Ποια γλωσσα να επιλεξω;

Γενικά θέματα για τις γλώσσες προγραμματισμού που δεν καλύπτονται από τις άλλες περιοχές της κατηγορίας.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
nikoskourtis

Ποια γλωσσα να επιλεξω;

Δημοσίευση από nikoskourtis » 21 Μαρ 2009 19:59

Ειμαι "ηλεκτρολογος μηχανικος και μηχανικος υπολογιστων" και ενα μερος της δουλειας μου ειναι οι ηλεκτρομηχανολογικες μελετες. Στο εμποριο βεβαιως υπαρχουν διαφορα ηλεκτρομηχανολογικα προγραμματα γνωστα, τα οποια ομως θελω να αποφυγω επειδη: ειναι ακριβα (ενταξει αυτο πολλοι το εχουν ξεπερασει με ενα αντιγραφο), δεν εχεις καμια εποπτεια για τις πραξεις και τις διεργασιες που κανουν για να σου βγαλουν αποτελεσμα, δεν ειναι παραμετροποιησιμα σε βαθμο που να εχει ο μηχανικος τον ελεγχο της μελετης του και των αποτελεσματων της, μερικες φορες βγαζουν μεγαλο σφαλμα αποτελεσματων.

Αυτα τα προγραμμα ως επι το πλειστον εκτελουν μαθηματικες συναρτησεις.
θελω λοιπον να κατασκευασω τα "δικα μου" προγραμματα σε καποια γλωσσα προγραμματισμου. Γι' αρχη χρησιμοποιησα το "calc" του openoffice (αντιστοιχο του excel στο MS Office) ομως δε με ικανοποιει απολυτα.
Εχω στο μυαλο μου 3 γλωσσες: Visual Basic, Visual C, php.
Visual Basic ειχα ασχοληθει προ 10ετιας, θυμαμαι οτι ειναι απλη.
Visual C δεν εχω ασχοληθει ποτε (εχω ασχοληθει πολυ με C σε περιβαλλον DOS στο παρελθον).
PHP (με MySQL) γνωριζω αρκετα καλα μια κι εκανα τη διπλωματικη μου πανω σε αυτη και την εχω πολυ προσφατη.

Με βαση τις γνωσεις μου θα διαλεγα PHP αλλα με κολλαει το γεγονος οτι τα προγραμματα που θα φτιαξω δε μπορουν να δουλεψουν σε ενα οποιοδηποτε PC αλλα πρεπει πρωτα να στηθει ενας server, με οτι αυτο σημαινει.

Ας πουμε οτι επιλεγω να δουλεψω σε Visual Basic ή C (Visual Studio). Τα προγραμματα που θα φτιαξω θα δουλευουν μονο σε windows ή μπορουν να δουλεψουν και σε Linux;
Για τις βασεις δεδομενων θα χρησιμοποιηθει η Access της Microsoft;
Τα προγραμματα που θα φτιαξω ανοικουν σε μενα ή εχει να κανει και η Microsoft με τα πνευματικα δικαιωματα; Εννοω οτι αν φτιαξω ενα προγραμμα δικο μου σε αυτες τις γλωσσες και το εγκαταστησω σε γνησια Windows στο γραφειο, ειμαι νομιμος; Ειναι νόμιμο να τα δωσω και σε καποιον τριτο ή πρεπει ο "τριτος" να εχει κι αυτος αδεια για το Visual Studio; Ρωταω επειδη απ οτι θυμαμαι απ τη Visual Basic για να τρεξουν τα προγραμματα χρειαζονται καποιες βιβλιοθηκες (dll) της visual Basic.

Visual Basic Και Visual C τι διαφορές εχουν σε ευκολια χρησης και σε δυνατοτητες (επιγραμματικα);

intelcore2
Επικοινωνία:

Ποια γλωσσα να επιλεξω;

Δημοσίευση από intelcore2 » 22 Μαρ 2009 12:13

Η Visual Basic έχει αντικατασταθεί απο το .net εδώ και 7 - 8 χρόνια.
Επομένως χρειάζεσαι το Visual Studio 2008 (η τελευταία έκδοση που κυκλοφορεί)

Τα προγράμματα που θα φτιάξεις θα τρέχουν σε Windows, οι βάσεις μπορεί να είναι σε Access ή Sql ή ότι άλλη βάση θέλεις (o Connectoras αλλάζει).

Για να το τρέξει κάποιος άλλος σε άλλο pc θα χρειαστεί η εγκατάσταση του Framework (οι βιβλιοθήκες που ανέφερες) το οποίο έχει φτάσει στην έκδοση 3.5

To framework είναι free και διατίθεται και μέσω του Windows update (προυπόθεση νόμιμα windows).
Δικιά μου άποψη είναι εάν σε καλύπτει η Php mysql να κινηθείς προς τα εκεί, για διάφορους λόγους. 1) δεν χρειάζεσαι το visual studio, 2) η εφαρμογή σου θα είναι accesible από παντού και προαπαιτούμενο θα είναι ένας browser

Άβαταρ μέλους
billt

Ποια γλωσσα να επιλεξω;

Δημοσίευση από billt » 22 Μαρ 2009 12:36

Agapite sinadelfe, exeis dikio se auta pou les ostoso den simfono os pros to oti ta programata einai akriva. 3000 E den einai polla me dedomeno oti to paketo tis pio gnostis eterias exei kai sxediastiko perivalon eno kanei kai automati paragogi twn teuxon vasi teleutaias nomothesias.

An se endiaferei mono to ipologistiko giati den perneis mono to ipologistiko meros tou paketou pou prosferete?

Άβαταρ μέλους
EneMe
Super Moderator
Επικοινωνία:

Ποια γλωσσα να επιλεξω;

Δημοσίευση από EneMe » 22 Μαρ 2009 15:26

billt έγραψε:Agapite sinadelfe, exeis dikio se auta pou les ostoso den simfono os pros to oti ta programata einai akriva. 3000 E den einai polla me dedomeno oti to paketo tis pio gnostis eterias exei kai sxediastiko perivalon eno kanei kai automati paragogi twn teuxon vasi teleutaias nomothesias.

An se endiaferei mono to ipologistiko giati den perneis mono to ipologistiko meros tou paketou pou prosferete?
+1

Tα προγράμματα είναι αρκετά φθηνά με την έννοια ότι η απόσβεση είναι σύντομη από την δουλειά...

Όσο για την αξιοπιστία, δεν το αναπτύσσω...
Σε όλα αυτά τα επαγγέλματα, άλλο πράγμα ο απλός επαγγελματίας (αρνητικό για την αγορά εργασίας), άλλο ο επιστήμονας (αρνητικό για την αγορά εργασίας) κι άλλο ο επαγγελματίας/γνώστης του αντικειμένου (το ζητούμενο).

Το να κάνεις δικά σου προγράμματα και να μην εμπιστεύεσαι τίποτα εμπορικό το κάνεις μόνο όταν το να εργάζεσαι είναι πολυτέλεια κι όχι αναγκαιότητα, αλλιώς πεινάς!

sibas
Honorary Member
Επικοινωνία:

Ποια γλωσσα να επιλεξω;

Δημοσίευση από sibas » 22 Μαρ 2009 16:16

φυσικά υπάρχουν και άλλα εκτός από Visual Basic/Visual Studio μπορείς πάντα να δοκιμάσεις Qt αν συμφωνείς με LGPL/GPL license ή να το αγοράσεις

nikoskourtis

Ποια γλωσσα να επιλεξω;

Δημοσίευση από nikoskourtis » 22 Μαρ 2009 17:46

EneMe έγραψε:
billt έγραψε:Agapite sinadelfe, exeis dikio se auta pou les ostoso den simfono os pros to oti ta programata einai akriva. 3000 E den einai polla me dedomeno oti to paketo tis pio gnostis eterias exei kai sxediastiko perivalon eno kanei kai automati paragogi twn teuxon vasi teleutaias nomothesias.

+1

Tα προγράμματα είναι αρκετά φθηνά με την έννοια ότι η απόσβεση είναι σύντομη από την δουλειά...

Όσο για την αξιοπιστία, δεν το αναπτύσσω...
Σε όλα αυτά τα επαγγέλματα, άλλο πράγμα ο απλός επαγγελματίας (αρνητικό για την αγορά εργασίας), άλλο ο επιστήμονας (αρνητικό για την αγορά εργασίας) κι άλλο ο επαγγελματίας/γνώστης του αντικειμένου (το ζητούμενο).

Το να κάνεις δικά σου προγράμματα και να μην εμπιστεύεσαι τίποτα εμπορικό το κάνεις μόνο όταν το να εργάζεσαι είναι πολυτέλεια κι όχι αναγκαιότητα, αλλιώς πεινάς!
Περισσοτεροι απ τους μισους μηχανικους δουλευουν με σπασμενα προγραμματα, μπορω να το κανω κι εγω αλλα το θεμα της αγορας ενος προγραμματος ειναι το ελαχιστο προβλημα.

Τωρα το "τι χρειαζεται η αγορα" ποιος ειναι επιστημονας, ποιος ειναι μηχανικος ειναι μεγαλη συζητηση. Δεν πειναει οποιος ξερει να κανει μελετες. Οι σωστες μελετες ολων των ειδων δε γινονται επιλεγοντας νουμερα απο ενα multiple choise που δινει το καθε εμπορικο προγραμμα. πολλες φορες ο μηχανικος καλειται να κατεβασει και δικες του ιδεες. Σε δυσκολα προβληματα, που ξεφευγουν απ την "κανονικοτητα" μπορει να χρειαστει να ανατρεξεις ακομα και σε διαφορικες εξισωσεις για να κανεις μια μελετη.

Τελος παντων ξεφυγαμε.
Το θεμα μας ειναι ποια γλωσσα να χρησιμοποιησω.

nikoskourtis

Ποια γλωσσα να επιλεξω;

Δημοσίευση από nikoskourtis » 22 Μαρ 2009 18:28

intelcore2 έγραψε: Δικιά μου άποψη είναι εάν σε καλύπτει η Php mysql να κινηθείς προς τα εκεί, για διάφορους λόγους. 1) δεν χρειάζεσαι το visual studio, 2) η εφαρμογή σου θα είναι accesible από παντού και προαπαιτούμενο θα είναι ένας browser
Εχω χασει επαφη με τις γλωσσες προγραμματισμου εδω και καποια χρονια (πλην της php οπως ανεφερα). Η php ειναι μια καλη λυση αφου ανα πασα στιγμη οπως ειπες ειναι προσβασιμη απο παντου και επιπλεον το προγραμμα μπορει να δουλεψει σε διαφορετικα λειτουργικα χωρις αλλαγες. Νομιζω ομως οτι ειναι λιγο ασυνηθιστο να χρησιμοποιειτε η php σε προγραμματα εκτος ιστοσελιδων.

Οταν γραψεις μια εφαρμογη σε visual studio δεν μπορει ο κωδικας να μεταφραστει ευκολα ωστε με καποιο τροπο να δουλεψει στο γραφικο περιββαλον του linux;
Παλια οταν εγραφες προγραμμα σε DOS μπορουσες να κανεις compile τον κωδικα ανα πασα στιγμη ωστε να δουλεψει σε linux (αν δεν κανω λαθος).
Τα windows μου δημιουργουν μια "φοβια" οταν προγραμματιζω επειδη ανα πασα στιγμη μπορει το προγραμμα σου να καταστει αχρηστο (οταν περασαμε απο windows 95-98 σε NT based, εννοω 2000 και XP, τα περισσοτερα προγραμματα δεν δουλευαν σωστα, ή δε δουλευαν καθολου.) Μεχρι και προγραμματα εχω βρει που αρνουνται να εγκατασταθουν σε windows 2000 SP4 και θελουν οπωσδηποτε XP και πανω, παρολο που νομιζα οτι τα 2000 με τα XP ειχαν μονο διαφορες στην εμφανιση.

Άβαταρ μέλους
EneMe
Super Moderator
Επικοινωνία:

Ποια γλωσσα να επιλεξω;

Δημοσίευση από EneMe » 22 Μαρ 2009 20:28

nikoskourtis έγραψε:Δεν πειναει οποιος ξερει να κανει μελετες. Οι σωστες μελετες ολων των ειδων δε γινονται επιλεγοντας νουμερα απο ενα multiple choise που δινει το καθε εμπορικο προγραμμα. πολλες φορες ο μηχανικος καλειται να κατεβασει και δικες του ιδεες. Σε δυσκολα προβληματα, που ξεφευγουν απ την "κανονικοτητα" μπορει να χρειαστει να ανατρεξεις ακομα και σε διαφορικες εξισωσεις για να κανεις μια μελετη.
Το 90% της προσφερόμενης εργασίας στην πιάτσα είναι απλές εφαρμογές, τετριμμένες λύσεις, απλοϊκή επανεπίλυση του ίδιου προβλήματος με διαφορετικές τιμές...

Για το υπόλοιπο 10% συμφωνώ μαζί σου...

Αυτά! :)

nikoskourtis

Ποια γλωσσα να επιλεξω;

Δημοσίευση από nikoskourtis » 22 Μαρ 2009 20:47

Συμφωνουμε!
Αλλα φευγουμε απ το θεμα.

Άβαταρ μέλους
dva_dev
Script Master
Επικοινωνία:

Ποια γλωσσα να επιλεξω;

Δημοσίευση από dva_dev » 22 Μαρ 2009 21:35

Θα έλεγα (το .net framework και) vb.net ή c#. Υποστήριξη στο linux υπάρχει μέσα από το mono project και όσο πάει και βελτιώνεται.

Οι άλλες γλώσσες θεωρώ ότι θα σε δυσκολέψουν περισσότερο, είτε γιατί δεν έχουν τόσο μεγάλη υποστήριξη (documentation, communities), είτε γιατί δεν έχεις αρκετό έλεγχο ώστε να παράγεις αυτό που θέλεις με ακρίβεια, είτε γιατί θα πρέπει να επενδύσεις περισσότερο χρόνο, προσπάθεια, και διάβασμα.

Άβαταρ μέλους
ksarm

Ποια γλωσσα να επιλεξω;

Δημοσίευση από ksarm » 23 Μαρ 2009 10:11

nikoskourtis έγραψε: Περισσοτεροι απ τους μισους μηχανικους δουλευουν με σπασμενα προγραμματα, μπορω να το κανω κι εγω αλλα το θεμα της αγορας ενος προγραμματος ειναι το ελαχιστο προβλημα.

Τωρα το "τι χρειαζεται η αγορα" ποιος ειναι επιστημονας, ποιος ειναι μηχανικος ειναι μεγαλη συζητηση. Δεν πειναει οποιος ξερει να κανει μελετες. Οι σωστες μελετες ολων των ειδων δε γινονται επιλεγοντας νουμερα απο ενα multiple choise που δινει το καθε εμπορικο προγραμμα. πολλες φορες ο μηχανικος καλειται να κατεβασει και δικες του ιδεες. Σε δυσκολα προβληματα, που ξεφευγουν απ την "κανονικοτητα" μπορει να χρειαστει να ανατρεξεις ακομα και σε διαφορικες εξισωσεις για να κανεις μια μελετη.

Τελος παντων ξεφυγαμε.
Το θεμα μας ειναι ποια γλωσσα να χρησιμοποιησω.
αν θες να λύνεις διαφορικές πάντως, η καλύτερη λύση είναι το mathematica.
αν θες να κάνεις σχεδιάκια και ζωγραφιές και να είσαι σίγουρος πως το πρόγραμμα σου θα τρέχει παντού και πάντα μάθε java.
αν δεν ξέρεις τι θες τότε πάρε τα σπασμένα προγράμματα και κάνε τον σταυρό σου να μην σου κάτσει η στραβή :hammer:

Προσωπικά σου συνιστώ το νόμιμο πακέτο των 3000 ευρώ επειδή ανα πάσα στιγμή έχεις και την υποστήριξη της κατασκευάστριας εταιρείας και έχεις και τα updates.

nikoskourtis

Ποια γλωσσα να επιλεξω;

Δημοσίευση από nikoskourtis » 23 Μαρ 2009 21:37

ο προγραμματισμος για μενα ειναι και ενα κομματι της δουλειας μου που με γεμιζει. Δεν προγραμματιζω καταναγκαστικα για να γλιτωσω 1000 ευρω.

Το θεμα μας ειναι οι γλωσσες προγραμματισμου.
Νομιζω πως αποφασισα τη γλωσσα. Ξεκινησα λιγο με Visual Basic να την ξαναθυμηθω αλλα την παρατησα και δουλευω σε visual C# πλεον. Η VBasic μου φανηκε λιγο χαζη σε ορισμενα σημεια. Ισως βεβαια να φταιει το γεγονος οτι εχω πιο προσφατη την Php η οποια μοιαζει με τη C πολυ περισσοτερο απο τη basic.

Την php την απερριψα γι' αυτη τη δουλεια. Το να εχεις οπωσδηποτε ενα στημενο server για να δουλευεις το προγραμμα σου ειναι σα να χρειαζεσαι εγκατεστημενο το visual studio για να δουλεψει το exe που εφτιαξες στην VisualC#.

Απάντηση

Επιστροφή στο “γλώσσες προγραμματισμού - γενικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες