μαντρα ενοικιαζομενων αυτοκινητων - συναρτησεις χρονου-dates

Σε αυτή την περιοχή μπορείτε να βρείτε ή να αναζητήσετε πληροφορίες σχετικές με την PHP

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators, PHP Moderators

Απάντηση
aristidis_85

Δημοσίευση από aristidis_85 » 29 Μαρ 2009 22:09

λοιπον παιδια, πρεπει να υλοποιησω τα παρακατω, αλλα δεν ξερω πως να ξεκινησω, προκειται για μια μαντρα ενοικιαζομενων αυτοκινητων(την πωληση την εχω υλοποιηση ηδη)
Για την ενοικιαση θα εχω

Α) 24 ώρη χρέωση(την ημερίσια δλδ)
Β)την 7 ημερη =bonus
Γ)μηνιαια
Δ)leasing
Ε)service

A)είναι η ημερισια χρεωση του αυτοκινήτου .(50 ευρο)

β) όταν το νοικιαζει το αυτοκινητο για 7 meres να εχει μπονους π.χ 50 ευρο. Ετσι θα εχουμε ξεχωριστή εβδομαδιαία τιμη .

γ) θα υπαρχει ξεχωριστή κ μηνιαία τιμή(είναι το μπονους )

Δ) το Δ το χρησιμοποιούν όταν θέλουν το αυτοκ για πολύ καιρο δλδ για χρονο κ πανω. Ετσι στο leasing δν χρειάζεται το service .

E) όταν μιλάμε για service πρεπει να βγαζει ποτε το κάθε ενοικιαζόμενο αυτοκ εχει ξεπεράσει τα χιλιόμετρα κ πρεπει να κάνει service. (service ana 10.000 χιλιόμετρα) . άρα πρέπει να καταγράφω κάθω φορα ποσα χιλιόμετρα έχει κανει ο πελάτης κ να τα προσθέτω. ετσι όταν φτάσει στο όριο των 10.000 να βγάζει ένα alert service.

z) πρέπει να ξέρω για κάθε αυτοκ από πότε μεχρι πότε είναι νοικιασμένο η ελέυθερο, αυτο θα γινει εισαγοντας στην βαση, για καθε αμαξι τα πεδια, "ενοικιαση απο" και "ενοικιαση εως".

απλα χρειαζομαι γνωμες και καποιον οδηγο σαν πρωτη φαση, για παραδειγμα απο οτι καταλαβαινω, πρεπει να αποκτησω παρα πολυ καλη γνωση των συναρτησεων χρονου της php για να κανω αφαιρεση απο ποτε πηρε καποιος το αμαξι και μεχρι ποτε το κρατησε, ωστε να κανω τις χρεωσεις..

οποια ιδεα ευπροσδεκτη.

ευχαριστω.

Άβαταρ μέλους
hik-hok
Reporter
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από hik-hok » 29 Μαρ 2009 23:16

περισσότερη σκέψη χρειάζεται για τον σχεδιασμό της βάσης , τι πεδία τι σχέσεις θα έχουν μεταξύ τους κλπ παρά στο θέμα PHP
Εικόνα

aristidis_85

Δημοσίευση από aristidis_85 » 31 Μαρ 2009 01:11

βεβαια! ο σωστος σχεδιασμος πανω απο ολα! σιγουρα θα εχω για καθε αμαξι ενα πεδιο "ενοικιαση απο" και "ενοικιαση εως" (γιαυτο ζητουσα ημερολογιο σε προηγουμενο μου ποστ) και για αρχη θελω να κανω το εξης:
εφοσον εχουν επιλεχθει οι ημερομηνιες απο κ εως, να γινεται η αφαιρεση για να πολλαπλασιαζω καθε μερα με την τιμη, ωστε να βγαινει το αποτελεσμα.

αλλα επειδη οι ημερομηνιες ειναι μορφης mysql, αναρωτιεμαι αν ειναι καλυτερα να το κανω με καμμια συναρτηση της sql ή να ψαχτω με php date συναρτησεις , οπου μαλλον θα πρεπει να μετατρεψω τις ημερομηνιες σε μορφη php..

ευχαριστω.
Εικόνα

aristidis_85

Δημοσίευση από aristidis_85 » 31 Μαρ 2009 01:40

εχω την αισθηση οτι οι παρακατω συναρτησεις θα ειναι χρησιμες:
Συνημμένα
sql.JPG

Apostolis_38

Δημοσίευση από Apostolis_38 » 31 Μαρ 2009 10:41

aristidis_85 έγραψε:αλλα επειδη οι ημερομηνιες ειναι μορφης mysql, αναρωτιεμαι αν ειναι καλυτερα να το κανω με καμμια συναρτηση της sql ή να ψαχτω με php date συναρτησεις , οπου μαλλον θα πρεπει να μετατρεψω τις ημερομηνιες σε μορφη php..

ευχαριστω.
Αυτό που σε ενδιαφέρει βασικά είναι οι ημερομηνίες να υπολογίζονται με τον ίδιο τρόπο
Δηλαδή να καταχωρούνται και να υπολογίζονται είτε με mysql είτε με date της php.
Αν μπλέξεις τούς δύο τρόπους τότε θα έχεις πρόβλημα γιατί το 01/09 για την mysql σημαίνει 9 Ιανουαρίου ενώ με την date μπορεί να το κάνεις να σημαίνει 1 Σεπτεμβρίου.

aristidis_85

Δημοσίευση από aristidis_85 » 31 Μαρ 2009 14:18

αυτο ειναι που με σκαει!! οτι δυστυχως πρεπει και να καταχωρουνται στη βαση, αλλα και να γινονται και καποιοι υπολογισμοι πανω τους..
εκτος αν... δηλωσω τα 2 πεδια της βασης σαν απλα strings και αποθηκευονται εκει και κανω με php την δουλεια μου..
Εικόνα

Apostolis_38

Δημοσίευση από Apostolis_38 » 31 Μαρ 2009 15:40

Καλά, μην τρελαίνεσαι κιόλας :D

Εγώ σε μία παραπλήσια εφαρμογή έχω χρησιμοποιήσει την date γιατί είναι πολύ πιο εύκολο να την φέρες στα μέτρα σου και να "σπάσεις" την καταχώρηση σε όσα και όποια πεδία σου καπνίσει με τη μορφή που θέλεις. Εγώ για παράδειγμα έβαζα την ημερομηνία + ip απο pc που έκανε αλλαγή σε πεδίο της βάσης.
Βέβαια έτσι ουσιαστικά καταχωρούσα string κι οχι date, αλλά λίγο με ενδιέφερε.

Απο την άλλη οι υπολογισμοί (π.χ. day between πεδίο1 και πεδίο2) ήταν πιο σύνθετοι και έπρεπε να είμαι πιο συγκερκιμένος.

Ενώ με την mysql απλώς τραβάς between στο select και την αφήνεις να κάνει αυτή τη δουλειά.

Ισως να προχωρήσεις λίγο την εφαρμογή σου (τώρα που είναι αρχή ακόμα) και στην πορεία να δείς ποιος τρόπος σε βολεύει περισσότερο, γιατί και οι δύο έχουν υπέρ και κατά.

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 31 Μαρ 2009 20:02

Εγω για τετοιες περιπτωσεις χρησιμοποιω παντα timestamps (ως strings), που και πραξεις χρονικου υπολογισμου κανεις, αλλα και φορμαρεις τις ημερομηνιες οπως θες με τις αναλογες συναρτησεις της php

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Δημοσίευση από fafos » 01 Απρ 2009 00:08

Tha symfonhso me ton kontopatrioth korgr... to mono problhma einai h hmeromhnia lhkshs pou exoun ta timestamps (kapou sto 2034)..

An kai ego ekeinh thn xronia tha exo ginei lipasma eite giati tha me exei dolofonhsei h gria mou gia na mou faei thn periousia me ta tekna, eite giati tha exo pethanei apo to tsigaro, tha thn palepso na to lyso to provlhma :lol:
Οι πάνες και οι πολιτικοί πρέπει να αλλάζονται συχνά για τον ίδιο λόγο...

Apostolis_38

Δημοσίευση από Apostolis_38 » 01 Απρ 2009 10:27

Εχεις μεγάλη περιουσία;
Να βοηθήσουμε κι εμείς, με το αζημίωτο. :D

Άβαταρ μέλους
vassilism
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από vassilism » 01 Απρ 2009 15:44

fafos έγραψε:giati tha me exei dolofonhsei h gria mou gia na mou faei thn periousia me ta tekna
Πατρίδα μάλλον αυτό θα γίνει, να προσέχεις :lol: :lol: :lol:

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Δημοσίευση από fafos » 01 Απρ 2009 16:11

Apostolis_38 έγραψε:Εχεις μεγάλη περιουσία;
Να βοηθήσουμε κι εμείς, με το αζημίωτο. :D
Exo 1.000.000 sthn trapeza........ xreos
Οι πάνες και οι πολιτικοί πρέπει να αλλάζονται συχνά για τον ίδιο λόγο...

Απάντηση

Επιστροφή στο “PHP Προγραμματισμός”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης