[Ενημέρωση] Μου Συνέβη Κι Αυτό!!!!

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας κάποια από τις συσκευές που απαρτίζουν τους Η/Υ μας.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 02 Ιουν 2009 16:20

PC TURBO-X Συναδέλφου, Windows XP-Pro....Τα υπόλοιπα περιττά για την περίπτωσή μας :)
Το PCδάκι δεν έχει ούτε δυό μήνες λειτουργίας....
Ήδη από χτες είχε αρχίσει κι έριχνε προειδοποιητικές βολές, ότι κάτι έτρεχε!! "Πάνω που άρχιζε να φορτώνει τα XP....Restart!!!" (Χτες πήρε μπρος, και παρέδωσε τον έλεγχο στον χρήστη, με την τρίτη προσπάθεια!)
Σήμερα όμως τά'μπηξε κάτω σαν το παλιομούλαρο, και δεν έβγαινε στα XP με τίποτα... Έμενε διαρκώς στον κύκλο 'Restart--->Φόρτωμα XP--->Restart'

Ευτυχώς, και τελείως τυχαία, είχα εφεδρικό PC (με περίπου τις ίδιες προδιαγραφές)!
Ο εφεδρικός ήτσν ελεγμένος-->μέχρι τα άκρα από εμένα τον ίδιο. Οπότε ήξερα και με τι είχα να κάνω!! :wink:

Όμως κι ο εφεδρικός άρχισε να παρουσιάζει το ίδιο ακριβώς πρόβλημα!!
Κοντολογίς....Αφού κάναμε τράμπα μέχρι και την παροχή της πρίζας, τελικά Ένοχος ήταν η Οθόνη!!!! Ναί η :crash: :crash: :crash: :crash: !!
(Ευτυχώς βρέθηκε περισσευούμενη, κι έκανε ο συνάδελφος τη δουλειά του! :victory: )
Δεν μπόρεσα να την υποψιαστώ, καθώς -μέχρι να παρουσιαστεί το πρόβλημα (Restart) -στη μαύρη οθόνη- παρουσίαζε τις ενδείξεις της άψογα... Ούτε κάποιο τρεμόπαιγμα, κάποια παραμόρφωση, κάποια οποιαδήποτε ένδειξη... Τίποτα απολύτως!!

Αντίθετα -λόγω προτέρου 'εντίμου' βίου- υποψιάστηκα πρώτα το PC (καθώς ήταν TURBO-X :crash: ), και μετά τα XP, (επειδή ήταν XP :lol: :lol: ).
Όλα αυτά μέχρι που κι ο εφεδρικός έδειξε ότι ούτε το PC :o , αλλά ούτε και τα XP :o έφταιγαν!
Πρέπει να ομολογήσω ότι αιφνιδιάστηκα πάρα-μα πάααρα πολύ!!

Συμπέρασμα... Ας μην βιαζόμαστε να προδικάσουμε τι φταίει σε κάποιο PC που έχει πρόβλημα! Μπορεί να μας περιμένει μιά γερή ψυχρολουσία κάπου πάνω στο 'ψάξιμο' :wink: :wink: :lol: :lol: και να μας φτάσει η κάτω γνάθος κάπου κοντά στον αστράγαλο :roll: :hammer: :kaloe:
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος DGeorge την 09 Ιούλ 2009 11:04, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
PC-Ponemenos
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 02 Ιουν 2009 17:34

Απιστευτο! :o

Άβαταρ μέλους
hik-hok
Reporter
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από hik-hok » 02 Ιουν 2009 18:15

η οθόνη προκαλούσε στο pc restart?

τι να πώ όσο κουφό και αν μου "ακούγεται" δεν μπορώ να το αμφισβητήσω.

Γενικά θα ήθελα να πώ ότι υπήρξε εταιρία στην οποία σταμάτησαν οι βλάβες των PC μόλις έπαψε να υπάρχει και η θέση του επισκευαστή των PC, όχι οτι ο άνθρωπος προκαλούσε επίτηδες τις βλάβες απλά όλα τα PC έμοιαζαν σαν σαλάτες χωριάτικες με με υλικά που έβγαζε ο "ειδικός" απο το ένα στο άλλο.

Καλώς η κακώς έχει γεμίσει η αγορά απο τεχνικούς που μοιάζουν με τους "ηλεκτρονικούς" που επισκεύαζαν τις ασπρόμαυρες τηλεοράσεις πριν απο χρόνια έχοντας μια βαλίτσα με 10 λυχνίες για αλλαγές επιτόπου.
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
c0d3punk
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από c0d3punk » 02 Ιουν 2009 20:59

όντως απίστευτο!

το restart γινόταν την ώρα που φόρτωνε η μπάρα των windows? αν ναι τότε φόρτωνε τον driver της οθόνης και μάλλον αυτός προκαλούσε το κρασάρισμα.....
τι άλλο να πεις? κανα βραχυκύκλωμα σε συνδυασμό με τον driver της οθόνης?

αλλά πως σας έκοψε ρε παιδί μου και δοκιμάσατε άλλη οθόνη! μπράβο! φαντάζομαι στην πλάκα τελείως και με χαβαλέ του στιλ "ε αφού τα κάναμε όλα ας αλλάξουμε την οθόνη δεν έμεινε και τπτ άλλο" και μετά :o :o :o :-)

thanx για την ενημέρωση George θα προσπαθήσω να το θυμάμαι γιατί είναι όντως απίθανο.
like ants in a colony we do our share
but there's so many other f****' insects out there || Ανανεωμένα Παρτάλια || biZfind.gr

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 03 Ιουν 2009 12:08

hik-hok έγραψε: η οθόνη προκαλούσε στο pc restart?
Παιδιά, Ναί..! :P Μάλιστα, πριν ελέγξω την ίδια την οθόνη, έκανα τράμπα και το καλώδιό της (VGA)...Μπας και....?!
Όμως μάταια! Μέχρι που έγινε η τελευταία τράμπα:...Η ίδια η οθόνη!!! .....Και ιδού ο ένοχος!! :o :o :o :o
Εξ'άλλου, αν δεν ήταν διαπιστωμένα τόσο κουφή-απίστευτη περίπτωση θα δίσταζα ν'ανοίξω 'Νέο Θέμα' και μάλιστα με τον τίτλο που του έβαλα!!!
(Το Service των Ιατρικών Μηχανημάτων της Εταιρείας, την πήρε, μήπως και βρουν την αιτία :-? )
c0d3punk έγραψε:1) το restart γινόταν την ώρα που φόρτωνε η μπάρα των windows? 2) αν ναι τότε φόρτωνε τον driver της οθόνης και μάλλον αυτός προκαλούσε το κρασάρισμα.....
1) Ναι!
2) Όχι, διότι τότε δεν θα έπρεπε να συμβαίνει αυτό:
DGeorge έγραψε:...Ευτυχώς, και τελείως τυχαία, είχα εφεδρικό PC (με περίπου τις ίδιες προδιαγραφές)!
Ο εφεδρικός ήτσν ελεγμένος-->μέχρι τα άκρα από εμένα τον ίδιο. Οπότε ήξερα και με τι είχα να κάνω!! :wink:

Όμως κι ο εφεδρικός άρχισε να παρουσιάζει το ίδιο ακριβώς πρόβλημα!!.........
hik-hok έγραψε:Γενικά θα ήθελα να πώ ότι υπήρξε εταιρία στην οποία σταμάτησαν οι βλάβες των PC μόλις έπαψε να υπάρχει και η θέση του επισκευαστή των PC, όχι οτι ο άνθρωπος προκαλούσε επίτηδες τις βλάβες απλά όλα τα PC έμοιαζαν σαν σαλάτες χωριάτικες με υλικά που έβγαζε ο "ειδικός" απο το ένα στο άλλο.
Γενικά μια Εταιρεία, που δεν κολώνει να βάλει IBM (λέμε τώρα - δεν έχει πια PC) PC, για την οιαδήποτε θέση εργασίας, είναι προφανές ότι δεν θα χρειαστεί PC-επισκευαστή. Ο λόγος είναι απλός! Κάτι -τέτοιου επιπέδου- PC χαλάνε πολύυυυν καιρό αφ'ότου αποφασίσει η Εταιρεία να τα αναβαθμίσει :wink:
β) Πάει λοιπόν ο "Γνώστης :hammer: :D :hammer: " (αφεντικό), παραγγέλνει τρεις "μουράτους (UPX-Horhe-TURBO Εικοσαπύρηνους)" για τη διοίκηση, κάποια Καλά (κατά την Εταιρεία-πωλητή) για θέσεις-κολλητούς, και τα μικρομεσαία (και προβληματικά) για θέσεις σημαντικών γραμματέων, κλπ.
Χώρια, που αν του κάτσει καμμιά καλή ευκαιρία (φτηνοί εξωτερικοί HDDs από τον Άρη), αγοράζει (χωρίς να ρωτήσει κανέναν) καμμιά 100αριά.
γ) Μετά ο "Γνώστης :hammer: :D :hammer: " (αφεντικό), βαφτίζει τον πλέον γνώστη-χρήστη-PC: "IT", και του πετάει το μπαλάκι να βγάλει άκρη στο μπάχαλο, που ο πρώτος δημιούργησε. Ουσιαστικά λοιπόν ο δεύτερος γίνεται -εκ των πραγμάτων- 'Επισκευαστής PC'!
Ευτυχώς, που με την εξέλιξη των λειτουργικών, και των υλικών, φτάσαμε σε κάποιο σημείο περίπου: Να ταιριάζουν περίπου όλα με όλα!...Ευτυχώς!
Φίλε μου hik-hok, όταν μια θέση εργασίας σε Τιμολόγηση Αποθήκης κάνει Crash, είναι πρόβλημα! Χώρια το ουσιαστικό, ότι η ίδια η Εταιρεία δεν κάνει δουλειά.... Κοιτάζουν (η διοίκηση) περίεργα και τον συνάδελφο που κάθεται επειδή δεν μπορεί να δουλέψει... Σαν να φταίει ο συνάδελφος!... :evil:
Ο μεν συνάδελφος στα πλαίσια κάποιας -σωστής- αλληλεγγύης, θα πει τον 'πόνο' του στον "IT" :( :( Οι 'Πεφωτισμένοι' όμως της Διοίκησης θα απαιτήσουν από τον "IT" ξανά να βγάλει άκρη στο μπάχαλο!!
Επειδή οι πραγματικοί "IT" κοστίζουν, καθώς έχουν κάποια ιδιαίτερα πτυχία (σπούδασαν - κόπιασαν οι άνθρωποι), υπάρχουν κι εναλλακτικές διέξοδοι :wink: :wink:
Και πάλι καλά που έβαλαν 'Heavy User' για τη δουλειά του "IT", κι όχι τον γείτονα τον υδραυλικό (Πολύ καλός στη δουλειά του κι αυτός :hammer: :lol: :lol: )
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος DGeorge την 02 Δεκ 2009 09:26, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
PC-Ponemenos
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
c0d3punk
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από c0d3punk » 03 Ιουν 2009 13:00

ε τότε ο controller της οθόνης ή κάποιο μαμούνι κάτι βραχυκύκλωνε! εεεε δεν μπορεί τι στο καλό άλλο να ήταν? :think: :doh:
but there's so many other f****' insects out there || Ανανεωμένα Παρτάλια || biZfind.gr

Άβαταρ μέλους
EneMe
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από EneMe » 03 Ιουν 2009 13:15

A, δεν συμβαίνουν μόνο σε μένα τέτοια κουλά!

Από την άλλη... απίστευτο!!!

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 03 Ιουν 2009 13:31

c0d3punk έγραψε:ε τότε ο controller της οθόνης ή κάποιο μαμούνι κάτι βραχυκύκλωνε! εεεε δεν μπορεί τι στο καλό άλλο να ήταν? :think: :doh:
Και πάλι...
DGeorge έγραψε:...Όμως κι ο εφεδρικός άρχισε να παρουσιάζει το ίδιο ακριβώς πρόβλημα!!.........
...Μαμούνι, ή ο VGA Controller και στον εφεδρικό; Και -ώ του θαύματος- πάει το μαμούνι, φτιάχνει κι ο controller με το που αλλάζει η οθόνη; :question: :think: :think:
Κατ'εμέ τα πράγματα είναι λίγο πιο απλά:
1) Φτηναίνοντας οι TFT οθόνες, -τουλάχιστον- μειώνεται κι ο χρόνος ζωής τους! ......και
2) Αποτελούνται κι αυτές από κάποιο αρκετό ηλεκτρονικό-ψηφιακό μέρος (chipάκια εισόδου, CPUs, chipάκια εξόδου, κλπ). Ένα απ'αυτά να 'στραβώσει' κι έκατσε το πρόβλημα! :wink: :wink:
EneMe έγραψε:A, δεν συμβαίνουν μόνο σε μένα τέτοια κουλά!
Να μας τα λες, να (μαθαίνουμε) χάνουμε όλοι μας από καμμιά τουφίτσα μαλλί!... Μοναχοφαγά :hammer: :lol: :lol:
PC-Ponemenos
Εικόνα

Apostolis_38

Δημοσίευση από Apostolis_38 » 03 Ιουν 2009 14:01

DGeorge, μου φαίνεται λίγο κουφό να έκανε restart το pc η οθόνη μιάς και η οθόνη παίρνει σήμα απο το pc, δεν δίνει.
Μήπως είχαν πειραχτεί τα hertz στα οποία δούλευε η οθόνη και η κάρτα γραφικών έκανε restart το pc; Πάλι καλά βέβαια γιατί τις περισσότερες φορές απλώς μένει εκεί.
Αλλη μία περίπτωση είναι να είχε βραχυκυκλώσει η οθόνη και να ΕΣΤΕΛΝΕ ρεύμα στο pc.

Ξαναλέω οτι μου φαίνεται κουφό, αλλά σ' αυτό το επάγγελμα ακόμα κι ο θάνατος (ενός εξαρτήματος) δεν είναι σίγουρος :P :P :P

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 03 Ιουν 2009 14:55

Γι'αυτό και την πήραν οι συνάδελφοι από το Service των Ιατρικών Μηχανημάτων της Εταιρείας, μήπως και βρουν την αιτία (βλάβη).... Τι να πω κι εγώ :o :o :lol: :lol:
PC-Ponemenos
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
c0d3punk
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από c0d3punk » 03 Ιουν 2009 15:06

DGeorge έγραψε:
c0d3punk έγραψε:ε τότε ο controller της οθόνης ή κάποιο μαμούνι κάτι βραχυκύκλωνε! εεεε δεν μπορεί τι στο καλό άλλο να ήταν? :think: :doh:
Και πάλι...
DGeorge έγραψε:...Όμως κι ο εφεδρικός άρχισε να παρουσιάζει το ίδιο ακριβώς πρόβλημα!!.........
...Μαμούνι, ή ο VGA Controller και στον εφεδρικό; Και -ώ του θαύματος- πάει το μαμούνι, φτιάχνει κι ο controller με το που αλλάζει η οθόνη; :question: :think: :think:
Κατ'εμέ τα πράγματα είναι λίγο πιο απλά:
1) Φτηναίνοντας οι TFT οθόνες, -τουλάχιστον- μειώνεται κι ο χρόνος ζωής τους! ......και
2) Αποτελούνται κι αυτές από κάποιο αρκετό ηλεκτρονικό-ψηφιακό μέρος (chipάκια εισόδου, CPUs, chipάκια εξόδου, κλπ). Ένα απ'αυτά να 'στραβώσει' κι έκατσε το πρόβλημα! :wink: :wink:
EneMe έγραψε:A, δεν συμβαίνουν μόνο σε μένα τέτοια κουλά!
Να μας τα λες, να (μαθαίνουμε) χάνουμε όλοι μας από καμμιά τουφίτσα μαλλί!... Μοναχοφαγά :hammer: :lol: :lol:
όχι ρε συ στην οθόνη λέω όχι στο pc! ακόμα και σκόνη με το κιλό να έχει μπορεί να σου κάνει βραχυκύκλωμα

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 03 Ιουν 2009 16:24

c0d3punk έγραψε:όχι ρε συ στην οθόνη λέω όχι στο pc! ακόμα και σκόνη με το κιλό να έχει μπορεί να σου κάνει βραχυκύκλωμα
DGeorge έγραψε:Γι'αυτό και την πήραν οι συνάδελφοι από το Service των Ιατρικών Μηχανημάτων της Εταιρείας, μήπως και βρουν την αιτία (βλάβη).... Τι να πω κι εγώ :o :o :lol: :lol:
Υ.Γ. Φίλε μου hik-hok, σχετικά -επίσης- με τη 'χωριάτικη σαλάτα' οφείλω να σου πω ότι προσωπικά μ'έχει βγάλει ασπροπρόσωπο και 'παλληκάρι'. Ευτυχώς, επειδή είναι PCιά με υλικό από παλιότερα χαλασμένα, οι 'Γνώστες' που αναφέρω πιό πάνω τα ονόμασαν "σκουπίδια"!!!......Χαρακτηρισμός που μ'έκανε τρισευτυχισμένο! :hammer: ....Διότι αυτά τα σκουπίδια μου έμειναν -Ως Εργαλεία-, ώστε να γίνονται έλεγχοι -σε πρώτη φάση- αν φταίνε τα PC/λειτουργικά ή όχι!
Μην ξεχνάς ότι ο εφεδρικός σκουπίδι, ήταν αυτός που με απέτρεψε από του να δώσω -άσκοπα- για επισκευή το PC του συναδέλφου, καθώς και χρόνος θα χανόταν και το μηχάνημα θα επέστρεφε με τη διάγνωση "Όλα ΟΚ!!"....Πράγμα που τελικά ήταν κι η αλήθεια :wink:
Ο εφεδρικός σκουπίδι, ήταν αυτός που με έβαλε στη διαδικασία "τράμπα όλων των περιφερειακών", μέχρι να βρεθεί ο ένοχος!....Που τελικά βρέθηκε!! :wink:
Ο εφεδρικός σκουπίδι, ήταν αυτός που ενίσχυσε τη θέση μου-άποψή μου στη δουλειά μου, καθώς η διάγνωση έγινε σε μικρό~ελάχιστο χρόνο! Και τέλος
Ο εφεδρικός σκουπίδι, ήταν αυτός που με έφερε στη θέση να λύσω σχετικά γρήγορα το πρόβλημα, και να μη νοιώθει μειονεκτικά ο συνάδελφος απέναντι στη Διοίκηση, επειδή δεν μπορούσε να κάνει δουλειά.
Φυσικά -πλέον- οι 'Σοφοί-Πεφωτισμένοι' της Διοίκησης δεν γνωρίζουν πόσο σημαντικό ρόλο παίζουν σε κρίσιμες φάσεις τα 'σκουπίδια'... Κι από μένα σίγουρα δεν πρόκειται πλέον να το μάθουν! Είναι ικανοί να μου πάρουν αυτά τα εργαλεία για να τα βάλουν ('αξιοποιήσουν') σε θέσεις εργασίας... Φίλε μου hik-hok!!
Γι'αυτό σου έγραψα πριν: Τη βρίσκω Πεντανόστιμη τη Χωριάτικη Σαλάτα :lol: :lol:
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος DGeorge την 02 Δεκ 2009 09:34, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
PC-Ponemenos
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 09 Ιούλ 2009 11:14

DGeorge έγραψε:...Ένοχος ήταν η Οθόνη!!!! Ναί η :crash: :crash: :crash: :crash: !!
(Ευτυχώς βρέθηκε περισσευούμενη, κι έκανε ο συνάδελφος τη δουλειά του! :victory: )....
Όπως βλέπετε σήμερα είναι 09/07/2009. Ο PCς που αναφέρθηκε στο θέμα, μέχρι και τώρα λειτουργεί άψογα (με την οθόνη που βρέθηκε τότε) επί -σχεδόν- 9ώρου βάσεως, 5μέρες την εβδομάδα. Δεν του γίνεται δηλαδή κάποια -σχετικά- ειδική μεταχείριση!
Οπότε όλα τα φαινόμενα εξακολουθούν να συνηγορούν στα πιο πάνω λεγόμενα, στην παράθεση.
PC-Ponemenos
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
cherouvim
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cherouvim » 09 Ιούλ 2009 11:47

Πως συνδεόταν η οθόνη στο PC;
DVI;
VGA (15pin VGA);

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 09 Ιούλ 2009 11:49

cherouvim έγραψε:Πως συνδεόταν η οθόνη στο PC;
DVI;
VGA (15pin VGA);
Παλιό καλό VGA. (Ακριβώς έτσι συνδέθηκε κι καινούργια-αντικαταστάτρια)
PC-Ponemenos
Εικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “PC Hardware”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες