Ψαχνω φθηνο Virtual Printer Driver

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας τα Windows και τα προγράμματά τους. Νέα & ειδήσεις.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
geo1st487

Δημοσίευση από geo1st487 » 01 Απρ 2009 11:46

Ψαχνω φθηνο Virtual Printer Driver. Εχω βρει καποιους αλλα ειναι ακριβοι. Ψαχνω για καποιον που δεν θα απαιτει να αγοραζω ξεχωριστη αδεια για καθε υπολογιστη στον οποιο θα τρεχει. Με ενδιαφερει να κανει silent εγκατασταση και να υποστηριζει πολλα αρχεια (jpg, bmp, pdf κλπ). Εχετε να μου προτεινετε καποιο;
Ευχαριστω

geo1st487

Δημοσίευση από geo1st487 » 04 Απρ 2009 20:56

EneMe έγραψε:pdf creator
Μπορει να κανει silent εγκατασταση;
Μπορει να εκτυπωνει σε silent mode;

Άβαταρ μέλους
EneMe
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από EneMe » 04 Απρ 2009 21:59

Silent εγκατάσταση; Δεν το έπιασα αυτό...

Eκτύπωση silent mode; Δεν το κάνει, αλλά θα ήταν παράλογο να το κάνει...
Η εκτύπωση πρέπει να αποθηκευτεί κάπου και με κάποιο όνομα...
Αν αυτά δεν τα ορίσει ο χρήστης, τότε ποιός;

Άβαταρ μέλους
dva_dev
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από dva_dev » 04 Απρ 2009 22:23

Αν το ψάξεις λίγο μπορεί να δίνει αυτόματα όνομα ανάλογα την ημερομηνία/ώρα/είδος αρχείου και να το σώζει σε κάποιον προκαθορισμένο φάκελο.

Εικόνα

http://www.softpedia.com/progScreenshot ... 28111.html
http://www.downloadatoz.com/manual/pd/p ... tosave.htm

geo1st487

Δημοσίευση από geo1st487 » 04 Απρ 2009 22:56

Το PDFCreator ειναι εντελως δωρεαν; Μπορω να το διανεμω χωρις προβλημα με μια εμπορικη εφαρμογη; Διαβασα την αδεια χρησης αλλα λεει πολλα και μπερδευτικα.

Θα σας πω ακριβως πως θελω να λειτουργει. Θελω οταν κανω install την εφαρμογη που εχω φτιαξει να κανει silent εγκατασταση το PDFCreator δηλαδη ο χρηστης να μη βλεπει οτι γινεται εγκατασταση του PDRCreator και το κυριοτερο να μη χρειαζεται να παταει επομενο και διαφορα αλλα που θα εμφανισει το PDFCreator κατα την εγκατασταση. Θελω οταν ο χρηστης επιλεγει να εκτυπωσει ενα εγγραφο απο word, excel κλπ να μην εμφανιζεται κανενα παραθυρο του PDFCreator και απλως αν αποθηκευει το BMP αρχειο στο σκληρο.
Θελω με την εγκατασταση να εχουν ρυθμιστει και οι επιλογες του εκτυπωτη ωστε να μη χρειαζεται ο τελικος χρηστης να τις κανει πχ. να εχει ρυθμιστει απο πριν ο φακελος αποθηκευσης των αρχειων.
Ευχαριστω

Άβαταρ μέλους
dva_dev
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από dva_dev » 04 Απρ 2009 23:59

Γιατί να μην το κατεβάζουν οι ίδιοι από το sourceforge; Δεν νομίζω πως δεν πρέπει να ξέρει ο χρήστης τι εγκαθίσταται στο μηχάνημα του. Και πολύ περισσότερο πρέπει να έχει δικαίωμα επιλογής αν θέλει να το εγκαταστήσει ή όχι. Αν η εφαρμογή σου το χρειάζεται και δεν θέλει ο χρήστης να το εγκαταστήσει θα πρέπει να το ξέρει ότι το χρειάζεται και απο κει και πέρα ας αποφασίζει ο ίδιος αν θέλει να δουλεύει σωστά η εφαρμογή σου ή όχι.

Άβαταρ μέλους
EneMe
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από EneMe » 05 Απρ 2009 00:59

Σωστός ο dva_dev!

Εγώ δεν το έχω ψάξει τόσο γιατί ορίζω ονόματα αρχείων με βάση αρχειοθέτηση άλλων προγραμμάτων...

geo1st487

Δημοσίευση από geo1st487 » 05 Απρ 2009 01:08

dva_dev έγραψε:Γιατί να μην το κατεβάζουν οι ίδιοι από το sourceforge; Δεν νομίζω πως δεν πρέπει να ξέρει ο χρήστης τι εγκαθίσταται στο μηχάνημα του. Και πολύ περισσότερο πρέπει να έχει δικαίωμα επιλογής αν θέλει να το εγκαταστήσει ή όχι. Αν η εφαρμογή σου το χρειάζεται και δεν θέλει ο χρήστης να το εγκαταστήσει θα πρέπει να το ξέρει ότι το χρειάζεται και απο κει και πέρα ας αποφασίζει ο ίδιος αν θέλει να δουλεύει σωστά η εφαρμογή σου ή όχι.
Ο virtual printer ειναι απαραιτητος για να λειτουργησει σωστα ενας μερος του προγραμματος. Γιατι να εχει δικαιωμα επιλογης; Ειναι σαν να λεμε να εγκαταστησουμε το visual studio και να ρωτησουμε τον χρηστη αν θελει να εγκαταστησει .net framwork, γιατι μπορει να μη θελει.
Εκτος απο αυτο ο χρηστης αν παει απο τον πινακα ελεγχου στους εκτυπωτες θα τον δει εγκατεστημενο. Εχω δει παρα πολλα προγραμματα να εγκαθιστουνε χωρις να ρωτησουνε τον χρηστη και αλλα βοηθητικα προγραμματα. Απο αυτα που ζηταω εχω δει οτι ο Zan Image Printer τα εχει αλλα ζηταει να αγορασω αδεια για καθε pc που θα εγκαθισταται ο εκτυπωτης. Οσα δεν φτανει το PDFCreator τα κανει ο Zan Image Printer αλλα κοστιζει που να παρει.

geo1st487

Δημοσίευση από geo1st487 » 06 Απρ 2009 10:57

Οταν βαζω να εκτυπωσει απο το work ολες τις σελιδες με το PDFCreator, αποθηκευει μονο ενα αρχειο με την πρωτη σελιδα. Πως θα το κανω να αποθηκευσει σε καθε αρχειο και μια σελιδα του word;
Thanks

Άβαταρ μέλους
ksarm

Δημοσίευση από ksarm » 06 Απρ 2009 21:19

geo1st487 έγραψε:
dva_dev έγραψε:Γιατί να μην το κατεβάζουν οι ίδιοι από το sourceforge; Δεν νομίζω πως δεν πρέπει να ξέρει ο χρήστης τι εγκαθίσταται στο μηχάνημα του. Και πολύ περισσότερο πρέπει να έχει δικαίωμα επιλογής αν θέλει να το εγκαταστήσει ή όχι. Αν η εφαρμογή σου το χρειάζεται και δεν θέλει ο χρήστης να το εγκαταστήσει θα πρέπει να το ξέρει ότι το χρειάζεται και απο κει και πέρα ας αποφασίζει ο ίδιος αν θέλει να δουλεύει σωστά η εφαρμογή σου ή όχι.
Ο virtual printer ειναι απαραιτητος για να λειτουργησει σωστα ενας μερος του προγραμματος. Γιατι να εχει δικαιωμα επιλογης; Ειναι σαν να λεμε να εγκαταστησουμε το visual studio και να ρωτησουμε τον χρηστη αν θελει να εγκαταστησει .net framwork, γιατι μπορει να μη θελει.
Εκτος απο αυτο ο χρηστης αν παει απο τον πινακα ελεγχου στους εκτυπωτες θα τον δει εγκατεστημενο. Εχω δει παρα πολλα προγραμματα να εγκαθιστουνε χωρις να ρωτησουνε τον χρηστη και αλλα βοηθητικα προγραμματα. Απο αυτα που ζηταω εχω δει οτι ο Zan Image Printer τα εχει αλλα ζηταει να αγορασω αδεια για καθε pc που θα εγκαθισταται ο εκτυπωτης. Οσα δεν φτανει το PDFCreator τα κανει ο Zan Image Printer αλλα κοστιζει που να παρει.

Δεν θα ήταν ΤΕΛΕΙΟ?????

Απάντηση

Επιστροφή στο “Windows Software Guide”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες