CSS και δυναμικές σελίδες (πχ PHP)

Ας μάθουμε πως να κάνουμε τις σελίδες μας με στιλ. Τα Cascading Style Sheets είναι ο τρόπος για να το επιτύχουμε.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Άβαταρ μέλους
Basilakis
PHP Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Basilakis » 22 Ιούλ 2009 17:18

fafos έγραψε: moda einai oti sou paei... fafos
Αυτό μου το λέει και ο πατέρας μου! και είναι και ο λόγος που με έπεισε να παίξω με το wordpress και όχι με το joomla!

Άβαταρ μέλους
vassilism
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από vassilism » 22 Ιούλ 2009 17:24

fafos έγραψε:moda einai oti sou paei... fafos
+1

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 22 Ιούλ 2009 19:04

vassilism έγραψε: θα συμφωνήσω μαζί σου αν και πετάω μερικά divs μέσα σε tables.
+1
Μα ναι! δεν ειπαμε μονο το ενα ή μονο το αλλο..
Ολα ειναι εργαλεια που οταν τα χρησιμοποιεις συνετα κανεις τη δουλεια σου μια χαρα.
Μαλιστα καποτε χρειαστηκα το ...αντιθετο. Μεσα σε div εβαλα ενα μικρο table για κατι που δεν ηθελε να "κατσει" :lol:

Άβαταρ μέλους
Basilakis
PHP Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Basilakis » 22 Ιούλ 2009 19:33

Με αυτό το "δεν ήθελε να κάτσει" τακτοποιώ συνήθως form elements μέσα σε divs. Το ποίο δύσκολο κομάτι για εμένα, όταν έχω σύνθετες φόρμες

starfish

Δημοσίευση από starfish » 22 Ιούλ 2009 20:03

Το ότι θα κάνεις ένα site Με div/css δεν σημαίνει ότι δεν θα χρησιμοποιήσεις πουθενά tables. Θα τα χρησιμοποιήσεις εκεί που πρέπει και για τον λόγο που είναι φτιαγμένα (πχ λιστες)

Απο εκεί και πέρα, δουλέυωντας με css/div μπορείς να κάνει πολύ περισσότερα πράγματα απο ότι με tables. Ναι τα tables είναι πολύ εύκολα να τα κατανοήσεις και να τα δουλέψεις και με τα div/css χρειάζεσαι διάβασμα αλλά όταν τα μάθεις δουλεύεις πολύ άνετα και κάνεις πράγματα που αλλιώς δεν γίνονται.
Ένα πχ παραδειγμα πραγμάτων πχ που δεν μπορείς να κάνεις με table βλέπεις εδώ:
http://www.csszengarden.com/
(Τα tables δεν έχουν float. Μεγάλο πρόβλημα. )

Δεν είναι θέμα trend ή μόδας. Είναι καθαρά πρακτικά και ουσιαστικά ζητήματα. Εάν δεν ήτανε θέμα ουσίας δεν θα το προτιμούσανε όλοι οι επαγγελματίες του χώρου (στο εξωτερικό τουλάχιστον) που αναλαμβάνουν μεγάλες δουλειές ή αναπτύσουν πρωτοποριακά πράγματα. Λες οι designers των google, yahoo, msn κτλ κτλ να ψαρώνουν σε θέματα trendias;

Το θέμα δε της ταχύτητας δεν έχει σχέση με το μέγεθος του αρχείου αλλά με το ότι οι browsers "διαβάζουν" και "εκτελούν" πιο γρήγορα τις σελίδες που είναι με css/div.

Επίσης επειδή οι μηχανές διαβάζουν της σελίδες σειριακά, βάζοντας tables Μέσα σε tables κοκ είναι πού πιθανόν να χάνεται η συνοχή και η σχετiκότητα της πληροφορίας mε αποτέλεσμα όντως το ίδιο site με div να είναι πιο έυκολο και άρα πιο κατανοητό και άρα πιο ψηλά σε μια μηχανή αναζήτησης.

Η λογική των CSS είναι ότι με αυτόν τον τρόπο διαχωρίζεις πλήρως το περιεχόμενο με το design της σελίδας. Αυτό από μόνο του δίνει πολλές δυνατότητες τόσο στον σχεδιαστή όσο και στον επισκέπτη της σελίδας. Με αυτήν την λογική ξεκίνησαν. Με τον καιρό η συνδυασμένη χρήση css/div απέδειξε ότι η τεχνική αυτή είναι ανώτερη σε μεγάλο βαθμό απο την άλλην.

Σκέψου ότι μπορείς να έχεις ένα site στον κωδικά του οποίου έχει πχ 5-10 div και για κάθε αλλαγή απλά πειράζεις το css αρχείο. Στην αντίθετη περίπτωση μπορεί να έχεις πχ 15 tables το ένα μέσα στο άλλο και κάθε αλλαγή που κάνεις να είναι πολύ πιο επίπονη. Χώρια ότι ο κώδικας σου μεγαλώνει πολύ και δεν διαβάζετε έυκολα.

Φαντάσου πχ μια σημαντική αλλαγή σε ένα site με tables μπορεί να απαιτεί να αλλαξεις θέση σε 2-3 tables Που περιέχουν/περιέχονται μέσα σε άλλα. Στην αντίθετη περίπτωση το μόνο που ίσως να χρειαστείς να αλλάζεις 2-3 ρυθμίσεις στο css αρχείο.

Τέλος έχοντας δουλέψει μόνο με tables είναι δύσκολο να καταλάβεις πόσο πολύ θα σου λύσουν τα χέρια τα css/div (εφόσον τα μάθεις).

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Δημοσίευση από fafos » 22 Ιούλ 2009 20:15

Foresa kranos kai eimai etoimopolemos:

Εικόνα

AN TA DIVS EINAI PIO PRAKTIKA APO TA TABLES, EGO EIMAI O PAPAS THS ROMHS!!!!

pame palikaria mou!!! :lol:
Οι πάνες και οι πολιτικοί πρέπει να αλλάζονται συχνά για τον ίδιο λόγο...

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 22 Ιούλ 2009 21:48

lol fafos :lol:

Δεν χρειαζεται ουτε πολεμος ουτε τιποτα!
Οποιος ειναι διατεθιμενος να κανει τα νευρα του τσαταλια ας δουλευει divs και μονο!
Οποιος θελει τα sites του να ειναι ΣΙΓΟΥΡΑ cross browser compatible, ας αρχισει την ιστοσελιδα του με την εγγυημενη συνταγη "Εισαγουμε ενα table..." κατα το "Κλεβουμε δυο αυγα..." του Αλβανικου Τσελεμεντε (πλακιτσα, δεν εχω τιποτα με τους Αλβανους, απλα θυμηθηκα το ανεκδοτο)

Άβαταρ μέλους
selemeles
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από selemeles » 22 Ιούλ 2009 22:33

Να έχω χρησιμοποιήσει div μέσα σε table, σίγουρα το έχω κάνει, αλλά σε ένα ποσοστό 4-5% όχι παραπάνω. Γιατί απλά κάποια πράγματα δε γίνονται. Όχι όμως ότι δε γίνεται η ιστοσελίδα, αλλά κάποιο κομμάτι της!

Για τον πόλεμο, είμαι και εγώ μέσα, πάω να φέρω την πανοπλία :Ρ Και ξανατονίζω ότι εχω την απορία για τα δυναμικά site αν βολεύει η tableless λογική...

Χριάζομαι όμως κάποια βοήθεια, μιας είμαι πολύ νιούφης στα css... Ξεκίνησα να κάνω αυτό www.celer.gr με css εδώ www.iliakoi.gr αλλά έχω κολήσει πολλές φορές. Τώρα έχω κολήσει για τα κάλά! Όπως θα δείτε θέλω να φέρω το δεξί μέρος πάνω, αλλά αδυνατώ :( Μπορεί κάποιος να μου δώσει τα φώτα του; Επίσης δε μπορώ να ενώσω το πάνω γραφικό με τα borders, όπως βλέπετε στο ίδιο σημείο! Τέλος αν υπάρχει κάποιο σοβαρό λάθος ας μας το υποδείξει κάποιος :)

Ευχαριστώ όλους για την πολούτιμη βοήθεία τους.
:: Blue Webeyes :: www.bwe.gr
-----------------------------------------------------
έπιπλα κουζίνας

Άβαταρ μέλους
vassilism
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από vassilism » 23 Ιούλ 2009 01:22

korgr έγραψε:Δεν χρειαζεται ουτε πολεμος ουτε τιποτα!
Όχι korgr ήρθε η ώρα να τελειώσει αυτή η ιστορία μια για πάντα.
fafos έγραψε:Foresa kranos kai eimai etoimopolemos:
Δεν είσαι μόνος σου πατρίδα, είμαι και εγώ στο πλευρό σου...

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 23 Ιούλ 2009 12:09

vassilism έγραψε: Όχι korgr ήρθε η ώρα να τελειώσει αυτή η ιστορία μια για πάντα
Εικόνα
Ορμάτε παλικαρια μου!
Δωστε να καταλαβουν αυτοι οι margin (περιθωριακοι) τυποι :lol: :lol: :lol:

Εικόνα

starfish

Δημοσίευση από starfish » 23 Ιούλ 2009 13:21

εξαρτάται τι εννοείτε με τον όρο "πρακτικά" παναγιότατε.....

Catalyst

Δημοσίευση από Catalyst » 23 Ιούλ 2009 13:22

ετοιμος και γω

Εικόνα
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Catalyst την 23 Ιούλ 2009 14:37, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.

starfish

Δημοσίευση από starfish » 23 Ιούλ 2009 13:41

αυτά εχετε μονο;

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 23 Ιούλ 2009 13:44

ααααα τι ευαλωτος ουρανισκος για το δορυ του fafos!!! :lol: