Κουμπί για quote σε κάθε απάντηση

Ερωτήσεις για προβλήματα και προτάσεις σχετικές με την σελίδα του freestuff.gr.
Παρακαλώ μη βάζετε εδώ γενικές ερωτήσεις που δεν αφορούν την σελίδα μας.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
c0d3punk
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από c0d3punk » 02 Ιούλ 2009 16:11

θα ήθελα να προτείνω δύο θεματάκια που προέκυψαν από τις συζητήσεις και θεωρώ πως θα μας διευκόλυναν αρκετά:

1) όταν πατάμε Απάντηση κάτω από την περιοχή που γράφουμε την απάντησή μας εμφανίζεται η λίστα με τις απαντήσεις της τελευταίας σελίδας. αν θέλουμε να κάνουμε quote κάποια από αυτά που έχουν ειπωθεί από διάφορους users, θα ήταν πιο εύκολο να υπήρχε ένα κουμπί quote σε κάθε απάντηση παρά να παίζουμε με τον κώδικα ώστε να φαίνεται και το όνομα του user που είπε το quoted κείμενο. δεν ξέρω αν καταλάβατε τι θέλω να πω...??.??

2) δεν ξέρω αν είναι δυνατό αλλά καλό θα ήταν να εμφανίζονται στην απάντηση οι 2 ή οι 3 τελευταίες σελίδες ενός thread.
like ants in a colony we do our share
but there's so many other f****' insects out there || Ανανεωμένα Παρτάλια || biZfind.gr

Άβαταρ μέλους
CyberCr33p
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από CyberCr33p » 02 Ιούλ 2009 16:16

Μήπως εννοείς το multi-quote, δηλαδή εάν θέλω να απαντήσω σε διαφορετικούς χρήστες να μπορώ να τους κάνω όλους quote και να μην κάθομαι να φτιάχνω τα quote χειροκίνητα.

Άβαταρ μέλους
c0d3punk
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από c0d3punk » 02 Ιούλ 2009 17:17

CyberCr33p έγραψε:Μήπως εννοείς το multi-quote, δηλαδή εάν θέλω να απαντήσω σε διαφορετικούς χρήστες να μπορώ να τους κάνω όλους quote και να μην κάθομαι να φτιάχνω τα quote χειροκίνητα.
ναι ακριβώς...
but there's so many other f****' insects out there || Ανανεωμένα Παρτάλια || biZfind.gr

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 17 Ιούλ 2009 16:54

Τώρα το είδα το θέμα, κι είπα να γράψω μιαν άποψη:
Παιδιά το πολύ αυτόματο, πέρα από του ότι φορτώνει τον Server με επιπλέον εργασίες, πλησιάζει όλο και περισσότερο στο ψυχρό-μηχανικό.
Αν θα φτιάξω manual μια παράθεση για τον CyberCr33p, άλλη για τον fiskilis και άλλη για τον c0d3punk... Την ώρα που δημιουργώ την κάθε μία, απασχολώ-εστιάζω τον νου μου στο τι θ'απαντήσω σχετικά με την παράθεση αυτή. Δεν είμαι (πιστεύω) ένα καλοπρογραμματισμένο ρομποτάκι που θα παραθέσει, θ'απαντήσει, ή/και θα σχολιάσει παραθέσεις φίλων.
Αφιερώνοντας λίγο περισσότερο κόπο στον καθένα σας, πιστεύω ότι ένα μέρος του (κόπου αυτού) πιάνεται μέσα στην απάντησή μου και δίνει την αίσθηση της φροντίδας, της παρέας, της ομάδας φίλων. Στο κάτω-κάτω, σε περίπτωση πίεσης χρόνου, copy-paste την πρώτη qoute, αλλαγή στο όνομα, επιλογή-διαγραφή-αντικατάσταση στο κείμενο κι αυτό είν'όλο.
Αλλά όταν υπάρχει χρόνος, κάθε παράθεση γίνεται μόνη της! :P
Ας μην ξεχνάμε... Η ταχύτητα δεν είναι πάντα πρόοδος! Δείτε σε τι ποιότητα έφτασε να είναι το ψωμί, ή τα φρούτα προκειμένου να επιταχυνθεί η παραγωγή τους! :wink:
PC-Ponemenos
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
manolism
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από manolism » 17 Ιούλ 2009 17:09

Πωπω ίδρωσα και μόνο στη σκέψη (Κάνει και ζέστη)

Προτιμώ το αυτοματοποιημένο multiquote :D

Άβαταρ μέλους
c0d3punk
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από c0d3punk » 17 Ιούλ 2009 17:35

DGeorge ωραία και ρομαντικά αυτά που λες :-) αλλά εγώ συνεχίζω να μην έχω χρόνο αρκετές φορές και εστιάζοντας στην απάντηση σε πολλαπλούς χρήστες και σε συγκεκριμένα σημεία μου τρώει χρόνο το χειροκίνητο. αλλά και χρόνο όταν έχω το βλέπω κουραστικό και άβολο....

άσε που δεν υπάρχει και λόγος να παιδευόμαστε έτσι αν υπάρχει η εύκολη λύση. και στο κάτω κάτω ας υπάρχει αυτό και το χρησιμοποιεί όποιος θέλει! :-)

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 17 Ιούλ 2009 17:56

Ακόμα καλύτερο θα ήταν να μάρκαρες (με CTRL) τις διαφορετικές παραγράφους κειμένου των μελών στις οποίες απαντάς και θέλεις να γίνουν quote, και με ένα κλικ σε ένα quote button να στις έκανε paste στο textarea του μηνύματος σου...

Άβαταρ μέλους
c0d3punk
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από c0d3punk » 17 Ιούλ 2009 22:47

dimsis έγραψε:Ακόμα καλύτερο θα ήταν να μάρκαρες (με CTRL) τις διαφορετικές παραγράφους κειμένου των μελών στις οποίες απαντάς και θέλεις να γίνουν quote, και με ένα κλικ σε ένα quote button να στις έκανε paste στο textarea του μηνύματος σου...
γίνεται αυτό?

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 18 Ιούλ 2009 00:22

Γιατί όχι; πιστεύω με απλή javascript ή ακόμα ευκολότερα με κανένα jquery πιστεύω είναι εφικτό. Το ζόρι βέβαια είναι το paging, όπου αν θέλεις να τα κρατάει όλα όσα μάρκαρες και στις προηγούμενες σελίδες θα χρειαστεί τίποτε cookies, αλλά θα μπορούσε να γίνει συμβιβασμός με multiple quote per page... δηλαδή μαρκάρεις από τη μια σελίδα τις διαφορετικές παραγράφους, κλικ στο quote σου τα πετάει στο textarea, αν αλλάξεις σελίδα ή να κρατάει ότι είχες στο textarea και στην επόμενη ώστε αν ξαναμαρκάρεις και ξαναπατήσεις quote να σου τα κάνει append κάτω από τα προηγούμενα ή τα κρατάει όλα σε καμιά μεταβλητή / cookie / session κλπ και σου τα φέρνει όλα μαζί ... κάτι δηλαδή σαν clipboard και το copy paste που κάνουμε.
Πως μαρκάρεις διαφορετικές παραγράφους ας πούμε στο word και κάνεις ένα copy και έπειτα με το paste σου τις φέρνει εκεί που θέλεις... το copy θα είναι ένα κλικ σε ένα κουμπί "copy for quote" που θα αντιγράφει τις μαρκαρισμένες παραγράφους στην σελίδα, και το paste θα είναι ένα κλικ σε ένα button τύπου "paste & quote" ...
Αν έχω κουράγιο μπορεί να ψάξω λίγο έτσι για πειραματισμό.

Άβαταρ μέλους
Basilakis
PHP Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Basilakis » 18 Ιούλ 2009 14:53

MultiQuote Mod για το phpBB
http://www.phpbb.com/community/viewtopi ... 0&t=563201

είναι για το 3 (το link Για download είναι στην 3 σελίδα)
αλλα νομίζω δεν είναι δύσκολο να γίνουν τα Modifications για να παίξει (αν και νομίζω ο γιάννης ετοιμαζόταν να κάνει updates σε 3)

Άβαταρ μέλους
CyberCr33p
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από CyberCr33p » 18 Ιούλ 2009 15:01

Το forum τώρα σε phpbb 2 δεν είναι;

Άβαταρ μέλους
Basilakis
PHP Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Basilakis » 18 Ιούλ 2009 15:35

Ναι, αυτό έγραψα :)

Δεν είναι δύσκολο να γίνουν modifications και να παίξει σε 2 + οτι νομίζω πως ο Γιάννης ήθελε να κάνει updates :)

Άβαταρ μέλους
CyberCr33p
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από CyberCr33p » 18 Ιούλ 2009 15:38

Είναι έτσι στημένο που δεν του φαίνεται ότι είναι phpBB2.

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 18 Ιούλ 2009 15:49

Χθες που έπαιξα λίγο το βράδυ παρατήρησα ότι ΔΕΝ επιτρέπει παντού ο IE και ο FX να μαρκάρεις με CTRL διαφορετικές παραγράφους ... για το άλλο με το multi select / copy / paste ήδη έκανα μια δοκιμή και παίζει. Αν έπιανε η επιλόγή, θα μπορούσε να εμπλουτιστεί και να έβαζε αυτόματα και τα [ quote="tade" ] keimeno [ / quote] ... από την άλλη αν υπάρχει κάτι έτοιμο ακόμα καλύτερα :)

Απάντηση

Επιστροφή στο “Υποστήριξη και προτάσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες