ΙΕΚ για σπουδές

Δημιουργία τρισδιάστατων γραφικών με Cinema 4D, Max 3Ds, Maya, ...

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Zizo
Honorary Member
Επικοινωνία:

ΙΕΚ για σπουδές

Δημοσίευση από Zizo » 17 Ιούλ 2009 05:29

Hey there, νομίζω θα παίσει πολύ γραπτό εδώ...

Τώρα το καλοκαίρι θα γραφτώ σε κάποιο ΙΕΚ και με το καλό θα πάρω και την αναβολή μου.

Θέλω τις γνώμες σας στις παρακάτω σχολές και οποιαδήποτε σχολή γνωρίζετε...
Για Θεσσαλονίκη πάντα

INTERGRAPHICS
AKTO

ΙΕΚ ΠΑΣΤΕΡ
ΙΕΚ AKMI
IEK DELTA

Έβαλα τα 2 πρώτα ξεχωριστά γιατί είναι τα μόνα που εξειδικεύονται τόσο πολύ στον τομέα μου.

Πήγα στις πρώτες 3 σχολές από κοντά και θα δω για τις άλλες αν βρω χρόνο...

Intergraphics: Ήταν πολύ κλάην μάην από άποψη έρχεται πελάτης, μου είπαν πως δεν έχουν εργαστήρια και συνεργάζονται με κάποιο studio εκεί κοντά, και φυσικά εκεί είχε μόνο κάποιες αίθουσες με pcιά, και εγώ πίστευα ότι ήταν αρκετά μεγάλο και καλό ΙΕΚ.

Φυσικά αυτά που λέω δεν τα κατεδαφίζουν όλα, μπορεί να μαθαίνεις απίστευτα πράματα αλλά ήταν και το πιο φθηνό ΙΕΚ, εργασίες μαθητών μπορείς να δεις στην σελίδα τους, είναι πολύ βασικά αυτά που έχει και ναι καταλαβαίνω πως αν θες μάθεις μαθαίνεις, αλλά στην official σελίδα τόσο απλές εργασίες?

τίποτα άλλο δεν προσφέρουν :-? εκτός αν βαριόταν να μου πει εμένα.

AKTO: Είχε κόσμο στο κτήριο και είχε και εργαστήρια, κάμερες (ελπίζω όχι μόνο την μια που είδα - green screen και φώτα, δλδ ένα οργανωμένο studio.

Πολύ λεφτάς ο διευθυντής και το έπαιζε κάπως (Εμείς εδώ λέει κάνουμε και frame by frame videos) για λεφτάδες και ακριβά επίσης!!! Γύρο στα 6700€ τον χρόνο.

Ωστόσο είναι το όριο που μπορώ να δώσω να δουλέψω και πληρώνω τα μισά εγώ. Δεν ξέρω όμως τι κάνουν, άλλοι λένε γύρο στα αρχιτεκτονικά βρίσκονται και όχι άλλα προχωρημένα πράματα που θα ήθελα εγώ. Επίσης δεν πρόσφεραν τίποτα άλλο...

Οι εργασίες παιδιών είναι επίσης ότι να ναι όπως στα intergraphics ίσως λίγο καλύτερες οι οποίες βρίσκονται στην σελίδα τους επίσης.

IEK ΠΑΣΤΕΡ: Εδώ αλλάζουν αρκετά τα πράματα.

Έχω κονέ, που μας κατεβάζει πάρα πολύ χαμηλά την τιμή, και αφού τελείωσα ΕΠΑγγελματικό Λύκειο μπορώ να παραλείψω τον πρώτο χρόνο από τους 2 (χωρίς π**στιά απλά μπορώ επειδή είναι επαγγελματικό λύκειο για κάποιο λόγο... Και αφού πάρω το πτυχίο με έναν μόνο χρόνο, να πάω DEI και να πάρω και από κει το πτυχίο, και από κει για bachelor/master Αγγλία ή σε ένα από αυτά τα πανεπιστήμια που συνεργάζονται οπουδήποτε. Που το DEI το έχει ο ίδιος που έχει τα ΠΑΣΤΕΡ και έχω και εκεί τα λίγα λεφτά και υποτροφία.........

Έλα όμως που στο DEI γενικεύονται τα μαθήματα ακόμα περισσότερο... :-? ίδη χάζεψα από μπέρδεμα, από κει βγαίνεις προφέσορας σε κάτι και δεν πρόκειται να μάθω τόσο καλά visual effects, 3D animation και πράματα σε σχέση με κάμερες όπως θα μάθαινα στο AKTO (μάλλον, έτσι δεν είναι?).

Πίσω στο ΠΑΣΤΕΡ
Τα μαθήματα γενικεύουν αρκετά!!! Έχει χρήση υπολογιστή και διάφορες βλακιούλες, άντε καλά αυτό, τα μαθήματα όμως που με ενδιαφέρουν όπως 3D animation και multimedia productions είναι λίγα και προς το τέλος των εξαμήνων και δεν έχω ιδέα τι κάνουν...

Προσφέρουν δουλειά μετά τις σπουδές όπως και στις άλλες σχολές,
Δουλειά όσο σπουδάζεις * (Με λέει πολύ εύκολα μπορώ να σε χώσω σε κάποια δουλειά όσο σπουδάζεις άμα θες που να έχει να κάνει με pc και κάτι που να τα πάω καλά για χαρτζιλίκι...)

Έχουν επίσης διάφορα club όπου γράφεσαι αν θες σε όλα!
Εμπειρία πραγματικής δουλειάς, να πηγαίνεις σε studiα και να βλέπεις πως δουλεύουν στις τηλεοράσεις και διάφορες δουλειές.

Ξένες γλώσσες, αν θες γράφεσαι σε όλες τζάμπα που έχω την ευκαιρία να κάνω το lower μου σε proficensy, και μπορώ να μάθω και ισπανικά που γουστάρω με πτυχίο τζάμπα.

Δεν πήγα σε άλλη σχολή, και δεν έχω βγάλει άκρη, πολύ φοβερά να πάω ΠΑΣΤΕΡ που έχω και το κονέ με την αρκετά χαμηλή τιμή μου αλλά δεν έχουν studio με κάμερες :( μόνο mutimedia κάνεις και 3d (αν κάνουν αυτά που θέλω).

Αύριο θα ξανά πάω σε κάποιες σχολές να μιλήσω και με καθηγητή να δω τι μαθαίνουν πάνω κάτω.

Ίσος ρωτάτε τι ακριβός θέλω να μάθω:
Εγώ θέλω 3D/effects, φυσικά και έχω την όρεξη να κάτσω σπίτι να μάθω περισσότερα και ότι απορία έχω να μου αν μπορεί λύνει ο καθηγητής, Να μάθω τα βασικά ώστε (εφόσον το γουστάρω και από μόνος μου) να κάνω σιγά σιγά ένα μοντέλο, φωτισμό green screen, κάποια πράματα από κάμερες, από effects όπως after effects +compositing, ώστε να κάνω στο τέλος ένα βίντεο με τον εαυτό μου να πολεμάει έναν δράκο είναι το όνειρό μου :D και το λέω ρε!!! :P

Ναι ξέρω λέτε ανώριμος, πίρε φόρα, νομίζει ότι μπορεί να τα μάθει όλα και άλλοι κάνουν χρόνια να κάνουν μια ταινία, οκ καλά τα λέτε.

Η βλακεία είναι ότι στην Ελλάδα δεν έχει κάτι σαν το VFS και είμαστε πολύ πίσω, έχω μεγάλη όρεξη και το παλεύω μόνος μου, ήδη ξεκινώ για το παραπάνω με τέρατα και μένα μέσα κτλπ για το πορτοφόλιο μου...

3D & Multimedia Productions μάλλον... και φυσικά δεν στηρίζομαι στις σχολές και τα χαρτιά αλλά πάω που πάω ας πάω κάπου και θα πω, ωραία είναι εδώ.

Τι λέτε ρε παιδιά? Τι προτείνετε? Τι εντυπώσεις έχετε? Ρωτήστε κάτι να ρωτήσω και γω στην σχολή...
Μην ψαρώνετε :wink: Ο Λιακόπουλος μου λέει το 2012 και μετά θα είμαι πολύ καλός στον τομέα μου και θα κάνω και video clips :P Κάτι με τα νεφελήμ λέει γίνετε...

Άντε cheers και μι με πάρετε με τις πέτρες, είμαι πολύ εβέστητος...
Εικόνα
What you waiting for?

Άβαταρ μέλους
Zizo
Honorary Member
Επικοινωνία:

ΙΕΚ για σπουδές

Δημοσίευση από Zizo » 18 Ιούλ 2009 01:33

ε κλασικά, δύσκολα παίρνεις απαντήσεις σε τέτοια πράματα...

τελικά άκυρα όλα, τα δέλτα, ακμή, παστέρ, ωραία αλλά δεν είναι αυτό που ψάχνω, ναι κάνουν και κάτι λίγα από 3D αλλά είναι μαμάτα τα δέλτα αν θες να πας για ηχοληψία κ.α., εκεί θα πάει ο κολλητός μου btw

"Τελικά" το κόβω για AKTO ή Intergraphics
είναι τα μόνα που τα μαθήματα είναι για multimedia και 3d ΚΑΙ έχουν και στούντια με κάμερες κτλπ

Εγώ θα πάω να μάθω 3d, rendering, modeling. effects κτλπ και παράλληλα θα πηγαίνω και εξωσχολικές ώρες (εκτός αν κάνω έτσι κι αλλιώς - θα μάθω όταν ξαναπάω) στα εργαστήρια να κάνω αυτά που γουστάρω...

Θα πάω θα ξαναρωτήσω κάποια πράματα και θα σας ενημερώσω, καθώς όλοι το έχουν αυτό το πρόβλημα, που να σπουδάσουν, ιδικά στα θέματα με 3D που πολλοί σαν και μένα έχουν όνειρα για hollywoodιανά πράματα, χαχα αστείο όμως, καλό το ίντερνετ και ο παπασωτηρίου (το βιβλιοπωλείο) αλλά αν δεν έχεις τα εργαστήρια, 1 χαρτί και κάποιον να στα πει από κοντά δύσκολα αλλά όχι μακρινό όνειρο...

Άλλη λύση:
Πάμε στα ΠΑΣΤΕΡ και παίρνω σε 1 χρόνο το χαρτί που είναι όχι τις προτίμησης μου, αλλά παίρνω και προφίσενσι στα αγγλικά και ίσος το μικρότερο πτυχίο ισπανικών που γουστάρω
και με τα λεφτά 6700€ που θα έδινα σε ΑΚΤΟ παίρνουμε τον εξοπλισμό, όπως καμιά αναβάθμιση σε pc για καλύτερο rendering και κάρτα γραφικών, καλή κάμερα και μαθαίνω πάλι με γνωστούς, ίντερνετ και διάφορες πηγές που δεν είναι τρελά άσχημα καθώς άτομα που δεν γούσταραν και τόσο και τελείωσαν ΙΕΚ πάλη δεν νομίζω ότι ξέρουν περισσότερα από μένα ιδικά στην ηλικία μου και στην Θεσσαλονίκη.

Θα βρω μια δουλειά για αρχή να βγάζω τα λεφτά μου καθώς μένω σε σπίτι μου και δεν πληρώνω και θα την παλέψω, και σιγά σιγά θα κάνω δουλειές για το portofolio μου και θα παίρνω δουλειές ή θα δουλεύω κάπου για compositing, 3d κτλπ ότι βολέψει και ότι ξέρω καλύτερα...

Επίσης δεν το κάνω αυτό το θέμα για τον εαυτό μου απλά βλέπω αρκετούς που μπαίνουν στο forum και άιντε: σε ποια σχολή να πάω για 3d και να κάνω ταινίες?

Το θέμα είναι ότι ποτέ δεν θα κάνεις μια ταινεία μόνος σου, αλλά για μένα το βλέπω όπως η μουσική που ασχολούμαι επίσης όσο μπορώ:
Ξες "καλά" 1 όργανο και καλά σε γνώση αλλά όχι πρακτικά τα άλλα 4πχ για να ολοκληρωθεί μια πάντα, και έτσι εσύ πας ηχοληψία για να μάθεις ηχοληψία, mastering, editing κτλπ και είσαι ευχαριστημένος γιατί πάντα σου άρεζαν όλα αυτά.

Έτσι από πλευρά μου μαρέσουν κάμερες γραφικά κτλπ αλλά πάω για 3D επειδή μαρέσει επίσης και τα συνδέω όλα αυτά που έμαθα και θα μάθω από κάμερες και γραφικά γιατί πάντα μου άρεζαν

Σας δίνω μερικές ιδέες σε όσους ψάχνεστε και περιμένω ιδέες σε όσους θέλουν να βοηθήσουν... Σκεφτείτε όμως ΑΚΤΟ 6700 * τα χρόνια = πάνω από 10 χιλιάδες €, παραπάνω λεφτά εκτός αν δεν θες εξοπλισμό και δεν σαρέσουν οι κάμερες και θες pure γνώση...
Εικόνα
What you waiting for?

Άβαταρ μέλους
cyberfreak
Honorary Member
Επικοινωνία:

ΙΕΚ για σπουδές

Δημοσίευση από cyberfreak » 18 Ιούλ 2009 03:52

εγω πηγα ιεκ δελτα σαν τεχνικοσ τεχνολογιασ ιντερνετ ελεγα στο καθηγητη να κανουμε php και ελεγε οχι asp ειναι καλυτερη.........αλλα δεν βλεπω να βρισκω πουθενα δουλεια για asp ολοι php θελουν....παντα εξαρτατε απο τις γνωσεις του καθηγητη και οχι ποιο ιεκ εχει καλυτερο ονομα..

Άβαταρ μέλους
Zizo
Honorary Member
Επικοινωνία:

ΙΕΚ για σπουδές

Δημοσίευση από Zizo » 18 Ιούλ 2009 06:04

πολύ σωστό, μου έχουν πει και άλλοι για καθηγητές μη συνεργάσιμους ή με άλλες ιδέες, για διάφορα ΙΕΚ...

είναι να μην σε κρατήσουν πίσω, πας για μαλλί και βγαίνεις κουρεμένος

πείρα πολύ φόρα στα παραπάνω post κει είπα διάφορα, αλλά ρε σεις βαρέθηκα αυτήν την μιζέρια που λένε όλοι παντού σκ@τά είναι.
Δεν πάω για να περάσει η ώρα μου και ευτυχώς έχω την όρεξη

θα δείξει, έχει φίλο και ο αδερφός μου έναν καθηγητή στο ΑΚΤΟ, θα μάθω και θα σας πω...

και μη κολλάτε να απαντήσετε, πείτε ότι σκέφτεστε...
Εικόνα
What you waiting for?

Άβαταρ μέλους
cyberfreak
Honorary Member
Επικοινωνία:

ΙΕΚ για σπουδές

Δημοσίευση από cyberfreak » 18 Ιούλ 2009 09:59

εγω παντως μετανιωσα που δεν πηγα εξωτερικο δεν θα ειχε και τεραστια διαφορα στα εξοδα μου...παντως μην πιαστεις στην εισαγωγη που κανει καθε ιεκ και τον προλογο που πουλαει..γιατι ξαφνικα εκει που διαβαζα οτι θα εχουμε στο προγραμμα

Εισαγωγή στην Πληροφορική

Αλγοριθμική & Δομές Δεδομένων

Αρχιτεκτονική Υπολογιστών

Λειτουργικά Συστήματα I, II

Επικοινωνίες Δεδομένων & Τεχνολογίες Internet

Ηλεκτρονικές & Ψηφιακές Μετρήσεις

Τηλεπικοινωνίες

Δίκτυα Υπολογιστών I, II,ΙΙΙ

Διαχείριση Δικτύων Ι,ΙΙ

Εγκατάσταση Δικτύων

Ασφάλεια Δικτύων

Εργασιακά Θέματα & Τεχνική Επικοινωνίας

Αγγλικά

αυτα τα μαθηματα τα ειχα σαν τεχνικος δικτυων δεν θυμαμαι να τα εκανα ολα αυτα μαλλον συχωνευμενα ηταν 3 σε 1 κατι σαν το ultrex :D

Άβαταρ μέλους
vassilism
Επικοινωνία:

ΙΕΚ για σπουδές

Δημοσίευση από vassilism » 18 Ιούλ 2009 18:37

Σαν καθηγητής σε ΙΕΚ θα σου δώσω μια συμβουλή.
Σε όποιο ΙΕΚ και να πας (ιδιωτικό ή δημόσιο) για μένα δεν παίζει μεγάλο ρόλο.

Αν είναι να γίνεις καλός επαγγελματίας, θα γίνεις.
Αυτό εξαρτάται μόνο από σένα. Το ΙΕΚ και κάθε ΙΕΚ ή Πανεπιστήμιο ή ΤΕΙ θα σου δώσει τη βάση και θα σου δείξει το δρόμο, από εκεί και πέρα είναι στο χέρι σου πόσο θα ασχοληθείς με το αντικείμενο και πως θα το διαχειριστείς.

Να ξέρεις ότι θα χρειαστεί να ασχοληθείς πολύ περισσότερο με διάβασμα και εξάσκηση μετά το τέλος των σπουδών παρά κατά την διάρκεια αυτών.

Επίσης να έχεις υπόψη σου ότι το επίπεδο των εκπαιδευτικών δεν είναι και πολύ υψηλό, σπάνια θα δεις πολύ καλούς καθηγητές με μεγάλη εμπειρία και όρεξη.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος vassilism την 19 Ιούλ 2009 01:28, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Zizo
Honorary Member
Επικοινωνία:

ΙΕΚ για σπουδές

Δημοσίευση από Zizo » 18 Ιούλ 2009 20:53

σας ευχαριστώ
θέλω να κάνω μια ερώτηση, δεν ξέρω πόσο χαζή θα φανεί...

αν όχι όλοι, εγώ έχω τόνους παράνομα tutorial, dvd, training κτλπ κτλπ, φυσικά δεν θέλω ούτε μπορώ να μιλήσω για παράνομα πράματα σαυτό το forum αλλά με όλα αυτά έχω μάθει πάρα πολλά πράματα που δεν πιστεύω πως θα τα μάθαινα σε μια σχολή

και νομίζω πως πλέον είναι σιγουρώτατο
με 1 essential training και την γνωστή σελίδα video copilot μαθαίνεις περισσότερα απ ότι θα μάθαινες σε ένα ΙΕΚ για το adobe after effects

αρχίζω και πιστεύω πως δεν είναι αναγκαίο να πας σε σχολή για να βγεις καλός, έχω ακούσει και από άλλους ότι μιλάνε για πολύ απλά και βασικά πράματα
και πράματα που ίσος τα ξέρω πάρα πολύ καλά, κάποιες θεωρίες και βασικά πράματα που ίσος δεν έμαθες θα μάθεις και στην σχολή

εκτός αν είναι τόσο ακριβή σχολή και έχει φοβερά εργαστήρια και καθηγητές, λεφτά όμως γιοκ για εξωτερικό

και η ερώτηση ειναι: Στην σχολή θα μάθεις περισσότερα ή αν αγοράσεις από το lynda.com μαθήματα και συγχρονιστείς με κάποια καλά site με tutorial και forums?
Εικόνα
What you waiting for?

Άβαταρ μέλους
vassilism
Επικοινωνία:

ΙΕΚ για σπουδές

Δημοσίευση από vassilism » 18 Ιούλ 2009 22:39

Όπως σου είπα και πριν η κάθε σχολή θα σου δώσει τη βάση για να ξεκινήσεις.
Γενικά στον τομέα της εκπαίδευσης η Ελλάδα υστερεί πολύ. Η Αγγλία διαθέτει από τα καλύτερα εκπαιδευτικά συστήματα, αλλά για να πας εκεί πρέπει να θυσιάσεις πολλά πράγματα.

Το χαρτί που θα πάρεις στο ΙΕΚ δεν είναι και πολύ «δυνατό» (εννοώ για διορισμό στο δημόσιο κ.λ.π), επομένως αν νομίζεις πως έχεις τις βάσεις στο αντικείμενο καλύτερα να μην πας καθόλου.

Επειδή το αντικείμενο που σε ενδιαφέρει έχει μαύρα μεσάνυχτα στην Ελλάδα και θα ακολουθήσεις τον ιδιωτικό τομέα, η καλύτερη λύση είναι να κάτσεις δίπλα σε έναν καλό επαγγελματία του χώρου, αφιλοκερδώς και να ρουφάς σαν σφουγγάρι.

Όλα τα παραπάνω είναι προσωπική μου άποψη σύμφωνα με όλα αυτά που έχω δει τόσο καιρό και σε καμία περίπτωση δεν είσαι υποχρεωμένος να τα ακολουθήσεις.

Άβαταρ μέλους
cyberfreak
Honorary Member
Επικοινωνία:

ΙΕΚ για σπουδές

Δημοσίευση από cyberfreak » 19 Ιούλ 2009 00:05

H πιστοποιηση δινει 150 εξτρα μορια για το δημοσιο :D

Άβαταρ μέλους
vassilism
Επικοινωνία:

ΙΕΚ για σπουδές

Δημοσίευση από vassilism » 19 Ιούλ 2009 00:16

150 μόρια είναι λίγα αν τα συγκρίνεις με ένα σεμηνάριο του ΟΑΕΔ που παίρνεις 70 για ένα εξάμηνο.

Άβαταρ μέλους
cyberfreak
Honorary Member
Επικοινωνία:

ΙΕΚ για σπουδές

Δημοσίευση από cyberfreak » 19 Ιούλ 2009 00:19

vassilism έγραψε:150 μόρια είναι λίγα αν τα συγκρίνεις με ένα σεμηνάριο του ΟΑΕΔ που παίρνεις 70 για ένα εξάμηνο.

ελα ρε δεν το ξερα αυτο μια χαρα....το μονο που ξερω γιαυτα τα σεμιναρια ειναι οτι θελουν βυσμα :D :D :D

Άβαταρ μέλους
Pavel
Honorary Member

ΙΕΚ για σπουδές

Δημοσίευση από Pavel » 19 Ιούλ 2009 03:13

Zizo έγραψε:Στην σχολή θα μάθεις περισσότερα ή αν αγοράσεις από το lynda.com μαθήματα και συγχρονιστείς με κάποια καλά site με tutorial και forums?
Αν κάνεις μόνο αυτά που σου διδάσκουν στην σχολή, σε οποιαδήποτε σχολή και αν είσαι, δεν θα καταφέρεις τίποτα. Η σχολή υπάρχει μόνο για να σου δείξει τα βασικά. Πχ στην C++ πως να κάνεις ένα loop, πως να διαβάζεις ένα αρχείο, πως να φτιάχνεις μια function και ένα class. Δεν θα σου μάθει να δουλεύεις με sockets, windows API κτλ κτλ. Αυτά είναι στο χέρι σου.

Και μιας και αναφέρθηκες στο DEI, μπορώ να σου πω κάποια πράγματα από προσωπική εμπειρία (είμαι ήδη 2 χρόνια εκεί). Αυτά που σε ενδιαφέρουν, πχ Rendering, 3D και τα λοιπά, δεν υπάρχουν εκεί. Έχει μόνο Photoshop, Illustrator, άντε και κανένα Dreamweaver. Και όλα στο πολύ βασικό επίπεδο, "για τον λαό". Το πρόγραμμα σπουδών δεν είναι και το καλύτερο, έχει μόνο τα πολύ βασικά (σε αντίθεση με το UCLAN στην Αγγλία που έχει μαθήματα όπως Forensics πχ. Πόρωση.). Αυτό που θα σιχαθείς πραγματικά να κάνεις, είναι να γράφεις reports. Γράφεις 100 γραμμές κώδικα, ε γράψε τώρα και 10 σελίδες report.

Από την άλλη όμως, οι καθηγητές που έχει τώρα το DEI είναι απλά κορυφή. Τα εξηγούν πάνω από 3 φορές, βοηθάνε πάντα, μέχρι την τελευταία στιγμή (πχ παραδίδεις assignment σε 1 ώρα και δεν έχεις τελειώσει), και αν τους ρωτήσεις κάτι και δεν το ξέρουν, την επόμενη μέρα 9 στις 10 φορές θα σου πουν.

Κλείνοντας, σε όποια σχολή και αν πας, όπως είπε ο vassilism, αν είναι να γίνεις καλός επαγγελματίας, θα γίνεις. Επίσης, αν έχεις την δυνατότητα να μην δουλεύεις όσο σπουδάζεις, αξιοποίησέ την. Αν δεν την έχεις, τότε ναι μεν θα είναι πιο ζόρικα τα πράγματα αλλά θα μάθεις πως να οργανώνεις τον προσωπικό σου χρόνο και πως να έχεις τον έλεγχο του εαυτού σου.

Αυτά :P
Εσύ είσαι τρελός.

Άβαταρ μέλους
Zizo
Honorary Member
Επικοινωνία:

ΙΕΚ για σπουδές

Δημοσίευση από Zizo » 19 Ιούλ 2009 05:05

:D κατάλαβα πολλά και από σας και από το να κάτσω να γράψω τι θέλω και τι όχι, να διαλογιστώ...

και δύσκολα να πάρεις ειλικρινές απαντήσεις, υπάρχει και ένας ανταγωνισμός...

και πάλι φοβάμαι, μακάρι να καταφέρω να βρω κάποιον μπλεγμένο σε δουλειά μαυτά και να με πάρει να μάθω κάποια πράματα/μυστικά

αυτά για σήμερα... :)
Εικόνα
What you waiting for?

thanasakis1977

ΙΕΚ για σπουδές

Δημοσίευση από thanasakis1977 » 12 Αύγ 2009 16:13

εγω παντως στην Αθηνα γραφτηκα στη κορελκο
κ συγχρονα εργαστηρια εχει κ υπολογιστη δινει κ ανοιξε κ κολλεγιο

Άβαταρ μέλους
Basilakis
PHP Moderator
Επικοινωνία: