[Solved] Πως μπορώ να διορθώσω της ρυθμίσεις της οθόνης;

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας τα Windows και τα προγράμματά τους. Νέα & ειδήσεις.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
mynameismaria

Δημοσίευση από mynameismaria » 23 Ιούλ 2009 01:19

Καλησπέρα! Είμαι καινούρια στο forum και θερμοπαρακαλώ για την βοήθειά σας.
Έχω windows xp professional και πριν από κάποιες ώρες προσπαθώντας να αλλάξω την ανάλυση της οθόνης μου έκανα ένα λάθος που με έχει φέρει σε αδιέξοδο.
Με δεξί κλικ στην επιφάνεια εργασίας στην επιλογή ρυθμίσεις άλλαξα την ανάλυση σε 1024*768 αλλά αυτό το έκανα έχοντας επιλεγμένη την οθόνη 2 από αυτές που μου έδειχνε απάνω. Μετά πάτησα και επιλογη αυτής ως κύρια οθόνη και εκεί κατάλαβα ότι έκανα βλακεία αλλά αντί να πατήσω άκυρο πάτησα ok. Το αποτέλεσμα ήταν ο υπολογιστής μου να μου βγάζει στην επιφάνεια εργασίας το φόντο που είχα αλλά χωρίς εικονίδια, χωρίς γραμμή εκκίνησης ούτε start ούτε τίποτα. Δεν ανοίγει κανένα παράθυρο ούτε γίνεται δεξί κλικ. Προσπάθησα να διορθώσω το πρόγραμμα τρέχοντας τα windows σε ασφαλή λειτουργία αλλά στις ρυθμίσεις της οθόνης δεν μου εμφανίζει δύο οθόνες για να διαλέξω την άλλη, παρά μόνο μία. Τα έχω παίξει...τι ήθελα και το πείραζα;

Μπορείτε να με βοηθήσετε; Αν χρειάζονται άλλα στοιχεία, πείτε μου...
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος mynameismaria την 11 Αύγ 2009 18:33, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.

mynameismaria

Δημοσίευση από mynameismaria » 23 Ιούλ 2009 12:11

Σήμερα όταν ανοίγω τον υπολογιστή δε βγάζει καθόλου εικόνα. Μόνο μαύρο και τον δρομέα του ποντικιού. όπου και αν πατήσω κάνει έναν ήχο και δεν αφήνει να κάνω καμία ενέργεια. Τουλάχιστον μέχρι χτες έβγαζε το φόντο επιφάνειας εργασίας, τώρα τίποτα...

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 23 Ιούλ 2009 13:47

Προσπάθησε, ενώ κάνει εκκίνηση, να πατάς F8. Θα σε βγάλει σε μαύρη οθόνη με επιλογές (Όπως όταν βγήκες σε Safe Mode). Εκεί επίλεξε "Last Known Good Configuration". Μάλλον θα σου βρει μόνο του τη λύση :)
Όταν λες "Σήμερα όταν ανοίγω τον υπολογιστή δε βγάζει καθόλου εικόνα" εννοείς αμέσως μετά το "power-on"; Μήπως δείχνει τα προκαταρκτικά του (μνήμες, δίσκους, BIOS, κλπ);
Μήπως όλα πάνε καλά, μέχρι ν'αρχίσει να φορτώνει τα Windows, οπότε και crash-άρει :question: :think: :question:
Μην πανικοβάλεσαι, γιατί έτσι -μάλλον- μας δίνεις και κάπως παραμορφωμένες πληροφορίες! :D :D
PC-Ponemenos
Εικόνα

mynameismaria

Δημοσίευση από mynameismaria » 23 Ιούλ 2009 17:44

έχεις απόλυτο δίκιο...οκ θα είμαι ήρεμη. Ναι όταν ανοίγει δείχνει όλα τα προκαταρκτικά και δείχνει ότι φορτώνει τα windows και αμέσως μετά που θα έπρεπε να βγάλει την επιφάνεια εργασίας, κενό. Επίσης αποκλείεται να είναι κάποιος ιός γιατί έκανα πρόσφατα format και λειτουργούσε κανονικά. Ακόμη να αναφέρω ότι προσπάθησα και την επαναφορά συστήματος αλλά δεν έκανε τίποτα. Τα ίδια. Αυτό που λες Last Known Good Configuration στα ελληνικά πως θα το λέει; Γιατί τα βγάζει στα ελληνικά.
Ευχαριστώ.

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 24 Ιούλ 2009 09:50

"Τελευταίες γνωστές και σωστές ρυθμίσεις" (Last Known Good Configuration)
Περισσότερες πληροφορίες από τη μαμά Microsoft "Τελευταίες γνωστές και σωστές ρυθμίσεις" (Last Known Good Configuration) εδώ!!!. :wink:
Σου έχω επίσης, και αυτό το Link, όπου περιγράφεται η διαδικασία της REPAIR-επανεγκατάστασης των Windows-XP. Δεν χρειάζεται ιδιαίτερα υψηλή γνώση Αγγλικής :P Επίσης στο θέμα Windows XP Repair - Επανεγκατάσταση! περιγράφω για όλους περισσότερες λεπτομέρειες για το Link. (Καλά θα είναι -πρώτα- να του ρίξεις μιά ματιά) :)
Εννοείται ότι ξεκινάς την όλη διαδικασία με εκκίνηση από το CD των δικών σου Windows-XP, κι έχοντας πρόχειρο (καλού-κακού) το CD-Key τους.
Η διαδικασία μοιάζει με κανονική επανεγκατάσταση, χωρίς Format!! Ωστόσο, απλώς πάει ελέγχει και επανεγκαθιστά αρχεία του συστήματος που τα υποπτεύεται για προβληματικά. Κάτι αρκετά ισχυρότερο από το SFC!
Αν δεν πιάσει ούτε αυτό το κόλπο, πας για την πλέον παστρικιά λύση των λύσεων.... "Καθαρή Επανεγκατάσταση των Windows-XP".

Καλά θα ήταν να μας έδινες και μιά αναλυτική περιγραφή του PCιού σου: Μάρκα-μοντέλο PCιού, μάρκα-μοντέλο Motherboard, κάρτας (καρτών) γραφικών, ήχου, μάρκα-μοντέλο-χωρητικότητα δίσκων, μνημών και ό,τι περισσότερο μπορείς. Έτσι είτε εγώ, είτε όποιος από τους τεχνικούς μας (και πολύ-περισσότερο γνώστες από εμένα), θα μπορούμε να έχουμε μία καλή άποψη από όλη την κατάσταση. :wink: :wink:
PC-Ponemenos
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 27 Ιούλ 2009 22:19

Αγαπητή mynameismaria μήπως 'δούλεψε' κάτι απ'όσα σου έγραψα/πρότεινα; Αν Ναι καλό θα ήταν να μας έγραφες ποιό ήταν αυτό, ποιά ήταν -τελικά- η λύση στο πρόβλημά σου. Αν Οχι, και πάλι εδώ είμαστε :D :D
PC-Ponemenos
Εικόνα

mynameismaria

Δημοσίευση από mynameismaria » 05 Αύγ 2009 01:09

Καλησπέρα και συγνώμη που χάθηκα! :roll: Λοιπόν τελικά το πρόβλημα λύθηκε αφού πρώτα με παίδεψε πάαααααααααρα πολύ :hammer: :hammer: :hammer: . Αγάπητέ DGeorge έκανα αυτό που πρότεινες με την εφαρμογή των τελευταίων ρυθμίσεων που λειτουργούσαν και το μόνο αποτέλεσμα που είχα ήταν ότι δεν έδειχνε πια μαύρο αλλά το φόντο επιφάνειας εργασίας χωρις όμως κανένα εικονίδιο ή γραμμή εκκίνησης και χωρίς να πιάνει το ποντίκι. Βέβαια η ανακούφισή μου ήταν τεράστια για αρχή!!! Επίσης δεν είχα cd εγκατάστασης των windows γιατί μετά το format που είχα κάνει πρόσφατα κάπως το γρατσούνισα και αχρηστεύτηκε. Προσπάθησα να ανοίξω σε safe mode με δίκτυο για να επικοινωνήσω για τα νεότερα και διαπίστωσα ότι σταμάτησε να λειτουργεί το ιντερνετ -ακόμη δεν καταλαβαίνω γιατί έγινε αυτό-:question: :question: :question: . Η επόμενη κίνηση μου θα ήταν να καλέσω τεχνικό αλλά είπα να αυτοσχεδιάσω πρώτα και τελικά το πρόβλημα λύθηκε ως εξής:

1) σε ασφαλή λειτουργία δημιούργησα ένα νέο χρήστη ως διαχειριστή συστήματος.
2) έκανα επανεκκίνηση και σε κανονική λειτουργία μπήκα από το νέο λογαριασμό στα windows.Διέγραψα τον παλιό χρήστη.
3) εμφανίστηκε μετά από πολλή ώρα η επιφάνεια εργασίας και τα εικονίδια αλλά όλα δούλευαν με ρυθμούς χελώνας. έδινα μία εντολή και αυτή εκτελούνταν μετά από 5 λεπτά!
4) έκανα ξανά επαναφορά συστήματος σε ένα πιο παλιό σημείο πριν εγκαταστήσω πολλά προγράμματα και ευτυχώς επανήλθε η ταχήτητα! Ε μετά ξαναέβαλα τα προγράμματα που είχα και εγκατέστησα και το router από την αρχή.
5) επίσης απενεργοποίησα στο nview κάτι επιλογές για πολλαπλές οθόνες και αυτό ήταν!!!!
:kaloe: :kaloe: :kaloe: :kaloe: :kaloe: :kaloe: :kaloe: :kaloe: :kaloe:

Ευχαριστώ πάρα πολύ για την βοήθεια και συγγνώμη που άργησε η απάντησή μου (είχα σκοπό να απάντήσω οπωσδήποτε!) αλλά έχασα τη σελίδα του forum και ψαχνόμουνα τόσο καιρό μέχρι που σήμερα μου ήρθε μία ενημέρωση στο mail!!!

Ελπίζω αν κάποιος έχει κάποιο ανάλογο πρόβλημα στο μέλλον να βοηθηθεί από αυτά που έπαθα εγώ!!!!

Απάντηση

Επιστροφή στο “Windows Software Guide”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες