Ερώτηση σχετικά με τον τρόπο φόρτισης μπαταρίας laptop ;

Σχετικά με όλα τα Laptop, Netbook και Tablet PCs

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
isiscube

Δημοσίευση από isiscube » 27 Μάιος 2009 19:25

Καλησπερα σε όλους,

πρόσφατα αγόρασα φορητό υπολογιστή όμως αφού έψαξα λίγο στο ίντερνετ για το πως πρέπει να φοτίσω τη μπαταρία του σωστά δεν έχω καταλάβει η αλήθεια ποιός είναι ο καλύτερος τρόπος φόρτισης , ποια θεωρήται η ιδανική μέθοδος φόρτισης μπαταρίας ενός νέου laptop ;
Ισχύει αυτό που βλέπω για φόρτιση - αποφόρτιση της μπαταρίας και αν ισχύει ποια τα ποσοστά % που πρέπει να πετύχω και πόσες φορές ?

Με δεδομένο πως έχω φορτίσει το laptop για πρώτη φορά και το άφησα να αποφορτιστεί εντελώς και το ξαναφόρτισα τώρα πρέπει την δεύετερη φορά να κάνω παλι το ίδιο να αφήσω να πάει 0% ; ή μήπως 10% ..

έχω μπερδευτεί !

ας μου εξηγήσει κάποιος τι και πως το κάνουμε σας παρακαλώ :roll:

Άβαταρ μέλους
CyberCr33p
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από CyberCr33p » 27 Μάιος 2009 20:25

Φόρτιζέ το όποτε θέλεις, απλά 1 φορά το μήνα άφηνε το να ξεφορτίζει τελείως για να "συχρονίσει" η μπαταρία με τον μετρητή ένδειξης (αυτόν που δείχνει πόση μπαταρία απομένει).

Άβαταρ μέλους
isiscube

Δημοσίευση από isiscube » 27 Μάιος 2009 22:00

Αραγε αυτά που λένε περί φόρτισης-αποφόρτισης της μπαταρίας και του κύκλους να μήν τα παίρνω και πολύ στα σοβαρά ?

διάβαζα τέτοιες συζητήσεις : http://www.insomnia.gr/forum/archive/in ... 84607.html και γιαυτό αναρωτιέμαι

Άβαταρ μέλους
hik-hok
Reporter
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από hik-hok » 27 Μάιος 2009 22:15

να κάνεις τους κύκλους για να κρατήσει
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
CyberCr33p
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από CyberCr33p » 27 Μάιος 2009 22:27

Δεν έχω δει το thread στο Insomnia αλλά απ' ότι ξέρω η μπαταρία δεν μπορεί να αποφορτιστεί τελείως.

Εάν έχεις UPS πάντως και δεν δουλεύεις το pc με την μπαταρία βγάλε την και αποθηκευσέ την κάπου γιατί "εξαντλείται" πιο γρήγορα από τις αποφορτίσεις-φορτίσεις και από τη ζέστη που παράγει ο φορητός.

Πάντως και στην άκρη να την αφήσεις με το πέρασμα του χρόνου θα μειωθεί η διάρκειά της.

Άβαταρ μέλους
isiscube

Δημοσίευση από isiscube » 28 Μάιος 2009 05:11

hik-hok έγραψε:να κάνεις τους κύκλους για να κρατήσει
μα δεν καταλαβαίνω ποιοί είναι αυτοί οι κύκλοι, πόσοι και πόσο διαρκούν, από αυτά που έχω διαβάσει εδώ και εκεί ως τώρα, για να το κάνω και εγώ !

αν υπάρχει μια διαδικασία που πρέπει να τηρηθεί , κάποια βήματα για καλύτερη απόδοση αυτό ακριβώς είναι που ρωτάω, υπάρχει κάτι τέτοιο ή ο καθένας κάνει ότι εκείνος νομίζει καλύτερο κι οτι γίνει έγινε αφού όλοι αποδέχονται πως οι μπαταρίες αργά ή γρήγορα θα πάνε για απόσυρση ;

Σε 4-5 βήματα τι ακριβώς κάνω για να αρχίσω τη σχέση μου με την μπαταρία καλά και να την κρατήσω έτσι , μπορεί κάποιος σύντομα και ουσιαστικά ;

Και κάτι ακόμα, μπορώ να βγάλω την μπαταρία και να δουλεύω το laptop και χωρίς μπαταρία δίχως να επηρεάζεται το σύστημα , δεν πειράζει που το μέρος της μπαταρίας θα είναι ανοιχτό στις σκόνες έτσι ;

Άβαταρ μέλους
isiscube

Δημοσίευση από isiscube » 05 Ιουν 2009 06:15

όπως και να έχει αν καταλαβαίνω σωστά ο καθένας ακολουθεί ένα μιξ των παραπάνω μεθόδων και δεν υπάρχει κάποια στάνταρτ διαδικασία για όλες τις μπαταρίες, ευχαριστώ όσους έδωσαν μια απάντηση :roll:

Απάντηση

Επιστροφή στο “Φορητοί Υπολογιστές”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης