facebook και επισκεψη σε profile

Γενικές ερωτήσεις και απαντήσεις που έχουν σχέση με το Internet και την καθημερινή του χρήση.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
alkmini

Δημοσίευση από alkmini » 03 Ιούλ 2009 01:55

καλησπερα σε ολους! :D εχω μια απορια ρε παιδια : κατα καιρους σε διαφορα ξενα φορουμ εχω διαβασει οτι καποιοι εχουν προγραμμα που μπορουν να δουν ποιος βλεπει στο profile τους στο facebook!υπαρχει οποιοσδηποτε τροπος να γινει κατι τετοιο?αφου αναφερεται οτι το ιδιο το facebook το εχει κανει πρακτικα αδυνατο.Aς μου λυσει καποιος αυτην την απορια γιατι κανουμε φιλους και ξενα ατομα και κοιταμε και τα profile τους ,ποτε δεν ξερεις! :roll:

Άβαταρ μέλους
alexandr0s
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από alexandr0s » 03 Ιούλ 2009 02:47

Απλά μη κάνεις install στο pc σου τίποτα που λέει ότι κάνει κάτι τέτοιο...

alkmini

Δημοσίευση από alkmini » 03 Ιούλ 2009 03:45

επειδη δεν ειμαι πολυ παιδι της τεχνολογιας τι εννοεις;να μην κανω join σε τετοια γκρουπ;μονο εαν γινει αυτο κινδυνευεις να το παθεις αυτο;

η' εννοεις οτι εαν βρω ενα τετοιο προγραμμα να μην το εγκαταστησω;που δεν υπαρχει καμια τετοια περιπτωση αλλα λεμε τωρα! :roll:

Άβαταρ μέλους
EneMe
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από EneMe » 03 Ιούλ 2009 14:49

OΛΑ αυτά τα groups είναι fake...
(κατέβασε τον standalone facebook messenger, μάθε ποιός είδε το profile σου, ποιός είδε τις φωτογραφίες σου, ποιός σε διέγραψε από φίλο, πώς να δεις φωτογραφίες από μη-φίλους σου, από πού κλάνει το μπαρμπούνι, και δεν ξέρω τι άλλο)

Eνδεικτικό είναι ότι έχουν απενεργοποιημένο το message board για να μην τους κράζουν, ενώ σου ζητούν να καλέσεις 20-50-100 φίλους σου...

Αυτά τα groups γίνονται με κύριο σκοπό την συλλογή ενεργών λογαριασμών facebook και προώθηση μηνυμάτων spam ή προτροπή εγκατάστασης προγραμμάτων που το μόνο που κάνουν τελικά είναι να ανοίγουν την κερκόπορτα του υπολογιστή σε ιούς, spyware κλπ κακόβουλα προγράμματα.

alkmini

Δημοσίευση από alkmini » 03 Ιούλ 2009 15:40

σας ευχαριστω πολυ... :),δηλ ο μονος τροπος για να λειτουργησει ενα τετοιο κακοβουλο προγραμμα ενος friend εις βαρος σου δεν υπαρχει εκτος μονο απο την περιπτωση που το εχεις και συ;

alkmini

Δημοσίευση από alkmini » 03 Ιούλ 2009 15:45

συγνωμη εαν γινομαι φορτικη απλα εχω συζητησει με ατομα απο διαφορα chatrooms και ισχυριζονται και οτι υπαρχει αυτο το κακοβουλο προγραμμα και οτι μπορουν να δουν οποιουδηποτε την επισκεψη στο profile τους και ποσεσ φορες και ποση ωρα!ειναι δυνατον ρε παιδια;η απλα πουλανε μουρη; :kaloe:

alkmini

Δημοσίευση από alkmini » 03 Ιούλ 2009 21:04

προφανως οχι :lol: ,δηλ καταληγουμε στο οτι αυτο το προγραμμα δεν υφισταται ή για να υφισταται πρεπει να το χεις εγκαταστησει και συ; :oops:

Άβαταρ μέλους
alexandr0s
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από alexandr0s » 03 Ιούλ 2009 22:03

Καλά κι εγώ σου λέω ότι μπορώ να μπω στο pc σου, να ανοιγοκλείνω το cd-rom σου και να βλέπω τη camera του pc σου χωρίς να το ξέρεις, αλλά με πιστεύεις?

alkmini

Δημοσίευση από alkmini » 03 Ιούλ 2009 22:09

οχι και ουτε θα ηθελα να σε πιστεψω! :lol: βασικα η τεχνολογια ειναι τρομερη αλλα καποιες σκοτεινες πλευρες τις ειναι πολυ creepy! :-? ,αλλα παρολα αυτα παλι δεν καταλαβα φιλτατοι που καταληγουμε...σε αυτο που προανεφερα;

Άβαταρ μέλους
Pavel
Honorary Member

Δημοσίευση από Pavel » 04 Ιούλ 2009 01:15

Ότι ποτέ δεν εγκαθιστάς προγράμματα "που σου λέει κάποιος". Ειδικά για χαζούς λόγους όπως "να διαβάσω μηνύματα των άλλων".

100% αν εγκαταστήσεις τέτοια εφαρμογή στον υπολογιστή σου, κάποιος άλλος θα διαβάζει τα δικά σου μηνύματα ;)

ΜΑΚΡΙΑ.
Εσύ είσαι τρελός.

alkmini

Δημοσίευση από alkmini » 04 Ιούλ 2009 01:35

οκ!αρα μπαινουμε αφοβα σε οποιο profile θελουμε να βλεπουμε υπο την προυποθεση οτι δεν εχουμε και μεις αυτο το προγραμμα;Εξαλλου τα profile δεν ανοικουν ακριβως στο εκαστοτε χρηστη αλλα μαλλον στο facebook.pavel αυτο που ειπες για να διαβασεις μηνυματα των αλλων δεν το καταλαβα θα μπορουσε καποιος να κανει και κατι τετοιο;omg!καλε αρχιζει και γινεται πολυ creepy η technology! :oops: (υ.σ δεν ειμαι χαζη απλα ασχετη :idea: )

σας ευχαριστω πολυ! :D

Άβαταρ μέλους
Pavel
Honorary Member

Δημοσίευση από Pavel » 04 Ιούλ 2009 01:48

Είναι πολύ εύκολο για κάποιον που ασχολείται να φτιάξει το εξής πρόγραμμα.

Ας υποθέσουμε ότι κατεβάζεις ένα super-γουάου πρόγραμμα για να διαβάζεις τα μηνύματα των άλλων. Το εγκαθιστάς αλλά όταν το τρέχεις βλέπεις ότι "δεν δουλεύει". Το παρατάς λοιπόν.

Έλα όμως που αυτό συνεχίζει να τρέχει στο background και όταν πληκτρολογείς κάπου τον κωδικό σου, είτε αυτό είναι στο facebook, είστε στο myspace είτε στο msn, τα μαζεύει και τα στέλνει στον δημιουργό του. Έτσι, όοοοοολο και κάποιος θα διαβάσει τα δικά σου μηνύματα.

Είναι λίγο τραβηγμένο σενάριο, επειδή σιγά που θα κάτσει κάποιος να ασχοληθεί με τον κήτσο και τον μήτσο.

Πιο πιθανό είναι το σενάριο να χρησιμοποιηθεί ο υπολογιστής σου ως Zombie. Περισσότερα για το τελευταίο, εδώ: http://en.wikipedia.org/wiki/Zombie_computer
Εσύ είσαι τρελός.

Άβαταρ μέλους
EneMe
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από EneMe » 04 Ιούλ 2009 02:15

Aκριβώς!

Κατά πάσα πιθανότητα το πρόγραμμα δεν δουλεύει!

Δεν έχει σημασία αν το έχει κι ο άλλος, κλπ, μην μπαίνεις σε αυτό το τρυπάκι!

Αυτό που προσπαθούν είναι να σε πείσουν να εγκαταστήσεις το "μαγικό" πρόγραμμα... Ακόμα κι αν το βάλεις, δεις ότι δεν δουλεύει και το κάνεις απεγκατάσταση, η ζημιά έχει γίνει...
Κάποια πόρτα έχει ανοίξει, κάποιο προγραμματάκι έχει μπει που είτε θα βλάψει το pc σου, είτε θα σου εμφανίζει διαφημίσεις στα ξαφνικά [ακόμα κι αν δεν είσαι στο internet], κλπ...

alkmini

Δημοσίευση από alkmini » 04 Ιούλ 2009 02:31

σας ευχαριστω για την ενημερωση ρε παιδια πραγματικα!σε καμμια περιπτωση δεν ρωταω γιατι θελω να βαλω κατι τετοιο.Εκτος του οτι δεν εχω ιδεα απο προγραμματα δεν το θεωρω και τοσο ηθικο!απλα εχω περιεργεια διοτι εαν δουλευει θα ηταν καπως creepy!παντως εαν κανεις εχει ακουσει οτι δουλευει οντως να μας το πει να μην μπαινουμε σε αλλα profile και γινομαστε ρομπες!ποτε δεν ξερεις! :wink:

Απάντηση

Επιστροφή στο “Internet Help”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες