Νεο section για domains και domains sales γενικά...

ότι θέλουμε να ρωτήσουμε και να μάθουμε για τα domains στην Ελλάδα και στον κόσμο.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Κλειδωμένο
Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 13 Ιούλ 2009 17:18

Επισης θα ηθελα να τονισω πως την δυναμη στο domain την δινει το περιεχομενο και η προωθηση. Για παραδειγμα, οταν καποιοι αποφασισαν καποτε να κανουν μια μηχανη αναζητησης, αν και ηταν ελευθερο το search.com αυτοι κατοχυρωσαν το ...yahoo.com :roll:

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 13 Ιούλ 2009 17:21

όχι πάντα... υπάρχουν domain όπως αυτό http://www.freestuff.gr/forums/viewtopic.php?t=36299 που αξίζει το όνομα παραπάνω από το περιεχόμενο...
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 13 Ιούλ 2009 17:24

Νότη ακριβώς τα ίδια πιστεύω και εγώ. Από την άλλη αφού έχουν λεφτά για σκόρπισμα - γιατί μόνο ως επένδυση δεν το βλέπω προσωπικά - και δεν είναι παράνομο, τι να πεις παραπάνω; Αν και τώρα διάβαζα τις προάλλες πως ζορίζουν τα πράγματα με τα domains, για να δούμε.
Sheena έγραψε:Πώς το αξιοποιείς κάτι τέτοιο; :hammer:
Περιμένεις κάποιο θύμα που ίσως πραγματικά το χρειάζεται για να το αξιοποιήσει και προσπαθείς να του το πουλήσεις όσο πιο ακριβά μπορείς....

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 13 Ιούλ 2009 19:57

cordis έγραψε:όχι πάντα... υπάρχουν domain όπως αυτό http://www.freestuff.gr/forums/viewtopic.php?t=36299 που αξίζει το όνομα παραπάνω από το περιεχόμενο...
Γιαννη μου δεν ειπα πως δεν υπαρχουν και εξαιρεσεις. Εγω μιλησα για τον κανονα. Παντως σ' ευχαριστω για το topic. Ηταν απολαυστικο και δεν ειχα πεσει ποτε πανω του. Αν ο τυπος το εχει ακομα το pizzadelivery.gr ας κανει δυο iframes διπλα διπλα, στο ενα να φορτωνει το pizza.gr και στο αλλο το delivery.gr. Ας αφησει και χωρους για header & footer με google ads και ουρα το χρημα :lol:

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 13 Ιούλ 2009 20:03

korgr έγραψε:Αν ο τυπος το εχει ακομα το pizzadelivery.gr ας κανει δυο iframes διπλα διπλα, στο ενα να φορτωνει το pizza.gr και στο αλλο το delivery.gr. Ας αφησει και χωρους για header & footer με google ads και ουρα το χρημα :lol:
... να μη ξεχάσει και στα δυο domains να δίνει το ένα δώρο... ή έστω ένα αναψυκτικό! :)

Delimicic
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Delimicic » 13 Ιούλ 2009 23:40

dimsis έγραψε:#1Το να αγοράζεις εκατοντάδες domains με μοναδικό σκοπό την μεταπώληση τους πως ονομάζεται; Επιχειρηματικό μυαλό; Επένδυση;

Χώρια του ότι είδα να περνάνε κάτι olgafarmaki , RakimY-KenY και άλλα ονοματάκια περίεργα...

ΥΓ: Το ότι υπάρχει ειδικό section δεν σημαίνει πως πρέπει να συμφωνούμε όλοι με την ύπαρξη του και τη χρησιμότητα του.

#2....Περιμένεις κάποιο θύμα που ίσως πραγματικά το χρειάζεται για να το αξιοποιήσει και προσπαθείς να του το πουλήσεις όσο πιο ακριβά μπορείς...
#1 Ναι ονομαζεται επιχειρηματικο μυαλο και επενδυση!!! Ποια η διαφορα απο αυτους που αγοραζουν πνευματικα δικαιωματα τραγουδιων ή κατοχυρωσαν παλαιοτερα εμπορικες λεξεις ως εμπορικα σηματα? Περαν αυτου οποιοσδηποτε με βαση τη σκεψη του ΕΠΙΧΕΙΡΕΙ κατι και βαζει χρηματα (ΕΠΕΝΔΥΕΙ), και αυτο το κατι μπορει να του αποδοσει...ΝΑΙ τοτε αυτη η κινηση ειναι ΜΥΑΛΟ και ΕΠΕΝΔΥΣΗ!
Τα...περιεργα ονοματακια, συνηθως τα ακολουθουν και περιεργες μυνησουλες, αυτα ειναι ρισκα που εχουν να κανουν με τον ανθρωπο που αποφασισε να τα παρει, αλλα και με τον ανθρωπο που ΕΠΕΛΕΞΕ να μην προστατεψει τα πνευματικα του δικαιωματα! Δεν σημαινει οτι ειναι μια λογικη που χρησιμοποιουν ολοι οι domainers, ουτε το αντιθετο...
Το οτι δεν συμφωνεις με την υπαρξη του section ΔΕΝ δινει το δικαιωμα ουτε σε εσενα, αλλα ουτε και σε κανεναν αλλον να χλευαζει τις κινησεις καποιων αλλων ανθρωπων με διαφορετικο τροπο σκεψης!
#2 Αρχικα η λογικη σου ΔΕΝ στεκει, εγω σαν domainer εχω αγορασει απο αλλους domain για να τα αναπτυξω, αρα αυτο με κανει θυμα...αρα ειμαι ενα θυμα που ψαχνει για θυματα?!?
Εκτος αυτου, το σε τι τιμη θα το πουλησεις, εχει να κανει με το τι αξια πιστευεις εσυ οτι εχει η ονομασια σου, καποιοι πουλανε 1000 ευρω το τ.μ. στο κεντρο και καποιοι 2.500...στην ελευθερη αγορα δεν εχει τιμες και λογικη! Τελος, δεν ειναι θυμα καποιος ο οποιος επιλεγει να επενδυσει στην ονομασια της οποιας κινησης του, απλα και μονο επειδη εσυ το θεωρεις λαθος...!
korgr έγραψε:#1στερουν την δυνατοτητα σε καποιον να αναπτυξει μια ιδεα που θα συμβαλει στην αναπτυξη του ελληνικου διαδικτυου...#2Οπως εγω εχω το δικαιωμα να μην γουσταρω αυτους που λυμαινονται το internet ετσι και αυτοι εχουν το δικαιωμα να μην γουσταρουν εμενα...#3Επισης θα ηθελα να τονισω πως την δυναμη στο domain την δινει το περιεχομενο και η προωθηση. Για παραδειγμα, οταν καποιοι αποφασισαν καποτε να κανουν μια μηχανη αναζητησης, αν και ηταν ελευθερο το search.com αυτοι κατοχυρωσαν το ...yahoo.com
#1 Το οτι "κατεβασα" εγω πρωτος την ιδεα και εκανα κατι αντιστοιχο της κατοχυρωσης εμπορικου σηματος (απλα αντι εμπορικου σηματος, πηρα...domain) σημαινει οτι μπορω και μου επιτρεπει ο νομος να διεκδικησω αμοιβη για το γεγονος οτι ημουν ο πρωτος, ασχετα με το αν και πως μπορει να περιοριζει την αναπτυξη του ιντερνετ κατι τετοιο...αν και οταν καποιος θελει να κανει μια κινηση αναπτυξης πιστευω οτι δεν θα τον περιορησει το οτι καποιος πηρε ενα απο τα domain που -ισως- θα επερνε...
#2 Απο τη στιγμη που καταλαβαινεις οτι δεν γουσταριζομαστε μαθε να μην χρησιμοποιεις χαρακτηρισμους τυπου "λυμαινονται"...
#3 Το οτι καποιοι σε αυτο που εκαναν ηταν ...απλα οι καλυτεροι, ΔΕΝ σημαινει οτι ηταν και σοφη κινηση να αφησουν το...SEARCH.COM!!! Ελεος...!
sheena έγραψε:Έλα ντε. Επιχειρηματικό μυαλό σίγουρα δεν είναι. Απλά αγοράζουμε ό,τι βρεθεί.... Και άντε, το αγόρασες... Πώς το αξιοποιείς κάτι τέτοιο;
Το πως το αξιοποιει ο καθενας ειναι προσωπικη του υποθεση και δεν θα δωσει λογαριασμο σε κανεναν! Οπως και το αν αγοραζει οτι βρεθει και αυτο δικη του επιλογη ειναι, το που θα ριξει τα χρηματα του...
Το αν ειναι επιχειρηματικο μυαλο ή οχι δεν μπορεις να το κρινεις, μπορεις να πεις ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ...

Δεν θελω να περασω "επιθετικο" υφος αλλα διεκρινα πολυ ειρωνια και ενα "κομμα" εναντιον των domainers και η απαντηση μου ηταν αναλογη...
http://www.plirofories.gr - Online κατάλογος (PR4)
http://www.gynaika.gr - Το απόλυτο site για τη γυναίκα
http://www.antres.gr - Το απόλυτο site για άντρες

Άβαταρ μέλους
CyberCr33p
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από CyberCr33p » 14 Ιούλ 2009 00:17

Το εάν υπάρχει και εάν θα υπάρξει μεγάλο κέρδος από πωλήσεις .GR domains μόνο το μέλλον θα δείξει.

Και αυτοί που αγόραζαν τα .COM πριν 10 χρόνια δεν ήξεραν πώς θα εξελιχθούν τα πράγματα μετά από 10 χρόνια που πούλησαν κάποια domains.

Γνώμη μου είναι ότι δεν πρόκειται να πουληθεί .GR domain τόσο ακριβά όσο τα .COM μιας και τα δεδομένα της ελληνικής αγοράς δεν είναι τα ίδια, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν μπορεί να βγει ικανοποιητικό κέρδος.

Άβαταρ μέλους
cyberfreak
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cyberfreak » 14 Ιούλ 2009 00:28

CyberCr33p έγραψε:Το εάν υπάρχει και εάν θα υπάρξει μεγάλο κέρδος από πωλήσεις .GR domains μόνο το μέλλον θα δείξει.

Και αυτοί που αγόραζαν τα .COM πριν 10 χρόνια δεν ήξεραν πώς θα εξελιχθούν τα πράγματα μετά από 10 χρόνια που πούλησαν κάποια domains.

Γνώμη μου είναι ότι δεν πρόκειται να πουληθεί .GR domain τόσο ακριβά όσο τα .COM μιας και τα δεδομένα της ελληνικής αγοράς δεν είναι τα ίδια, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν μπορεί να βγει ικανοποιητικό κέρδος.

ας πουλησω domain και να πιασει τα μισα απο το toys.com δεν εχω προβλημα :P :P :P :P

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 14 Ιούλ 2009 00:58

Τον χλευασμό που τον είδες; Άποψη είναι. Το να μου σου αρέσει είναι δικαίωμα σου, όπως είναι δικαίωμα μου να την εκφράζω.

Και σου κάνω μια ερώτηση.
Είσαι σίγουρος ότι είναι νόμιμο να πουλάς gr domains; Γιατί βλέπω πως εδώ ευθέως μας λες πως αυτό ακριβώς κάνεις έτσι δεν είναι; Ακόμα και το section που αναφέρθηκες λέγετε "Πωλήσεις domains".
Το έχεις ψάξει και είναι διασταυρωμένο πως επιτρέπετε η πώληση gr domain names που ΔΕΝ αποτελούν διακριτικά σήματα ή επωνυμίες;
Καλό θα ήταν να το ξεκαθαρίσουμε αυτό και μια και αυτή είναι η δουλειά σου και η επένδυση σου όπως μας δηλώνεις εδώ, δηλαδή να πληρώνεις για κατοχύρωση Ελληνικών και ξένων domain names με σκοπό την μεταπώληση τους, πιστεύω θα το έχεις ψάξει καλά. Για διαφώτισε μας αν έχεις την καλοσύνη.

Άβαταρ μέλους
dva_dev
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από dva_dev » 14 Ιούλ 2009 01:09

Να κάνω μια ερώτηση γιατί διαβάζοντας όλο το θέμα νομίζω ότι κάπου μου έπεσε ο μπούσουλας.
Για τοκογλύφους του διαδικτύου μιλάτε ή κάνω λάθος;

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 14 Ιούλ 2009 01:27

Delimicic έγραψε: #1 Απο τη στιγμη που καταλαβαινεις οτι δεν γουσταριζομαστε μαθε να μην χρησιμοποιεις χαρακτηρισμους τυπου "λυμαινονται"...
#2 Το οτι καποιοι σε αυτο που εκαναν ηταν ...απλα οι καλυτεροι, ΔΕΝ σημαινει οτι ηταν και σοφη κινηση να αφησουν το...SEARCH.COM!!! Ελεος...!
#1 Απο την στιγμη που αυτη ειναι η αποψη μου θα την υποστηριξω. Δεν εχω κατι με αυτους που το κανουν, εχω με την φιλοσοφια τους. Επενδυση το λες εσυ αυτο? Εγω ξερω ανθρωπους που εχουν επενδυσει περισσοτερα απο 30000 για ενα web project και τετοιους χρειαζεται το ελληνικο internet. Και οταν ερχεται η ωρα της επιλογης domain, ειναι ολα κατοχυρωμενα ΚΑΙ ΜΗ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΜΕΝΑ! Να στο προλαβε καποιος αλλος και να εκανε κατι με αυτο, πασο! Αλλα ειστε πλεον αρκετοι και οτι ξεχασε ο ενας το βουτηξε ο αλλος. Οπως πεφτουν οι ακριδες! Τα κορακια! Και ναι ΛΥΜΑΙΝΟΝΤΑΙ το internet!

#2 Θες δηλαδη να μας πεις πως αν πραγματι αυτο το ονομα ειναι η αφροκρεμα, δεν θα το επαιρνε η Microsoft αντι του BING οσο και αν κοστιζε!

ΥΓ
Μην ξεχασω και τους ...αλλους! Προσωπικα τους λεω παρασιτα του internet. Χωρις να εχουν ιδεα απο το πως δημιουργειται ενα site, αρχιζουν και σπερνουν δεξια αριστερα διαφορα (ο θεος να τα πει) sites που ως περιεχομενο εχουν για ξεκαρφωμα ενα σωρο ετοιμες υπηρεσιες απο τριτους. Εδω τα καλα News, ο καιρος και αλλα ασχετα καλουδια τυλιγμενα με την αισθητικη του αχταρμα, να κανουν παρεα σε απειρους χωρους με ...google ads. Απλωσαμε τα διχτυα μας και ...περιμενουμε μεροκαματο! Περαστε στο super portal!

Delimicic
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Delimicic » 14 Ιούλ 2009 02:07

CyberCr33p έγραψε:Το εάν υπάρχει και εάν θα υπάρξει μεγάλο κέρδος από πωλήσεις .GR domains μόνο το μέλλον θα δείξει.

+1 Συμφωνω απολυτα...!
dimsis έγραψε: Είσαι σίγουρος ότι είναι νόμιμο να πουλάς gr domains; Γιατί βλέπω πως εδώ ευθέως μας λες πως αυτό ακριβώς κάνεις έτσι δεν είναι; Ακόμα και το section που αναφέρθηκες λέγετε "Πωλήσεις domains".
Το έχεις ψάξει και είναι διασταυρωμένο πως επιτρέπετε η πώληση gr domain names που ΔΕΝ αποτελούν διακριτικά σήματα ή επωνυμίες;
Καλό θα ήταν να το ξεκαθαρίσουμε αυτό και μια και αυτή είναι η δουλειά σου και η επένδυση σου όπως μας δηλώνεις εδώ, δηλαδή να πληρώνεις για κατοχύρωση Ελληνικών και ξένων domain names με σκοπό την μεταπώληση τους, πιστεύω θα το έχεις ψάξει καλά. Για διαφώτισε μας αν έχεις την καλοσύνη.
Μιας και θεσαμε το θεμα της νομιμοτητας. Αρχικα εγω θα ηθελα να πω οτι οσα domain .gr διαθετω προσωπικα στο portfolio μου ΔΕΝ ειναι προς πωληση, κατι το οποιο μπορειτε να δειτε ελεθερα!
...Στα περισσοτερα απο αυτα θα κατοχυρωθουν εμπορικα σηματα μεσα στο αμεσο μελλον...

Στο καθαρα νομικο πλαισιο τωρα: Η πωληση .gr πανω απο 47 ευρω (*αν δεν κανω λαθος) ΔΕΝ ειναι νομιμη! ...με βαση την νομοθεσια της ΕΕΤΤ, απο οσα γνωριζω μεχρι στιγμης!

Το να πουλησεις μια σελιδα ή ενα μινι-site "πακετο" με την ονομασια ομως, σου επιτρεπει να ορισεις οτι τιμη θελεις εσυ! :wink:

Κυριως σκοπος μου ειναι οχι απλα η αγορα και μεταπωληση, μιας και ΔΕΝ εχω κανει ακομα καποια, αλλα η αναπτυξη σελιδας και h πωληση ενος "πακετου" οπως προανεφερα, δηλαδη μια εμπορικη ονομασια με μια σελιδα με "traffic"!

dva_dev έγραψε: Για τοκογλύφους του διαδικτύου μιλάτε ή κάνω λάθος;
Οταν θα μαθεις τροπους και πως να μιλας σε ατομα που δεν γνωριζεις τοτε ΙΣΩΣ ξανα-ασχοληθω με τις απαντησεις που στελνεις...
korgr έγραψε: #1 Απο την στιγμη που αυτη ειναι η αποψη μου θα την υποστηριξω. Δεν εχω κατι με αυτους που το κανουν, εχω με την φιλοσοφια τους. Επενδυση το λες εσυ αυτο? Εγω ξερω ανθρωπους που εχουν επενδυσει περισσοτερα απο 30000 για ενα web project και τετοιους χρειαζεται το ελληνικο internet. Και οταν ερχεται η ωρα της επιλογης domain, ειναι ολα κατοχυρωμενα ΚΑΙ ΜΗ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΜΕΝΑ! Να στο προλαβε καποιος αλλος και να εκανε κατι με αυτο, πασο! Αλλα ειστε πλεον αρκετοι και οτι ξεχασε ο ενας το βουτηξε ο αλλος. Οπως πεφτουν οι ακριδες! Τα κορακια! Και ναι ΛΥΜΑΙΝΟΝΤΑΙ το internet!

#2 Θες δηλαδη να μας πεις πως αν πραγματι αυτο το ονομα ειναι η αφροκρεμα, δεν θα το επαιρνε η Microsoft αντι του BING οσο και αν κοστιζε!

ΥΓ
Μην ξεχασω και τους ...αλλους! Προσωπικα τους λεω παρασιτα του internet. Χωρις να εχουν ιδεα απο το πως δημιουργειται ενα site, αρχιζουν και σπερνουν δεξια αριστερα διαφορα (ο θεος να τα πει) sites που ως περιεχομενο εχουν για ξεκαρφωμα ενα σωρο ετοιμες υπηρεσιες απο τριτους. Εδω τα καλα News, ο καιρος και αλλα ασχετα καλουδια τυλιγμενα με την αισθητικη του αχταρμα, να κανουν παρεα σε απειρους χωρους με ...google ads. Απλωσαμε τα διχτυα μας και ...περιμενουμε μεροκαματο! Περαστε στο super portal!
#1 Δεν σου ειπα να μην υποστηριξεις την αποψη σου, σου ειπα να την υποστηριξεις χωρις χαρακτηρισμους...! Με αυτην την λογικη, αυτοι που εχουν πολλα εμπορικα σηματα ή αγορασαν πολλα στρεμματα γυρω απο την Αθηνα και αυτοι κορακια και ακριδες ειναι και λυμαινονται το ελληνικο εμποριο και την ελλαδα! Ελεος...

#2 Θελω να πω οτι αν ηθελε να το παρει, θα το επαιρνε, απλα τετοιου μεγεθους εταιριες ριχνουν τα ποσα αυτα στο marketing και κανουν το bing πιο γνωστο και απο το jesus.com...μην πας να παρεις σαν παραδειγματα εταιριες μεγεθους Google, Yahoo ειναι απλα παραλογο...

Υ.Γ. προφανως ειμαι μοναδικος domainer στο φορουμ (ή για να ειμαι σωστος, ο μοναδικος ο οποιος στηριζει φανερα την ιδεα του domaining...)

Θα κλεισω το θεμα λεγοντας ξανα, ΜΗΝ μπουμε σε χαρακτηρισμους, γιατι θα χαλασουμε τις καρδιες μας...
http://www.plirofories.gr - Online κατάλογος (PR4)
http://www.gynaika.gr - Το απόλυτο site για τη γυναίκα
http://www.antres.gr - Το απόλυτο site για άντρες

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 14 Ιούλ 2009 10:17

Delimicic έγραψε: Κυριως σκοπος μου ειναι οχι απλα η αγορα και μεταπωληση, μιας και ΔΕΝ εχω κανει ακομα καποια, αλλα η αναπτυξη σελιδας και h πωληση ενος "πακετου" οπως προανεφερα, δηλαδη μια εμπορικη ονομασια με μια σελιδα με "traffic"!
Κατσε βρε παλικαρι μου!
Αυτο που λες τωρα, δεν ειναι καθολου μεμπτο και ισα ισα ειναι μια καλη επιχειρηματικη κινηση.

Οχι και να χαλασουμε τις καρδιες μας!
Σου ειπα, τις μεθοδους χαρακτηριζω, με τους ανθρωπους και ειδικα με σενα δεν εχω τιποτα :D

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 14 Ιούλ 2009 10:53

Έχεις δίκιο για τους χαρακτηρισμούς, αν μου ξέφυγε κάποιος προσωπικά ζητώ συγνώμη .

Βλέπω με το που έγινε αναφορά στο τι ισχύει νομικά υπάρχει μια "ανασκούμπωση" ή μόνο εγώ το αντιλαμβάνομαι έτσι; :) Τελικά μας λες πως δεν πουλάς domains, καλό θα ήταν να μας πουν αν το ίδιο ισχύει και για τους υπόλοιπους domainers της παρέας.

Χαίρομαι που ξεκαθαρίσαμε ότι η πώληση gr domains είναι παράνομη. Μήπως θα ήταν καλό να υπήρχε κιόλας στο sticky post στην ενότητα «Πωλήσεις domains» http://www.freestuff.gr/forums/viewtopic.php?t=28551 και η ισχύουσα νομοθεσία, γιατί έτσι και μπει εκεί μέσα η ΕΕΤΤ θα κάνει πάρτι ; Η έστω ας μπει ως επεξήγηση ότι αυτό που επιτρέπεται να πουλήσει κάποιος, εκδίδοντας πάντα όλα τα σχετικά παραστατικά, είναι ένα site που μπορεί να περιλαμβάνει και τη μεταβίβαση του domain name στον αγοραστή.

* Μη ξεχνάμε πως για την αποφυγή ακριβώς αυτών των "domainers" όπως τους αποκαλεί ο συμφορουμίτης Delimicic, παλιότερα η ΕΕΤΤ ΔΕΝ επέτρεπε την αγορά περισσότερων του ενός domain ανά ΑΦΜ. Με το που άλλαξε αυτόν τον κανονισμό δημιουργήθηκαν και οι "επενδυτές domainers"… Οι παλιοί θα το θυμούνται σίγουρα.
* Κάτι άλλο που πρέπει να ξεκαθαριστεί είναι πως όταν κατοχυρώνουμε ένα domain αυτό που πληρώνουμε είναι η «Απόκτηση αποκλειστικού δικαιώματος χρήσης του εκχωρηθέντος Ονόματος Χώρου» και όχι ιδιοκτησία του domain.
* Όσο για τα εμπορικά σήματα και τις πατέντες, προσωπικά είμαι επίσης κατά.

Κάνω quote μερικές χρήσιμες παραγράφους από το επίσημο κείμενο της ΕΕΤΤ από την διεύθυνση http://www.eett.gr/opencms/export/sites ... YSIASH.ppt :
Το Περιεχόμενο του Δικαιώματος επί Ονόματος Χώρου με κατάληξη .gr
Ενδεικτικές περιπτώσεις κακοπιστίας:
o Καταχώρηση με σκοπό την πώληση/ εκμίσθωση / μεταβίβαση σε κάτοχο δικαιωμάτων επί του ονόματος (π.χ. σήμα, διακριτικός τίτλος, επωνυμία)
o Καταχώρηση με σκοπό την παρεμπόδιση των εργασιών ανταγωνιστή
o Καταχώρηση με σκοπό την χωρίς έννομο δικαίωμα εκμετάλλευση της φήμης/ αναγνωρισιμότητας ενός ονόματος επί του οποίου έχει θεσπισθεί ή αναγνωρισθεί προηγούμενο δικαίωμα τρίτου (π.χ. σήμα, διακριτικός τίτλος κλπ)

Λόγοι Διαγραφής
• Μη ακριβής αίτηση εκχώρησης, εκτός εάν εκχώρηση μέχρι 30.12.2002
• Έλλειψη διακριτικού χαρακτήρα, εκτός εάν εκχώρηση μέχρι 30.12.2002
• Συνδρομή κάποιου λόγου απόρριψης, σύμφωνα με α. 8 του Κανονισμού, εκτός εάν εκχώρηση μέχρι 30.12.2002
• Μη κοινοποίηση μεταβολής στοιχείων εκχώρησης (π.χ. διεύθυνση Φορέα) εντός 7 ημερών
• Αίτηση αντίθετη στην καλή πίστη, εκτός εάν εκχώρηση μέχρι 30.12.2002
• Χρήση αντίθετη στην καλή πίστη ή κακόπιστη
• Λύση νομικού προσώπου
• Θάνατος φυσικού προσώπου, εάν οι εκτελεστές της διαθήκης ή οι νόμιμοι κληρονόμοι δεν ζητήσουν εντός 6 μηνών από την ημερομηνία θανάτου τη μεταβολή ονοματεπωνύμου του Φορέα του Ονόματος Χώρου
• Αμετάκλητη απόφαση δημόσιας αρχής ή δικαστηρίου/ απόφαση διαιτητικού οργάνου
• Σε περίπτωση παύσης λειτουργίας του Καταχωρητή, εάν δεν ορισθεί νέος Καταχωρητής εντός 90 ημερών από τη σχετική δημοσίευση της παύσης από την ΕΕΤΤ
• Το μεταβλητό πεδίο ταυτίζεται με ονομασία δημοτικού διαμερίσματος ή ιστορική επωνυμία Ο.Τ.Α.
Την γνώμη μας για την ΕΕΤΤ την έχουμε ξαναγράψει σε διάφορα άλλα topics εδώ μέσα αρκετές φορές, αλλά καλώς ή κακώς υπάρχουν σχετικοί νόμοι και για τη διαχείριση των domains, αν και δεν είναι εντελώς ξεκάθαροι. Αν κάποιος άλλος έχει κάτι πιο επίσημο / έγκυρο, καλό θα ήταν να γινόταν μια ενημέρωση. Ήδη περιμένω κάποια επίσημη απάντηση από ΕΕΤΤ, αν κάποια στιγμή απαντήσουν θα αναδημοσιεύσω την απάντηση τους για να έχουμε κάτι επίσημο και πιο πλήρες.

Άβαταρ μέλους
manolism
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από manolism » 14 Ιούλ 2009 11:43

Delimicic έγραψε:Μιας και θεσαμε το θεμα της νομιμοτητας. Αρχικα εγω θα ηθελα να πω οτι οσα domain .gr διαθετω προσωπικα στο portfolio μου ΔΕΝ ειναι προς πωληση, κατι το οποιο μπορειτε να δειτε ελεθερα! ...
Εγώ πάντως ελεύθερα βλέπω ότι από τα 81 domains που έχεις στην κατοχή σου τα 14 μόνο είναι Not For Sale. Τα υπόλοιπα είναι Make Offer.

Άρα πουλάς ή δεν πουλάς;

Κλειδωμένο

Επιστροφή στο “Domains - γενικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης