Οταν λέμε ότι το εμπόριο PC έχει πεθάνει !!

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας κάποια από τις συσκευές που απαρτίζουν τους Η/Υ μας.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
hik-hok
Reporter
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από hik-hok » 27 Ιούλ 2009 17:02

Οταν λέμε ότι το εμπόριο και το service PC απο τα μικρά καταστήματα έχει πεθάνει και αυτό αποδεικνύεται κάθε μέρα

Δείτε στην παρακατω φώτο τί προσφέρουν οι επώνυμες αλυσίδες σχετικά με την τεχνική υποστήριξη.

Εικόνα

όσοι προλαβαίνουν να αλλάξουν επάγγελμα ας το κάνουν !!

Απο τα NEA και το troktiko
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
paink1ller

Δημοσίευση από paink1ller » 27 Ιούλ 2009 17:33

Στα χαρτια και θεωρητικα ναι. Για κανε ενα γκαλοπ απο αληθινες εμπειριες πελατων που χρειαστηκαν βοηθεια απο αυτες τις εταιριες.

Το εμποριο ναι εχει πεθανει για τα μικρα μαγαζακια εκτως αν πουλας χωρις κερδος για να εχεις πελατολογιο και να βγαζεις τα λεφτα σου απο αλλες υπηρεσιες πληροφορικης. Ασε που απο οσα τετοια "μαγαζακια" ετυχε να περασω επεζε τρελη φοροδιαφυγη και αλλες κομπινες για να φερνουν ενα κομματι ψωμι σπιτι τους :D
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος paink1ller την 27 Ιούλ 2009 17:39, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Ηobby: Shooting photons

Άβαταρ μέλους
c0d3punk
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από c0d3punk » 27 Ιούλ 2009 17:37

καλά ρε συ μη τρελαίνεσαι! στην Αθήνα μπορεί να είναι έτσι, αλλά επαρχεία αν έχεις καλό όνομα δεν μασάς.

κατ' αρχήν, πέραν της άμεσης αντικατάστασης προβληματικού με νέο μηχάνημα και την χαμηλότερη τιμή που είναι τα ατού των αλυσίδων, κατά τα άλλα τους βλέπω από χλωμούς μέχρι και ακριβούς.

π.χ. 24ωρη κάλυψη δεν θα την έχω εγώ που πείρα το pc για τον πιτσιρίκο και δεν του τρέχει το παιχνίδι και θα σου έρθει ο multiramas να στο φτιάξει στις 1 το βράδυ.

οι ώρες παράδοσης που λέει είναι σχετικότατες αφού έχω δει σκηνικά να αργούν μέρες, όχι ώρες. και μιλάμε για απλά πράγματα και χωρίς να αντιμετώπιζαν προβλήματα.απλά είναι ανοργάνωτοι και πέρα βρέχει.

τηλεφωνική υποστήριξη δίνει οποιοσδήποτε έχει τέτοιο μαγαζί. και εκτός εγγύησης. οπότε δεν είναι να το αναφέρουν σαν την τρελή υπηρεσία.

τώρα κάτι τοποθετήσεις στο χώρο σας, εκπαίδευση και οδηγίες χρήσης κ.τ.λ. τα μικρότερα μαγαζιά στα κάνουν τζάμπα.

fix me και κάτι τρέχει στα γύφτικα, το κάνει ο καθένας, γιατί του λύνει τα χέρια και κερδίζει χρόνο στην επισκευή.

και άλλα πολλά μπορώ να σου πω. οπότε, κατά την γνώμη μου και την εμπειρία μου, το άρθρο είναι τρομερά παραπλανητικό και αφορά μόνο τα καταστήματα Αθήνας/Θεσσαλονίκης. όπου σαν "βιτρίνες" των αλυσίδων, είναι "τηρούν" στις υποσχέσεις.
like ants in a colony we do our share
but there's so many other f****' insects out there || Ανανεωμένα Παρτάλια || biZfind.gr

Άβαταρ μέλους
inBlogger
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από inBlogger » 28 Ιούλ 2009 00:16

Για κάποιο λόγο στο δικό μου τοσίμπα λάπτο το πλαίσιο το κυνυγούσα για να έρθει να το ελέγξει επειδή είχα το πόδι μου σε γύψο και δεν μπορούσα να το πάω ο ίδιος. Χάλια τεχνική υποστήριξη ήρθαν 2 ημέρες μετά και αντικατέστησαν το λάπτοπ μου σε...12 ημέρες!

Γενικκώ όταν ακούς τόσα πολλά και καλά κράτα μικρό καλάθι και μην υπερνθουσίαζεσαι..
• inBlog.gr - Ενημερωτικό blog για SEO, Marketing, Social Media κ.α. ;-)
• w24.gr Forum - Ελληνική κοινότητα για Webmasters, SEO, internet marketing και affiliate marketers.(απο το 2009!)
•Travel Blog

Άβαταρ μέλους
Zizo
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Zizo » 28 Ιούλ 2009 00:56

inBlogger έγραψε:Για κάποιο λόγο στο δικό μου τοσίμπα λάπτο το πλαίσιο το κυνυγούσα για να έρθει να το ελέγξει επειδή είχα το πόδι μου σε γύψο και δεν μπορούσα να το πάω ο ίδιος. Χάλια τεχνική υποστήριξη ήρθαν 2 ημέρες μετά και αντικατέστησαν το λάπτοπ μου σε...12 ημέρες!

Γενικκώ όταν ακούς τόσα πολλά και καλά κράτα μικρό καλάθι και μην υπερνθουσίαζεσαι..
ιιιιιιι βγάζω αφρούς όταν περιμένω κάτι και δεν λέει να έρθει...
Δεν ξέρω τι να πω, δεν ξέρω τι φταίει... Και γω με το pc μου όταν το πήγα κάναν πως δεν βλέπανε πρόβλημα...

Δεν πιστεύω να βρεις τους καλούς τεχνικούς σε τέτοια καταστήματα... Αλλά έχεις φαρδύ ποπό όταν αυτός που λέγετε τεχνικός είναι φίλος σου και το ξες ότι είναι
Εικόνα
What you waiting for?

Άβαταρ μέλους
cristusflo
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cristusflo » 28 Ιούλ 2009 03:25

+ μια παραμετρος ακομα που μπορει να μην την λαμβανετε υποψιν σας...στηριζοντας το τοπικο καταστημα - το καταστημα της γειτονιας με το ευρώ σας το βοηθατε να μην κλεισει κ στην τελικη πολλες φορες χρειαστηκαμε ενα καλωδιο ή κατι στα γρηγορα κ το βρηκαμε διπλα μας...αν κλεισουν θα πρεπει να τρεχουμε στο κεντρο ή οπου αλλου εχουν τα μεγαλα καταστηματα...

anyway...ο καθενας αποφασιζει οπως θελει...
The Future is Unwritten
<b>
The Clash
</b>

Άβαταρ μέλους
c0d3punk
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από c0d3punk » 28 Ιούλ 2009 11:05

cristusflo έγραψε:+ μια παραμετρος ακομα που μπορει να μην την λαμβανετε υποψιν σας...στηριζοντας το τοπικο καταστημα - το καταστημα της γειτονιας με το ευρώ σας το βοηθατε να μην κλεισει κ στην τελικη πολλες φορες χρειαστηκαμε ενα καλωδιο ή κατι στα γρηγορα κ το βρηκαμε διπλα μας...αν κλεισουν θα πρεπει να τρεχουμε στο κεντρο ή οπου αλλου εχουν τα μεγαλα καταστηματα...

anyway...ο καθενας αποφασιζει οπως θελει...
άσε που μπορείς να βρεις και κάποια πιο σπάνια πράγματα, σε ένα μικρό μαγαζάκι. υπάρχουν επιχειρήσεις που έχουν πανάρχαια μηχανήματα και με δυσεύρετα ανανατλακτικά.
Zizo έγραψε: ιιιιιιι βγάζω αφρούς όταν περιμένω κάτι και δεν λέει να έρθει...
θα σου στείλω ένα mail οκ? περίμενε να έρθει! :P
but there's so many other f****' insects out there || Ανανεωμένα Παρτάλια || biZfind.gr

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 28 Ιούλ 2009 11:07

Επαρχία επειδή έχω φιλαράκι με κατάστημα (στο οποίο δούλεψα ως τεχνικός για κάποια χρόνια) και μου λέει τι γίνετε, ακόμα του πηγαίνουν μηχανήματα που έχουν αγοράσει από τα πολυκαταστήματα επειδή εκεί τα βρήκαν πιο φθηνά ή εκμεταλλεύτηκαν προσφορές, αλλά δεν μπορούν να τους προσφέρουν σωστό after sales service. Και από άλλα 2 τοπικά μικρά καταστήματα που γνωρίζω, το service ακόμα αντέχει γιατί αυτά που τάζουν και διαφημίζουν τα μεγάλα καταστήματα δεν τα παρέχουν στην πράξη. Σαφώς αυτά που βλέπω εγώ στην πόλη μου δεν σημαίνει πως αποτελούν κανόνα ή ισχύουν και για όλη την υπόλοιπη Ελλάδα, αλλά τουλάχιστον εδώ Αλεξανδρούπολη το service των μικρών καταστημάτων από όσο καταλαβαίνω αντέχει ακόμα. Και τα μαγαζιά που έχουν κάποιο «απόθεμα» (ή «πλάτες») μπορούν και ξεπερνάνε τους δύσκολους μήνες. Οι άλλοι κλείνουν στην καλύτερη χωρίς να πρέπει να δουλεύουν αλλού για να ξεχρεώνουν τα δάνεια που πήραν.
Αν βάλουμε μέσα και ότι συνήθως δίνουν μικρότερους μισθούς για το προσωπικό και ότι μπορούν να εκμεταλλευτούν κάποια Ευρωπαϊκά προγράμματα επιδότησης (προσωπικού ή και επενδυτικά), δάνεια στήριξης κλπ κουτσά στραβά τα βγάζουν πέρα. Αν αποδίδουν και οι υπηρεσίες παροχής τους, είτε αυτές είναι service, είτε μαθήματα τότε βγαίνει και κάποιο καλούτσικο κέρδος στο τέλος της χρονιάς. Μέγας αντίπαλος βέβαια σε όλα αυτά παραμένει πάντα το Ελληνικό κράτος που συνεχίζει την σφαγή του με την φορολόγηση ιδιαίτερα στην παροχή υπηρεσίας αλλά και με τα τρισάθλια ταμεία ασφάλισης των εργαζομένων που έχουν φτάσει να κοστίζουν όσο και ο μισθός που παίρνει στο χέρι ο υπάλληλος &#8230;

Το εμπόριο πιστεύω πως έχει πεθάνει εδώ και χρόνια. Ακόμα και όταν δούλευα εγώ, θυμάμαι τιμοκαταλόγους χοντρικής (από Altec και Octabit) για μνήμες που είχαν τις ίδιες μνήμες ακριβότερα από την λιανική του e-shop... Δηλαδή αγοράζαμε από τους χοντρέμπορους για μεταπώληση κομμάτια ακριβότερα από όσο τα πουλούσε στους πελάτες τους λιανική το e-shop&#8230;

Αν και είδα δεν πέρασε ακόμα θέμα από το διαδίκτυο, αλλά να δείτε τι χαρτί έχει στείλει ο Σπηλιωτόπουλος στις σχολές πληροφορικής που δίνουν ECDL, MOS, Cambridge κλπ αναγνωρισμένα πτυχία... Τους ΕΣΚΙΣΕ κανονικά. Μέσα σε 2 μήνες κάποιες σχολές θα πρέπει να μετακομίσουν για να μπορέσουν να λειτουργήσουν από την νέα σεζόν αλλιώς λουκέτο.
Είναι και αυτό φαίνεται στα σχέδια στήριξης του Ελληνικού κράτους των μικρών καταστημάτων &#8230; για αυτό έχει πατώσει η επιχειρηματικότητα στην χώρα μας και όλοι θέλουν να γίνουν δημόσιοι υπάλληλοι ή να πουλάνε spam lists, domains, joomla, templatemonster, online διαφήμιση και SEO για να &#8216;κονομήσουν :p

Άβαταρ μέλους
c0d3punk
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από c0d3punk » 28 Ιούλ 2009 12:50

dimsis έγραψε:Επαρχία επειδή έχω φιλαράκι με κατάστημα (στο οποίο δούλεψα ως τεχνικός για κάποια χρόνια) και μου λέει τι γίνετε, ακόμα του πηγαίνουν μηχανήματα που έχουν αγοράσει από τα πολυκαταστήματα επειδή εκεί τα βρήκαν πιο φθηνά ή εκμεταλλεύτηκαν προσφορές, αλλά δεν μπορούν να τους προσφέρουν σωστό after sales service. Και από άλλα 2 τοπικά μικρά καταστήματα που γνωρίζω, το service ακόμα αντέχει γιατί αυτά που τάζουν και διαφημίζουν τα μεγάλα καταστήματα δεν τα παρέχουν στην πράξη. Σαφώς αυτά που βλέπω εγώ στην πόλη μου δεν σημαίνει πως αποτελούν κανόνα ή ισχύουν και για όλη την υπόλοιπη Ελλάδα, αλλά τουλάχιστον εδώ Αλεξανδρούπολη το service των μικρών καταστημάτων από όσο καταλαβαίνω αντέχει ακόμα. Και τα μαγαζιά που έχουν κάποιο «απόθεμα» (ή «πλάτες») μπορούν και ξεπερνάνε τους δύσκολους μήνες. Οι άλλοι κλείνουν στην καλύτερη χωρίς να πρέπει να δουλεύουν αλλού για να ξεχρεώνουν τα δάνεια που πήραν.
+1
dimsis έγραψε: Αν βάλουμε μέσα και ότι συνήθως δίνουν μικρότερους μισθούς για το προσωπικό και ότι μπορούν να εκμεταλλευτούν κάποια Ευρωπαϊκά προγράμματα επιδότησης (προσωπικού ή και επενδυτικά), δάνεια στήριξης κλπ κουτσά στραβά τα βγάζουν πέρα. Αν αποδίδουν και οι υπηρεσίες παροχής τους, είτε αυτές είναι service, είτε μαθήματα τότε βγαίνει και κάποιο καλούτσικο κέρδος στο τέλος της χρονιάς. Μέγας αντίπαλος βέβαια σε όλα αυτά παραμένει πάντα το Ελληνικό κράτος που συνεχίζει την σφαγή του με την φορολόγηση ιδιαίτερα στην παροχή υπηρεσίας αλλά και με τα τρισάθλια ταμεία ασφάλισης των εργαζομένων που έχουν φτάσει να κοστίζουν όσο και ο μισθός που παίρνει στο χέρι ο υπάλληλος &#8230;
+1
dimsis έγραψε:Το εμπόριο πιστεύω πως έχει πεθάνει εδώ και χρόνια.
σωστά. οι υπηρεσίες είναι αυτές που κρατάνε την αγωρά.
dimsis έγραψε: Ακόμα και όταν δούλευα εγώ, θυμάμαι τιμοκαταλόγους χοντρικής (από Altec και Octabit) για μνήμες που είχαν τις ίδιες μνήμες ακριβότερα από την λιανική του e-shop... Δηλαδή αγοράζαμε από τους χοντρέμπορους για μεταπώληση κομμάτια ακριβότερα από όσο τα πουλούσε στους πελάτες τους λιανική το e-shop&#8230;
στο επιβεβαιώνω και εγώ πως ακόμα συνεχίζει να το κάνει!το eshop δεν μπορώ να καταλάβω τι παιχνίδι παίζει με τις τιμές του....

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 28 Ιούλ 2009 12:55

Δεν νομίζω πως είναι κάποιο παιχνίδι ή κόλπο του e-shop, απλώς λογικό είναι όταν κάνεις εισαγωγή και τρελά κομμάτια από κάποιο προϊόν να έχεις και καλύτερες τιμές. Βάλε και ότι δουλεύουν με μικρότερο ποσοστό κέρδους, άντε τράβα εσύ χτύπα τους σε τιμές μετά.
Δεν ήταν σε όλα τα είδη τους έτσι. Σε ένα 60-70% οι χοντρικές που παίρναμε τότε ήταν πιο κάτω από τις λιανικές τους, αλλά μη φανταστείς καμιά τρελή διαφορά τιμής... δηλαδή αν βάζαμε πάνω σε εκείνες τις τιμές ένα λογικό ποσοστό κέρδους μετά έβγαινε αρκετά μεγάλη διαφορά τιμής δικής μας με τη δική τους. Αυτό ο τελικός καταναλωτής ΔΕΝ το καταλαβαίνει και δεν τον νοιάζει κιόλας. Λογικό είναι.
Ένα άλλο υπέρ των μικρών καταστημάτων που δεν ανήκουν σε αλυσίδες, είναι πως τις περισσότερες φορές υπάρχει διαφορετική σχέση ανάμεσα σε πελάτη / καταστηματάρχη και το τεχνικό τμήμα, συχνά πιο άμεση και πιο φιλική.
Έκανα πολλά service με πελάτες παρέα να πίνουν καφεδάκι και να συζητάμε και ακόμα μιλάμε και χαιρετιόμαστε με τους περισσότερους που ήταν τότε τακτικοί πελάτες. Άλλαξαν βέβαια πολλά από τότε μέχρι τώρα, αλλά αυτή η οικιότητα πιστεύω υπάρχει σε πολλά καταστήματα, ιδιαίτερα επαρχία.

Άβαταρ μέλους
c0d3punk
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από c0d3punk » 28 Ιούλ 2009 13:18

dimsis έγραψε:Δεν νομίζω πως είναι κάποιο παιχνίδι ή κόλπο του e-shop, απλώς λογικό είναι όταν κάνεις εισαγωγή και τρελά κομμάτια από κάποιο προϊόν να έχεις και καλύτερες τιμές. Βάλε και ότι δουλεύουν με μικρότερο ποσοστό κέρδους, άντε τράβα εσύ χτύπα τους σε τιμές μετά.
Δεν ήταν σε όλα τα είδη τους έτσι. Σε ένα 60-70% οι χοντρικές που παίρναμε τότε ήταν πιο κάτω από τις λιανικές τους, αλλά μη φανταστείς καμιά τρελή διαφορά τιμής... δηλαδή αν βάζαμε πάνω σε εκείνες τις τιμές ένα λογικό ποσοστό κέρδους μετά έβγαινε αρκετά μεγάλη διαφορά τιμής δικής μας με τη δική τους. Αυτό ο τελικός καταναλωτής ΔΕΝ το καταλαβαίνει και δεν τον νοιάζει κιόλας. Λογικό είναι.
Ένα άλλο υπέρ των μικρών καταστημάτων που δεν ανήκουν σε αλυσίδες, είναι πως τις περισσότερες φορές υπάρχει διαφορετική σχέση ανάμεσα σε πελάτη / καταστηματάρχη και το τεχνικό τμήμα, συχνά πιο άμεση και πιο φιλική.
Έκανα πολλά service με πελάτες παρέα να πίνουν καφεδάκι και να συζητάμε και ακόμα μιλάμε και χαιρετιόμαστε με τους περισσότερους που ήταν τότε τακτικοί πελάτες. Άλλαξαν βέβαια πολλά από τότε μέχρι τώρα, αλλά αυτή η οικιότητα πιστεύω υπάρχει σε πολλά καταστήματα, ιδιαίτερα επαρχία.
+1 τι να λέμε τώρα!

Άβαταρ μέλους
gaucho
Honorary Member

Δημοσίευση από gaucho » 28 Ιούλ 2009 13:30

dimsis έγραψε:
Αν και είδα δεν πέρασε ακόμα θέμα από το διαδίκτυο, αλλά να δείτε τι χαρτί έχει στείλει ο Σπηλιωτόπουλος στις σχολές πληροφορικής που δίνουν ECDL, MOS, Cambridge κλπ αναγνωρισμένα πτυχία... Τους ΕΣΚΙΣΕ κανονικά. Μέσα σε 2 μήνες κάποιες σχολές θα πρέπει να μετακομίσουν για να μπορέσουν να λειτουργήσουν από την νέα σεζόν αλλιώς λουκέτο.
ν :p
Όσο αφορά αυτό έπρεπε να μπούν κάποια όρια στο θέμα της εκπαίδευσης πληροφορικής.Τα .Ε.Ε.Σ ήταν στο υπουργείο εμπορίου. Τώρα μπαίνουν στο υπουργείο παιδείας και οι επαγγελματίες που έχουν ξεφτιλίσει την εκπαίδευση σε βάρος της γρήγορης πιστοποίησης θα προσαρμοστούν ή θα πάρουν δρόμο.

Φαντάσου πώς θα ήταν άν κάποιος μπορούσε να πάρει πτυχίο lower αγγλικά σε 2 βδομάδες απο τον όποιονδήποτε. Όχι πτυχιούχο αγγλικής φιλολογίας ή επάρκεια proficiency. ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΠΟΙΟΝΔΗΠΟΤΕ (Μανάβης πόρνη , κουρέας).Θα έπεφτε το επίπεδο εκπαιδευσης. Λίγοι θα ήξεραν αγγλικα και τα δίδακτρα θα ήταν ξεφτιλισμένα

Με την αγορα υπολογιστή δώρο 3 ενότητες. Φροντηστήρια Αγγλικών και μέσης εκπαίδευσης έχουν τις εξετάσεις πιστοποίσηης για συμπληρωμα και δώρο. Σε πόλη είδα μαγαζί που πουλάει υπολιγιστες και έλεγε. Πιστοποιημένο εξετατικό κέντρο ECDL. . Δηλαδή με στημένες εξετάσεις.

Όσοι πήραν ECDL τα τελευταία 5 χρόνια το 80% ΔΕΝ ξέρει τα βασικά.

Ξέσκισμα ήθελαν οι ελαξιπτωτιστές. To πράγμα έχει ξεφύγει.

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 28 Ιούλ 2009 14:07

Ναι βρε δεν διαφωνώ πως πρέπει να αλλάξουν αρκετά πράγματα, αλλά πόσο μέγιστη βλακεία είναι να σε ειδοποιούν Ιούλιο για τόσες αλλαγές και να σου λένε πως πρέπει να είσαι έτοιμος τον Σεπτέμβριο; Για άλλη μια φορά δηλαδή ότι θυμάται χαίρεται ο κάθε υπουργός και το υλοποιεί χωρίς σχέδιο και πλάνο... Αυτά έπρεπε να γίνουν εξαρχής όταν έδωσαν το δικαίωμα στις σχολές να δίνουν τις πιστοποιήσεις, αλλά τι να λέμε τώρα.

Άβαταρ μέλους
gaucho
Honorary Member

Δημοσίευση από gaucho » 28 Ιούλ 2009 14:15

Η ΥΑ βγήκε πρίν ένα χρόνο. Πήρε αναβολή γιατί μερικές προυποθέσεις ήταν τρελές. Ήθελε ελάχιστο 300 τετραγωνικά.

Τώρα είναι όκ. Βγήκε ιούνιο νέα ΥΑ για Ε.Ε.Σ

Όσοι έχουν ήδη προυποθέσεις και είναι όκ δεν έχουν πρόβλημα. Πρόβλημα έχουν αυτοί που κάνουν συστέγαση και οι "ότι να ναι".

Κάπως πρέπει να γίνει και άργησε το υπουργείο να το κάνει αυτό.

alexsoft

Δημοσίευση από alexsoft » 28 Ιούλ 2009 14:29

dimsis έγραψε:Δηλώνω κατά των domainers, κατά των αεριτζήδων του SEO, του SPAM, των ετοιματζίδικων script των δήθεν web designer & developers των έτοιμων scripts & templates, των web patents & των άθλιων κυνηγών του χρήματος μέσω των κρυφών referral links των affiliate networks & των πυραμίδων. Θέλεις να γίνουμε φίλοι;
Μήτσο και μόνο για την υπογραφή σου...... σου δίνω 1.000.000 ++++++++

όσο αφορά το εμπόριο PC είμαι από αυτούς που το ένιωσαν στο πετσί τους τι σημαίνει ότι έχει πεθάνει..... Ειδικά στην επαρχία γίνεται χαμός.... μόνο παλιά καταστήματα με μεγάλη λίστα πελατών (κυρίως επιχειρήσεων και δημοσίου) έχουν σταθεί σε αυτό το τομέα.

Όσο γι' αυτό που αναφέρθηκε περί e-shop, και μεγάλων διανομέων όπως η Oktabit κλπ., είναι θέμα εισαγωγών και δέσμευσης μεγάλης ποσότητας.

Στο παρελθόν είχα κάνει μια προσπάθεια να κάνω εισαγωγή από Ταϊβάν (κυρίως μικροϋλικών, όπως flash memory κλπ.) αλλά χρειάζονται μεγάλα κεφάλαια. Πάντως ακόμη και το e-shop μας δουλεύει κανονικά...... ξέρετε τι τιμές βρήκα; 50-60% κάτω από τις τιμές χονδρικής που δίνουν Oktabit, e-shop, πλαίσιο.... Μετά όμως θέλει και δίκτυο διανομής..... ειδικά εάν είσαι επαρχία.

Αυτό που έχω ξαναπεί κατά καιρούς είναι πως μόνο συνεταιρισμοί καταστημάτων μπορούν να ανταγωνιστούν τις μεγάλες εταιρείες.... Στην πόλη μας Υπάρχει ήδη παράδειγμα με συνεταιρισμό Super market που έχει τιμές ισάξιες ή χαμηλότερες όλων των μεγάλων Super Market της πόλης.
Με έναν συνεταιρισμό, αυξάνεις κεφάλαια, κάνεις μόνος σου εισαγωγές (ο συνεταιρισμός), ή πετυχαίνεις καλύτερες τιμές από τους διανομείς... και μετά εσύ τα παίρνεις από τον συνεταιρισμό
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος alexsoft την 28 Ιούλ 2009 14:41, έχει επεξεργασθεί 3 φορές συνολικά.

Απάντηση

Επιστροφή στο “PC Hardware”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης