βοήθεια για site κρατήσεων

Σε αυτή την περιοχή μπορείτε να βρείτε ή να αναζητήσετε πληροφορίες σχετικές με την PHP

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators, PHP Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 25 Ιουν 2009 00:28

Δεν είναι και πιο εύκολο να υλοποιήσεις ένα online σύστημα κρατήσεων.
Πολλά ξενοδοχεία έχουν απλές φόρμες επικοινωνίας που τα χρησιμοποιούν για online κρατήσεις... που καμία σχέση δεν έχουν με τα ολοκληρωμένα συστήματα ελέγχου διαθεσιμότητας και κρατήσεων.

Άβαταρ μέλους
Banavas
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Banavas » 25 Ιουν 2009 08:52

vassilism έγραψε:Ρε παιδιά να ρωτήσω κάτι ψιλοάσχετο με το θέμα αν γνωρίζετε?

Έχω παρατηρήσει στα περισσότερα sites ξενοδοχείων τα online συστήματα κρατήσεων γίνονται μέσω τρίτων. Δηλαδή το ξενοδοχείο δεν έχει δικιά του εφαρμογή για κρατήσεις και στην ουσία οι κρατήσεις γίνονται μέσω κάποιου πρακτορείου ή εταιρείας.

Γιατί συμβαίνει αυτό? :think:
Τα μεγάλα ξενοδοχεία δεν ενδιαφέρονται για τις κρατήσεις μέσω internet (γιαυτό και δεν έχουν δικό τους σύστημα). Δίνουν μερικά δωμάτια, πολύ λίγα σε σχέση με το σύνολο, σε εταιρίες που έχουν συστήματα κρατήσεων στα οποία αναζητάς δωμάτιο ανάμεσα σε πολά ξενοδοχεία. Το κάνουν κυρίως για διαφήμιση, να τους βρίσκεις και από εκεί και να πηγαίνεις στη σελίδα τους, ή και για ξεκάρφωμα οτι διαθέτουν κρατήσεις μέσω internet.
Happy coding....
Μάρκος
http://lasernet.gr

Άβαταρ μέλους
vassilism
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από vassilism » 25 Ιουν 2009 14:02

Γιατί να μην ενδιαφέρονται? Αν κάποιος έχει συνηθίσει να πληρώνει με πιστωτική, του είναι ποιό βολική η κράτηση online παρά τηλεφωνικός.
Επίσης με ένα τέτοιο σύστημα δεν βοηθάει μόνο στις κρατήσεις αλλά σε όλη τη διαχείριση των δωματίων ενός ξενοδοχείου.

Μήπως δεν συμφέρει οικονομικά τις εταιρίες που έχουν φτιάξει ήδη τέτοια συστήματα να τα δίνουν στα ξενοδοχεία?

Άβαταρ μέλους
c0d3punk
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από c0d3punk » 25 Ιουν 2009 15:58

εδώ πολλοί ζητάνε το καταθετήριο με fax και άμα τους πεις για mail στραβώνουν.... τουτέστιν θα πρέπει να αλλάξουν και λίγο μυαλά και οι ξενοδόχοι για να προχωρήσει το σύστημα.
like ants in a colony we do our share
but there's so many other f****' insects out there || Ανανεωμένα Παρτάλια || biZfind.gr

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 26 Ιουν 2009 12:42

Πάντως, συγκεκριμένα με eurobank που έχω δουλέψει το proxypay σε πολλά eshops, δεν τίθεται θέμα 'παράκαμψης' του συστήματος.

Η διαδικασία είναι χοντρικά η εξής:

Είμαι στο eshop και επιλέγω να πληρώσω με την πιστωτική.
Από εκεί με πάει στην σελίδα της τράπεζας.
Αυτομάτως η τράπεζα τσεκάρει ένα url στο eshop βάση ενώς ID που έχω σαν user μόλις φτάσω στην σελίδα πληρωμής, και βλέπει αν τα data που έστειλα (ποσό πληρωμής κλπ) είναι όντως σωστά (τσεκάρωντας τα data που έχει το eshop για το transaction μου).
Μόλις πληρώσω η τράπεζα με γυρνάει πίσω στο eshop.
Αν είναι επιτυχής η συναλλαγή με γυρνάει σε ένα προκαθορισμένο url (ok url) που έχει η τράπεζα από εμένα όταν έκανα την εγγραφή.
Αν δεν είναι επιτυχής με γυρνάει σε 2ο προκαθορισμένο url (not ok url) όπου αναφέρεται στον πελάτη ότι υπήρξε κάποιο πρόβλημα μπλα μπλα μπλα.
Παράλληλα αν η συναλλαγή είναι επιτυχής τότε η τράπεζα κάνει ένα POST σε ένα δικό μου url Που έχω δηλώσει με την εγγραφή μου στο σύστημα τους όπου στέλνει κάποια data πίσω στο site.
Σε αυτό το url, επιβεβαιώνοντας τα data αυτά ότι είναι σωστά μπορώ να κάνω το update στην βάση μου ότι ναι, χρεώθηκε κανονικά το δωμάτιο για τον τάδε πελάτη.

Αν ο πελάτης προσπαθήσει να ξεγελάσει το σύστημα τότε θα σταματήσει το transaction καθώς δεν θα επαληθευτούν τα data που έχει η τράπεζα με αυτά που έχει το eshop.

Επίσης στο url που γίνεται το update στην βάση για την τελική κράτηση του δωματίου μπορεί να μπει ένας απλός έλεγχος όπου θα τσεκάρει αν οποιοδήποτε request έρχεται, είναι από την IP της τράπεζας (στα τόσα χρόνια, η eurobank τουλάχιστον απότι θυμάμαι δεν άλλαξε IP) διαφορετικά το γειώνει και έτσι δεν μπορεί κάποιος να ενημερώσει την βάση με λάθος στοιχεία.

Νομίζω και το σύστημα της Winbank είναι στην ίδια φιλοσοφία.
Δεν θυμάμαι, πάνε χρόνια που έκανα σύστημα χρέωσης για άλλη τράπεζα πέρα της Eurobank :oops:

bios21

Δημοσίευση από bios21 » 22 Σεπ 2009 17:01

Μήπως θα μπορούσες να δώσεις περισσότερες λεπτομέρειες για το πως γίνεται η εγγραφή σε τέτοια συστήματα τραπεζών;

Άβαταρ μέλους
CyberCr33p
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από CyberCr33p » 22 Σεπ 2009 17:36

Cha0s έγραψε: Νομίζω και το σύστημα της Winbank είναι στην ίδια φιλοσοφία.
Δεν θυμάμαι, πάνε χρόνια που έκανα σύστημα χρέωσης για άλλη τράπεζα πέρα της Eurobank :oops:
Λογικά για όλες τις τράπεζες η ίδια μέθοδος θα ισχύει. Στο Paypal πάντως το ίδιο ισχύει.

Απάντηση

Επιστροφή στο “PHP Προγραμματισμός”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης