Οταν λέμε ότι το εμπόριο PC έχει πεθάνει !!

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας κάποια από τις συσκευές που απαρτίζουν τους Η/Υ μας.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 30 Ιούλ 2009 13:53

cristusflo έγραψε:.......Επισης παραπανω αναφερθηκε πως στα μικρα παντου υπαρχει καποιος στο σχολειο να μπορει να αλλαξει μια καρτα κτλ.......ΚΑΛΑ ΚΑΝΕΙ κ αυτο ειναι το ελαχιστο...θα πρεπει να δραστηριοποιηθουν κ αλλο κ να προχωρησουν σε λογισμικο ανοιχτου κωδικα κτλ..

ισως με την παραπανω ατακα να φταινε κ τα μικρα μαγαζια που δεν αλλαζουν τις υπηρεσιες τους...δλδ τι περιμεναν?να τους φερνουν τα pc o καθε ασχετος να τους αλλαζουν την καρτα ram κτλ ?
Μπορείς να γίνεις λίγο πιο σαφής; ...Τι εννοείς; Επίσης, μπορείς να προτείνεις κάτι που θα σώσει τα μικρομάγαζα από τις Υπεραλυσίδες :question:
Η/Οι πρόταση/εις είναι "Θέση"! :wink: :wink: :wink: :wink:
PC-Ponemenos
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
cristusflo
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cristusflo » 30 Ιούλ 2009 14:01

DGeorge έγραψε:
cristusflo έγραψε:.......Επισης παραπανω αναφερθηκε πως στα μικρα παντου υπαρχει καποιος στο σχολειο να μπορει να αλλαξει μια καρτα κτλ.......ΚΑΛΑ ΚΑΝΕΙ κ αυτο ειναι το ελαχιστο...θα πρεπει να δραστηριοποιηθουν κ αλλο κ να προχωρησουν σε λογισμικο ανοιχτου κωδικα κτλ..

ισως με την παραπανω ατακα να φταινε κ τα μικρα μαγαζια που δεν αλλαζουν τις υπηρεσιες τους...δλδ τι περιμεναν?να τους φερνουν τα pc o καθε ασχετος να τους αλλαζουν την καρτα ram κτλ ?
Μπορείς να γίνεις λίγο πιο σαφής; ...Τι εννοείς; Επίσης, μπορείς να προτείνεις κάτι που θα σώσει τα μικρομάγαζα από τις Υπεραλυσίδες :question:
Η/Οι πρόταση/εις είναι "Θέση"! :wink: :wink: :wink: :wink:
οχι δυστυχως δεν μπορω να προτεινω τι θα σωσει τα μαγαζια-μαγαζακια απο της μεγαλες αλυσιδες...απλα ηθελα να σημειωσω την προοδο που γινεται στα νεαρα παιδια μεσω του ιντερνετ να μπορουν να αναλαμβανουν μονα τους πρωτοβουλιες για τους υπολογιστες τους...ειναι πολυ 90s να πρεπει να πας το pc σου για καποια μικροαλλαγη σε ενα μαγαζι ενω μπορεις να αγορασεις το προιον κ να το τοποθετησεις μονος σου....

Το μονο που ισως θα μπορουσα να προτεινω σαν "λυση" ειναι, και το εχω αναφερει κ παραπανω, να προτιμα ο πελατης οταν εχει προβλημα να παει στο μαγαζακι της γειτονιας του κ ας δωσει κ 10 δραχμες παραπανω....ειναι θεμα νοοτροπιας των καταναλωτων δλδ η λυση στο θεμα...
The Future is Unwritten
<b>
The Clash
</b>

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 30 Ιούλ 2009 14:57

cristusflo έγραψε:......Το μονο που ισως θα μπορουσα να προτεινω σαν "λυση" ειναι, και το εχω αναφερει κ παραπανω, να προτιμα ο πελατης οταν εχει προβλημα να παει στο μαγαζακι της γειτονιας του κ ας δωσει κ 10 δραχμες παραπανω...
hik-hok έγραψε:Εδώ υπάρχουν "τεχνικοί" που πιστεύουν ότι τα PC είναι μαγικά κουτιά και εκπλήσσονται κάθε φορά που επισκευάζουν μια βλάβη
Δεν μπορεί και δεν θα μπορέσει ποτέ ο πελάτης να προτιμήσει τέτοιον τεχνικό, ειδικά αν είναι να δωσει κ 10 δραχμες παραπανω!!
Όμως, γι'αυτό το τονίζω συνέχεια, πιστεύω ότι ο σωστός τεχνικός είτε ως υπάλληλος, είτε ως ιδιώτης δεν θα χάσει την πελατεία του. Πρώτη και Κύρια διαφήμισή του είναι η ίδια του η αξιοπιστία. :wink:
Ας μοιράσει -έξυπνα σχεδιασμένες- κάρτες. Ας αρχίσει να πηγαίνει στα σπίτια (πρώτα γύρω-γύρω στη γειτονιά) κι ας το γράψει και στην κάρτα του: "Εξυπηρετούμε τις περιοχές: Α, Β και Γ " (όπως τα delivery)!
Αν μπορέσει - ας το κυνηγήσει - ώστε να 'αργεί να κλείσει' όλο και περισσότερο... Όσο νομίζει ότι μπορεί!
Από κει και μετά, όλο και κάποιο 'έκτακτο' περιστατικό θα του συμβεί... Όλο και περισσότερο θα διαδίδεται η φήμη του (εφόσον είναι σωστός!!!).
PC-Ponemenos
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Zizo
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Zizo » 30 Ιούλ 2009 18:37

νομίζω αλλού είναι το πρόβλημα...
άμα είναι να βάλεις μια κάρτα, ένα μαραφέτι ένα software/harware το κάνει ο φίλος ή μόνος

αλλά όταν χαλάσει μια motherboard ένα cd/dvd-writer ή σκληρός δίσκος το πας στο μαγαζάκι, πετάει το παλιό και σου βάζει καινούργιο

οπότε τι έμεινε για το μαγαζάκι? μόνο αγορές, και ξεσκόνισμα στο pc :S δεν νομίζω πως έχουν μέλλον τέτοια μαγαζάκια

το μέλλον πιστεύω πως είναι στο μαγαζί που έχει γκάμα από hardware/software όπως από παιχνίδια μέχρι σοβαρά προγράμματα, και από καλώδια και cd μέχρι διαστημικά ποντίκια και οθόνες, μικρόφωνα

επίσης να σου κάνει ετικέτες σε cd (cd labels), εκτυπώσεις, μέχρι και ήχο!!!

τα παιδιά όπως και γω εξελιχθήκαμε κάνουμε πολλά από μόνοι μας και αυτό που μας μένει είναι ένα εκτυπωτήριο, γκάμα σε gudgets, εγραφές cd/dvd/blu ray, καλώδια, cd/dvd και πολλά άλλα

και φυσικά αυτά για μας που ξέρουμε αλλά και service για αυτούς που δεν έχουν τον φίλο να τους βοηθήσει...

εγώ βρήκα 2 τέτοια ωραία μαγαζάκια στην Θεσσαλονίκη, και και στα 2 ενθουσιάστηκα γιατί τους άρεσε που ασχολούμαι με μουσική και γραφικά, και και στα 2 αυτό που έψαξα ήταν software, harware, εκτυπώσεις και dowloads όπως training επιδή εγώ δεν έβρισκα ταχύτητα ή seeders
Και αυτά πρέπει να τα λες στην διαφήμιση όχι να τα ξέρει μόνο ο ψαγμένος πελάτης

διορθώστεμε όπου υπερβάλω

+αυτά που λέτε, καθώς τα μαγαζάκια φημίζονται ότι δεν είναι ψαγμένει και δεν έχει αυτά που έχει το plaisio, απλά στο plaisio έχει μεγάλη βιτρίνα και όμορφες ταμίες
^ νομίζω είναι η διαφορά στα μαγαζάκια με τις μαγαζάρες, είδαμε και το service του multirama...

Edit:
Στο εμπόριο έμειναν μόνο η υπηρεσίες, η τεχνολογία φθηναίνει περισσότερο και πετάμε τα παλιά αντί να τα φτιάχνουμε
Εικόνα
What you waiting for?

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 30 Ιούλ 2009 22:26

Μια και λέγαμε για το πεθαμένο εμπόριο...
Μειωμένη κατά 77,8% η κερδοφορία του ΠΛΑΙΣΙΟ το α΄εξάμηνο (Με κάθε επιφύλαξη!)

zizo, συμφωνώ μαζί σε πολλά, εκτός από αυτό που γράφεις να έχει γκάμα από software και παιχνίδια (γιατί για το hardware συμφωνώ). Η πειρατεία θερίζει και οι περισσότεροι gamers είναι και downloaders και ξέρουν που να βρουν να κατεβάσουν. Όσοι δεν ξέρουν τα παίρνουν από τους φίλους / συμμαθητές. Κάνω λάθος;

Έπρεπε και πρέπει να γνωρίζουν όλοι οι νέοι τουλάχιστον τα βασικά για χρήση και 2-3 βασικά πραγματάκια για το hardware.

Άβαταρ μέλους
c0d3punk
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από c0d3punk » 31 Ιούλ 2009 11:39

Zizo έγραψε:αλλά όταν χαλάσει μια motherboard ένα cd/dvd-writer ή σκληρός δίσκος το πας στο μαγαζάκι, πετάει το παλιό και σου βάζει καινούργιο.
και όμως.... σε ένα μικρό μαγαζάκι για να στο πετάξουν και να σου βάλουν καινούργιο πρώτα θα ψυρίσουν την μαϊμού να δουν γιατί πρέπει να το κάνουν αυτό. θα κάνουν ένα BIOS update, ένα firmware update, θα αλλάξουν μια μπαταρία, θα προσπαθήσουν να αντικαταστίσουν ένα "σκασμένο" πυκνωτή κ.α. που στο μεγαλοκατάστημα όχι μόνο δεν θα κάτσουν να ασχοληθούν, δεν θα μπουν στην διαδικασία να σκεφτούν γιατί χάλασε κάτι.
το μέλλον πιστεύω πως είναι στο μαγαζί που έχει γκάμα από hardware/software όπως από παιχνίδια μέχρι σοβαρά προγράμματα, και από καλώδια και cd μέχρι διαστημικά ποντίκια και οθόνες, μικρόφωνα
θα σου πω ένα μυστικό (:-)) το μέλλον σε αυτά τα μαγαζάκια είναι να υποστηρίζουν εταιρίες. αν μπορούν να παρέχουν υπηρεσίες service, στήσιμο μηχανογράφησης, αναλώσιμα κ.α. δημιουργούν ένα ελκιστικό πακέτο για έναν επιχειρηματία, που θα παίξει μια σταθερή συνεργασία.
επίσης να σου κάνει ετικέτες σε cd (cd labels), εκτυπώσεις, μέχρι και ήχο!!!

τα παιδιά όπως και γω εξελιχθήκαμε κάνουμε πολλά από μόνοι μας και αυτό που μας μένει είναι ένα εκτυπωτήριο, γκάμα σε gudgets, εγραφές cd/dvd/blu ray, καλώδια, cd/dvd και πολλά άλλα
επειδή θα πέσουν οι τιμές στα προϊόντα που αναφέρεις παραπάνω δεν θα έχεται ανάγκη ένα μαγαζάκι να σας τα κάνει αυτά, σε λίγο καιρό. ήδη οι εκτυπωτές έχουν ξεφτιλιστεί.
like ants in a colony we do our share
but there's so many other f****' insects out there || Ανανεωμένα Παρτάλια || biZfind.gr

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 31 Ιούλ 2009 16:05

Θα συμφωνήσω σχετικά με το μυστικό του c0d3punk περί υποστήριξης επιχειρήσεων.

Για τους εκτυπωτές που λες ξεφτιλίστηκαν.. Εγώ επειδή ήταν να αλλάξω μελανάκια στον παλιό HP προτίμησα να αγοράσω έναν νέο canon που έβγαινε φθηνότερα :p Θα μου πεις δεν είναι full γεμισμένα τα μελάνια των νέων εκτυπωτών, αλλά όπως και να'χει ο συγκεκριμένος έχει και πολύ φθηνότερα original μελάνια γενικώς .

Άβαταρ μέλους
Zizo
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Zizo » 01 Αύγ 2009 00:15

πρέπει να πάρω και γω ένα μηχανηματάκι με το καλό όταν πιάσω δουλειά...

όντος το μυστικό είχε δίκαιο... αλλά τώρα που άνοιξε και multirama 300 μέτρα από μένα πολλοί πάνε εκεί...

έχουν μια αρρωστημένη μανία να λένε τα μικρά μαγαζιά δεν είναι καλά...

αλλά τώρα που το σκέφτομαι να πω την αλήθεια ίσος και γω να το έκανα, ας αγόραζα κάμερα και pc από μαγαζάκι, αλλά δεν ξέρω αν την άλλη μέρα θα είναι εκεί για να του πω ξες έχει ένα καμένο pixel, και αν το κάνω θα μου πει πέρνα του χρόνου, αυτό φοβάμαι

έχω και την εμπειρία να πάρω τηλ έξω από το μαγαζάκι επειδή ο άλλος είχε το κινητό του σε περίπτωση που κοιμάται για να ξυπνήσει και να μου πει τώρα ξεκινάω

ίσος το πρέπει να πάρεις άδεια και να ανοίξεις ένα νέο plaisio έτσι ώστε να έχεις και έναν τίτλο
Εικόνα
What you waiting for?

donalduck

Δημοσίευση από donalduck » 14 Αύγ 2009 12:30

Το θέμα είναι πως οι μεγάλες αλυσίδες ηταν καλές όταν δεν ήταν μεγάλες αλυσίδες, βλέπε πλαισιο,κοτσοβολο κτλ....

Τουλάχιστον θυμάμαι κάποτε στην στουρνάρη και αθήνα χαιρόμουνα τις αγορές μου. τωρα πας , βαριεσαι τα πάντα και όλα είναι για πέταμα μετά από 2 μήνες.

Άρα χίλιες φορές το μαγαζάκι που με σέβεται και νιώθω τι αγοράζω.τελος

Μακριά βέβαια από κομπογιανίτες

Απάντηση

Επιστροφή στο “PC Hardware”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες