Εφαρμογές ανάλυσης περιεχομένου websites

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας τα Windows και τα προγράμματά τους. Νέα & ειδήσεις.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
D_artagnan

Δημοσίευση από D_artagnan » 22 Ιούλ 2009 01:10

Γνωρίζει κανείς αν υπάρχουν εφαρμογές-λογισμικά που κάνουν κυρίως έλεγχο του περιεχομένου ιστοδελίδων και πιο γενικά έλεγχο websites??

Δεν ενοοώ κάποια μηχανή αναζήτησης (πχ google διότι δεν ψάχνω για site)αλλά προγράμματα τα οποία έχουν δημιουργηθεί με στόχο να κάνουν αυτοματοποιημένη ανάλυση περιεχομένου δικτυακών τόπων που συγκεκριμένα ορίζει ο χρήστης σε ποιά θα γίνει ανάλυση και με βάσει ορισμένα κριτήρια που επιλέγει ο χρήστης. πείτε για πχ πως κάνετε έρευνα για site αθλητικών ομάδων κ με τη χρήση τέτοιων λογισμικών θα μπορέσετε να εξάγετε χρήσιμα συμπεράσματα για το ποιές λέξεις π.x εμφανίζονται συχνά, η δεν ξέρω κ εγώ τι άλλα. Κάτι δηλαδή σαν web analysis!

Δεν είμαι σίγουρος αν υπάρχει κάτι τέτοιο, είχα ακούσει κάτι κάποτε κ απλά ρωτάω αν τυχόν γνωρίζει κάποιος!

Ελπίζω να σας κατατόπισα κάπως.

Άβαταρ μέλους
Stadem

Δημοσίευση από Stadem » 22 Ιούλ 2009 02:17

Άκυρο, άλλο κατάλαβα.
EDIT
Δες το google analytic είναι περισσότερο στατιστικό άλλα έχει αρκετές πληροφορίες.
https://www.google.com/analytics/
web-IQ Interactive Quality
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
mechpanos
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mechpanos » 24 Ιούλ 2009 13:07

Εσύ μάλλον θες κάτι σαν το Alexa. Εισάγεις το site που σε ενδιαφέρει και σου βγάζει διάφορα στατιστικά, αλλά γενικά δεν είναι και τόσο αξιόπιστο.

Με το analytics της google μπορείς να πάρεις αρκετά αξιόπιστες πληροφορίες για το site σου, αλλά όχι για άλλα sites που σε ενδιαφέρουν, εκτός αν στα δώσει ο ίδιος ο διαχειριστής...
Πύργος θεός Πανηλειακός!!

Απάντηση

Επιστροφή στο “Windows Software Guide”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες