Freemail.gr - Το πιο απαράδεκτο!!!

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 10 Ιουν 2009 10:30

Προσωπικά έχω accounts στο freemail λογικά πάνω από 10ετία, το έχω χρησιμοποιήσει και στα μαθήματα που κάνω όπου δείχνω και φτιάχνουμε μαζί με τους μαθητές δωρεάν accounts από τα οποία πολλοί μαθητές τα χρησιμοποιούν έπειτα ως τα βασικά τους mail accounts. Μέσα σε αυτά τα χρόνια είναι ελάχιστες οι φορές που δεν ανταποκρίνεται ο server των παιδιών και έχουν κάνει και κάποια πολύ δυνατά updates και έχουν προσθέσει νέες δυνατότητες που δεν τα περιμένει κανείς από δωρεάν υπηρεσίες.

Παρόλο που έχω και gmail account συνεχίζω και χρησιμοποιώ τα freemail account μου για την καθημερινή επικοινωνία μου. Μάλιστα έχει τύχει κάποιες φορές που δεν δουλεύει το βασικό μου / προσωπικό μου account και ζητάω να μου στείλουν email στο freemail account μου γιατί το θεωρώ σίγουρο ότι θα το παραλάβω.

Το να χαρακτηρίζεις έτσι ανοιχτά και εύκολα απαράδεκτη μια υπηρεσία σαν του freemail όταν μάλιστα από ότι φαίνεται είναι δικό σου το λάθος, αν μη τη άλλο είναι άδικο και πιστεύω πως το λιγότερο που οφείλεις να κάνεις είναι να ζητήσεις δημόσια μια συγνώμη εδώ μέσα που άνοιξες και το θέμα για να τους κατηγορήσεις.

Άβαταρ μέλους
charavge

Δημοσίευση από charavge » 10 Ιουν 2009 17:46

Επιτέλους! Και ο μήνας έχει 9...
Αγαπητοί φίλοι αλλά και διαχειριστές του Freemail.
Το θέμα δεν έχει να κάνει με το ότι προσπάθησα να δυσφημίσω μία υπηρεσία (το οποίο δεν είχα σκοπό), αλλά με το γεγονός ότι κάποιοι μένουν άπραγοι όταν σοβαρα προσωπικά δεδομένα κάποιου ανθρώπου εκθέτονται!
Είναι σημαντικό να εμπιστέυεσαι κάποιον. Και πώς θα τον εμπιστευθείς; Όταν τον έχεις ανάγκη.
Και ναι, επιτέλους πήρα μία απάντηση ότι τελικά τα δεδομένα μου κλάπηκαν με τον ακόλουθο τρόπο: Κάποιος έκλεψε το laptop μου και στην πορεία κατέβασε τα δεδομένα μου.

Δεν είμαι σε θέση να ζητήσω IP, ο εισαγγελέας όμως έχει. Και δεν πρόκειται απλώς για μια κλοπή δεδομένων, πρόκειται για ένα αδίκημα το οποίο στο σύνολό του έχει σοβαρή έκταση. Και οι δαιχειριστές αρνήθηκαν να παράσχουν βοήθεια να βρεθεί κάποιος κακοποιός.

Σας συγχαίρω!

Σχετικά με την απάντηση που πήρα... Ακόμα και σήμερα εάν κάποιος δει τα παρακάτω δελτία που είναι ακόμα ανοικτά θα καταλάβει:

Webmail [LCM-28870]: Έχασα όλα τα μηνύματά μου! 18-05-2009 2K
Σχετικό δελτίο με κωδικό 072688

Email [FRU-18821]: Κλοπή ή διαγραφή μηνυμάτων! 21-05-2009
Σχετικό δελτίο με κωδικό 1b6479

Email [WZY-18821]: Κλοπή ή διαγραφή μηνυμάτων! 21-05-2009
Σχετικό δελτίο με κωδικό 6d1fc9

Τι θα καταλάβει; Ότι ακόμα δεν απάντησαν!
Σας ευχαριστώ!

Άβαταρ μέλους
manolism
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από manolism » 10 Ιουν 2009 17:52

Από τη στιγμή που σου έκλεψαν το laptop η freemail δεν έχει καμμία σχέση με την απώλεια των δεδομένων σου.
charavge έγραψε:Δεν είμαι σε θέση να ζητήσω IP, ο εισαγγελέας όμως έχει. Και δεν πρόκειται απλώς για μια κλοπή δεδομένων, πρόκειται για ένα αδίκημα το οποίο στο σύνολό του έχει σοβαρή έκταση. Και οι δαιχειριστές αρνήθηκαν να παράσχουν βοήθεια να βρεθεί κάποιος κακοποιός.
Αυτό δεν το κατάλαβα. Τους ζήτησε εισαγγελέας κάποια στοιχεία και αρνήθηκαν να τα δώσουν. Λίγο χλωμό.

Αν δεν τα ζήτησε εισαγγελέας και τα ζητάς εσύ καλά κάνουν και δεν τα δίνουν.

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 10 Ιουν 2009 19:49

Μπορει να ζητησει την ip απο την οποια εγεινε η τελευταια συνδεση με κατεβασμα αρχειων και ισως ετσι βρει καποια ακρη

για δες αυτο το θεμα ?
στην διωξη ηλεκτρονικου εγκληματος εγκληση κατα παντος υπευθυνου και βαλε μεσα και την freemail.gr

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 10 Ιουν 2009 20:18

CyberCr33p έγραψε:Γιατί έχω την εντύπωση ότι έχεις πολλές απαιτήσεις από μια υπηρεσία που σου παρέχεται δωρεάν;
Ελα ντε.
Περιμενεις και τετοιου είδους support απο free υπιρεσια?
Να πληρωνες, να πω οκ. πρεπει να σου δωσουν ή να δουν τα log files για το τι εγινε.
Αλλα σε free υπιρεσια δν νομιζω να τους υποχρεώνει κανεις. Αλωστε κατα την εγγραφη
δεν νομιζω να λεει και πουθενα ότι σου παρεχει και support.

Εγω το χρεισμοποιω απο το 2005 πανω κάτω και πρόβλημα μερχι τωρα δν είχα κανενα.
Ενα απλό mail ειναι.

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 10 Ιουν 2009 22:14

ακούστηκαν όλες οι απόψεις, το topic κλειδώνει.
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Κλειδωμένο

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες