Συνδεση 2 υπολογιστων με καλωδιο LAN

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας τα Windows και τα προγράμματά τους. Νέα & ειδήσεις.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
geo1st487

Δημοσίευση από geo1st487 » 13 Μάιος 2009 20:12

Πως μπορω να συνδεσω 2 υπολογιστες με καλωδιο LAN για μεταφορα αρχειων απο τον ενα στον αλλο; Ο ενας εχει Vista και αλλος XP.
Ευχαριστω

Άβαταρ μέλους
dva_dev
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από dva_dev » 13 Μάιος 2009 21:15

Αν πάς μέσω hub ή switch θέλεις δύο straight καλώδια, αλλιώς αν τους συνδέεις κατευθείαν ένα cross over.
Πρέπει να έχουν και οι δύο υπολογιστές ip adress στο ίδιο ip range. Π.χ. 192.168.1.Χ με subnet mask 255.255.255.0 (όπου Χ βάλε ότι θέλεις από 1-254, αλλά όχι το ίδιο και στους δύο υπολογιστές).
Βάλε τους υπολογιστές στο ίδιο workgroup για μεγαλύτερη ευκολία.
Δώσε κάτι λογικό για όνομα υπολογιστή π.χ pc1, pc2
Φτιάξε ένα χρήστη (π.χ. myuser) που να έχει password (πχ. mypass) και στους δύο υπολογιστές (με τα ίδια στοιχεία).
Κάνε κοινόχρηστο κάποιον φάκελο και δώσε δικαιώματα read, write στον χρήστη που έφτιαξες.
Αν έχεις κάποιο firewall, μέχρι να δείς ποιές ρυθμίσεις πρέπει να αφήσεις και ποιές όχι απενεργοποίησε το.
Πήγαινε στον windows explorer (στο pc2) και δώσε στη διεύθυνση:
\\pc1
Αν σε ρωτήσει username, password δώσε myuser, mypass.
Αντιγράφεις ότι αρχεία θέλεις από το ένα pc στο άλλο.

Αναλόγως τους συνδιασμούς των windows που έχεις μπορεί κάποια βήματα να τα παραλείψεις, αλλά με αυτά νομίζω ότι θα παίζει παντού.

[edit]
Εσφαξα ένα παρείσακτο "δεν" που μπήκε από μόνο του πριν το "νομίζω ότι θα παίζει παντού"
[/edit]
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dva_dev την 14 Μάιος 2009 11:34, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
GeoStuff
Honorary Member

Δημοσίευση από GeoStuff » 13 Μάιος 2009 21:20

Καλώδιο στον ένα, καλώδιο στον άλλο...

Επιλογή IP στον ένα, επιλογή IP στον άλλο...

Share αρχεία στον ένα, share αρχεία στον άλλο...

Και έτοιμος...
Κούκλα Μου Φρεγάτα Σκίζεις Τον Ωκεανό... Μοιάζεις Στον Τιτανικό!!!

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 14 Μάιος 2009 10:43

Πολύ καλημέρα σε όλους :D :D ,
Κατ'αρχήν -τουλάχιστον σε μένα- είναι αρκετά θολό, αν ο φίλος geo1st487 έχει ξαναδημιουργήσει LAN σύνδεση, είτε υλικά, είτε λογισμικά, είτε και τα δύο...
Μ'αυτή τη συνθήκη λοιπόν, παίρνω ως δεδομένο πλήρη άγνοια.
Οπότε:
1) Υλικά:
dva_dev έγραψε:Αν πάς μέσω hub ή switch θέλεις δύο straight καλώδια, αλλιώς αν τους συνδέεις κατευθείαν ένα cross over.
2) Λογισμικά: Στο 'Control Panel' ---> 'Network connection (ή ό,τι ανάλογο στα Vista)', δημιουργείς μια 'new LAN connection' ακολουθώντας τα βήματα του wizard. Στην επιλογή: με-, ή χωρίς Domain, επιλέγεις 'χωρίς Domain'. Σου εμφανίζεται ότι ο PCς ανήκει σε μια ομάδα εργασίας 'Workgroup'. Τη βαφτίζεις, όπως εσύ θέλεις, αλλά με το ίδιο όνομα και στους δύο PCδες!
Και οι δύο PCδες χρειάζονται να έχουν, [από Computer (ή My Computer) --> Properties] από ένα 'ComputerName'
dva_dev έγραψε:Δώσε κάτι λογικό για όνομα υπολογιστή π.χ pc1, pc2
Φτιάξε ένα χρήστη (π.χ. myuser) που να έχει password (πχ. mypass) και στους δύο υπολογιστές (με τα ίδια στοιχεία).
Μετά, είτε δημιουργείς σε κάθε PC από ένα 'shared Folder' (π.χ. 'common') με πλήρη δικαιώματα 'Read-Write', 'Modify' κλπ, είτε κάνεις 'shared' κάποιο ήδη υπάρχον Folder, σε κάθε PC (πράγμα ελαφρώς πιο επικίνδυνο), και του δίνεις πάλι τα ανάλογα δικαιώματα.
Στη διαδικασία 'sharing' θα σου ζητήσει να βάλεις -αν θέλεις- κάποιο Username και κάποιο Password. Μπορείς -αν θέλεις πάντα- να τα αφήσεις κενά. Έτσι όμως η πρόσβαση στα κοινά 'shared' Folders θα είναι ανεξέλεγκτη (ως προς το θέμα User).

Στον Windows Explorer (π.χ. του PC1), και αφού δώσεις \\PC2, θα σου εμφανιστεί/ούν τα 'shared' αρχεία, folders κλπ που βρίσκονται στον PC2.
Θα πρότεινα έναν 'shared folder' (π.χ. commonPC2), ώστε αν θέλεις επιλέγοντάς τον (τον commonPC2) με δεξί κλικ να του κάνεις 'map network drive'. ...Εννοείται ότι κάτι αντίστοιχο μπορείς να κάνεις από το PC2 για τον commonPC1!!!
Με τη διαδικασία "map network drive" τα folders commonPC1 και commonPC2 γίνονται εικονικοί δίσκοι στους PC2 και PC1 αντίστοιχα.
Οπότε στον Windows Explorer (π.χ. του PC1) κάτω από τον/τους HDD κλπ drives σου θα φανεί και ο νέος (π.χ. Ε: commonPC2).
Αυτά τα ολίγα....... :D

Φίλε dva_dev, δεν είναι λίγο ρίσκο να μπλέξει με IP adresses και subnet masks σε manual-mode, όταν -φαντάζομαι- και τα δύο Λειτουργικά είναι πλέον αρκετά ικανά στην Auto-διαχείριση;
Φίλε GeoStuff, [Επιλογή IP στον ένα, επιλογή IP στον άλλο...] τι εννοείς; Ορισμό IP adresses και subnet masks σε manual-mode; Γνωρίζει να το κάνει; :think:
PC-Ponemenos
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
GeoStuff
Honorary Member

Δημοσίευση από GeoStuff » 14 Μάιος 2009 10:48

DGeorge έγραψε:Φίλε GeoStuff, [Επιλογή IP στον ένα, επιλογή IP στον άλλο...] τι εννοείς; Ορισμό IP adresses και subnet masks σε manual-mode; Γνωρίζει να το κάνει; :think:
I can only show you the door, είπε ο Μορφέας...

:kaloe: :kaloe: :kaloe: :kaloe: :kaloe:

Αν όχι εδώ είμαστε...

:wink: :wink: :wink: :wink: :wink:

geo1st487

Δημοσίευση από geo1st487 » 20 Μάιος 2009 15:16

Θελω να κανω ολο το C: απο τα vista κοινοχρηστο και να εχω πληρη προσβαση απο τα XP. Κανω δεξι κλικ στο C ιδιοτητες, επιλεγω την καρτελα κοινη χρηση αλλα το πρωτο κουμπι που λεει Κοινη χρηση ειναι απενεργοποιημενο. Αν κανω το ιδιο σε ενα φακελο το κουμπι ειναι ενεργο και μπορω να τον κανω κοινοχρηστο και να εχω προσβαση απο το αλλο pc με xp. Τι μπορω να κανω για να κανω κοινοχρηστο ολοκληρο το C?

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 20 Μάιος 2009 16:04

Εξακολουθώ να δηλώνω -ως προς τα Vista- άσχετος ~ απλώς περαστικός. :P
Όμως να υποψιαστώ ότι αναφέροντας δίσκο C: εννοείς τον 'System'; Να υποψιαστώ επίσης ότι αν -έτσι αέρα- γινόταν shared o C:, θα μπορούσε ο καθένας να 'πειράξει' System αρχεία; Τουλάχιστον λοιπόν αυτό, πρόβλεψαν τα παιδόπουλα της MS, να μην μορεί να γίνει...Έτσι απλά! (Φαντάζομαι...)
Ωστόσο, ξανά υποψιάζομαι, ότι -ακόμα κι αυτό- θα μπορούσες να κάνεις με "administrator's rights". Συνεπώς τίθεται το κεφαλαιώδες ερώτημα: "Στα Vista δουλεύεις σαν administrator;" Αν Όχι, τότε για δοκίμασέ το... Αν Ναί, τότε κάπου αλλού -ίσως- κρύβεται το ένοχο μυστικό ασφάλειας του C: :) !
PC-Ponemenos
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
GeoStuff
Honorary Member

Δημοσίευση από GeoStuff » 20 Μάιος 2009 21:26

Πρέπει να πας στο advance ή προηγμένες, όπως λογικά είναι στα Ελληνικά, και το κάνεις από εκεί...

geo1st487

Δημοσίευση από geo1st487 » 20 Μάιος 2009 21:33

GeoStuff έγραψε:Πρέπει να πας στο advance ή προηγμένες, όπως λογικά είναι στα Ελληνικά, και το κάνεις από εκεί...
Το εχω κανει και τα xp το βλεπουν αλλα οταν παταω να ανοιξει εμφανιζει το μηνυμα οτι δεν ειναι προσβασιμος. Εχω βαλει να μη ζηταει κωδικο. Τι αλλο μπορει να ειναι;

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 22 Μάιος 2009 10:09

geo1st487 έγραψε:Εχω βαλει να μη ζηταει κωδικο.
Δεν ξέρω αν εννοείς 'κενό' κωδικό, ή καθόλου κωδικό. Όπως επίσης δεν ξέρω αν υπάρχει και κάποια διαφορά μεταξύ τους... Επίσης, στις άδεις πρόσβασης των VISTA (από τα XP), ο 'λογαριασμός' του PCιού με τα XP έχει όλες τις απαιτούμενες; :think: :think:
Μάλλον έχει να κάνει και με το πρόβλημα που βάζεις εδώ;
Πήγαινε στο PC των VISTA.
Μπες στο λινκ αυτό εδώ που σου δίνει ο GeoSuff.
Ακολούθησε τις οδηγίες που δίνει ο RichardWu και μάλλον θ'ακυρώσεις τις ασφάλειες πρόσβασης στον C: των VISTA. (Φυσικά καταλαβαίνεις αυτό τι σημαίνει!!!)

Για να μην παραπονιέσαι :P , βρήκα κι αυτό εδώ το λινκ. Προς το τέλος -ειδικά-, το μήνυμα του dschifx πρέπει να σ'ενδιαφέρει πολύ 8)
PC-Ponemenos
Εικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “Windows Software Guide”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης