aeexi.org ( Συζήτηση περί ίδρυσης συλλόγου )

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 22 Μαρ 2009 14:57

Παιδιά ΟΚ δεν είναι όλα ρόδινα με την ΕΕΧΙ πόσο μάλιστα να αυτοαποκαλείται ο οποιοσδήποτε ως ο "Πρόεδρος Ελλήνων Χρηστών Internet" (εφόσον αναφέρει αυτόν τον τίτλο σαν αντιπρόσωπο όλων μας και όχι αποκλειστικά του συλλόγου τους) όταν έχει εκλεχθεί μέσα σε ένα σύλλογο 58 μελών ή δεν ξέρω πόσα μέλη έχει τώρα η EEXI αλλά....
1) Τα άτομα καταφέρανε και οργανώθηκαν και έφτιαξαν έναν σύλλογο
2) έχουν καταστατικό: http://www.eexi.gr/?q=node/6 που είναι πάρα πολύ σημαντικό για είναι ξεκάθαρα τα πράγματα για όσους θέλουν να συμμετέχουν ή ήδη συμμετέχουν στο σύλλογο.
3) Το να μην υπάρχουν κάποιοι επιλεγμένοι (εκλεγμένοι από τα άλλα μέλη στην περίπτωση της ΕΕΧΙ) που θα οργανώνουν τις δραστηριότητες του συλλόγου αλλά και τα οικονομικά, πρακτικά ζητήματα 100% θα οδηγήσει σε διάλυση σε χρόνο ντετέ... Αν κολλάτε τώρα στην ταμπέλα πρόεδρος, μπορούν να βρεθούν καλύτεροι τίτλοι; ΠΟΙΟΙ; όχι στην θεωρία. Προτείνετε.
4) Από όσες προσπάθειες έχω δει να γίνονται για συλλόγους / ενώσεις κλπ συμμαχίες έχουν αποτύχει. Αυτοί τουλάχιστον έφτιαξαν κάτι και σου λένε "θέλεις να συμμετέχεις; Τόσο κοστίζει. Αυτά κάνουμε. Αυτά τα οφέλη θα έχεις" κλπ. Δηλαδή τελικά φτάνεις σε σημείο να λες από το τίποτα, ας υπάρχει κάτι και ας μην είναι και το τέλειο.

Προσωπικά επίσης θεωρώ πως αυτό που ίσως τελικά μπορεί να "περπατήσει" είναι μια άτυπη "συμμαχία" ορισμένων web sites με κάποιους κανονισμούς που θα συμφωνήσουν όσοι κάνουν την αρχή. Διαφορετικά αν μπλέξουμε με νομικά και οικονομικά ξεχάστε το... θα καταλήξει σε αυτό που γράφει και ο 1host, θα έχουμε άλλη μια ένωση να "θάβουμε"...

Άβαταρ μέλους
Aflex

Δημοσίευση από Aflex » 22 Μαρ 2009 23:42

Δεν βρίσκω τον λόγο για μια τέτοια ένωση, χωρίς να θέλω να προσβάλω κανέναν πάντα.

Έχουμε ήδη έναν Βασιλακάκο να γίνεται ρομπίτσα, δεν μας χρειάζεται και δεύτερος.

Άβαταρ μέλους
c0d3punk
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από c0d3punk » 23 Μαρ 2009 10:20

μην κολλάτε στο όνομα μωρέ υπάρχουν πολύ πιο σημαντικά ζητήματα σε μια τέτοια κίνηση που θα πρέπει να απασχολούν τους συμμετέχοντες.

στο κάτω κάτω aeexi είναι ok για να προκαλέσει σάλο και να φανεί από την αρχή (έστω και με αρνητική διαφήμιση :-)) και αν και είμαι αντίθετος στα προεδριλίκια προτείνω να έχει η αεεχι εναν δημοσιοσχεσίτη πρόεδρο-μασκότ με πεταχτά αυτιά και δόντια που πρώτα θα φοράει γυαλιά σαν πάτους μπουκαλιών και μετά από καιρό να βάλει φακούς επαφής

xexeexexexe :-)
like ants in a colony we do our share
but there's so many other f****' insects out there || Ανανεωμένα Παρτάλια || biZfind.gr

Άβαταρ μέλους
Geobak
SEM Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Geobak » 23 Μαρ 2009 14:46

Πιστεύετε ότι μαι τέτοια κίνηση μπορεί να αποδώσει μακροχρόνια?

Η διαδικασίες κτλ πως θα αποφασίζονται δια βοής?

Γνώμη μου είναι ότι στο διαδίκτυο ο καθένας εκπροσωπεί τον εαυτό του όπως θέλει χωρίς να χρειάζεται τέτοιου είδους οργανώσεις...

Όμως από την άλλη ένας σύλλογος developers designers ή κάποιας άλλης κατηγορίας επαγγελματιών του διαδικτύου που θα λειτουργεί με καταστατικό κτλ φαίνεται καλή ιδέα και στο εξωτερικό τέτοιοι σύλλογοι-οργανισμοί υπάρχουν ήδη...

Το θέμα είναι οτι απ'οτι είδα να λένε οι προηγούμενοι απέτυχε και αυτή η προσπάθεια παλιότερα...Ίσως η κατάσταση δεν ήταν ώριμη ακόμα τότε...ίσως όμως να μην είναι και τώρα...

Άβαταρ μέλους
manolism
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από manolism » 23 Μαρ 2009 15:46

Δεν θέλω να εκπροσωπούμε από κανένα. Ούτε από επίσημη ούτε από ανεξάρτητη αρχή.

Γιατί σώνει και καλά κάποιος πρέπει να κάνει κουμάντο.

Σωστό είναι αυτό που λένε ότι αν φωνάξεις ΠΡΟΕΔΡΕ στην Ομόνοια θα γυρίσει ο μισός πληθυσμός. :P

Άβαταρ μέλους
PanosIlio
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από PanosIlio » 23 Μαρ 2009 16:33

Τελικά όλοι θέλουν να γίνουν χαλίφηδες στη θέση του χαλίφη...
Εικόνα

Friendship often ends in love; but love in friendship - never.

Άβαταρ μέλους
GeoStuff
Honorary Member

Δημοσίευση από GeoStuff » 23 Μαρ 2009 22:42

PanosIlio έγραψε:Τελικά όλοι θέλουν να γίνουν χαλίφηδες στη θέση του χαλίφη...
To οποίο είναι γενικά μέγα λάθος καθώς ο χαλίφης τραβάει όλα τα φώτα της δημοσιότητας και αυτό είναι κακό πράγμα...
Κούκλα Μου Φρεγάτα Σκίζεις Τον Ωκεανό... Μοιάζεις Στον Τιτανικό!!!

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες