρέπει να τα βάλεις κάτω και να πείς ότι :

Εδώ του δίνουν με 200! ευρώ έτοιμο site + hosting + domain. Εγώ αν του βάλω πχ ενα 2000 σκέψου την αντίδραση του :

200
150
300
2000
250

Δεν έχω να καλύψω έξοδα με το χομπι μου. Η βασική μου δουλειά δεν έχει σχέση με web development και δόξα το θεό ζω άνετα.

Μπορεί η προσφορά να ήταν χαμηλή. Μπορεί να έχει δίκιο ο τύπος που τα πήρε με τα 200άρια κτλ. Αλλά δεν του δίνει κανείς το δικαίωμα να ειρωνευτεί 2 φράσεις μου που στην τελική δεν λένε κάτι παράξενο:
Στήσιμο σε δικό μας CMS κλειστού κώδικα. Με αυτό τον τρόπο ξέρετε ότι η υποστήριξη που θα έχετε θα είναι απο τους δημιουργούς του με ότι αυτό συνεπάγεται.
Συνεπάγεται δλδ ότι το ξέρω απ έξω κ ανακατωτά

Τέσπα. Ήταν η πρώτη μου και μάλλον η τελευταία μου προσφορά εκεί γιατί απ ότι φαίνεται χαμένος βγαίνεις παρά κερδισμένος.

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 29 Ιούλ 2009 13:16

Κακώς χαλιέσαι με τέτοια. Αφού έκρινες πως το ποσό που bidαρες ήταν επαρκές πάει και τελείωσε. Τι θα πω εγώ ή ο άλλος αποτελούν προσωπικές απόψεις. Μη σε στεναχωρούν.
Είπαμε, ο καθένας ακολουθεί τις δικές του τακτικές, έχει διαφορετικές ανάγκες, άλλες προτεραιότητες, άλλους χρόνους κλπ
Ο άλλος που ειρωνεύτηκε λογικά τα πήρε με τις χαμηλές τιμές για αυτό αντέδρασε έτσι. Τυχαίνει σε όλους μας πιστεύω ώρες ώρες.

Άβαταρ μέλους
agrippas
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από agrippas » 04 Αύγ 2009 05:14

Ας πω κι εγώ τη δικιά μου εμπειρία από τα ρεντακονταράδικα.

Βάζει ο άλλος (φιορούλι) δουλειά:
I Need Your Handwriting to create a font (EASY - need scanner)
Μισώ αυτούς που αυτοχαρακτηρίζονται Easy, μα γκόμενες είναι μα πελάτες, μα δουλειές.

Τεσπά η δουλειά είναι αυτή: http://www.rentacoder.com/RentACoder/mi ... 0562152932 και υπολογίζω κι εγώ ότι: Μισή ώρα να διαβάσεις την εκφώνηση + 15 λεπτά να κάνεις τη δουλειά + 45 λεπτά στείλε/πάρε/δώσε/δεν μ'αρέσει ξανακάντο + μισή ώρα να γραφτώ στο site που θέλει σύνολο 2 ΩΡΕΣ, χρεώσιμες $200 σύνολο. Ωραία; Νιέντε.

Μου απαντά λοιπόν το φιορούλι:
Φιορούλι: Only $200! You're very cheap... Why not $2,000,000?
Αγρίππας: It's sensible because this will take me 2-3 hours of my work, which I respect and prioritize and kindly request that you respect it the same way as I do. But hey, why not wait till some Indian guy comes up with a $2 bid? :)
I'm stunned by your comment, seriously!
Και ξαναπαντά το φιορούλι νταβραντισμένο:
Φιορούλι: You have no previous experience here, so I'm not sure you can do the work.
Και απαντώ:
Αγρίππας: Yea sure I can't hold a pen and write bcoz I have no experience. I'd tell you to go f**** yourself but I'm not sure if you have the experience on that either.
Συμπέρασμα: Είμαι άχρηστος ακόμα και στο να πιάσω ένα στιλό να γράψω 5 γράμματα. Αυτά η κονομία σας και η κενωνία σας. Και τα ρεντακονταράδικά σας. Χάσιμο χρόνου σπάσιμο νεύρων, κακοποίηση της ανθρώπινης αξιοπρέπειας και φτηνό ξεπούλημα του μεγαλείου του ανθρώπινου νου.

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 04 Αύγ 2009 09:49

LOL respect για την τελευταία απάντηση...
Το έχω ξαναπεί, καλώς ή κακώς κακόμαθαν με το πολύ "τζάμπα" οι χρήστες στο διαδίκτυο και νομίζουν πως όλα είναι δωρεάν ή σχεδόν τζάμπα... εκτός και αν είναι δουλειά που θα κάνουν οι ίδιοι.

Άβαταρ μέλους
Banavas
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Banavas » 04 Αύγ 2009 10:46

@Agrippas

Please, στείλε κι άλλες τέτοιες εμπειρίες αν υπάρχουν, ξεραθήκαμε στο γέλιο.. :victory:
Happy coding....
Μάρκος
http://lasernet.gr

Άβαταρ μέλους
Basilakis
PHP Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Basilakis » 04 Αύγ 2009 11:59

Στα rentadika εάν ασχοληθείς με CMS Jobs πάντως είναι καλύτερα...

I NEED a Wordpress Theme, a Plugin κάτι ρε αδερφέ...

εε, τσακ μπαμ δουλεία είναι τις περισσότερες φορές... Αξίζει, φτάνει να μένεις σε projects των 200$, όσο ψηλότερα bidareis τόσο χειρότερος και ο πελάτης που έχεις απένατι σου, τουλάχιστων εγώ αυτό νομίζω

Απάντηση

Επιστροφή στο “Η Επιχείρηση”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης