Καταγραφή όλων των κινήσεων,κλικ,type των χρηστών του site

Διάφορες σελίδες που ανακαλύψαμε και πιστεύουμε ότι ενδιαφέρουν και κάποιους άλλους.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 12 Ιουν 2009 20:38

Το clixpy.com είναι ένας online καταγραφέας όλων των κινήσεων και των κλικ που γίνονται με το ποντίκι στο site σας, αλλά ακόμα και των πληκτρολογήσεων που κάνατε αλλά και προχωρημένων JavaScript interface elements!
Το demo θα σας πείσει: http://clixpy.com/demo

Άβαταρ μέλους
ThyClub
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ThyClub » 12 Ιουν 2009 21:56

You can capture another 9 sessions
Buy more:
How many captures do you want to buy ?
Buy 100 captures for $5
Buy 200 captures for $10
Buy 600 captures for $20 (Save $10)
Buy 1000 captures for $30 (Save $20)

Άβαταρ μέλους
telas
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από telas » 12 Ιουν 2009 23:27

είχα την ιδέα για ένα τέτοιο project όπου θα καταγράφει μέσω script τις κινήσεις του επισκέπτη αλλά με πρόλαβαν, υπάρχουν κι άλλες παρόμοιες υπηρεσίες εμφανίστηκαν ένα χρόνο πριν περίπου.

για την ιστορία η ιδέα μου ήρθε αφού διάβασα πρώτη φορά για ένα τέτοιο project που τελικά έκλεισε διότι τα video στατιστικά τα έδινε όχι μέσο scripting αλλά μέσο flash video, τα τεράστια κόστη για servers κ επεξεργασία video (encoding) καθώς και bandwidth οδήγησαν στο κλείσιμο εκείνης τη εταιρείας.

πολύ καλό πάντως.
Web Design - Δημιουργία Ιστοσελίδας - http://www.computerman.gr/
My Photography - http://www.tilaveridis.com/
Τεχνολογικά προιόντα - http://www.bigbox.gr/

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 12 Ιουν 2009 23:51

Σκέφτεσαι να το πάρουν μυρωδιά οι α) marketistas - στατιστικολόγοι τι έχει να γίνει; Να καταλάβουν δηλαδή τι μπορεί να τους προσφέρει ένα τέτοιο εργαλείο... πως είναι οι κάμερες που βάζουν στα σούπερ μάρκετ και παρακολουθούν τι βλέπει το μάτι του αγοραστή, σε ποιά ράφια πέφτει πρώτα οι ματιά του και σε ποιες ετικέτες προϊόντων και βγάζουν μετά στατιστικά και πάνω σε αυτά στηρίζεται ένα ολόκληρο κύκλωμα έπειτα.... β) hackers / phishers και λοιποί απατεώνες που ήδη παίζουν με keyloggers και τα συναφή…

Άβαταρ μέλους
Stadem

Δημοσίευση από Stadem » 14 Ιουν 2009 01:10

Απλά πανέξυπνο!
web-IQ Interactive Quality
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Geobak
SEM Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Geobak » 14 Ιουν 2009 11:59

dimsis έγραψε:Σκέφτεσαι να το πάρουν μυρωδιά οι α) marketistas - στατιστικολόγοι τι έχει να γίνει; Να καταλάβουν δηλαδή τι μπορεί να τους προσφέρει ένα τέτοιο εργαλείο... πως είναι οι κάμερες που βάζουν στα σούπερ μάρκετ και παρακολουθούν τι βλέπει το μάτι του αγοραστή, σε ποιά ράφια πέφτει πρώτα οι ματιά του και σε ποιες ετικέτες προϊόντων και βγάζουν μετά στατιστικά και πάνω σε αυτά στηρίζεται ένα ολόκληρο κύκλωμα έπειτα.... β) hackers / phishers και λοιποί απατεώνες που ήδη παίζουν με keyloggers και τα συναφή…

Oι μαρκετίστας το έχουν πάρει εδώ και πολυ καιρό "χαμπάρι" στο εξωτερικό και χρησιμοποιούν τα αποτελέσματα των μελετών για να βελτιώσουν το usability μιας σελίδας ενώ η συγκεκριμένη μέθοδος μελέτης eye tracking και user behavior έχει έρθει και στην Ελλάδα απο εταιρίες του χώρου...

Google it

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 14 Ιουν 2009 22:21

Με τη διαφορά ότι εγώ αναφέρομαι στη συγκεκριμένη εφαρμογή και όχι σε άλλου είδους μελέτες και eye tracking μεθόδους.

Άβαταρ μέλους
Geobak
SEM Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Geobak » 15 Ιουν 2009 01:52

dimsis έγραψε:Σκέφτεσαι να το πάρουν μυρωδιά οι α) marketistas - στατιστικολόγοι τι έχει να γίνει; Να καταλάβουν δηλαδή τι μπορεί να τους προσφέρει ένα τέτοιο εργαλείο... πως είναι οι κάμερες που βάζουν στα σούπερ μάρκετ και παρακολουθούν τι βλέπει το μάτι του αγοραστή, σε ποιά ράφια πέφτει πρώτα οι ματιά του και σε ποιες ετικέτες προϊόντων και βγάζουν μετά στατιστικά και πάνω σε αυτά στηρίζεται ένα ολόκληρο κύκλωμα έπειτα.... β) hackers / phishers και λοιποί απατεώνες που ήδη παίζουν με keyloggers και τα συναφή…

Μάλλον γράφεις διφορούμενα :P

Όπως βλέπεις και πιο πάνω αναφέρεις "τι μπορεί να προσφέρει ένα τέτοιο εργαλείο κτλ κτλ κτλ" που εγώ θεώρησα γενικό και δεν λες "τι μπορεί να προσφέρει το συγκεκριμένο εργαλείο" το οποίο είναι πιο εξειδικευμένο και θα έδειχνε ότι αναφέρεσαι συγκεκριμένα σε αυτό το πρόγραμμα μόνο.

Έτσι λοιπόν και εγώ θεωρώντας ότι μιλάς γενικά για τέτοιου είδους εργαλεία και μεθόδους eye tracking αναφέροντας σαν παράδειγμα ένα απο αυτά σου απάντησα αναλόγως..
Geobak έγραψε:

Oι μαρκετίστας το έχουν πάρει εδώ και πολυ καιρό "χαμπάρι" στο εξωτερικό και χρησιμοποιούν τα αποτελέσματα των μελετών για να βελτιώσουν το usability μιας σελίδας ενώ η συγκεκριμένη μέθοδος μελέτης eye tracking και user behavior έχει έρθει και στην Ελλάδα απο εταιρίες του χώρου...

Google it

Συγγνώμη αν κατάλαβα λάθος το σκεπτικό σου αλλά νομίζω οτι ο καθένας στην θέση μου έτσι θα το καταλάβαινε....

Btw σε λίγο αν συνεχίσουμε έτσι θα γίνουμε σαν τον kgp με τον cdhyper :P :D

Άβαταρ μέλους
EneMe
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από EneMe » 15 Ιουν 2009 10:23

Εμένα πάντως έκανε λάθη!

Στο δεύτερο κουτάκι δεν έγραψε το κείμενό μου, ούτε τσέκαρε τα checkboxes από κάτω, αν και τα γέμισα και τα 3...

Άβαταρ μέλους
Kainourios
Ruby Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Kainourios » 15 Ιουν 2009 10:32

Εντυπωσιακό! και χρήσιμο μερικές φορές. Εγώ ανακάλυψα αυτό www.making-the-web.com/misc/sites-you-visit/ που σου καταγράφει το history.

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 15 Ιουν 2009 10:37

@geobak Απορώ γιατί συνεχίζεις και υποθέτεις πως οι περισσότεροι σκέφτονται σαν και εσένα και καταλαβαίνουν τα ίδια με εσένα...
Αφού σου αρέσουν τα bold "Σκέφτεσαι να το πάρουν μυρωδιά οι..." . Το = ενικός (είναιο το άρθρο που σου έλειπε στην συνέχεια, όπως βλέπεις υπάρχει στην αρχή της πρότασης) . "ένα τέτοιο εργαλείο" (που το τονίζεις κιόλας!), επίσης ενικός. Λες να χρησιμοποιούσα ενικό και να αναφερόμουν αόριστα σε πολλές και διάφορές άλλες εφαρμογές;

Όσο για τα περί kgp - cdhyper... Αν σταματήσεις τις εξυπνάδες τύπου "Google it" ή περί "bump" και άλλα άκυρα και αρχίσεις και γράφεις ουσιαστικά και χρήσιμα πράγματα χωρίς ειρωνείες και κατηγορίες δεν θα χρειάζεται να χάνω και εγώ το χρόνο μου για να σου απαντώ αναλόγως. Στο κάτω κάτω αν δεν καταλαβαίνεις ρώτα, δεν είναι ντροπή μπορεί να μάθεις και τίποτε.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Σελίδες που ανακαλύψαμε”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες