Ερωτήσεις για hosting και domain registration.

ζητάτε υπηρεσίες σχετικά με την κατασκευή σελίδων; (design, web hosting, graphics, web programming).

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
gvard
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από gvard » 30 Δεκ 2009 16:15

fiskilis έγραψε:οταν ημουν ακομα πελατης σου ειχε γινει αυτο και ηταν τουλαχιστον αρκετες ωρες εκτος αν δεν το θυμασε και νομιζω οτι ειπες οτι ειχες παει και εσυ εκει
Μήπως αναφέρεσαι σε κάποιο σκάσιμο δικού μου μηχανήματος το 2005; Αυτό δεν είχε σχέση με το datacenter και είναι κάτι που όσοι ήταν πάνω στο μηχάνημα για 6 ώρες downtime πήραν 1 μήνα δώρο (είχε χτυπήσει ο RAID controller) και επηρρέασε πελάτες ενός μηχανήματος. Ουδέποτε το έκρυψα και το έχω ξαναγράψει στο παρελθόν εδώ μέσα.
Με εκτίμηση,
Γιώργος Βαρδίκος
Φιλοξενία ιστοσελίδων - Cloud Servers στην Ελλάδα

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 30 Δεκ 2009 16:17

ισως να ηταν και αυτο και μαλλον ηταν αυτο !
ειδες το θυμηθηκες , οποτε που ειναι η εξασφαλιση ακομα και απο ενας ελληνα ?
με την ιδια λογικη που εγινε σε εσενα ετσι μπορει να γινει και σε αλλους !

Άβαταρ μέλους
Giannis78
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Giannis78 » 30 Δεκ 2009 16:20

Δεν είσαι ποτέ σίγουρος ότι τι θα σου σκάσει και πότε.
Το εξασφαλίζεις αυτό κάπως με τα παρακάτω πιστεύω εγώ
1. καλό hardware
2. συντήρηση των συστημάτων
3. και καλή ανταπόκριση στα προβλήματα
WebHosting Services
http://www.intechs.gr

Άβαταρ μέλους
gvard
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από gvard » 30 Δεκ 2009 16:21

Μα αγαπητέ μου fiskilis, ΑΥΤΟ ακριβώς εννοώ και ΧΑΙΡΟΜΑΙ που ήρθες στα λόγια μου!

Εγώ έκανα 6 ώρες τότε περιμένοντας την Hewlett-Packard 4 ώρες να έρθει να φέρει το ανταλλακτικό και μετά να ξεκινήσουμε το restore (πήρε περίπου 2 ώρες για 150 accounts). Εκτοτε, έχω stock στην αποθήκη του γραφείου σε δίσκους, μνήμες, επεξεργαστές και barebone servers. Το ίδιο ακριβώς θα έχει και η εταιρία που είσαι μεταπωλητής (δεν αμφιβάλλω ούτε στιγμή για αυτό), στο 3ο ερώτημα μου λοιπόν (γιατί σε αυτό αναφέρεσαι, restore από να σκάσει server):

Σε server με 9 φορές περισσότερους λογαριασμούς, πώς έχουν διασφαλίσει οτι το restore θα γίνει σε εύλογο χρονικό διάστημα; Μην μου αναφέρεις λύσεις που υπάρχουν για αυτή τη δουλειά (χρησιμοποιώ μία από αυτές), θέλω να τους ρωτήσεις να μας πουν τι πραγματικά χρησιμοποιούν και ότι τι θα μπορούσαν να κάνουν. Σε όλους θα συμβεί αυτό κάποια στιγμή, το θέμα είναι άλλο να κάνεις restore 50-300 accounts και άλλο τουλάχιστον 1.350!!!
Με εκτίμηση,
Γιώργος Βαρδίκος

Άβαταρ μέλους
Giannis78
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Giannis78 » 30 Δεκ 2009 16:25

gvard έγραψε:...barebone
ti mou thymiseeees toraaaa .... etos '98......
hahahaaha
WebHosting Services
http://www.intechs.gr

Άβαταρ μέλους
gvard
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από gvard » 30 Δεκ 2009 16:33

Εικόνα

Για του λόγου του αληθές, μπροστά βλέπετε δίσκους (εκτός των κουτιών για να μην πει κανείς οτι είναι άδεια), πιο πίσω μνήμες και πιο πίσω επεξεργαστές. Φυσικά και η καρτούλα μου πάνω στον δίσκο (για θέμα copyright :kaloe:)
Με εκτίμηση,
Γιώργος Βαρδίκος

Άβαταρ μέλους
GeoStuff
Honorary Member

Δημοσίευση από GeoStuff » 30 Δεκ 2009 16:46

Τι κάαααααααααανετε μωρέ??? Σταματήστε το Κάρβουνο!!! Όχι άλλο κάρβουνο!!!

Είναι πολλά τα λεφτά Άρη...

Μήπως να σταματήσετε να τρώγεστε και να κάνετε επιθέσεις σε προσωπικό επίπεδο???

Η συμπεριφορά μερικών είναι σχεδόν απαράδεκτη...

Μπορούμε να ηρεμήσουμε λίγο παρακαλώ???

Ευχαριστώ...
Κούκλα Μου Φρεγάτα Σκίζεις Τον Ωκεανό... Μοιάζεις Στον Τιτανικό!!!

FreeZ

Δημοσίευση από FreeZ » 30 Δεκ 2009 17:27

μα αφου τους τρωει την μπουκια απο το στομα ο φισκιλης. λοιπον το καλο που εχετε να κανετε ειναι να αρχισετε να τρωτε ενας τον αλλο ξεκινοντας απο τον φισκιλη ο τελευταιος μπορει να φαγωθει μονος του η να παει για για group therapy χε χε

Άβαταρ μέλους
dva_dev
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από dva_dev » 30 Δεκ 2009 20:01

Δεν έχω ακόμα άποψη για κανέναν από τους (μετα)πωλητές hosting, μιας και προς το παρόν τα ερασιτεχνικά μου sites δεν εχω αποφασίσει ακόμα να τα φιλοξενήσω κάπου, θεωρώ όμως όσα λέγονται σε αυτό το θέμα άκρως ενδιαφέροντα (με εξαίρεση φυσικά όσα προφανώς είναι χαρακτηρισμοί/επιθέσεις/κ.λπ).
Τουλάχιστον μαθαίνω τι να προσέξω και πως να κρίνω αν το κοστολόγιο που βάζει κάποια εταιρία είναι μικρό ή μεγάλο για αυτά που θα ζητήσω να μου προσφέρει.

FreeZ

Δημοσίευση από FreeZ » 30 Δεκ 2009 23:16

οι τιμες παντοτε θα ειναι μεγαλες. κοψιμο απο εδω μπαλωμα απο εκει που να το δεις το δουλευμα :o σημαντικοτερο απο ολα ειναι η υποστηριξη αν και οταν προκυψει προβλημα εκει θα διαπιστωσεις αν θα σου βγει τελεικα φθηνο η ακριβο για οποιοδηποτε πακετο καλυπτει τις απαιτησεις σου.

Άβαταρ μέλους
paink1ller

Δημοσίευση από paink1ller » 31 Δεκ 2009 17:29

<offtopic>
<grinia>

Phox αναβαθμιση php παραμονη πρωτοχρονιας ρε συ αδερφε? Αλλοι να αναβουν
βεγγαλικα και εμεις να patcharoume :P
</grinia>
</offtopic>
Ηobby: Shooting photons

Άβαταρ μέλους
pHox Managed
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από pHox Managed » 31 Δεκ 2009 22:21

paink1ller έγραψε:<offtopic>
<grinia>

Phox αναβαθμιση php παραμονη πρωτοχρονιας ρε συ αδερφε? Αλλοι να αναβουν
βεγγαλικα και εμεις να patcharoume :P
</grinia>
</offtopic>
Καλησπέρα και Χρόνια πολλά,

Το παρατήρησες ε? Καλή Χρονιά σε όλους! :D

Άβαταρ μέλους
CyberCr33p
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από CyberCr33p » 07 Ιαν 2010 12:51

1000 sites από 1000 sites διαφέρουν. Εάν είναι μικρές/στατικές σελίδες ή σελίδες που απλά τις κάνουν parking τότε λογικό είναι να μην υπάρχει πρόβλημα.

Επίσης υπάρχει το ενδεχόμενο πάρα πολλές σελίδες να έχουν την ίδια IP αλλά να βρίσκονται σε διαφορετικά μηχανήματα. Για παράδειγμα όταν υπάρχει κάποιος load balancer (πάντως στη περίπτωση που αναφέρεται εδώ δεν νομίζω να ισχύει αυτό).

Άβαταρ μέλους
mechpanos
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mechpanos » 07 Ιαν 2010 15:23

Επειδή είδα ότι υπάρχει ένας προβληματισμός, όσον αφορά hosting σε Ελλάδα/εξωτερικό, και συγκεκριμένα για μια εταιρεία, έχω να πω τα εξής:
Έχω sites που τρέχουν το ίδιο λογισμικό (joomla) σε ίδιες εκδόσεις, σε servers του εξωτερικού (Αμερική) και της Ελλάδας. Το Ελληνικό (ας το ορίσουμε έτσι) site είναι στην εταιρία του gvard.
Συγκρίνοντας τιμές, μπορώ να πω ότι στο Αμερικάνικο η τιμή είναι τα 2/3 της Ελληνικής, ενώ μου επιτρέπει να βάλω επάνω άπειρες databases, άπειρο bandwidth και να χρησιμοποιήσω και 6 δωρεάν parked domains οπότε μπορώ να φιλοξενήσω και 6 δυναμικά sites, μέσα στην τιμή.

Από υποστήριξη δεν είχα ποτέ πρόβλημα, άμεση ανταπόκριση (απάντηση με email μέσα σε 10 λεπτά σε ό,τι τους ζήτησα). Κάποια φορά το site μου (www.paniliakos.net) δημιουργούσε τεράστιο traffic και memory/cpu usage στον server, και με ειδοποίησαν να ελέγξω την εφαρμογή μου και να το περιορίσω εντός 15 ημερών, αλλιώς να παω σε deticated. Όντως ήταν πρόβλημα του gallery component που χρησιμοποιούσα, όταν το απενεργοποίησα -μέθοδος πονάει κεφάλι=κόψει κεφάλι- το πρόβλημα λύθηκε. Γενικά ό,τι συμβαίνει με ειδοποιούν, καμία μα καμία υστέρηση.

Ίδια υποστήριξη έχω και από τον gvard στο Ελληνικό site, με καλύτερη οργάνωσή της γιατί έχει βάλει helpdesk και μπορώ να δω κάθε φορά τί έχει παρουσιαστεί και τί έχει τέλος πάντων ειπωθεί.
Μοναδικό πρόβλημα που αντιμετώπισα ήταν αρχάς Νοεμβρίου και για λίγες πρωϊνές ώρες όπου ήταν κάτω το site και το email μας.
Η αντιμετώπιση του προβλήματος κατά την άποψή μου ήταν άκρως επαγγελματική:
"Σαν συγνώμη για το πρόβλημα, σας πίστωσα στον λογαριασμό σας ποσό που αντιστοιχεί σε φιλοξενίας (9,50 ευρώ), το ελάχιστο που μπορούμε να κάνουμε καθώς δεν παρείχαμε συνεχή φιλοξενία του website σας λόγω του προβλήματος. Στην επόμενη ανανέωση σας αυτό το ποσό θα αφαιρεθεί από το ποσό πληρωμής."

Τον gvard δεν τον γνωρίζω προσωπικά αλλά αυτή η υπεύθυνη στάση, που θα μπορούσε από κάποιον άλλον να περιοριστεί απλά στην επίλυση του προβλήματος και την δήλωση απλά ότι "αυτά συμβαίνουν", εμένα με κέρδισε.

Από άποψη ταχύτητας, στο Ελληνικό hosting το Administration περιβάλλον του Joomla πάει σφαίρα, ενώ στο Αμερικάνικο κάθε φορά που θέλω να δουλέψω, μετά τα πρώτα 10 λεπτά εκνευρίζομαι!!! Και σε κάθε update όπου περνάω 500 αλλαγμένα αρχεία της νέας version του joomla μέσω FTP, το ίδιο! Αυτό θα πει σημασία του ping...

Εγώ για ένα blog/προσωπικό site, θα προτιμούσα ξένο hosting καθώς θα ήθελα κάτι φτηνό και καλό. Για επαγγελματική δουλειά όμως, προτείνω ελληνικό σε καλή εταιρεία όπως hyperhosting ή άλλη εφάμιλη...
Αυτά...
Πύργος θεός Πανηλειακός!!

Hik

Δημοσίευση από Hik » 08 Ιαν 2010 21:43

gvard έγραψε:Εικόνα

Για του λόγου του αληθές, μπροστά βλέπετε δίσκους (εκτός των κουτιών για να μην πει κανείς οτι είναι άδεια), πιο πίσω μνήμες και πιο πίσω επεξεργαστές. Φυσικά και η καρτούλα μου πάνω στον δίσκο (για θέμα copyright :kaloe:)
Επίσης από ότι βλέπω Γιώργο, έχεις ακόμα και τα υλικά για να ξανακτιστεί το datacenter σε περίπτωση ολικής κατάρρευσης :lol:

Εικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “Αναζήτηση Υπηρεσιών διαδικτύου”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες