Δωρεάν Web Templates

Θέλετε την γνώμη των άλλων για την σελίδα σας; Τότε βρίσκεστε στο σωστό μέρος.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
drkameleon
Επικοινωνία:

Δωρεάν Web Templates

Δημοσίευση από drkameleon » 11 Απρ 2009 21:32

Εδώ και κάποιο καιρό - όντας ο ίδιος Web Designer/Developer και διαπιστώνοντας την έλλειψη ενός site που θα φιλοξενεί μεγάλη ποικιλία από ΜΟΝΟ δωρεάν templates για τα βασικά CMS - αποφάσισα να ασχοληθώ κι εγώ με τον τομέα.:lol:

Το αποτέλεσμα των κόπων μου (έχει ακόμα δουλειάααααα... :p) ακούει στο όνομα FreeTemplates4U.com και παράλληλα με πολλές υποενότητες γεμάτες δωρεάν templates ανά πλατφόρμα (προς το παρόν, Wordpress, Blogger, Joomla, Drupal, Flash, Zen Cart και Magento) φιλοδοξεί να γίνει μια σελίδα γύρω από το "open source" web design (έχω ξεκινήσει και sections με blogging tips ή blogging tools - τα τελευταία δε από τα οποία λόγω υποχρεώσεων... δεεεεν βλέπω να τα ολοκληρώνω:o).

Θα σάς ήμουν ευγνώμων αν ρίχνατε μια ματιά όσοι ενδιαφέρεστε, να μού πείτε μια γνώμη ή ιδέες να το βελτιώσουμε. :)

Επίσης, αν μεταξύ Υμών υπάρχει κάποιος που θα ήθελε να "προωθήσει" κάποιο template του, μπορεί να επικοινωνήσει απευθείας μαζί μου ή χρησιμοποιώντας την κατάλληλη φόρμα submission στο site.

Thanks! ;)

Dr.Kameleon :D

Άβαταρ μέλους
nikolas27
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δωρεάν Web Templates

Δημοσίευση από nikolas27 » 11 Απρ 2009 23:06

feedback δεχεσαι?
αν ναι, να σου προτεινω να βαλεις και δωρεαν γραφικα.
(εικονες, backgrounds, buttons κτλπ) καθως ειναι εξισου σημαντικα.

επισης, φιλτρα στην αναζητηση πχ αναλογα με την αδεια χρησης.

συγχαρητηρια και καλη συνεχεια!

Άβαταρ μέλους
drkameleon
Επικοινωνία:

Δωρεάν Web Templates

Δημοσίευση από drkameleon » 11 Απρ 2009 23:18

nikolas27 έγραψε:feedback δεχεσαι?
αν ναι, να σου προτεινω να βαλεις και δωρεαν γραφικα.
(εικονες, backgrounds, buttons κτλπ) καθως ειναι εξισου σημαντικα.

επισης, φιλτρα στην αναζητηση πχ αναλογα με την αδεια χρησης.

συγχαρητηρια και καλη συνεχεια!
Ναι σαι καλα, φίλε μου.

Αυτό σχετικά με τα "φίλτρα" το έχω ήδη σκεφτεί - ξεκινώντας με sections οπου υπάρχει filtering των popular (top-20) templates για Blogger, Wordpress και Joomla. Οπωσδήποτε, κι άλλο "φιλτράρισμα" χρειάζεται - όπως π.χ. ανά license που ανέφερες...

Επίσης, όσον αφορά τα γραφικά το έχω σκεφτεί - αλλά μάλλον θα το αναβάλλω για λίγο ακόμη - η δουλειά ούτως η άλλως που απομένει ΔΕΝ είναι λίγη (και επιπλέον πρέπει να είμαι ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ προσεκτικό με πνευματικά δικαιώματα, κλπ - κάτι το οποίο ΙΔΙΩΣ για web graphics θα είναι πιο... ζόρικο)

Σ' ευχαριστώ και πάλι πάρα πολύ! :D

Άβαταρ μέλους
nikolas27
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δωρεάν Web Templates

Δημοσίευση από nikolas27 » 12 Απρ 2009 11:43

nikolas27 έγραψε:feedback δεχεσαι?.....
χαζη ερωτηση. με μπερδεψαν τα πολλα tabs και δεν προσεξα την κατηγορια..

τα γραφικα ειναι πολυ σημαντικα και πιστευω πως εστω και ενα αρθρο με λινκς θα ηταν "κατι" για αρχη. μετα ενεργεις με βαση τα στατιστικα.

οσο για τα φιλτρα, εκτος απο τα γνωστα (δημοφιλεστερα, ημερομηνια προσθηκης, περισσοτερα κατεβασματα, ιδιαιτεροτητες κα) καποια templates απαιτουν λινκ προς τον κατασκευαστη και καποια αλλα οχι. ο διαχωρισμος τους με φιλτρο θα βοηθουσε αρκετους πιστευω.

παντως μ'αρεσε πολυ η παρουσιαση των templates. υπαρχουν scripts που δεν εχουν preview των templates στις σελιδες τους(οπως το zencart) ή τα παρουσιαζουν ενα ενα. αρκετα χρονοβορα και τα δυο, οταν ψαχνουμε αναμεσα σε εκατονταδες...

μετα τα δημοφιλη, ισως αυτα τα scripts πρεπει να γινουν η προτεραιοτητα σου για να εκμεταλευτεις την κατασταση, καθως δε θα εχουμε λογο να ταλαιπωρουμαστε οταν μπορουμε να τα εχουμε ολα μπροστα μας στη σελιδα σου.

φιλικα
νικος

Άβαταρ μέλους
Basilakis
PHP Moderator
Επικοινωνία:

Δωρεάν Web Templates

Δημοσίευση από Basilakis » 12 Απρ 2009 13:28

woop woop! :D

Μου άρεσε πάρα πολύ και σαν design και σαν τρόπος παρουσίασης!

Keep the Templates Comming! :D

Άβαταρ μέλους
drkameleon
Επικοινωνία:

Δωρεάν Web Templates

Δημοσίευση από drkameleon » 12 Απρ 2009 13:41

nikolas27 έγραψε: τα γραφικα ειναι πολυ σημαντικα και πιστευω πως εστω και ενα αρθρο με λινκς θα ηταν "κατι" για αρχη. μετα ενεργεις με βαση τα στατιστικα.
Σωστή τη βρίσκω την ιδέα σου. Νομίζω πως θα το δοκιμάσω έτσι να δούμε ανταπόκριση, κι έπειτα πράττω αναλόγως...
nikolas27 έγραψε: μετα τα δημοφιλη, ισως αυτα τα scripts πρεπει να γινουν η προτεραιοτητα σου για να εκμεταλευτεις την κατασταση, καθως δε θα εχουμε λογο να ταλαιπωρουμαστε οταν μπορουμε να τα εχουμε ολα μπροστα μας στη σελιδα σου.
Κατάλαβα σε τι αναφέρεσαι και αυτό είναι ο σκοπός μου εξ' αρχής - απλά τα κάνω κάπως μεθοδικά, έτσι ώστε να μην χαθώ σε 100 διαφορετικα CMS/Scripts/etc. Στην πορεία -ήδη είναι αρκετά πράγματα στα σκαριά - θα προστεθούν αρκετά ακόμη CMS. Όσον αφορά δε το zen cart που λες, κι εκεί υπάρχει υλικό -- αλλά δυστυχώς η γενικότερη διαθεσιμότητα free templates είναι περιορισμένη...
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος drkameleon την 12 Απρ 2009 13:47, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
drkameleon
Επικοινωνία:

Δωρεάν Web Templates

Δημοσίευση από drkameleon » 12 Απρ 2009 13:44

Basilakis έγραψε:woop woop! :D

Μου άρεσε πάρα πολύ και σαν design και σαν τρόπος παρουσίασης!

Keep the Templates Comming! :D
Σ' ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια! Να σαι καλά... :D

Γι αυτο το "Keep the Templates Coming!" παιδευομαι τώρα - γιατί καλό το manual way, αλλά άμα δεν μπουν και "μεγάλα μέσα" (C#-->HTML Parsing-->MySQL--->etc) δεν υπήρχε περίπτωση να βάλω πάνω από 20-30 templates χωρίς να πάθω νευρικό κλονισμό... :P lol

(Να ναι καλά το WordPress που σε όποιον έχει όρεξη να παιζει με τους κώδικες μέχρι εξαντλήσεως, τού δίνει όλο το περιθώριο...) :wink:

Άβαταρ μέλους
Basilakis
PHP Moderator
Επικοινωνία:

Δωρεάν Web Templates

Δημοσίευση από Basilakis » 12 Απρ 2009 17:30

OMG i love WP Coders! :D

Άβαταρ μέλους
c0d3punk
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δωρεάν Web Templates

Δημοσίευση από c0d3punk » 12 Απρ 2009 22:38

είσαι ωραίος! έχει μπει αγαπημένα :-)

να ρωτήσω κάτι... μπορεί νανε και χαζό αλλά εγώ θα το ρωτήσω :-P

όταν εγκαθιστούμε το free tamplate στο site μας και του κάνουμε αλλαγές, ώστε να το προσαρμόσουμε στα μέτρα μας, αλλάζοντας πολλές εικόνες, και τον κώδικά του είναι κακό? θα μου πείτε ανάλογα και το license που έχει... αλλά ποιός ξέρει να μου πει ποιές οι διαφορές στα licenses γιατί δεν μπορώ να βγάλω άκρη.... (για τα Free λέω όχι για τα commercial έτσι)
like ants in a colony we do our share
but there's so many other f****' insects out there || Ανανεωμένα Παρτάλια || biZfind.gr

starfish

Δωρεάν Web Templates

Δημοσίευση από starfish » 13 Απρ 2009 01:49

Ωραία ιδέα,
καλή επιτυχία

Άβαταρ μέλους
drkameleon
Επικοινωνία:

Δωρεάν Web Templates

Δημοσίευση από drkameleon » 14 Απρ 2009 06:17

c0d3punk έγραψε:είσαι ωραίος! έχει μπει αγαπημένα :-)

να ρωτήσω κάτι... μπορεί νανε και χαζό αλλά εγώ θα το ρωτήσω :-P

όταν εγκαθιστούμε το free tamplate στο site μας και του κάνουμε αλλαγές, ώστε να το προσαρμόσουμε στα μέτρα μας, αλλάζοντας πολλές εικόνες, και τον κώδικά του είναι κακό? θα μου πείτε ανάλογα και το license που έχει... αλλά ποιός ξέρει να μου πει ποιές οι διαφορές στα licenses γιατί δεν μπορώ να βγάλω άκρη.... (για τα Free λέω όχι για τα commercial έτσι)
Σ'ευχαριστώ πολύ.:D

Όσον αφορά τώρα αυτό με τις άδειες, δεν νομίζω ότ είναι άστοχη η ερώτηση...

Να σού πω... Έχω ψάξει κατά καιρούς κάποια πράγματα σχετικά με τις GPL και κυρίως τις Creative Commons άδειες (που είναι και λίγο πιο περίπλοκες).

Χωρίς να έχω διυλίσει τον κώνωπα στους επιμέρους όρους, γενικά (ιδίως στις GPL) δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα στην αλλαγή του κώδικα.

Τώρα βέβαια μπορεί να υπάρχουν και υπο-όροι. Π.χ. κάποιες CC άδειες ΔΕΝ επιτρέπουν την αλλαγή του κώδικα, ενώ κάποιες άλλες ΔΕΝ επιτρέπουν την αφαίρεση των links στο footer. Αυτά βέβαια μπορεις να τα δεις συνήθως σε σημειώσεις των δημιουργών του εκάστοτε template (είτε σε μεμονωμένο file, είτε ως μέρος του κώδικα).

http://www.creativecommons.gr/ ---> Εδώ μπορείς να βρεις ορισμένα χρήσιμα στοιχεία.

Υ.Γ. Δεν ήμουν ιδιαίτερα διαφωτιστικός - το ξέρω. Υπάρχουν και πιο ειδήμονες από μένα σχετικα΄με το licensing...
:-?

Άβαταρ μέλους
drkameleon
Επικοινωνία:

Δωρεάν Web Templates

Δημοσίευση από drkameleon » 14 Απρ 2009 06:18

starfish έγραψε:Ωραία ιδέα,
καλή επιτυχία

:D

(Από το στόμα σου, και στου... Google τον αλγόριθμο... lol)

Άβαταρ μέλους
scoobby
Επικοινωνία:

Δωρεάν Web Templates

Δημοσίευση από scoobby » 14 Απρ 2009 10:22

Καλη δουλεια,και μαλιστα φρι που τυχαινει ιδιαιτερης εκτιμησης στην Ελλαδα μας ;)
congrats.

Άβαταρ μέλους
drkameleon
Επικοινωνία:

Δωρεάν Web Templates

Δημοσίευση από drkameleon » 15 Απρ 2009 13:55

scoobby έγραψε:Καλη δουλεια,και μαλιστα φρι που τυχαινει ιδιαιτερης εκτιμησης στην Ελλαδα μας ;)
congrats.
Σ' ευχαριστώ πολύ!

To "free" της ίδιας... ιδιαίτερης εκτίμησης χαίρει κι εκτός, φαντάζομαι, αρκεί να είναι FREE κι όχι ένα-δυο free και μετά... "περάστε να δείτε τη μοναδική συλλογή μας από premium offers, με μόνο 100$ each..."

lol

cris29

Δωρεάν Web Templates

Δημοσίευση από cris29 » 15 Απρ 2009 18:43

Πολύ καλός.
Ήδη το έβαλα στα αγαπημένα μου για να έχω να κατεβάζω κάποια έτοιμα προσχέδια για επόμενες εργασίες που μπορεί να αναλαμβάνω.
Αν χρειαστείς και οποιαδήποτε άλλη βοήθεια και έχω γνώση είτε ακόμη και οικονομική πιστεύω πως θα σε βοηθάμε.
Άλλωστε ο τρόπος παρουσίασης είναι λίγο πολύ ίδιος΄σε όποιο σάιτ και να μπείς. Αυτό που αλλάζει είναι το χρώμα, το λογότυπο και κάποιοι άλλα σχέδια παραπλήσια του είδους όπου θα παρουσιάζετε.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Θέλω την γνώμη σας για την Σελίδα μου...”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες