Γνώμη για e-shop engine

Σε αυτήν την περιοχή βάζουμε επαγγελματικές σελίδες που θέλουμε απόψεις, αλλά δεν θέλουμε να τις βλέπουν τα μη μέλη και οι μηχανές αναζήτησης.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
lakritidis
Επικοινωνία:

Γνώμη για e-shop engine

Δημοσίευση από lakritidis » 18 Μαρ 2009 20:55

Στον ελεύθερο χρόνο μου (στο γραφείο δηλαδή), κάθισα και έφτιαξα αυτό το CMS (αν μπορεί κανείς να το πει έτσι) για διαχείριση e-shop. Το πρότζεκτ είναι ακόμα σε φάση beta και ίσως έχει παραλείψεις και bugs.

Το e-shop εδώ:
http://users.art.sch.gr/lakritid/eshop_beta/

και το admin εδώ:
http://users.art.sch.gr/lakritid/eshop_beta/admin/

μπαίνετε με
username: demo
password: demo

Σε ότι αφορά στο template δεν έχω δώσει ακόμα μεγάλο βάρος, ακριβώς διότι θέλω να το κάνω παραμετρικό. Ένα θέμα που θέλω να ρωτήσω είναι με τα χρώματα. Πχ έχουμε ένα κινητό Sony πχ, σε μαύρο και κόκκινο. Πώς το καταχωρούμε αυτό; Σαν δύο products; Ή σαν ένα product με δύο (ή περισσότερα διαθέσιμα χρώματα);

Και μία ακόμα ερώτηση. Αξίζει να το επεκτείνω και να του δώσω δυνατότητες ERP; Αξίζουν εργαλεία για σύνδεση με γενική λογιστική, reports και τα λοιπά;

Ευχαριστώ πολυ.

sibas
Honorary Member
Επικοινωνία:

Γνώμη για e-shop engine

Δημοσίευση από sibas » 18 Μαρ 2009 21:46

Μπράβο laktridis πολύ ωραίο και πολύ γρήγορο,
Αν έχεις ένα κινητό με 10 χρώματα είναι καλύτερο να το έχεις σαν ένα product με περισσότερα διαθέσιμα χρώματα, μιας και η τιμή του είναι η ίδια.
Σχετικά με το ERP γνώμη μου είναι πρώτα να τελειοποιήσεις αυτό το e-shop να δεις πως περπατάει και τη ζήτηση έχει, και αν δεις ότι ζητάνε κάτι παραπάνω τότε να ασχοληθείς σε 2 χρόνο.
Nice one I liked ;)

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Γνώμη για e-shop engine

Δημοσίευση από korgr » 18 Μαρ 2009 23:44

Το μπραβο μου δεδομενο γιατι εχει γινει αρκετα καλη δουλεια!
Ομως:

Αυτο που βλεπω ειναι μια κλασσικη αντιμετωπιση e-shop
Δεν σου κρυβω, πως οταν πρωτοασχοληθηκα με το σπορ μια παρομοια λογικη ειχα και εγω.
Στην συνεχεια, ηρθε η πραξη και στην πορεια με διεψευσε...
Κυριως χανεις το παιχνιδι στο προ ορισμενο μοντελο κατηγοριοποιησης (κατηγοριες - υποκατηγοριες). Θα σου τυχουν περιπτωσεις προϊοντων που θα θελουν πιο "ελευθερη αντιμετωπιση". Πχ μια κατηγορια με δυο υποκατηγοριες οπου μια εξ αυτων εχει και τριτη...

Επισης θα εχεις προβλημα στην πολυγλωσσικη υποστηριξη με αυτη τη δομη.
Καλο θα ηταν επισης να μην στηριζεσαι σε δυνατοτητα πχ 2 εικονων. Θα υπαρχουν προϊοντα που θα καλυπτονται απο μια-δυο εικονες και προϊοντα που θα χρειαστουν περισσοτερες. Ακομα καλο θα ειναι να πλαισιωνεται καθε εγγραφη και με μια σειρα "επισυναπτομενων" αρχειων διαφορετικου τυπου απο τα standard images (πχ pdf μπροσουρες, video presentation κλπ)

Τελος θα ηθελα να επισημανω δυο σημεια στο καλαθι.
Οταν αλλαζει η ποσοτητα ειναι καλο να ελεγχεις το onchange και να εμφανιζεις ενα alert του οποιου το αναγκαστικο πατημα του ΟΚ θα οδηγουσε και στο απαραιτητο refresh. Αν στηριζεσαι στο link θα δεις πως καποιοι δεν θα το κανουν και θα εχουν εσφαλμενη εικονα τελικου συνολου στο ποσο. Επισης στην αφαιρεση προϊοντος απο το καλαθι, καλο θα ηταν και ενα confirmation.

Προσπαθω να κανω μια επικοδομητικη κριτικη που θα μπορουσε να βελτιωσει το project σου, ελπιζω να το καταλαβαινεις :wink:

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Γνώμη για e-shop engine

Δημοσίευση από dimsis » 19 Μαρ 2009 09:31

Άξιος. Για alpha version προχωράς πάρα πολύ καλά. Αυτά που σου γράφει ο Νότης ασφαλώς ισχύουν και είναι πολύ καλές συμβουλές βελτίωσης του project.
Για τα χρώματα , μεγέθη κλπ δεν καταχωρείς διαφορετικά είδη από τη στιγμή που είναι το ίδιο μοντέλο με την ίδια τιμή. Αν όμως ο πελάτης το επιθυμεί μπορεί να τα καταχωρήσει ξεχωριστά από μόνος του. Δηλαδή εσύ καλύπτεις την περίπτωση ένα προϊόν, πολλά χρώματα και πολλά μεγέθη και αν ο άλλος θέλει για παράδειγμα να καταχωρήσει 5 κινητά σε διαφορετικά χρώματα επειδή για παράδειγμα θέλει να χρησιμοποιήσει ίδιους κωδικούς με αυτούς που τα έχει στην αποθήκη του και στην αντίστοιχη εφαρμογή παρακολούθησης αποθήκης, μπορεί να το κάνει.
Για διασύνδεση με ERP πιστεύω τουλάχιστον για αρχή ένα Export / Import προϊόντων σε/από comma delimited format ή xml είναι αρκετό.

lakritidis
Επικοινωνία:

Γνώμη για e-shop engine

Δημοσίευση από lakritidis » 19 Μαρ 2009 10:17

Ευχαριστώ παιδιά για τα καλά σας λόγια και τα σχόλια σας.

korgr φυσικά και καταλαβαίνω την καλη κριτική.
Μάλιστα συμφωνώ με τις περισσότερες από τις υποδείξεις σου. Η κατηγοριοποίηση είναι μεγάλο ζόρι. Έβαλα αρχικά μέχρι δύο επίπεδα και θέλω να το σκεφτώ λίγο παραπάνω. Κοιτάζοντας λίγο τις κατηογρίες του skroutz βλέπω κατηγοριοποίηση μέχρι level 4 ή 5. Είναι λίγο δύσκολο να αφήσεις ελεύθερη κατηγοριοποίηση: Τι θα σώσεις στον πίνακα products? Ποιο/α category ids? Θα φτιάξουμε ξεχωριστό πίνακα; Θα χρειαζόμαστε (ακόμα ένα) join. Θέλει σκέψη.

Για τα χρώματα προϊόντων, παρέχουμε τη δυνατότητα και ας μην την εκμεταλλευτεί ο πελάτης. Φαντάζομαι το ίδιο ισχύει και με τα μεγέθη (small, medium, large, xlarge).

Για τη διαχείριση του καλαθιού έχεις πάλι δικιο. Θα το διορθώσω.

Για την πολυγλωσσική υποστήριξη δεν καταλαβαίνω πού μπορεί να δημιουργηθεί πρόβλημα. Αν και για να είμαι ελικρινής, δεν είναι ο αρχικός μου σκοπός ένα πολυγλωσσικό εργαλείο.

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Γνώμη για e-shop engine

Δημοσίευση από korgr » 19 Μαρ 2009 14:55

Για τις κατηγοριες ισως σε βοηθησει λιγο αυτο:
http://www.freestuff.gr/forums/viewtopic.php?t=39468

Για το πολυγλωσσικο ενοουσα πως ετσι οπως ειναι ή θα πρεπει να κανεις πολλαπλες βασεις (μια για καθε γλωσσα) ή να εχεις πολλαπλα text πεδια (πχ name_gr, name_en κλπ)
Το σωστο ειναι να δουλευεις με language id και να προσθετεις μελλοντικα οσες γλωσσες θες στη βαση σου χωρις επωδυνο τροπο.

Καλη συνεχεια σου ευχομαι και παλι μπραβο! :wink:

Άβαταρ μέλους
vassilism
Επικοινωνία:

Γνώμη για e-shop engine

Δημοσίευση από vassilism » 16 Απρ 2009 01:01

Μπράβο και πάλι μπράβο!!!
Περιθώρια βελτίωσης υπάρχουν παντού και πάντα.
Μου έκανε μεγάλη εντύπωση η ταχύτητα. Πάει κόσα που λέμε και στο χωριό μου :D

Άβαταρ μέλους
viktoras
Επικοινωνία:

Γνώμη για e-shop engine

Δημοσίευση από viktoras » 16 Απρ 2009 13:48

Well done & από μένα. korgr & dimsis με κάλυψαν.

Ιδιαιτέρως στο θέμα flexibility από πλευράς κατηγοριών και προϊόντων [ π.χ. custom fields ] θα πρέπει να πέσει λίγη δουλειά. Όπως και στο πως θα υλοποιηθεί η υποστήριξη των έξτρα languages.

Εγώ θα έδινα και βαρύτητα στο θέμα των SEF urls, custom metadata [ για κάθε κατηγορία/προϊόν ]
<?="Hello Freestuff";?>
Quality hosting by Cityhost

Απάντηση

Επιστροφή στο “Γνώμες για Επαγγελματικές Σελίδες... (prive)”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης