Πως να καταγγείλετε έναν Spammer

Γενικές ερωτήσεις και απαντήσεις που έχουν σχέση με το Internet και την καθημερινή του χρήση.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 08 Ιουν 2009 21:11

theodorosc έγραψε:Διαβάζοντας το thread είδα ότι έχεις "συμμορφώσει" αρκετούς spammers. Θα ήθελα να σε παρακαλέσω αν μπορείς να ποστάρεις συγκεντρωτικά διάφορες αρχές/τηλέφωνα/mails και γενικά αν μπορείς να γράψεις ένα Mini How-to. Πχ που πρέπει να τους καταγγέλουμε? Στην ΔΗΕ, τους provider τους ? Σε κάποιον Ευρωπαικό οργανισμό ? Μέσω spamcop ? Κλπ Κλπ. .
Όλα ξεκινάνε απο την ανάγνωση των λεπτομερειών που έχει ενα mail στην υπογραφή του
αν έχεις Outlook είναι πανεύκολο καθώς πατάς ctrl/f3 και διαβάζεις την προέλευση του μηνύματος

Εικόνα

απο εκεί αντιγράφεις οτι έχει μαύρο χρώμα στην αρχή και αφού έχεις ανοίξει έναν λογαριασμό
στο http://www.spamcop.net/ καταχωρείς αυτά τα στοιχεία στην φόρμα ,

Εικόνα

μετά από λίγο στο τέλος σχεδόν της σελίδας σου βγάζει ποιος είναι ο provider
Που πρέπει να κάνεις αναφορά το spam ,

Εικόνα

εάν έχετε Gmail αφού επιλέξετε το μήνυμα από το τόξο δίπλα στην απάντηση διαλέγετε προβολή αρχικού

Εικόνα

και επιλέγετε οτι υπάρχει πάνω από το DOCTYPE HTML

Εικόνα

κάνεις λοιπόν forward το μήνυμα αυτό αφού έχεις βάλει στην αρχή τον κώδικα που αντέγραψες
( χωρίς αυτό δεν θα το λάβουν υπόψιν τους ) και το στέλνεις με το παρακάτω κείμενο

Κύριοι από πελάτη σας έλαβα το παρακάτω μήνυμα το οποίο θεωρώ spam γιατί ποτέ δεν έχω ζητήσει αυτήν την υπηρεσία

Σας καλώ λοιπόν να πράξετε τα νόμιμα έτσι ώστε να μην ενοχληθώ από τον πελάτη σας
Και επιφυλάσσομαι κάθε δικαιώματος μου να κινηθώ δικαστικά σε περίπτωση επανάληψης του παρόντος
Σας επισυνάπτω την υπογραφή του μηνύματος και είμαι στην διάθεση σας για κάθε άλλη πληροφορία

Ευχαριστώ

Εικόνα

εάν είναι πολλοστή φορά που τους στέλνεις αναφορά για τον συγκεκριμένο στέλνεις το παρακάτω μήνυμα

Κύριοι από πελάτη σας έλαβα το παρακάτω μήνυμα το οποίο θεωρώ spam γιατί ποτέ δεν έχω ζητήσει αυτήν την υπηρεσία

Είναι δεκάδες οι φορές που έχω ζητήσει απο τον κύριο αυτό να σταματήσει να με ενοχλεί και δεν έχει γίνει τίποτα απολύτως
Παρακαλώ να λυθεί αυτό το θέμα μια και καλή επιτέλους !!!

Σας καλώ λοιπόν να πράξετε τα νόμιμα έτσι ώστε να μην ενοχληθώ από τον πελάτη σας
Και επιφυλάσσομαι κάθε δικαιώματος μου να κινηθώ δικαστικά σε περίπτωση επανάληψης του παρόντος
Σας επισυνάπτω την υπογραφή του μηνύματος και είμαι στην διάθεση σας για κάθε άλλη πληροφορία

Ευχαριστώ

και στον spammer στέλνεις το παρακάτω μήνυμα

Παρακαλώ όπως με πληροφορήσετε ποιος σας έδωσε το e-mail μου,
χωρίς την συγκατάθεσή μου, για να προβώ σε κάθε νόμιμο δικαίωμα που έχω.
Ταυτόχρονα επιθυμώ να διαγράψετε όποια προσωπικά στοιχεία μου σας παρείχε.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
http://www.spam-info.eu

ηδη σας εχω αναφερει σαν spamer στον provider σας

Εικόνα

theodorosc έγραψε:Επίσης θα ήθελα να μας πεις επιπλέον συμβουλές που χρησιμοποιείς πχ κάποιον antispam εργαλείο (είτε filtering είτε reporting ή ότι άλλο), ακόμα για addons στον firefox σχετικά με το θέμα αν χρησιμοποιείς. Ή αν τσεκάρεις τα mail headers αν είναι πειραγμένα κλπ
στην πλειοψηφία χρησιμοποιώ gmail Που έχει καταπληκτικό φίλτρο antispam και μου αρκεί αυτό

εάν θες μπορείς να προωθήσεις ταυτόχρονα με κοινοποίηση το μήνυμα στην
Δίωξη ηλεκτρονικού εγκλήματος στο mail ccu@ath.forthnet.gr

και θα πάρεις το μήνυμα

λάβαμε το μήνυμα σας και σας γνωρίζουμε το δικαίωμα σας της εγκλήσεως, για τις εις βάρος σας πράξεις.
Για οποιαδήποτε διευκρίνηση είμαστε στην διάθεση σας.

Ευχαριστούμε,
Τμήμα Δίωξης Ηλεκτρονικού Εγκλήματος
Λ. Αλεξάνδρας 173, 5ος όροφος
Αθήνα ΤΚ 11522 τηλ 210 6476464

από εκεί σε ένα cd αποθηκεύεις το μήνυμα και βγάζεις και ένα αντίγραφο πλήρες με τα στοιχεία
που είπαμε σε A4 κόλλα χαρτί και τους κυνηγάς αν θέλεις

καλή επιτυχία και στην διάθεσή σου όποτε θες

αν θέλετε μπορείτε να προωθήσετε σαν συνημμένο το spam μήνυμα εδώ
submit.O3DNbeTRWyRlyQy5@spam.spamcop.net

και να απαντήσετε στο mail Που θα σας έρθει πίσω

Εικόνα

και στην νέα σελίδα που θα ανοίξει να ολοκληρώσετε την αναφορά του
πατώντας το send spam report now στο τέλος της σελίδας

Εικόνα
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος fiskilis την 17 Ιούλ 2009 09:35, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.

mariosal
Honorary Member

Δημοσίευση από mariosal » 15 Ιουν 2009 23:01

Όχι που δε θα το 'γραφε ο fiskilis :P Όχι τίποτα άλλο απλά δεν νομίζω ότι υπάρχει λόγος να καταγγείλεις spammer. Αλλά άμα κάποιος σε τρελάνει σε spam είναι προσωπική υπόθεση μετά.

Άβαταρ μέλους
Hermeia
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Hermeia » 15 Ιουν 2009 23:15

Οταν δέχεσαι πάνα απο 50 σπαμ καθημερνά,
τότε όλη η υπόθεση σπαμ έχει γίνει προσωπική σου υπόθεση. Κι επειδή δεν υπάρχουν (ακόμα) ηλεκτρονικά τουφέκια.. η καλύτερη λύση είναι η παραπάνω.

Μόνο που δεν μασάνε - εκτός από τους σοβαρούς πάροχους αλληλογραφίας, όλοι οι άλλοι απλά αλλάζουν διευθύνσεις των διακομιστών εξεχόμενης καθημερινά.

Αλήθεια, υπάρχει κάποιος τρόπος να μας πληρώνουν 2 ευρώ για κάθε σπαμ που σβήνουμε ?
(το 1 πάει σε έξοδα, ρεύμα, χρόνο, και το 2ο στο γιατρό για τα νεύρα μας)
.. και τότε βέβαια θα το σκέφτονταν να στέλνουν τόσες χιλιάδες σπαμ.. πληρώνοντας τις διπλές χιλιάδες έξοδα..
Hermeia the InfoSharer
Η Γνώση είναι Δύναμη
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 16 Ιουν 2009 00:53

Τόσα χρόνια έχουν περάσει και ο fiskilis πάντα νέος. Όπως παλιά οι καταγγελίες δύο δύο, όπως παλιά τα emails δύο δύο, όπως παλιά σκίζει τους spammers στα δύο. Σαν το παλιό καλό κρασί που ωριμάζει στην στοργική αγκαλιά δρύινου βαρελιού. Με συγκινείς που αφήνεις τέτοια παρακαταθήκη στις νέες γενεές.
Σύγκριση τιμών Supermarket: http://www.shopnsave.gr
Νέα Ιταλικα επιπλα κουζινας
Για φιλοσόφους: http://filosofia.gr και http://liantinis.org

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 16 Ιουν 2009 07:33

ουστ

στις 22 Ιουνιου εχω προγραμματισει να καταθεσω εγκληση στην Διωξη Ηλεκτρονικου Εγκληματος εναντιον μερικων Ελληνων spammer και των παροχων τους σε περιπτωσεις που δεν εκαναν κατι και ξαναελαβα και οτι βρεξει ας κατεβασει

Άβαταρ μέλους
ksarm

Δημοσίευση από ksarm » 16 Ιουν 2009 11:17

Με τους sms spammers τι μπορούμε να κάνουμε;;;; Που μπορώ να καταγγείλω την Interflora, το πασοκ και τη νδ??

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 16 Ιουν 2009 11:24

ksarm έγραψε:Με τους sms spammers τι μπορούμε να κάνουμε;;;; Που μπορώ να καταγγείλω την Interflora, το πασοκ και τη νδ??
κανεις εαν screen capture του μηνυματος η το αποθηκευεις για καθε περιπτωση
και κανεις ενα ωραιο email προς τον παροχο σου ( vodafone cosmote wind ) με κοινοποιηση στην ΕΕΤΤ στην Αρχη προστασιας προσωπικων δεδομενων με ολα τα στοιχεια και αναμενεις

εγω απο καταγγελια δικη μου και αλλων τριων εχουμε αποφαση με ποινη 30000 ευρω σε sms spam

το εχω και εδω στο fs βρες το

Άβαταρ μέλους
Simosmme
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Simosmme » 17 Ιουν 2009 01:30

Μπράβο καλά κάνεις και τα γράφεις αυτά!

βέβαια άμα λαμβάνεις 50 διαφορετικά την ημέρα (όπως κι εγώ) θέλεις αρκετό χρόνο για να κάνεις όλη αυτή τη διαδικασία και με τους 50

χαίρομαι που η Google έχει αυτοματοποιήσει τις διαδικασίες και φαντάζομαι ότι κάτι κάνουν με τις καταγγελίες στο report spam και phishing.

Χρειάζονται αυτοματοποιημένες διαδικασίες και ενημέρωση, να λυθεί το θέμα...

Άβαταρ μέλους
xultimatex
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από xultimatex » 29 Ιουν 2009 18:55

Εγώ δεν μπορώ να βρω πως βλέπω τα headers σε outlook 2007. Το ctrl f3 δεν πιάνει!
:arrow: Αν προσπαθείς πολύ για να πετύχεις κάτι, ίσως το κάνεις με λάθος τρόπο...

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 29 Ιουν 2009 19:04

xultimatex έγραψε:Εγώ δεν μπορώ να βρω πως βλέπω τα headers σε outlook 2007. Το ctrl f3 δεν πιάνει!
αν κανεις δεξι κλικ σε ενα μηνυμα και πατησεις ιδιοτητες και λεπτομεριες πρεπει να το δεις αυτο που ψαχνεις !

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 17 Ιούλ 2009 09:25

Νέα άμεση αναφορά spammer

αν θέλετε μπορείτε να προωθήσετε σαν συνημμένο το spam μήνυμα εδώ
submit.O3DNbeTRWyRlyQy5@spam.spamcop.net

και να απαντήσετε στο mail Που θα σας έρθει πίσω και στην νέα σελίδα
που θα ανοίξει να ολοκληρώσετε την αναφορά του

Απάντηση