Εσείς πού βρίσκετε πελάτες;

Εκφράστε την επιχειρηματική σας πλευρά. Μοιραστείτε την εμπειρία σας ή/και τα σχόλιά σας σχετικά με την οργάνωση μιας on-line επιχείρησης. Παρακαλώ όχι διαφημίσεις εδώ!

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
Apostolis_38

Δημοσίευση από Apostolis_38 » 25 Ιούλ 2009 22:23

Φίλε agrippas, στο αντικείμενό μου δεν έχω την εμπειρία που έχουν άλλοι εδώ μέσα, όμως επειδή δεν έπιασα χθές δουλειά κι επειδή κι εγώ κάνω τα πρώτα μου βήματα στο freelancing, έχω παρόμοια προβλήματα και θα σου πω τη γνώμη μου.

- Τα στραπάτσα που τρώς μην τα παίρνεις προσωπικά. ΟΛΟΙ είμαστε σε αναζήτηση πελάτη/φαγητού. Επειδή "εγώ" θα σου "φάω" τον πελάτη "σου" δεν σημαίνει οτι έχω κάτι με σένα, οτι είμαι καλύτερος απο σένα, οτι σε γλωσσοτρώω, οτι χώνω καρφίτσες στο ομοίωμά σου κάθε βράδυ κ.λ.π. κ.λ.π. Για κάθε έναν που σου κλέβω μου έχουν κλέψει κι εμένα άλλους εκατό. Ετσι είναι το παιχνίδι και ισχύει για όλους.
Ετσι είναι τα πάντα στη ζωή βασικά. Αν θα έπρεπε να είναι έτσι ή όχι είναι αλλουνού παπά.

- Οσα βιβλία κι αν γραφτούν, όσες γενικές κατευθύνσεις κι αν ειπωθούν ο καθένας θα έχει τον τρόπο του να κλείνει δουλειές κι αυτός είναι σε άμεση συνάρτηση με την προσωπικότητά του. Ξεκαθάρισε τι άτομο είσαι και βάλτο να δουλέψει υπέρ σου. Είτε είσαι "χέλι" (προσαρμόζομαι, διαβάζω για πωλήσεις, παρακολουθώ σεμινάρια marketing, δικτυόνομαι, όλη μέρα με ένα κινητό στο χέρι κ.λ.π. κ.λ.π.) είτε είσαι "βράχος" (κάνω αυτό, με τον τρόπο που θέλω εγώ κι άμα σου γουστάρει). Αποδεκτά και τα δύο αλλά δεν συνδυάζονται. Αποφάσισε με ποιόν τρόπο θα δράσεις και μείνε πιστός γιατί σε μια τελική αυτός είσαι. Οτι και να κάνεις ο άλλος τρόπος δεν θα σου κάτσει. Μόλις "αποφασίσεις" θα δείς οτι θα αλλάξει κατά πολύ η θεώρησή σου και κατά συνέπεια η ροή των εξελίξεων σε πολλά πράγματα.
It's a state of mind situation που λένε και τα αφεντικά μας οι Αμερικανοί.

- μην σε παίρνει το παράπονο, άσε τις "κλάψες" και τα "γιατί σε μένα", τι έχει αυτός και άλλα τέτοια. Ο καθένας έχει χίλιους δυό λόγους για να τον πάρει απο κάτω. Το κάτω όμως δεν βγάζει πουθενά.
Κράτα την ανθρωπιά σου και την αξιοπρέπειά σου αλλά βγες έξω να κόψεις λαρύγγια. Ο ιδιωτικός τομέας γενικά δεν είναι για to know us better και "παιδι όλοι μια παρέα". Το freelancing ακόμα περισσότερο. Μη γίνεις μ...όπανο αλλά μην είσαι και πρόβατο. Δεν έκλεισες τη δουλειά, άντε γειά. Το επόμενο δευτερόλεπτο είσαι στην αναζήτηση της επόμενης.
Οπως είπε κι ο Lemmy σε ένα τραγούδι του, The only way I'm gonna be easy is when I'm dead.

Και με την ευκαιρία κάτι πολύ σημαντικό και πάντα σχετικό που ανέφερε κι o fafos στο άλλο topic.
Υπάρχουν κι άλλα πράγματα στη ζωή. Και πολλές φορές, αν όχι πάντα, έχουν επίπτωση στη δουλειά μας.
Είναι απίστευτα διαφορετική η διάθεση και η εικόνα που δείχνεις μετά από μία μοναχική κρασοκατάνυξη και διαφορετική μετά από μία βραδιά τσάμπιονς λίγκ με τα φιλαράκια και μπύρες.

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Δημοσίευση από fafos » 25 Ιούλ 2009 22:59

Apostolis_38 έγραψε: Είναι απίστευτα διαφορετική η διάθεση και η εικόνα που δείχνεις μετά από μία μοναχική κρασοκατάνυξη και διαφορετική μετά από μία βραδιά τσάμπιονς λίγκ με τα φιλαράκια και μπύρες.
idiaitera an exei kerdisei o Thrylos :lol:

Prosopika den diakrino kapoia "klapsa" ston filo agrippas alla mia apogohteush h opoia einai apolytos dikaiologhmenh dioti katalavaino oti einai poly xomenos sthn "piatsa" kai zei katastaseis...

exoume trion eidon epaggelmaties ston xoro mas: 1. oi "oti fame, oti pioume kai oti arpaksei o popos mas" - 2. Oi megales etaireies tou xorou me ta kone tous, tous athemitous antagonismous, tis klikes tous kai alla polla pou den epitrepete na ksestomiso.. kai 3. oi anthropoi pou dinoun kai pairnoun auta pou prepei kai pou aksizoun..

O kathenas dialegei kai pairnei gia na dei se pia kathgoria anhkei... to sigouro einai ena:

h 1h kathgoria tha autokatastrafei

h 2h kathgoria tha feiaksei mia maurh trypa h opoia tha roufhksei ton eauto ths

kai h 3h.. osoi anteksoun, tha antameifthoun me auto pou aksizoun kai gia to opoio epaiksan timia kai me kopo..

enas kalos freelancer pou douleuei gia oiandhpote apo tis 3 kathgories tha einai panta kerdismenos dioti exei thn eueliksia na "metaphda" apo thn mia etereia sthn allh xoris apoleies...

auta eipe o papous fafos kai paei na riksei ta paragadia ston Argoliko, dioti h zoh einai mikrh kai prepei na fame kai kammia tsipoura... :lol:
Οι πάνες και οι πολιτικοί πρέπει να αλλάζονται συχνά για τον ίδιο λόγο...

Apostolis_38

Δημοσίευση από Apostolis_38 » 26 Ιούλ 2009 00:23

fafos έγραψε:Prosopika den diakrino kapoia "klapsa" ston filo agrippas alla mia apogohteush
Αυτό ενοούσα κι εγώ, γι αυτό έβαλα την λέξη σε εισαγωγικά.

Αν προσέβαλα τον agrippas ή τον οποιονδήποτε ζητάω συγνώμη.
Δεν ήταν αυτή η πρόθεση μου αλλά να δείξω οτι δεν πρέπει να μένουμε τόσο πολύ στο γιατί δεν.
Το σκεφτόμαστε, το αναλύουμε, βγάζουμε τα συμπεράσματα μας, παίρνουμε τις αποφάσεις μας και προχωράμε τάχιστα.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Η Επιχείρηση”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης