Εσείς πού βρίσκετε πελάτες;

Εκφράστε την επιχειρηματική σας πλευρά. Μοιραστείτε την εμπειρία σας ή/και τα σχόλιά σας σχετικά με την οργάνωση μιας on-line επιχείρησης. Παρακαλώ όχι διαφημίσεις εδώ!

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Άβαταρ μέλους
Banavas
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Banavas » 24 Ιούλ 2009 00:31

Φίλε Αγρίππα,
υποψιάζομαι οτι ξεκίνησες αυτή την συζήτηση για να πείς τον πόνο σου....
Συμπάσχουμε και συμπονούμε. :-?

Από μια γρήγορη ματιά κατάλαβα οτι είσαι πολύ καλός στη δουλειά σου οπότε αν είσαι πελατοδιώχτης αυτό μπορεί να οφείλεται σε δύο αιτίες. Η οι τιμές σου είναι τιμές σοκ, τις ακούν και πέφτουν ξεροί ή οι δημόσιες σχέσεις σου είναι είναι προγραμματιστή και όχι πωλητή.

Τιπς: (βασισμένα στην φτωχή εμπειρία μου)
1. το καλύτερο συμβόλαιο είναι η προκαταβολή, όσο μεγαλύτερη τόσο πιο δύσκολα χάνεις τον πελάτη.
2. Δεν θέλουν όλοι οι πελάτες "ΤΟ" site. Πολλοί θελουν απλά μια παρουσία να τους βρίσκει κάποιος από το internet και να έχουν και mail με χαμηλό buget για αυτό το σκοπό.
3. Γενικά όλοι οι πελάτες προτιμούν μια ξεκάθαρη πρόταση (ποσό) για το site και όχι αόριστες προσφορές τύπου [ποσό/ ώρα ] με απρόβλεπτες συνέπειες.
4. Οι πελάτες προτιμούν ολοκληρωμένη λύση πακέτο - με το κλειδί στο χέρι - οπότε αν τους προτείνεις μόνο design δεν σε προτιμούν.
5. Η καλύτερη διαφήμιση είναι οι ευχαριστημένοι πελάτες.

Θα διαφωνίσω με τον φίλτατο Fafo οτι πρέπει να αφοσιωθείς στον προγραμματισμό ή το design. Σε κάθε επάγγελμα πρέπει να είσαι πρώτα επιχειριματίας και έπειτα καλός στον τομέα σου.

Μην ξεχνάμε και την κρίση.... Η αγορά είναι 40% κάτω. Είναι φυσιολογικό να λιγοστεύουν τα buget για ιντερνερτ.
Happy coding....
Μάρκος
http://lasernet.gr

Hik

Δημοσίευση από Hik » 24 Ιούλ 2009 00:34

Χωρίς προκαταβολή δεν είναι πελάτης σου ακόμα (το ανέφερε και ο billt πιο πριν). Η προκαταβολή είναι είναι μόνη δέσμευση του πελάτη να μην πάει μεθαύριο στον παρακάτω ή αλλάξει γνώμη και καλύπτει και τα πρώτα έξοδα (domains κ.τ.λ.).

Έπειτα ακόμα καλύτερο είναι να ορίζεις και ενδιάμεσα πληρωμή πριν την ολοκλήρωση του project.

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Δημοσίευση από fafos » 24 Ιούλ 2009 01:51

Banavas έγραψε:
Θα διαφωνίσω με τον φίλτατο Fafo οτι πρέπει να αφοσιωθείς στον προγραμματισμό ή το design. Σε κάθε επάγγελμα πρέπει να είσαι πρώτα επιχειριματίας και έπειτα καλός στον τομέα σου.
Oi freelancers den einai epixeirhmaties.. kai kanenas ergazomenos den mporei na valei polla karpouzia se mia masxalh... opoios thelei na legetai epixeirhmatias, grafeiaki me moketoula, tampelitsa kai idiaitera grammatea me mini pou na ths fainete h kardia.. :lol:
Οι πάνες και οι πολιτικοί πρέπει να αλλάζονται συχνά για τον ίδιο λόγο...

Άβαταρ μέλους
Banavas
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Banavas » 24 Ιούλ 2009 09:57

fafos έγραψε:
Oi freelancers den einai epixeirhmaties.. kai kanenas ergazomenos den mporei na valei polla karpouzia se mia masxalh... opoios thelei na legetai epixeirhmatias, grafeiaki me moketoula, tampelitsa kai idiaitera grammatea me mini pou na ths fainete h kardia.. :lol:
Αν έχεις εξαρτημένη σχέση εργασίας (υποχρεωτική παρουσία σε συγκεκριμένο χώρο για συγκεκριμένες ώρες) και άλλος σου δίνει δουλειά και σε πληρώνει με τον μήνα βγει δεν βγει δουλειά, τότε δεν είσαι επιχειρηματίας είσαι εργαζόμενος.

Όταν πρέπει να διαφημίσεις τη δουλειά σου να διαχειριστείς το πόση αμοιβή θα πάρεις να βρεις μόνο σου πελάτη που να σε πληρώσει για κάτι τότε είσαι επιχειρηματίας είτε πουλάς καρπούζια είτε πουλάς εργασία είτε πουλάς πνευματική εργασία. :)

Αυτό έχει τα πλεονεκτήματα, του αυτοπροσδιορισμού του ωραρίου εργασίας και του ύψους της αμοιβής αλλά και το μειονέκτημα της μη σταθερής αμοιβής. Αν πιστεύεις οτι θα εξασφαλίσεις ένα καλό εισόδημα για την οικογένεια σου το τολμάς και παλεύεις με τα κύματα αλλοιώς αράζεις υπάλληλος στη δουλειά κάποιου άλλου και στην σιγουριά :-? του σταθερού μισθού.
Happy coding....
Μάρκος
http://lasernet.gr

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Δημοσίευση από fafos » 24 Ιούλ 2009 14:14

Banavas έγραψε: Αν έχεις εξαρτημένη σχέση εργασίας (υποχρεωτική παρουσία σε συγκεκριμένο χώρο για συγκεκριμένες ώρες) και άλλος σου δίνει δουλειά και σε πληρώνει με τον μήνα βγει δεν βγει δουλειά, τότε δεν είσαι επιχειρηματίας είσαι εργαζόμενος.

Όταν πρέπει να διαφημίσεις τη δουλειά σου να διαχειριστείς το πόση αμοιβή θα πάρεις να βρεις μόνο σου πελάτη που να σε πληρώσει για κάτι τότε είσαι επιχειρηματίας είτε πουλάς καρπούζια είτε πουλάς εργασία είτε πουλάς πνευματική εργασία. :)

Αυτό έχει τα πλεονεκτήματα, του αυτοπροσδιορισμού του ωραρίου εργασίας και του ύψους της αμοιβής αλλά και το μειονέκτημα της μη σταθερής αμοιβής. Αν πιστεύεις οτι θα εξασφαλίσεις ένα καλό εισόδημα για την οικογένεια σου το τολμάς και παλεύεις με τα κύματα αλλοιώς αράζεις υπάλληλος στη δουλειά κάποιου άλλου και στην σιγουριά :-? του σταθερού μισθού.
O epixeirhmatias xreiazetai na diafhmizei thn douleia tou... o kalos freelancer diafhmizete apo thn douleia tou...

Yparxoun freelancers pou vgazoun pio polla apo tis etaireies me tis opoies synergazontai... ola einai thema methodikothtas kai synepeias...

O freelancer pou sevete ton eauto tou kai tous synergates tou exei statheres times (kai aksies) kai gnorizei ti aksizei na parei se kathe douleia symfona me auta pou tha kanei kai oxi symfona me ton logariasmo DEH pou tou exei erthei...

O freelancer xreiazete na exei kai ligo romantismo se auto pou kanei gia na mhn katanthsei aggareia kai zhmiosei ton euato tou kai osous tha synergastei..

To kalytero paradeigma freelancers einai autoi pou synergazontai me thn Google kai me tis etereies doryforous ths google..

Άβαταρ μέλους
agrippas
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από agrippas » 24 Ιούλ 2009 17:50

Μα αυτό ακριβώς λέμε, ότι είμαι πολύ καλός στη δουλειά μου πχ. (σύμφωνα με γνώμες άλλων) και παρόλα αυτά δε βρίσκω πελάτες. In fact είμαι τόσο καλός στη δουλειά μου που βρίσκω και διορθώνω χοντρά σφάλματα και γκάφες που κάνουν οι άλλοι γκουρού σε δευτερόλεπτα. Οι τιμές μου είναι κανονικές και σύμφωνα με το project, όχι σύμφωνα με το λογαριασμό του ρεύματός μου (δεν είμαι αγύρτης/απατεώνας).

Και όχι μόνο με λυπεί αφάνταστα το γεγονός ότι βλέπω τους πελάτες να πηγαίνουν στους αγύρτες και να πληρώνουν περισσότερο και να παίρνουν απίστευτα σπασμένη δουλειά αλλά είναι και πρακτικό το θέμα γιατί αν δε βγάζω εισόδημα από τη δουλειά στην οποία είμαι καλός τότε ok, όλο το σύμπαν είναι λάθος.

Μάλλον υπάρχουν συγκεκριμένα κόλπα marketing που μου διαφεύγουν, δεν μπορώ να το εξηγήσω αλλιώς.

Άβαταρ μέλους
CyberCr33p
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από CyberCr33p » 24 Ιούλ 2009 18:48

Μάλλον σου διαφεύγει το μπλα μπλα. Ένας που ξέρω πουλάει 90% αέρα κοπανιστό και 10% πραγματική δουλειά και πάντα πείθει τον πελάτη να το κάνουν όπως προτείνει (κυρίως γιατί δεν έχει τις γνώσεις να το κάνει όπως το ζητάει ο πελάτης).

Να σε ρωτήσω και κάτι άλλο. Έχεις ψάξει πελάτες και από το εξωτερικό; Για παράδειγμα βλέπω να ζητάνε προγραμματιστές / σχεδιαστές στο www.webhostingtalk.com

Επίσης έχεις σκεφτεί να φτιάξεις κάποια templates τα οποία στη συνέχεια να τα πουλάς (PSD ή και coded).

Άβαταρ μέλους
alexandr0s
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από alexandr0s » 24 Ιούλ 2009 23:09

Μια έρευνα που έχω κάνει σε forums κτλ έχω δει ότι οι προγραμματιστές που ψάχνουν δουλεύουν για πολύ λίγα λεφτά και συνήθως είναι από χώρες της ανατολής ή του ανατολικού μπλοκ.

Άβαταρ μέλους
Basilakis
PHP Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Basilakis » 24 Ιούλ 2009 23:16

καλοπληρωμένος developer 40e την ώρα...

Άβαταρ μέλους
hik-hok
Reporter
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από hik-hok » 25 Ιούλ 2009 00:52

το να είμαστε επιτυχημένοι επαγγελματίες στον τομέα μας έχοντας πελάτες και βγάζοντας αρκετά κέρδη δεν είναι κάτι για το οποίο υπάρχει συνταγή και σιγουριά.

Το μόνο σίγουρο είναι ότι άν στον τομέα που δραστηριοποιούμαστε κάποιοι άλλοι βγάζουν χρήματα (με τίμιο τρόπο) και εμείς δεν βγάζουμε (με τίμιο τρόπο) τότε κάπου είμαστε λάθος.

Το χτίσιμο πελατολογίου είναι κάτι που γίνεται σιγά σιγά και προϋποθέτει αρκετούς ευχαριστημένους πελάτες έτσι ώστε να μας συστήσουν και στους επόμενους.

Η καλύτερη διαφήμιση είναι αυτή που γίνεται απο το στόμα ενός ευχαριστημένου πελάτη και γι αυτό όταν αναλαμβάνουμε μία εργασία όλες μας οι ενέργειες πρέπει να είναι όχι μόνο προς το να τελειώσουμε την δουλειά αλλά να την τελειώσουμε και ο πελάτης να μείνει ευχαριστημένος και να μας συστήσει στον επόμενο.

Ακόμα και σε μια μεγάλη πόλη σαν την Αθήνα τα "κακά" νέα για κάποιον θα μαθευτούν τα καλά θα αργήσουν, έτσι λοιπόν πρέπει να προσέχουμε το κάθε τι στον επαγγελματικό μας τομέα γιατί τα άσχημα θα μας στοιχίσουν πελάτες.

Τώρα ειδικά για τον agripas χωρίς να τον ξέρω προσωπικά και άν είναι τόσο καλός στην δουλειά του σαν coder αλλά δέν τα λέει σαν πωλητής ας ψάξει να βρεί κάποιον επι των δημοσίων σχέσεων να προωθεί τις πωλήσεις και γιατί όχι ίσως να πρέπει να μοιράζονται τα κέρδη 50-50.

Εκτός αν ακολουθήσει την συνταγή γνωστού web master μέλους του freestuff ο οποίος και μόνο με την κορμοστασιά του (2 μέτρα παλικάρι) πετυχαίνει να τον ερωτευτούν οι κόρες των εργοδοτών και έτσι πείθουν τον πατέρα τους να αναλάβει την ιστιοσελίδα της επιχείρησης ο ρομαλέος programmer. :kaloe:
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
billt

Δημοσίευση από billt » 25 Ιούλ 2009 01:36

Aυτό το διαχρονικό θεματάκι το διάβασες agrippas;

http://www.freestuff.gr/forums/viewtopic.php?t=21492

Άβαταρ μέλους
agrippas
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από agrippas » 25 Ιούλ 2009 19:38

Ναι το διάβασα και είναι κι αυτό πολύ καλό.

Btw είμαι στο εξωτερικό και οι περισσότερες ανάποδες που έφαγα ήταν από Έλληνες, αλλά δεν έλειπαν και προβλήματα με Άγγλους, Γάλλους, Πορτογάλους κλπ.

Να σημειώσω ότι με αηδιάζει το marketing του τύπου "μπλα μπλα και φούμαρα" διότι αυτό γυρνάει μπούμερανγκ και όποιος το κάνει είναι επιεικώς για φάπες. Ούτε θέλω να ξεπέσω έτσι, καλύτερα να μείνω στην ψάθα.

Αλλά αυτό που με ενοχλεί πιο πολύ είναι η ανηθικότητα του στιλ: Σου μιλάμε και είμαστε φίλοι όσο δίνεις, αλλά όταν ζητήσεις κάτι είμαστε busy, έχουμε δουλειές, υπάρχει κρίση. Απ' όσο έχω δει τα μεγάλα projects πηγαίνουν όχι σ' αυτούς που τα αξίζουν αλλά στους "εντός" μιας συγκεκριμένης παρέας/κλίκας επειδή τους συμφέρει όλους της παρέας. Δεν είναι μόνο Ελληνικό το φαινόμενο, είναι παγκόσμιο - ίσως η φύση του ανθρώπου. Αλλά επειδή εγώ είμαι ανισόρροπος και δεν μου αρέσει το κλικάζ, σίγουρα θα υπάρχει τρόπος να κάνω τη δουλειά μου αξιοπρεπώς και σωστά για να βγάζω τα προς το ζην και να παράγω και κάτι καλό.

Άβαταρ μέλους
Basilakis
PHP Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Basilakis » 25 Ιούλ 2009 19:50

κοίτα, όχι ακριβώς κάτι παρόμοι, αλλα επειδή κάποιος απο εδω μέσα κουράστικε με όλες αυτές τις αναποδιές το γύρισε στην "τρέλα"

http://theportraitofageek.com/blog/?p=358

http://theportraitofageek.com/blog/?p=348

Άβαταρ μέλους
agrippas
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από agrippas » 25 Ιούλ 2009 20:12

Μεγάλωσα σε χωριό με πολύ παιχνίδι, ματωμένο γόνατο, ράμματα και ξεγνοιασιά για να δένεται κόμπος το στομάχι μου κάθε φορά που έρχεται email από πελάτη. Και αυτό όχι γιατί δεν είμαι συνεπής (όσοι με γνωρίζουν το ξέρουν καλά) αλλά γιατί για λίγα δευτερόλεπτα πρίν το κλικ σκέφτομαι "τι με περιμένει παλι". Nope. Δεν είμαι εγώ αυτός.
Ναι ρε φίλε, αυτός το έχει πιάσει το νόημα! Χίλια ευχαριστώ για το link μου ανέβασε την ψυχολογία και είναι spot-on!

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Δημοσίευση από fafos » 25 Ιούλ 2009 20:23

agrippas έγραψε:Απ' όσο έχω δει τα μεγάλα projects πηγαίνουν όχι σ' αυτούς που τα αξίζουν αλλά στους "εντός" μιας συγκεκριμένης παρέας/κλίκας επειδή τους συμφέρει όλους της παρέας.
+1

Απάντηση

Επιστροφή στο “Η Επιχείρηση”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες