Seo τι είναι σωστό και τι όχι?

Search Engine Optimization, Search Engine Positioning, Τρόποι προώθησης των σελίδων μας

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
canopus

Δημοσίευση από canopus » 06 Ιούλ 2009 20:28

Λοιπόν επειδή έχω διαβάσει αρκετά θέματα που έχουν σχέση με το seo και επειδή κανείς δεν είναι σίγουρος 100% από ότι καταλαβαίνω για το πώς δουλεύει το όλο σύστημα σκέφτηκα να μαζέψω μερικές απορίες και να της θέσω σε αυτό το post έτσι ώστε να δημιουργηθεί ένα καλό tutorial πάνω στο seo.
Που θα βοηθήσει αρκετό κόσμο!

Λοιπον ας αρχίσουμε από πάνω και να προχωρήσουμε προς στα παρακάτω.

Πρώτον ας ξεκινήσουμε με τον τίτλο του site!
<title> ΟΧΙ ΣΚΟΥΠΙΔΙΑ ΣΤΙΣ ΘΑΛΑΣΣΕΣ </title>
ας πούμε ...
Σε αυτό το σημείο βάζουμε τον τίτλο της σελίδας μας για να περιγράψουμε τι θα ακολουθήσει παρακάτω.
Αυτό γίνεται σε όλες τις σελίδες που έχει το site σας! Μια μηχανή αναζητήσης κοιτάει και τον τίτλο, οπότε αν δώσουμε στην σελίδα μας τον κατάλληλο τίτλο ανάλογα πάντα με το περιεχόμενο της τότε "πιθανότατα" έχουμε κάνει την πρώτη μας κίνηση προς την 'επιτυχία".

Λίγο παρακάτω έχουμε την περιγραφή της σελίδας μας.

<meta name="description" content="ΔΕΝ ΠΕΤΑΜΕ ΤΑ ΣΚΟΥΠΙΔΙΑ ΜΑΣ ΣΤΗΝ ΘΑΛΑΣΣΑ">
ας πούμε...

όσο πιο καλή περιγραφή δώσουμε σε αυτό το σημείο τόσο καλύτερα θα είναι για ένα χρήστη και για μία μηχανή αναζητήσης να εντοπίσει την σελίδα μας πάντα με βάση το περιεχόμενο της. Σωστά?

Καθώς συμπληρώνουμε τον τίτλο και την περιγραφή του site μας προσπαθούμε να βάλουμε και λέξεις που θα χρησιμοποιούσε ο χρήστης, που θέλουμε να προσελκύσουμε στο site μας.

Μετά έχουμε τις λέξεις κλειδιά

<meta name="keywords" content=" θαλασσα, προσεχουμε, σκουπιδια...">
και πάει λέγοντας.

Εδώ τώρα ξεκινάνε τα δύσκολα και οι ερωτήσεις.

1)Οι λέξεις κλειδιά πρέπει να είναι με μικρά γράμματα? ή μικρά και μετά η ίδια λέξη με κεφαλαία?
2)Πρέπει να βάζω τόνους στις λέξεις κλειδιά? ή πάλι πρέπει να την γράφω και με τόνους και χωρίς τόνους?
3)μπορώ να βάλω πχ <meta name="keywords" content=" θαλασσα, προσεχουμε, σκουπιδια, οχι σκουπιδια στην θαλασσα, ">
δηλαδή να βάλω μια φράση ... και να βάλω και τις λέξεις τις φράσεις ξεχωριστά?
4) αν η λέξη στο περιεχόμενο του site είναι με κεφαλαίο το πρώτο γράμμα στις λέξεις κλειδιά την βάζω με κεφαλαίο?

Τώρα!
Το περιεχόμενο του site εκτός από τον καθαρό και προσεκτικά μελετημένο code που πρέπει να έχουμε, είναι καλό να έχουμε πλούσιο περιεχόμενο? ή μια παράγραφος είναι αρκετή για την επιτυχία?

Εγώ θέλω πχ. ψάχνοντας ο χρήστης με την λέξη θάλασσα να βγαίνω πρώτος.

Πρέπει να έχω στην κεντρική μου σελίδα την λέξη θάλασσα? Εκτός τον τίτλο και την περιγραφή ?

Σε τι ποσοστό βλέπει μία μηχανή αναζητήσης τις άλλες σελίδες μου εκτός της κεντρικής?
Αυξάνονται τα ποσοστά επιτυχίας αν έχω πολλές φορές μέσα στο κείμενο μου λέξεις κλειδιά?
Αυξάνονται τα ποσοστά επιτυχίας Αν προσθέσω λινκ μέσα απο το κείμενο μου? Εκτός του μενού? Με προορισμό πάλι την σελίδα μου?

Αν σε όλα τα λινκ μου, έχω την λέξη "θάλασσα" βοηθάει ακόμα περισσότερο στην άνοδο μου στην λίστα μίας αναζητήσης?

Έχω καλύτερη επιτυχία σε μια μηχανή αναζητήσης όταν το site μου είναι απλό HTML ή αν παίρνω τα data από κάποια βάση?

Το site μου το καταχωρώ από το submit url της Google πχ? ή κάνω λογαριασμό στην Google και εκτός απο το να κάνω verify το site ανεβάζω και το xml αρχείo με όλα τα λινκ? Βοηθάει αυτό?

Αν δηλώσω το site μου σε όλες τις μηχανές αναζητήσης θα έχω καλύτερα αποτελέσματα σε μια συγκεκριμένη μηχανή αναζητήσης? ή σε όλες ταυτόχρονα? αν εχω traffic...

Αν έχω το domain www.thalassa.gr (το κύριο site μου), και κλείσω και το www.thalassakati.gr και το βάλω να σε πηγαίνει στο κύριο site μου θα μετράει το traffic στο www.thalassa.gr ? Η μηχανή αναζητήσεις θα διαβάζει το seo στο www.thalassakati.gr?

Αν απαντηθούν όλα αυτά τα ερωτήματα και προσθέσουμε κάποια ακόμα σίγουρα αυτό το θέμα θα βοηθήσει πολύ κόσμο! Γιατί θα ακουστούν εμπειρίες και γνώμες πολλών που έχουν κάποιες γνώσεις πάνω στο θέμα. Οπότε ο αναγνώστης του θέματος θα διασταυρώσει και θα κάμει καλά που λέμε και εμείς εδώ!!!

Έχω φέρει στην πρώτη θέση site πελάτη "με ενοικιαζόμενα αυτοκίνητα" στην περιοχή μου, με φοβερό ανταγωνισμό. Ένα άλλο site (portal)για την περιοχή μου που έχω κάνει δεν τα πάει καθόλου καλά πχ. στo ίδιο keyword...

Το θέμα seo νομίζω ότι δεν είναι σταθερό. Γνωρίζω ότι βελτιστοποιείται συνέχισα αλλά κάτι δεν πάει καλά.. κάπου το χάνουμε το παιχνίδι ...

ΑΑΑΑ και η μεγαλύτερη πίκρα του SEO Expert ειναι να μην καταλαβαίνει πως είναι πρώτος :o
αν και δεν ειμαι expert :P μιας και δεν καταλαβαίνω πολλα πράγματα!
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος canopus την 13 Ιούλ 2009 00:13, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
canopus

Δημοσίευση από canopus » 08 Ιούλ 2009 15:18

κανένας ε; ...

?Μήπως δεν "συμφέρει" να απαντηθεί το θέμα?

αν ναι.. πμ και το σβήνω!

Άβαταρ μέλους
cherouvim
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cherouvim » 08 Ιούλ 2009 21:46

Links που μπορεί να σε βοηθήσουν:
- το pdf στο http://googlewebmastercentral.blogspot. ... in-40.html
- όλα τα βίντεο του Matt Cutts (τη λίστα Matt's Grab Bag) στο http://www.youtube.com/user/GoogleWebmasterHelp

maniman
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από maniman » 09 Ιούλ 2009 13:42

Εγώ χωρίς να είμαι κανενός είδους expert αλλα εψαξα, διαβασα, αλλαξα πολλά πράγματα στα σαιτ μου και εφαγα το κεφάλι μου (ban) τα 2 τελευταία χρόνια εχω να πω τα παρακάτω:
Το περιεχόμενο των τίτλων και το description μπορεί να αλλάξει την πορεία ενός σαιτ!
Απο οτι εχω δει οταν το περιεχόμενο των τίτλων και του description περιέχει keywords που εμφανίζετε στο περιεχόμενο της σελίδας η κατάταξη είναι πολύ ευνοική τις περισσότερες φορές.
Αυτό που έκανα εγώ και δούλεψε 1000% είναι οτι μελέτησα τους τίτλους και τα descriptions αυτών που είναι στις πρώτες θέσεις του google (ανταγωνιστές του δικού μου σαιτ) και εβγαλα ενα patern που να αντιστοιχεί με το περιεχόμενο του δικού μου σαιτ.
Αποτέλεσμα: αυξηση της επισκεψιμότητας 300% τον πρώτο μήνα και 700% μετά από 3 μήνες.

Οσο αφορά τα κεφαλαία, μικρά, τονισμένα ή μη δεν ξέρω τι είναι καλύτερο αλλά θα σου πω πως την καλύτερη κατάταξη και τη μεγαλύτερη επισκεψιμότητα την έχω σε keyword που είναι με κεφαλαία και η δευτερη είναι με το πρώτο κεφαλαίο τα υπόλοιπα μικρά και τόνους (δεν εχω κανει ακόμα 100% normalization στην database).

Τωρα για το αν πρέπει να εχεις μια, δυο η 52 παραγράφους μια από τα ίδια. Η πρώτη σε επισκεψιμότητα με κείμενο έχει 250 λέξεις και 1500 χαρακτήρες ενώ η δευτερη έχει κάτι λιγότερο από τα μισα.

Τα συμπεράσματα δικά σου!!!

Για τα webmaster tools σίγουρα θα βοηθήσει εσένα για να εντοπίσεις λάθη και παραβλέψεις (dublicate title, descriptions etc) όπως και τα robots να δουν όλες τι σελίδες σου γρηγορότερα από οτι θα τις βρούν από μονα τους.

Το να δηλώσεις το σαιτ σου σε όλες τις μηχανές αναζήτησης σιγουρα είναι καλό αλλά οταν το 98% ερχονται από τη google εσύ τι θα έκανες?

Επαναλαμβάνω οτι δεν είμαι expert απλά καταθέτω την αποψη μου από την προσωπική μου εμπειρία και προσπάθεια.

intelcore2
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από intelcore2 » 09 Ιούλ 2009 19:52

maniman έγραψε:Εγώ χωρίς να είμαι κανενός είδους expert αλλα εψαξα, διαβασα, αλλαξα πολλά πράγματα στα σαιτ μου και εφαγα το κεφάλι μου (ban) τα 2 τελευταία χρόνια εχω να πω τα παρακάτω:
Το περιεχόμενο των τίτλων και το description μπορεί να αλλάξει την πορεία ενός σαιτ!
Απο οτι εχω δει οταν το περιεχόμενο των τίτλων και του description περιέχει keywords που εμφανίζετε στο περιεχόμενο της σελίδας η κατάταξη είναι πολύ ευνοική τις περισσότερες φορές.
Σωστό αυτό, οι λέξεις κλειδιά θα πρέπει να βρίσκονται οπωσδήποτε στο title στο description και στο κείμενο. Στο κείμενο όσες περισσότερες φορές βρίσκονται οι λέξεις κλειδιά τόσο καλύτερο, χωρίς όμως να γίνεται επίτηδες αυτό (word stuffing).

Επίσης κάτι που θεωρώ σημαντικό είναι να έχουμε κάνει σωστή επιλογή λέξεων κλειδιών, οι οποίες να μην είναι σε πλήθος πολύ μεγάλες. Δηλαδή καλύτερα να κυνηγήσουμε 2-3 λέξεις κλειδιά που θεωρούμε 100% σχετικές με το αντικείμενο του site μας, παρά να προσπαθούμε να κυνηγήσουμε 20 λέξεις με μία σχετικότητα πολύ πιο μικρή.

Και φυσικά παίζει σημασία, το εάν τις λέξεις κλειδιά που θέλουμε τις κυνηγάνε και άλλοι οπότε αρχίζει και δυσκολεύει το πράγμα.

Άβαταρ μέλους
canopus

Δημοσίευση από canopus » 10 Ιούλ 2009 10:19

Φίλε μου maniman και εγώ μόνος μου έχω φάει το κεφάλι μου. "Eχω πάρει και 1 γνώμη μόνο από εδώ μέσα" γιατί δυστυχώς η ευτυχώς ξέρω ότι αν δεν φας το κεφαλάκι σου στα "μηχανήματα του διαβόλου (pc, ή προγραμματισμό)":-) δεν θα προχωρήσεις.

Και εγώ είδα τα title και τα description των άλλων έκανα αλλαγές και σε αυτά και στα link μου και είδα και εγώ πολυ σημαντικές διαφορές στην θέση μου.

Αυτό το post δεν το έκανα για να βοηθηθώ μόνο εγώ. Το έκανα για όλους μας. Να μαζευτούν απορίες και να μπορεί ο καθένας από μόνος του διαβάζοντας το να κάνει την προσπάθεια του.

cherouvim πολύ καλό βοήθημα αυτό που έδωσες.

Ευχαριστώ για όσους απάντησαν μέχρι τώρα!

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 10 Ιούλ 2009 12:04

Οπως εχω ξαναπει, συμφωνα με τα δικα μου πειραματα αυτο που πραγματικα μετραει (οσον αφορα τον κωδικα) ειναι το title (html tag) και τα keywords να βρισκονται στο περιεχομενο του site. Τα meta (title & description) ειναι απλα ΓΤΠ.
Αν τηρηθουν τα ανωτερω σε συνδυασμο με καλα backlinks (που θα σου ανεβασουν το PR) εχει καλυφθει το 95% του SEO της ιστοσελιδας...

Άβαταρ μέλους
Geobak
SEM Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Geobak » 10 Ιούλ 2009 16:36

korgr έγραψε:Οπως εχω ξαναπει, συμφωνα με τα δικα μου πειραματα αυτο που πραγματικα μετραει (οσον αφορα τον κωδικα) ειναι το title (html tag) και τα keywords να βρισκονται στο περιεχομενο του site. Τα meta (title & description) ειναι απλα ΓΤΠ.
Αν τηρηθουν τα ανωτερω σε συνδυασμο με καλα backlinks (που θα σου ανεβασουν το PR) εχει καλυφθει το 95% του SEO της ιστοσελιδας...
Eγώ πάλι σύμφωνα με τα δικά μου tests πιστεύω πως το το custom meta description μπορεί να μην σε βοηθάει να ανέβεις ψηλότερα στα serps αλλά σίγουρα βοηθάει να έχεις καλύτερο ctr(click through rate) το οποίο κατά την γνώμη μου είναι εξίσου σημαντικό.Σίγουρα πάντως δεν είναι γτπ και προτιμώ να έχω custom meta descriptions στα posts του blog μου πχ παρά να αφήνω τον γουγλη να βγάζει ένα default description που μπορεί να είναι ψιλοάσχετο.Ρίξε μια ματιά εδω (self promotion :P ) για να δεις την γνώμη μου...

thanks

Άβαταρ μέλους
CyberCr33p
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από CyberCr33p » 10 Ιούλ 2009 17:00

Ευχαριστώ που ανέφερες το blog σου. Πολύ ενδιαφέρον το συγκεκριμένο post και απ' ότι είδα ενδιαφέρον είναι τα υπόλοιπα που έκανες. Θα το μελετήσω μέσα στο Σ/Κ.

maniman
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από maniman » 10 Ιούλ 2009 18:44

korgr έγραψε:Οπως εχω ξαναπει, συμφωνα με τα δικα μου πειραματα αυτο που πραγματικα μετραει (οσον αφορα τον κωδικα) ειναι το title (html tag) και τα keywords να βρισκονται στο περιεχομενο του site. Τα meta (title & description) ειναι απλα ΓΤΠ.
Φιλε Korgr θα σου πω ότι στο παραδειγμα που εδωσα στο προηγούμενο Post άλλαξα μονό τα met Keywords και το meta Description και ειχα θεαματική διαφορά στο ranking.
Σου μιλάω οτι από 300-400 unique πήγα στους 2500.

Το Σεπτέμβριο που προγραμματίζω να αλλάξω τα titles θα κάνω ποστ τα αποτελέσματα.

Άβαταρ μέλους
canopus

Δημοσίευση από canopus » 10 Ιούλ 2009 18:56

Το title και το description παίζουν πολύ σημαντικό ρόλο στο seo.
Γενικά το title , το description ,το keywords και το κείμενο μαζί με σωστό και καθαρό προγραμματισμό και από θέμα code και από θέμα Seo ( σωστοί συνδυασμοί των παραπάνω δηλαδή.) και τέλος το traffic είναι τα σημαντικότερα για να φτάσεις στην επιθυμητή θέση.

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 10 Ιούλ 2009 20:32

Οποτε ειναι τελειως τυχαιο το οτι βγαινω πρωτος για "ΚΤΕΛ ΚΟΡΙΝΘΙΑΣ" χωρις να αναφερονται αυτα στα keywords και τα descriptions.
Α και το επισημο site του ΚΤΕΛ ΚΟΡΙΝΘΙΑΣ που εχει σαν title ΑΚΡΙΒΩΣ αυτα τα keywords as phrase, βγαινει πεμπτο. Φυσικα ουτε αυτο χρησιμοποιει keywords & description...

Άβαταρ μέλους
milianos
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από milianos » 11 Ιούλ 2009 01:34

Λίγο πολύ είναι γνωστά αυτά τα πράγματα αλλά δεν χάνουμε και τίποτα να τα επαναλαμβάνουμε πού και πού.
Εδώ θα ήθελα να συμπληρώσω οτι εκτός απο τα 1.Title και Metatags(θέμα που κάλυψε πλήρως ο intelcore2) δύο ακόμη σημαντικοί κανόνες βελτιστοποίησης που βοηθούν πολύ για μια αξιοπρεπή κατάταξη της ιστοσελίδας μας είναι:

2. Η χρήση Επικεφαλίδων H2.
Για την ώρα φαίνεται πως είναι στην επικαιρότητα για την Google η H2 και

3. Οι "ομιλούντες" σύνδεσμοι η διευθύνσεις. Δηλαδή URLs φιλικά πρός τον χρήστη και τις μηχανές αναζήτησης.
παράδειγμα: http://www.samothraki.info/σαμοθρακη-το ... αταλυματα/

Μερικοί ακόμη βασικοί κανόνες που βοηθούν επίσης είναι:

Η χρήση ενός Google Sitemap Generator
Ο καθαρός και χωρίς λάθη XHTML κώδικας(μέσα σ'ενα tableless layout εαν είναι δυνατόν)
Τα εναλλακτικά κείμενα στις φωτογραφίες (Alt tags)
Η σωστή σύνδεση των σελίδων του site μεταξύ τους (εσωτερικά Links)

Οσον αφορά την "Off Site" βελτιστοποίηση το ζητούμενο είναι όσο γίνεται περισσότερα Φυσικά Links απο σοβαρές ιστοσελίδες η web καταλόγους προς την ιστοσελίδα μας.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος milianos την 11 Ιούλ 2009 18:08, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
scoobby
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από scoobby » 11 Ιούλ 2009 13:34

korgr έγραψε:Οποτε ειναι τελειως τυχαιο το οτι βγαινω πρωτος για "ΚΤΕΛ ΚΟΡΙΝΘΙΑΣ" χωρις να αναφερονται αυτα στα keywords και τα descriptions.
Α και το επισημο site του ΚΤΕΛ ΚΟΡΙΝΘΙΑΣ που εχει σαν title ΑΚΡΙΒΩΣ αυτα τα keywords as phrase, βγαινει πεμπτο. Φυσικα ουτε αυτο χρησιμοποιει keywords & description...
Αφου ξερεις για ποιο λογο βγαινεις πρωτος.Γιατι το σαιτ σου ειναι απο το 2001 και εχει 12500 λινκ που μερικα απο αυτα εχουν σαν ανκορ τον ορο κορινθιασ.Το οτι βγαινεις πρωτος δεν αναιρει το γεγονος πως εαν εβγαινες τεταρτος ετσι οπως ειναι τωρα τα μετα στοιχεια σου εαν τα αλλαζες ωστε να συμπεριλαμβανονται οι λεξεις αναζητησης θα πηγαινες πρωτος!

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 11 Ιούλ 2009 16:44

Αγαπητε μου scoobby, συγνωμη που εξεφρασα αποψη!
Ξεχασα πως το δικαιωμα αυτο το εχουν μονο οι SEO Experts σ'αυτα τα topics.
οκ πλακίτσα κάνω :)
Αν θες λυσε μου μια απορια, εχεις καποια σχεση με το naxos-directory?

Εν τω μεταξυ παω να λυσω το μεγιστο μυστηριο, πως ενας πελατης μου με Συστήματα Ασφαλείας στο Λουτράκι, βγαινει πρώτος στο Google και για το "Συστήματα ασφαλείας" και για το "Λουτράκι" (οπου ο ανταγωνισμος ειναι τεραστιος λογω τουριστικου προορισμού), χωρις τα περιβοητα meta tags :roll:

Δεν εχεις αδικο για το Κορινθοραμα, αλλα παρ' ολα αυτα ειναι δειγμα πως αυτα που ανεφερα ειναι το 95% του SEO (το υπολοιπο 5% ειναι μεταξυ αλλων και αυτα που αναφερεις). Δεν εχεις δικιο για το ancor Κορινθίας γιατι βγαίνω πρώτος και για το ..."χάρτης Δράμας" κατι για το οποιο θα ...πληρωναν καποια εξειδικευμενα sites αυτης της περιοχης. :P

Απάντηση

Επιστροφή στο “Μηχανές αναζήτησης & SEO”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες