Προβλημα με αντιγραφή σε εξωτερικό σκληρό

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας τα Windows και τα προγράμματά τους. Νέα & ειδήσεις.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
generalMoKaToR

Δημοσίευση από generalMoKaToR » 01 Ιούλ 2009 13:41

Παιδια έχω έναν μικρό εξωτερικό 18GB και θέλω να περάσω μεσα ενα iso αρχείο game 7GB. Παλιότερα γινόταν η αντιγραφή μεγάλων αρχείων, (και του συγκεκριμένου αν θυμάμαι καλα) αλλά τώρα ΔΕΝ...αν παω να περάσω τραγούδια,τα περνάει κανονικα...Εχω κανει 2 scan ενα με το avg και ενα με το malware και δεν βρήκε τιποτα.

steve

Δημοσίευση από steve » 01 Ιούλ 2009 13:46

Εχω την εντυπωση οτι αν ο δισκος ειναι format FAT32 δεν δεχεται αρχειο πανω απο 4 GB. Πρεπει να τον κανεις NTFS για να παιξει
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
generalMoKaToR

Δημοσίευση από generalMoKaToR » 02 Ιούλ 2009 11:17

Steve αν θυμάμαι καλά πιο παλιά γινόταν να αντιγράψω μεγάλα αρχεία (>4GB)...έτσι έχω την εντύπωση,δηλαδή λες να σπάσω το το ήδη rar αρχειο σε μικρότερα;πως να το κάνω αυτό steve; :P

steve

Δημοσίευση από steve » 02 Ιούλ 2009 11:53

Κοιτα εφοσον ειναι μικρος ο σκληρος οπως λες κανε copy οτι αρχεια εχεις σε εναν αλλον καν'του format σε NTFS και μετα τα μεταφερεις παλι πισω + το μεγαλο αρχειο που τωρα δεν μπορεις.
Αλλιως τσεκαρε αυτο το προγραμματακι HJSplit, το URL ειναι http://www.freebyte.com/hjsplit/, που σπαει μεγαλα αρχεια σε μικροτερα.
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 02 Ιούλ 2009 11:57

Αναφέρομαι στα πιο προηγούμενα του steve:
Αυτό που σου λέει ο steve, μάλλον βρίσκεται στο PDF αρχείο που βάζω ως συνημμένο. Φύλαξε (BackUp) κάπου, ό,τι και αν έχει -ήδη- επάνω του ο δίσκος, και ακολούθησε τις οδηγίες.
Θα σου παραδοθεί ένας εξαίρετος NTFS εξωτερικός δισκάκος, όπου θα μπορείς να κάνεις και ψηφιακό Κάμα-Σούτρα. :lol: :lol:
Ρίξτου στ'αφτιά :wink: :wink:
Σημείωση: :idea: Το Link για το αρχείο αυτό, πρέπει να το βρήκα κάπου εδω-μέσα ψάχνοντας

Αν το συνημμένο δεν δουλέψει (δεν 'κατέβει'), το έχω ανεβάσει κι εδώ!
Συνημμένα
How to change the format type (file system) of a hard drive.pdf
"Από FAT32 σε NTFS"
(164.35 KiB) Μεταφορτώθηκε 450 φορές
PC-Ponemenos
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
c0d3punk
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από c0d3punk » 04 Ιούλ 2009 11:13

κοίτα γίνεται και πιο απλά!

άνοιξε command promt (ή από τα βοηθήματα στο menu Έναρξη ή πήγαινε Έναρξη-> εκτέλεση και στο παράθυρο που θα βγει γράψε cmd και δώσε OK)

στο command line τώρα γράψε:

convert X: /fs:ntfs (όπου X: το γράμμα του εξωτερικού σου σκληρού) δώσε yes σε ότι σε ρωτήσει και θα είσαι Ok.

καλό θα είναι να κάνεις ένα backup αλλού τα αρχεία σου, αλλά γενικά δεν παίζει πρόβλημα σε αυτή τη μετατροπή να χαθούν αρχεία. ακόμα το έχω κάνει σε σκληρό με windows επάνω.

να και σχετική σελίδα για πιο αναλυτική αναφορά.
like ants in a colony we do our share
but there's so many other f****' insects out there || Ανανεωμένα Παρτάλια || biZfind.gr

Απάντηση

Επιστροφή στο “Windows Software Guide”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες