Σπουδεσ στο mediterranean college!!!!

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
Jazzyy

Δημοσίευση από Jazzyy » 14 Ιούλ 2009 16:22

ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΠΟΥΔΑΣΩ ΔΙΟΙΚΗΣΗ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΓΙΑ ΤΟ MEDITERRANEAN COLLEGE ΣΤΗΝ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ. ΜΗΠΩΣ ΣΠΟΥΔΑΖΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΚΕΙΣ?? ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΒΟΗΘΗΣΤΕ. ΜΑΡΙΟ

Άβαταρ μέλους
mechpanos
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mechpanos » 15 Ιούλ 2009 08:43

Φίλε αν θες την γνώμη μου και έχεις και χρήματα πάνω από όλα, μην χάνεις καθόλου χρόνο με αυτά και ψάξου να φύγεις κατευθείαν έξω...Και μην νομίζεις και για τα χρήματα που σου είπα είναι σχετικό, θα σου έρθει η μια η άλλη με το να σπούδαζες σε οποιαδήποτε Ελληνική πόλη πλην της δικιάς σου, δηλ. να έχεις σπίτι να συντηρείς κλπ...
Πύργος θεός Πανηλειακός!!

akalyptos76

Δημοσίευση από akalyptos76 » 20 Ιούλ 2010 20:46

στα λεφτα παιζει και να έχεις δικιο φιλε. Αλλά το επιπεδο σπουδων ειναι πολυ καλο. εχει τυχει να σπουδασω και εγω στο κολλεγιο αυτο στην αθηνα και εχω μεινει απολυτα ικανοποιημενοσ! πολυ υψηλο επιπεδο καθηγητων αλλα και φοιτητων. ισως βεβαια να μην ειμαι η καλυτερη πηγη να στα λεει αυτα γιατι με κρατησαν και για δουλεια εκει αλλα μπορω να σου πω οτι οι περισσοτεροι φοιτητες ειναι πολυ ικανοποιημενοι. ειδικα αυτοι που τελειωνουν bachelor, συνεχιζουν και για μαστερ στο κολεγιο - φανταζομαι οτι αυτο κατι λεει.. ασε που φετοσ εκαναν και μια συνεργασια με μεγαλη τραπεζα - δν λεω ονομα για να μην κανω διαφημιση - και θα στειλει στελεχη τησ εδω για να κανουν μεταπτυχιακα.
επομενως, κανε την ερευνα σου και προσεξε καλα πριν φυγεισ εξω. μπορει να καταληξεις σε καποιο πανεπιστημιο οχι και τοσο καλο και να δωσεις αδικα τα λεφτα σου. μην ξεχνας πως οταν μενεισ στην ελλαδα για σπουδες, διατηρεισ ζεστο τον κυκλο των γνωριμιων σου ενω αμα φυγεισ εξω σε ξεχνανε και πρεπει να ξεκινησεις απο την αρχη..
καλη τυχη σε ο,τι και να κανεισ!
mechpanos έγραψε:Φίλε αν θες την γνώμη μου και έχεις και χρήματα πάνω από όλα, μην χάνεις καθόλου χρόνο με αυτά και ψάξου να φύγεις κατευθείαν έξω...Και μην νομίζεις και για τα χρήματα που σου είπα είναι σχετικό, θα σου έρθει η μια η άλλη με το να σπούδαζες σε οποιαδήποτε Ελληνική πόλη πλην της δικιάς σου, δηλ. να έχεις σπίτι να συντηρείς κλπ...

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 20 Ιούλ 2010 22:05

Αν το κοιτάξουμε τυπικώς, στην Ελλάδα αναγνωρίζονται ως κολλέγια και όχι ως πανεπιστήμια. Αυτό σημαίνει ότι το χαρτί του πανεπιστημίου είναι ισχυρότερο από το χαρτί του κολλεγίου. Γι αυτό το λόγο τα κολλέγια φροντίζουν να εξασφαλίζουν συνεργασίες με ξένα πανεπιστήμια ώστε να προσφέρουν bachelor/master που ισοδυναμεί με ελληνικό πτυχίο/μεταπτυχιακό ΑΕΙ.

Το med.college έχει εξασφαλίσει συνεργασία με το university of Derby UK, το οποίο βρίσκεται στη θέση 112 σύμφωνα με τη φετινή κατάταξη των Times http://extras.timesonline.co.uk/stug/un ... yguide.php

Επομένως φίλε Jazzyy, αν όντως ενδιαφέρεσαι και δεν είσαι "παρέα" με τον akalyptos76 για να διαφημίσετε το med.college σπαμάροντας μέσα στο freestuff, αν βρεις να σπουδάσεις έξω σε αγγλικό πανεπιστήμιο που έχει καλύτερη κατάταξη από το university of Derby, φυσικά και να πας έξω και να μην πάρεις εδώ ένα κατώτερο πτυχίο από το med.college.

To κακό με τα ελληνικά κολλέγια είναι ότι έχουν εξασφαλίσει συνεργασίες με τα χειρότερα ξένα πανεπιστήμια. Το κακό είναι ότι τα χειρότερα ξένα πανεπιστήμια, ενώ τυπικά δεν αξίζουν, ουσιαστικά είναι καλύτερα από αρκετά ελληνικά. Αν έχεις διάθεση να πληρώσεις πάντως, δεν θα σου πρότεινα να πάρεις πτυχίο από το Derby (που έχει μια από τις χαμηλότερες κατατάξεις στην Αγγλία) μέσω του med.college, υπάρχουν πολύ καλύτερα πανεπιστήμια. Εγώ στον ελεύθερο χρόνο μου γράφω phd για το Leicester και αυτό το επέλεξα αφενός γιατί σχετίζεται με αυτό που ήθελα να κάνω, αφετέρου επειδή έχει καλή κατάταξη.
Σύγκριση τιμών Supermarket: http://www.shopnsave.gr
Νέα Ιταλικα επιπλα κουζινας
Για φιλοσόφους: http://filosofia.gr και http://liantinis.org

Άβαταρ μέλους
mechpanos
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mechpanos » 21 Ιούλ 2010 00:34

Καλά τα rankings δεν είναι και απόλυτα...επιπλέον, πολλά από τα χειρότερα ξένα είναι καλύτερα όχι από πολλά, αλλά από τα καλύτερα Ελληνικά...
Και δεν μιλάω για έρευνα, αλλά για διδασκαλία και μετάδοση γνώσης και επιστημονικού background.
Για παράδειγμα, το ΕΜΠ πρόσφατα ήταν από τα κορυφαία σε έρευνα. Αλλά στα world rankings, νομίζω μετά βίας κατάφερε να μπει στα top 250.
Δεν τα έχω πρόχειρα αλλά με ένα google search μπορεί κανεις να τα βρει. Και μιλάω για το πανεπιστήμιό μου, που θεωρείται από τα 2-3 top της χώρας.
Σαν γνώσεις που προσφέρει και πρόγραμμα σπουδών δεν λέω, κορυφαίο! Βάζει κάτω (χωρίς πλάκα, στους Μηχ. Μηχανικούς τουλάχιστον) και το φημισμένο MIT. Αυτά στην θεωρία...γιατί στην πράξη:
- Ο διδάσκων καλείται να διδάξει σε ένα αμφιθέατρο με 300 φοιτητές (παλιούς, νέους, χαμός)
- Οι φοιτητές αργούν να πάρουν τα συγγράμματα, τα οποία είναι σχεδόν κατά κανόνα του ίδιου του διδάσκοντος και όχι πάντα σύμφωνα με τις απαιτήσεις του μαθήματος. Έτσι δεν μπορούν να παρακολουθήσουν την ύλη και το παρατούν από νωρίς...
- Οι φοιτητές καλούνται να παρακολουθήσουν εργαστήρια όπου εκτελούνται πειράματα μπροστά σε δεκάδες ή στην καλύτερη, από ομάδες φοιτητών. Έτσι οι φοιτητές σπάνια έχουν οι ίδιοι την δυνατότητα να έλθουν οι ίδιοι σε επαφή με το πείραμα και συνήθως τους μοιράζονται οι μετρήσεις και τους δίδεται φυλλάδιο σημειώσεων, όπου περιγράφεται τί είναι το πείραμα που υποτίθεται ότι είδαν, για να επιλύσουν την σχετική άσκηση.
Ευτυχώς σε κάποια εργαστήρια υπάρχει άμεση επαφή. Το ίδρυμα φωνάζει χρόνια για την υπερπληθώρα των φοιτητών, αλλά το υπ. παιδείας δεν μασάει...
- Φοιτητές και καθηγητές κάθε τόσο έρχονται αντιμέτωποι με τους φοιτητοπατέρες και μελλοντικούς συνδικαλιστές, που όποτε τους καπνίσει κοτσάρουν μια κατάλυψη με το έτσι θέλω και βγαίνουν εξάμηνα στη ζούλα, απλά για να μην χαθούν. Έτσι κουτσουρεύουνται προγράμματα σπουδών, ύλες, οι εξεταστικές γίνονται διπλές και τριπλές, χαμός!

Για να μην μακρυγορώ, όποιος έχει την δυνατότητα εγώ του λέω να φύγει έξω, να γυρίσει πίσω στα προβλεπόμενα χρόνια του (με μάστερ 4 χρόνια άνετα!), με κουλτούρα και γεύσεις από την ζωή σε μια άλλη χώρα, με νέες παρέες, με ανοιχτά μυαλά...ή να μείνει και έξω να ζήσει σαν άνθρωπος και να μας επισκέπτεται μόνο για διακοπές!

Αγαπώ την χώρα μου, αγαπώ αυτό που σπούδασα, δεν ήμουν ποτέ το υπόδειγμα του μελετηρού φοιτητή, αλλά από αυτά που είδα εκειμέσα δεν μπορώ να πω ότι έμεινα και ευχαριστημένος...

akalyptos76

Δημοσίευση από akalyptos76 » 21 Ιούλ 2010 19:07

Cdhyper, δεν είμαι φίλος με τον jazzy και δεν γνωριζόμαστε καν. Δεν έχω σκοπό να διαφημίσω κανένα εδώ μέσα. Άλλωστε, σας είπα ότι εγώ πήγα για σπουδές και έμεινα και για δουλειά. Δεν ξέρω αν το έχεις δει σε άλλους αυτό, να μπαίνουν και να σπαμάρουν το freestuff, εγώ πάντως δεν έχω τέτοια πρόθεση και για αυτό είπα ότι δουλεύω εκεί. Και όπως είδες, στον jazzy είπα να κοιτάξει και έξω, απλά να προσέξει να πάει σε καλό πανεπιστήμιο και ποια είναι τα υπέρ και τα κατά γενικά.

Όσον αφορά τη συζήτηση για τα ελληνικά πανεπιστήμια, και εγώ απόφοιτος του Πολιτικού της Νομικής είμαι και έχω μια καλή εμπειρία από το ελληνικό σύστημα εκπαίδευσης. Η άποψή μου είναι ότι είναι κρίμα να έχουμε τόσο καλούς καθηγητές και ένα σύστημα που δεν τους διευκολύνει να διδάξουν. Με 300 παιδιά σε ένα αμφιθέατρο είναι πιο έυκολο να κάνεις μονόλογο παρά διδασκαλία... και όταν αξιολογήσε μόνο με γραπτές εξετάσεις στο τέλος εξαμήνου, μάλλον με παπαγαλία περνάς το μάθημα... και εδώ διαφέρει το βρετανικό σύστημα, που σε βάζει στο τρυπάκι με τις εργασίες και τις παρουσιάσεις και διαβάζεις όλη τη χρονιά. Μπορεί να είναι λίγο πιο κουραστικό αλλά μαθαίνεις καλύτερα!
Και συμφωνώ απόλυτα με τη λογική του mechpanos ότι βγαίνοντας έξω, γνωρίζεις καλά ένα άλλο εκπαιδευτικό σύστημα και παίρνεις εμπειρίες από έναν άλλο τρόπο ζωής. Αν μείνεις στο κολλέγιο, θα πάρεις γεύση μόνο από το εκπαιδευτικό σύστημα και θα διατηρήσεις το δικό σου τρόπο.. καλό ή κακό, ο καθένας τα μετράει και αποφασίζει για τον εαυτό του! Μετράει και το οικονομικό πάντα...

Και μια προσωπική ερώτηση στον cdhyper: σε τι κάνεις διδακτορικό? Είχα μιλήσει και εγώ με ένα καθηγητή μου αλλά δεν νομίζω να βρω το κουράγιο να το κάνω...

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 21 Ιούλ 2010 20:36

Σε Business Ethics - Επιχειρηματική/επιχειρησιακή ηθική κάνω διδακτορικό. Εντάσσεται σε Labor Studies/Human resources. Έχω ήδη μεταπτυχιακό ηθικής από τη φιλοσοφική της Αθήνας και βασικό πτυχίο από Φ.Π.Ψ Αθήνας και πάλι.

Όπως είπα, το χειρότερο uk πανεπιστήμιο μπορεί να είναι καλύτερο από το ελληνικό. Το θέμα όμως είναι όταν αποφασίσει κάποιος να στάξει ένα άλφα ποσόν, καλύτερα να το δώσει σε πανεπιστήμιο καλής κατάταξης γιατί είναι σα να αγοράζει ένα προϊόν το οποίο πρέπει να είναι ποιοτικό.
Σύγκριση τιμών Supermarket: http://www.shopnsave.gr
Νέα Ιταλικα επιπλα κουζινας
Για φιλοσόφους: http://filosofia.gr και http://liantinis.org

cocoflop

Δημοσίευση από cocoflop » 23 Ιούλ 2010 00:39

Ένας φίλος μου είχε σπουδάσει στο Medecs στην Αθήνα αλλά στον κλάδο Computer Science (Bachelor). Έλεγε πως οι καθηγητές ήταν επαγγελματίες πληροφορικάριοι, masters και doctors και η διδακτέα ύλη ποιοτική.

Βέβαια και αυτός ήταν τεμπελάκος, με τα χίλια ζόρια το τελείωσε και στην τελική δεν γούσταρε να γίνει κομπιουτεράς...

Οπότε το ηθικό δίδαγμα είναι πως ο καθένας επιλέγει ελεύθερα, αλλά όμως το ποσοστό του ενθουσιασμού, της εργατικότητας και του αγώνα για επιτυχία κρίνεται στο photo-finish, όχι στην εξέδρα.

Άβαταρ μέλους
cyberfreak
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cyberfreak » 23 Ιούλ 2010 00:45

mechpanos έγραψε:Φίλε αν θες την γνώμη μου και έχεις και χρήματα πάνω από όλα, μην χάνεις καθόλου χρόνο με αυτά και ψάξου να φύγεις κατευθείαν έξω...Και μην νομίζεις και για τα χρήματα που σου είπα είναι σχετικό, θα σου έρθει η μια η άλλη με το να σπούδαζες σε οποιαδήποτε Ελληνική πόλη πλην της δικιάς σου, δηλ. να έχεις σπίτι να συντηρείς κλπ...
+1 μετανιωσα πολυ που δεν πηγα εξω και εμεινα ελλαδα σε ιδιωτικη σχολη τζαμπα 2 χρονια τα ιδια λεφτα βγαινει αν σκεφτεις οτι εδωσα 7000 στη σχολη συν τα εξοδα μου

emphasy
Honorary Member

Δημοσίευση από emphasy » 28 Ιούλ 2010 04:07

Εγώ μετάνιωσα που πήγα στο ΤΕΙ, (να 'ναι καλά το 10%) για να μου κάνει μάθημα ο κάθε ΟΤΕτζης, ΔΕΗτζης. Ενώ οι καθηγητές πανεπιστημίου με διδακτορικά και μεταπτυχιακά από 3τοκλασάτα της Uk, να μου εμφανίζονται ως guest star στην αρχή και στο τέλος κάθε 6μήνου για μερικές υπογραφές.

Όλο το ελληνικό σύστημα της τριτοβάθμιας εκπαίδευσης είναι διεφθαρμένο ως αηδίας, βάζω στοίχημα πως το ίδιο συμβαίνει και στα ΑΕΙ και σε οποιοδήποτε ίδρυμα θέλει να αποκαλείται πανεπιστημιακό στην Ελλάδα.

Λίγοι είναι αυτοί που παράγουν γνώση στην χώρα μας και μόλις το καταφέρουν φεύγουν για το εξωτερικό γιατί εκεί θα αναγνωριστούν για την πραγματική και όχι για την κομματική τους αξία, ως επιστήμονες.

stavrou

Δημοσίευση από stavrou » 02 Αύγ 2010 12:14

καλημέρα!ποιος γνωρίζει να μου πει αν από τα 33 κολέγια που αναγνωρίστηκαν πέρνουν άδεια ασκήσεως επαγγέλματος?

cocoflop

Δημοσίευση από cocoflop » 05 Αύγ 2010 14:07

Μάλλον κανένα (διαφορετικά θα το γνωρίζαμε όλοι).

Η εκπαίδευση στην Ελλάδα είναι κλειστή (σαν τα κλειστά επαγγέλματα ένα πράγμα).

:kaloe:

stavrou

Δημοσίευση από stavrou » 05 Αύγ 2010 15:27

Βασικά αυτα τα κολέγια αναγνωρίστηκαν από κει και πέρα τι γινεται? επειδή σπουδάζω σε κολέγιο μας είπαν οτι περνουμε την άδεια είναι σιγουρο αυτό όμως?

cocoflop

Δημοσίευση από cocoflop » 06 Αύγ 2010 00:48

Κάτι που δεν γνωρίζω είναι το εξής, χρειάζεται απαραίτητα άδεια άσκησης επαγγέλματος; Αυτό σχετίζεται και με τον ιδιωτικό τομέα;

Πάντως εάν είναι να ρωτήσεις κάποιον υπεύθυνο στην σχολή σου (ή τον διευθυντή) ώστε να σε πληροφορήσει πιο έγκυρα.

Άβαταρ μέλους
mechpanos
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mechpanos » 06 Αύγ 2010 10:16

Αν κάνεις σπουδές στο πεδίο του Μηχανικού (Μηχανολόγος, Ηλεκτρολόγος, Αρχιτέκτων, Πολιτικός κ.ο.κ.) τότε είναι σίγουρο ότι άδεια επαγγέλματος δεν παίρνεις.
Ή μάλλον, για να το πω πιο απλά: πρέπει να πας στο ΤΕΕ. Εκεί θα σου ζητήσουν ισοτιμία σπουδών από το ΔΙΚΑΤΣΑ (ή ΔΟΑΤΑΠ όπως λέγεται τώρα, νομίζω). Από εκεί θα σου ζητήσουν το πρόγραμμα σπουδών της σχολής σου, θα το συγκρίνουν με αυτό του ΕΜΠ και θα σου πουν πήγαινε και παίρνα στο ΕΜΠ 5-6 μαθήματα που θα σου υποδείξουν...ΑΝ τα περάσεις, επιστρέφεις στο ΤΕΕ για εξετάσεις άδειας ασκήσεως επαγγέλματος.
Κάπως έτσι πάει νομίζω, το σκηνικό, χωρίς να το έχω ψάξει, απλά είχα στο ΕΜΠ συμφοιτητές που είχαν τελειώσει Αγγλία και ακολουθούσαν αυτή την διαδικασία.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες