Αλλαγή DVDRom σε laptop

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας κάποια από τις συσκευές που απαρτίζουν τους Η/Υ μας.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
selemeles
Επικοινωνία:

Αλλαγή DVDRom σε laptop

Δημοσίευση από selemeles » 20 Ιουν 2009 14:19

Καλησπέρα σας,
Έχω το laptop TOSHIBA A110-195 και θέλω να βγάλω το dvdrom για να δω αν δεν κάνει καλή επαφή, γιατί μερικές φορές διβάζει και μερικές όχι.
Πως το κάνω; Είδα σε μερικά πρέπει να βγάλεις από κάτω το καπάκι και σε άλλα από πανω το πληκτρολόγιο.
Ξέρει κανείς στο συγκεκριμένο μοντέλο πως βγαίνει?
:: Blue Webeyes :: www.bwe.gr
-----------------------------------------------------
έπιπλα κουζίνας

Άβαταρ μέλους
c0d3punk
Honorary Member
Επικοινωνία:

Αλλαγή DVDRom σε laptop

Δημοσίευση από c0d3punk » 20 Ιουν 2009 15:41

selemeles έγραψε:Καλησπέρα σας,
Είδα σε μερικά πρέπει να βγάλεις από κάτω το καπάκι και σε άλλα από πανω το πληκτρολόγιο.
όπως τα λες, όμως άλλα έχουν απλά μια βίδα απλά από την κάτω πλευρά και δεν χρειάζεται να βγάλεις το καπάκι από κάτω, άλλα 2-3 πάλι από κάτω. άλλα έχουν απλά ένα μοχλό μου τον τραβάς και στο πετάει έξω.

άρχισε να λύνεις πρώτα τις βίδες από κάτω αυτές που είναι κοντά στην περίμετρο του DVD. αν δεν είναι καμία από αυτές τότε πρόσεξε πως θα βγάλεις το πληκτρολόγιο από πάνω γιατί και αυτά βγαίνουν με δύο τρόπους. 1) με μικρά πιαστράκια από την πάνω πλευρά που πρέπει να τα πιέσεις μέσα και μετά να το σηκώσεις 2) βγάζοντας το καπάκι που είναι τα κουμπιά power, leds κ.τ.λ. αφού έχεις ξεβιδώσει από την ΠΛΆΓΙΑ πίσω μεριά (όχι από κάτω συνήθως) που έχουν κάτι βίδες. γενικά με πολύ προσοχή και πίεση εκεί που βλέπεις ότι σε παίρνει και είσαι σίγουρος ότι δεν υπάρχει βίδα που σε ζορίζει.

αν λες όμως ότι διαβάζει επιλεκτικά και ειδικά αν το έχεις καιρό το laptop είσαι για αλλαγή κατά πάσα πιθανότητα του DVD-Recorder.
like ants in a colony we do our share
but there's so many other f****' insects out there || Ανανεωμένα Παρτάλια || biZfind.gr

Άβαταρ μέλους
selemeles
Επικοινωνία:

Αλλαγή DVDRom σε laptop

Δημοσίευση από selemeles » 20 Ιουν 2009 15:46

Και εγώ για αλλαγή γενικά του driver είμαι, απλά θέλω να εξαντλήσω τις πιθανότητες :Ρ

Για το συγκεκριμένο μοντέλο κανείς;?
έπιπλα κουζίνας

Άβαταρ μέλους
c0d3punk
Honorary Member
Επικοινωνία:

Αλλαγή DVDRom σε laptop

Δημοσίευση από c0d3punk » 20 Ιουν 2009 15:54

να σου πω αφού για να το αλλάξεις θα το βγάλεις ούτως ή αλλέως, οπότε άρχισε να λίνεις :-P
like ants in a colony we do our share
but there's so many other f****' insects out there || Ανανεωμένα Παρτάλια || biZfind.gr

Άβαταρ μέλους
selemeles
Επικοινωνία:

Αλλαγή DVDRom σε laptop

Δημοσίευση από selemeles » 20 Ιουν 2009 15:57

ακούω τότε στοιχήματα..
Να ξεκινήσω από κάτω ή από πάνω? :Ρ
Εγώ λέω από κάτω ... να βγάλω όλο το πάτο και συνεχίζουμε τι λέτε??? :P
έπιπλα κουζίνας

Άβαταρ μέλους
dva_dev
Script Master
Επικοινωνία:

Αλλαγή DVDRom σε laptop

Δημοσίευση από dva_dev » 20 Ιουν 2009 16:38

Εγώ λέω αφού μπαίνεις που μπαίνεις στο internet, ψάξε στη σελίδα του κατασκευαστή ή στο google να βρείς κανά manual.

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Αλλαγή DVDRom σε laptop

Δημοσίευση από DGeorge » 26 Ιουν 2009 12:59

dva_dev έγραψε:Εγώ λέω αφού μπαίνεις που μπαίνεις στο internet, ψάξε στη σελίδα του κατασκευαστή ή στο google να βρείς κανά manual.
Είναι εδώ!
αν ενδιαφέρεσαι... Θα επιλέξεις 'Product type: Notebook', 'Family: Satellite', 'Product series: Satellite A Series', 'Model: Satellite A110 (PSAB0)', 'Short Model No: PSAB0', και γλώσσα Εγγλέζικα (μόνο αυτή τελικά έχει... Μη ζητάμε και πολλά :lol: :lol: ).
Θα κατεβάσεις το manual μέσα σε αρχείο Zip και σε μορφή PDF. Αν ήδη δεν το έχεις, -γενικά- καλό είναι να σου βρίσκεται! Ωστόσο είναι User Manual και δεν έχει την πληροφορία, που ψάχνεις, για εξαγωγή/service/αντικατάσταση του CD-DVD ROM Drive.

Προσωπικά πιστεύω ότι κοντά στο CD-DVD ROM Drive πρέπει να υπάρχει (από κάτω) ένα συρταρωτό κουμπάκι με κάποια ένδειξη ασφάλειας (π.χ. λουκετάκι). Πρέπει μάλλον τραβώντας αυτό, να απελευθερώνεται το CD-DVD ROM Drive.

Επίσης -επειδή αντιμετώπισα κάποια προβλήματα επιλεκτικής ανάγνωσης CD ή/και DVD- θά'θελα να σου επιστήσω την προσοχή... Για κοίταξε, μήπως αυτή η 'επιλεκτική ανάγνωση' έχει να κάνει με αυθεντικό και 'περίεργο' DVD. Διότι το πιο πιθανό είναι να συμβαίνει κάτι τέτοιο :wink: :wink: :hammer: :hammer: (Βλέπεις... Κι οι έρημες οι εταιρείες προσπαθούν κι αυτές να πάρουν διαρκώς κάποια αποτελεσματικότερα μέτρα, προκειμένου να μην κλείσουν........)

Αν π.χ. το CD των Windows, ή του Office αναγνωρίζεται αμέσως, και κάνει και εκκίνηση... Something is τρέχing :oops: :oops: Ελπίζω να έχω γίνει πέρα για πέρα κατανοητός :D :P :P :D
PC-Ponemenos
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
selemeles
Επικοινωνία:

Αλλαγή DVDRom σε laptop

Δημοσίευση από selemeles » 26 Ιουν 2009 19:38

Ευχαριστώ καταρχήν για τις πληροφορίες.
Το μανουαλ το είχα κατεβάσει, αλλά μια γρήγορη ματιά δε μπόρεσα να βρώ αυτό που θέλω...
Από την πίσω μεριά διακοπτάκι δεν υπάρχει, παρά μόνο 2 βίδες, αλλά και αυτές όχι από κάτω ακριβώς, τις οποίες θέλω να δοκιμάσω.

Για τα CD διαβάζει μόνο το δικό του με τα win και ένα αντεγραμένο με το SIMS!!!!!
Σίγουρα δεν είναι τέτειου είδους επιλεκτική ανάγνωση, διότι παλιότερα διάβαζε CD ενώ τώρα τα ίδια CD αρνείτε να τα διαβάσει...
έπιπλα κουζίνας

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Αλλαγή DVDRom σε laptop

Δημοσίευση από DGeorge » 29 Ιουν 2009 10:40

Αν έχει ήδη γράψει αρκετές~πολλές ώρες πραγματικής πτήσης, τότε μάλλον έχει αρχίσει να παίζει το 'πένθιμο εμβατήριο' μαζί με το σύνθημα "Recycle! - Recycle!" :P
Αν οι επιλεκτικές αναγνώσεις του είναι -μα τελείως Random-... Μάλλον περνάει στην 'απέναντι όχθη' :D :D :D :D
Άρχισε να ψάχνεις για καινούργιο!...
Τι να πω άλλο;...... :question: :question: :think: :think: :question: :question:

Πάντως έχε τον νου σου για αντίγραφα.... Δεν είναι πλέον όπως παλιά τα πράγματα!!!!
Κι εδώ κλείνει το θέμα αντιγράφων! Δοκίμασε αν διαβάζει οποιαδήποτε επίσημα CD-DVD. Αν τα διαβάζει, υπάρχει μεγάλη πιθανότητα το drive να είναι OK, και να σου παρουσιάσει τα ίδια, ακόμα κι ένα καινούργιο :doh: :doh: :whistle: :wink: :wink:
PC-Ponemenos
Εικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “PC Hardware”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες