Η οικονομία σε κρίση, κάντε σωστές επαγγελματικές επιλογές

Εκφράστε την επιχειρηματική σας πλευρά. Μοιραστείτε την εμπειρία σας ή/και τα σχόλιά σας σχετικά με την οργάνωση μιας on-line επιχείρησης. Παρακαλώ όχι διαφημίσεις εδώ!

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
hik-hok
Reporter
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από hik-hok » 17 Φεβ 2009 21:41

Το γεγονός ότι η παγκόσμια οικονομία και πολύ περισσότερο η Ελληνική βρίσκονται σε ύφεση όλοι το γνωρίζουμε.
Το θέμα όμως είναι τί μπορεί να κάνει κάποιος ο οποίος διατηρεί μια επιχείρηση έτσι ώστε να καταφέρει να επιβιώσει αυτές τις δύσκολες μέρες.

:arrow: Αλλαγή τομέα δραστηριότητας. Όλο και περισσότεροι πελάτες αγοράζουν απο τα on line καταστήματα και κυρίως σε τιμές που δέν μπορείτε να ανταγωνιστείτε OK μπορείτε εσείς να ασχοληθείτε με την επισκευή - εγκατάσταση τον υπολογιστών που αγόρασαν on line.

:arrow:Εκμεταλλευτείτε το internet. Αποκτείστε κύρος προωθώντας την δουλειά σας εκμεταλλευόμενοι τα social media , δημιουργώντας ένα blog μέσω του οποίου θα ανεβάσετε το κύρος σας σαν επαγγελματίας.

:arrow:Εκμεταλλευτείτε το internet Β. Βρείτε προμηθευτές και εταιρίες οι οποίες ψάχνουν για συνεργάτες στην περιοχή σας, αποκτώντας παρουσία στο internet μέσω μίας ιστοσελίδας εκτός απο πελάτες μπορεί να σας φέρει σ επαφή με αξιόλογους προμηθευτές.

...συνεχίζεται
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
dimmis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από dimmis » 18 Φεβ 2009 10:02

Πολύ καλές οι επισημάνσεις, να προσθέσω κι εγώ λοιπόν......

- Μειώστε τον τζίρο/πωλήσεις/παροχή σας, επιλέγοντας πλέον πελάτες που είναι σωστοί και τυπικοί στην πληρωμή τους. Είναι σηματικότερο να μπορείτε να καλύψετε τίς μειωμένες υποχρεώσεις σας (λόγω μείωσεις τζίρου και κατά συνέπεια αγορών) στην ώρα τους, παρά να πουλάτε όπως πρίν με αυξημένο ρίσκο και να έχετε επισφάλεια.
Ο δανεισμός πλέον για καλυψη υποχρεώσεων είναι σχεδόν καταστροφικός. Υπάρχει τρομακτική άνοδος στίς ακάλυπτες επιταγές τούς πρώτους μήνες του 2009.
Άρα, λίγες πωλήσεις/εργασίες αλλά εξασφαλισμένες.

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 18 Φεβ 2009 17:04

hik-hok έγραψε: :arrow: Αλλαγή τομέα δραστηριότητας. Όλο και περισσότεροι πελάτες αγοράζουν απο τα on line καταστήματα και κυρίως σε τιμές που δέν μπορείτε να ανταγωνιστείτε OK μπορείτε εσείς να ασχοληθείτε με την επισκευή - εγκατάσταση τον υπολογιστών που αγόρασαν on line.
...συνεχίζεται
Συμφωνώντας με τον dimmis:"Πολύ καλές οι επισημάνσεις" να βάλω κι εγώ ένα λιθαράκι:
:arrow: Κάνετε διαμερισμό κινδύνου! Ασχοληθείτε -όσοι κι όσο μπορείτε- με όσο περισσότερο άσχετα -μεταξύ τους- πράγματα γίνεται: Π.χ. "Ναι. Επισκευή/Εγκατάσταση PC", όμως και "Υδραυλικά/Ηλεκτρολογικά", για να μην πάω στο ακραίο (και Σουβλάκια). Ο λόγος είναι απλός... Αν λόγω πολλών επισκευαστών/εγκαταστατών PC, το επάγγελμα ΠΑΤΩΣΕΙ, θα είναι λίγο δύσκολο να ΠΑΤΩΣΕΙ -τουλάχιστον ταυτόχρονα- και του ΥΔΡΑΥΛΙΚΟΥ, ή/και του ΣΟΥΒΛΑΤΖΗ!!
:arrow: Επιπλέον, (αυτό ακουγόταν προ 30ετίας, ίσως και πιο πίσω) όλα τα επαγγέλματα να ΠΑΤΩΣΟΥΝ, αυτά που έχουν σχέση με τροφή/διατροφή ΠΟΤΕ. Ο Άνθρωπος μπορεί να περιορίσει οποιεσδήποτε ΠΕΡΙΤΤΕΣ δαπάνες, όμως -στην ανάγκη- ακόμα και κλοπή/ληστεία/φόνο θα κάνει προκειμένου να φάει!!!
PC-Ponemenos
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 19 Φεβ 2009 19:15

Για το #1 που γράφεις hik-hok, περιστατικό που μου 'τυχε πριν 2 μέρες.
Παίρνω τηλέφωνο να μας στείλουν προσφορά για ένα καινούργιο PC που θέλω για μένα στη δουλειά σε τοπική εταιρεία (όχι αλυσίδα). Μου στέλνουν ένα ποσό 990 Ευρώ χωρίς το ΦΠΑ.
Κάνω την ίδια ακριβώς σύνθεση στο pc configurator του eshop (μάλιστα με καλύτερο case και τροφοδοτικό και καλύτερο ποντίκι / πληκτρολόγιο / dvdrw) και βγαίνει 770 Ευρώ τελική
Τους στέλνουμε FAX με τη σύνθεση και τις τιμές του eshop (γιατί είναι και γνωστοί μας) και μετά αλλάζουν την ΙΔΙΑ προσφορά σε 790 χωρίς το ΦΠΑ... δηλαδή πρακτική "άμα πιάσει"...
Α και 2 οθόνες x 22άρες που το ehsop τις είχε 200 Ευρώ κοντά τελική τιμή, αυτή τις είχα 203 χωρίς το ΦΠΑ...

Ε μετά πες μου εσύ πως να στηρίξεις τοπική αγορά και τα συνοικιακά καταστήματα αν προσπαθούν να σε κλέψουν κατάμουτρα; Και αν το κάνουν σε εμάς που ΞΕΡΟΥΝ με τι ασχολούμαστε, φαντάζομαι τι κάνουν στους άλλους που δεν γνωρίζουν που να ψάξουν για να συγκρίνουν και πάνε κατευθείαν εκεί να αγοράσουν τον υπολογιστή τους ...

Στην επισκευή ΟΥΤΩΣ ή άλλως είτε το πάρεις από αυτούς, είτε από το internet, θα σε σκίσουν... οπότε σαφώς και τα περισσότερα πλέον τέτοια μαγαζιά κυνηγάνε το service γιατί καλώς ή κακώς το εμπόριο ψιλοπέθανε... αν δεν κάνει τεράστιες παραγγελίες η χοντρική που σου δίνουν είναι μεγαλύτερη από τη λιανική των αλυσίδων που δουλεύουν και με μικρό κέρδος. Οπότε τι να πας να χτυπήσεις;

Αλλά πρακτική του να κλέβεις τον κοσμάκι για να βγάλεις τα σπασμένα απορώ πως αποδίδει και μιλάμε για κατάστημα από τα παλιότερα στην πόλη... Κρίμα... και ΠΡΟΣΟΧΗ στις αγορές υπολογιστών οι νέοι χρήστες. ΨΑΞΤΕ ΤΟ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ πρώτα στο web.

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 20 Φεβ 2009 09:59

Έχω δηλώσει -όπως και άλλοι δύο τουλάχιστον FSίτες- Φυσικός (στις γνώσεις). Η Φυσική λοιπόν ΒΑΣΙΚΑ στηρίζεται στην Παρατήρηση!!! Ωστόσο ΕΔΩ είναι το ζουμί! ΔΕΝ στηρίζεται μόνο η Φυσική, αλλά κι η ζωή μας η ίδια.
Παρατηρήστε λοιπόν ότι εδώ κι αρκετό καιρό έχουν ανοίξει -Κι έχουν δουλειά- μαγαζιά επιδιορθώσεων/μεταποιήσεων. Στην αρχή, ίσως λειτουργούσαν μόνο με πολύ φτωχούς μετανάστες (αλλά και λίγους ντόπιους). Μήπως όμως οι μετανάστες δεν είναι πλέον τόσοι πολλοί, ώστε να συντηρούνται ταυτόχρονα τόσα πολλά τέτοια καταστήματα;!!
Προσωπικά, λοιπόν, δεν βλέπω πολύ μακρινή την ώρα, όπου θα επισκευάζουμε και το τροφοδοτικό του PC!... Όπου θα επισκευάζουμε, όπου και όσο μπορούμε, ΚΑΙ τη Motherboard, τη VGA, ή/και την οθόνη (Όπως παλιά στις TV)!
dimsis έγραψε:...Στην επισκευή ΟΥΤΩΣ ή άλλως είτε το πάρεις από αυτούς, είτε από το internet, θα σε σκίσουν... οπότε σαφώς και τα περισσότερα πλέον τέτοια μαγαζιά κυνηγάνε το service γιατί καλώς ή κακώς το εμπόριο ψιλοπέθανε...
Αα Γειά σου! Ακριβώς αυτό!
Όποιος λοιπόν, διαθέτοντας γνώσεις επιπέδου, μπορέσει να προσφέρει τη χαμηλότερη~λογική τιμή, αυτός και θα επιβιώσει τελικά.
Ο λόγος είναι πάλι απλούστατος: Αν ζητήσω π.χ. να 'σκίσω' τον @dimsis για ένα service, κι αυτός ΔΕΝ έχει να με πληρώσει, τότε απλούστατα Αυτός δεν θα κάνει service στο PC του -τουλάχιστον σε μένα-, κι Εγώ θα μείνω χωρίς δουλειά!! Χώρια τα 'καλά λόγια :evil: ' που θα έχει να πει για μένα στους γνωστούς του.
Αντίθετα, αν είμαι λογικός στις τιμές μου, κι η δουλειά μου είναι σωστή, ο @dimsis -τουλάχιστον θα με προτείνει στο στενό περιβάλλον του-, από εκεί στο ευρύτερο... Και κάπως έτσι αποκτάται η Αληθινή ΦΗΜΗ (κι όχι μέσα από τη διαΦΗΜΙση).
Άρα -επιπλέον και ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΑ- σε ό,τι τομέα κι αν αποφασίσουμε να ασχοληθούμε επαγγελματικά, ας έχουμε Συναίσθηση και Μέτρο!! ...Για ό,τι και όσα ζητάμε σε σχέση με αυτά που προσφέρουμε! :wink: :wink:
PC-Ponemenos
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
hik-hok
Reporter
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από hik-hok » 27 Φεβ 2009 22:06

:arrow: Δικτυωθείτε ! ανταλλάξτε ιδέες με συναδέλφους απο άλλη περιοχή, ένας επαγγελματίας της Κρήτης σπάνια μπορεί να θεωρεί ανταγωνιστή του κάποιον απο την Θεσσαλονίκη ενώ θα μπορούσαν να ανταλλάξουν προμηθευτές και επιτυχημένες πρακτικές.

:arrow: Ενημερωθήτε !
http://zenhabits.net/2009/02/10-essenti ... d-economy/
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
KGP
Honorary Member

Δημοσίευση από KGP » 27 Φεβ 2009 22:36

na rotiso...posoi apo esas perasate krisi os epichirimaties sto parelthon? kai ti eidous krisi? -apo endiaferon rotao-
*Στην Ελλάδα δεν χρειάζεται να σκέφτεσαι...χάνεις πολύτιμο χρόνο!
*"The power of accurate observation is frequently called cynicism by those who don't have it." -George Bernard Shaw (1856-1950)
*The purpose of argument should not be victory, but progress.

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 28 Φεβ 2009 21:43

Εγώ πέρασα κρίση όταν ένας πελάτης ζήτησε να πέφτουν προσφορές με αλεξίπτωτα σε ένα e-shop.
Σύγκριση τιμών Supermarket: http://www.shopnsave.gr
Νέα Ιταλικα επιπλα κουζινας
Για φιλοσόφους: http://filosofia.gr και http://liantinis.org

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 03 Μαρ 2009 12:27

KGP έγραψε:na rotiso...posoi apo esas perasate krisi os epichirimaties sto parelthon? kai ti eidous krisi? -apo endiaferon rotao-
OFF Topic Θα ήταν καλό άραγε να προστεθεί στο "ως επιχειρηματίες" και το "ως υπάλληλοι"; Πώς το βλέπετε!; / OFF Topic
Επίσης, στο γενικότερο θέμα θα ήθελα να προσθέσω τα εξής:
Μαθαίνουμε όλοι ότι Αυτοκινητοβιομηχανίες Κολοσσοί απολύουν χιλιάδες κόσμο γιατί "ΔΕΝ πουλάνε & ΔΕΝ 'βγαίνουν'!!" Προσπαθούν να 'φτηνήνουν' τα ήδη υπάρχοντα μοντέλα τους, αλλά ούτε αυτό τους βγαίνει.
Άκουσα ακόμα σε κάποιο κανάλι ότι μένουν εκατοντάδες απούλητα αυτοκίνητα μεγάλων κυβισμών, μέχρι και λιμουζίνες. Οπότε αναγκάζονται να τα πουλάνε οι διάφοροι ακόμα και στο 20% της (αρχικής) τιμής τους... Αλλά και πάλι ΔΕΝ πουλάνε!
Είμαι ΠΟΛΥ ΠΕΡΙΕΡΓΟΣ ποιά φωτεινά μυαλά νομίσανε πως θα γεμίσουν τον τόπο λιμουζίνες :question: :question: :think: :think: :think: :think:
Υποτίθεται οτι ΕΙΔΙΚΑ οι αρμόδιοι της FORD θα έπρεπε να ξέρουν κάπως ΛΙΓΟ από την ιστορία της εταιρείας τους και πώς η FORD έγινε αυτό που είναι!!! ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ αυτό!!! Όπως οι αρμόδιοι της VOLKSWAGEN θα έπρεπε να γνωρίζουν, ότι ΙΣΩΣ το ΜΥΣΤΙΚΟ για την έξοδο από την κρίση (όσον αφορά αυτούς) είναι στο ίδιο το όνομα της Εταιρείας τους. Επειδή η Ιδέα ανήκε στο επιτελείο του Hitler δεν σημαίνει ότι είναι Κακή... Κάθε άλλο θα έλεγα!
Υπ'όψιν, το 'Model τάδε' του Ford με το 'Volkswagen' του Hitler ήταν ΑΚΡΙΒΩΣ η ίδια ΙΔΕΑ!!! Ένα Αξιόπιστο αυτοκίνητο, που θα μπορεί να το αποκτήσει ΑΝΕΤΑ ο πιο χαμηλόμισθος!
Επειδή -κατά καιρούς- έχω δει φίλους FSίτες να γράφουν ότι έχουν μικρότερα~μεγαλύτερα μαγαζιά συναρμολόγησης PC....
:arrow: Για φανταστείτε(-σχεδιάστε) λοιπόν ένα PCδάκι 'Volkswagen'!! Πώς θα το βλέπατε ως ιδέα;
Θέλει ψάξιμο, για τα ταιριάσματα, τις αποδόσεις, κλπ. Θα βοηθούσαν βεβαίως ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ τα κατά καιρούς θέματα, ή posts σε θέματα του FreeStuff. Ωστόσο η ΤΕΛΙΚΗ προσπάθεια είναι μοναχική για τον καθένα μας!! Κι εξηγούμαι:
Αν π.χ. εγώ συναρμολογήσω το -κατ'εμένα- καλύτερο VW-PC με τελική τιμή 100€, και καταφέρεις εσύ, με τα ίδια -ΑΚΡΙΒΩΣ- χαρακτηριστικά να το μοντάρεις με τελική τιμή 50€, ΣΑΦΩΣ ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΣΑΙ!! Πώς προέκυψε τέτοια διαφορά; ...Κάποια πατέντα σου στο τροφοδοτικό (λέμε τώρα)!
:arrow: Μην πιστέψει κανείς, ΜΑ ΚΑΝΕΙΣ μας, ότι οι εμπνεύσεις, οι ιδέες και τα προϊόντα έφτασαν στα άκρα, ή ότι τερμάτισαν!!!! Εκεί που -σχεδόν- όλοι πιστεύουν κάτι τέτοιο, είναι που εμφανίζονται τα ΤΡΕΛΛΑ-επαναστατικά προϊόντα (βλέπε ξυριστική μηχανή, και καλσόν BIC) κι έρχεται η κατεστημένη αγορά τα πάνω-κάτω!
Κι αυτά (τα προϊόντα της BIC) δεν ήταν έρευνες ετών όπως ήταν το CD από τις SONY-PHILIPS! Αυτά ήταν καθαρόαιμες σχεδόν-στιγμιαίες εμπνεύσεις από κάποιους που ΕΨΑΞΑΝ ΠΟΛΥ στο 'Τι λείπει;' 'Τι θα μπορούσε να υπάρχει;' 'Πώς θα μπορούσε να ήταν και πώς θα έπρεπε να ήταν αυτό;'
Δεν χρειάζεται να γεμίζω άλλο τον δίσκο του Server με παραδείγματα από την (αρκετά κοντινή) Ιστορία. Το δίδαγμα (που εγώ τουλάχιστον βλέπω) είναι:
:arrow: Ψηλά τα μανίκια, κι αφήστε ο,τιδήποτε θετικό και δημιουργικό από μέσα σας να εκφραστεί. Αν από τις 200 ιδέες σας οι 190 είναι -επιεικώς- για πέταμα, οι υπόλοιπες 5 μπορεί να λύσουν το δικό σας πρόβλημα, οι άλλες 3 να λύσουν το πρόβλημα των παιδιών σας...Κι οι τελευταίες 2 να λύσουν το πρόβλημα των εγγονών σας! :hammer:
PC-Ponemenos
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
alexandr0s
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από alexandr0s » 03 Μαρ 2009 17:48

KGP έγραψε:na rotiso...posoi apo esas perasate krisi os epichirimaties sto parelthon? kai ti eidous krisi? -apo endiaferon rotao-
Εγώ είχα περάσει κρίση όταν είχα πάει πριν 8 μήνες να φτιάξω έναν espresso 12 η ώρα το βράδυ και διαπίστωσα ότι είχε τελειώσει.

Άβαταρ μέλους
geoki

Δημοσίευση από geoki » 06 Μαρ 2009 15:17

Εγώ πέρασα μια πολύ σοβαρή ψυχοσωματική κρίση όταν πήγα να εξοφληθώ για ένα site σε επιχείρηση δεξιώσεων που είχα κάνει και ο ιδιοκτήτης μου είπε πως θα εξοφληθώ όταν δει το site πρώτο στη Google.
Αμέσως μετα το φιλοσόφισα διαφορετικά και με πληρη ηρεμία του απαντώ
- Αγαπητέ κύριε απ' ότι καταλαβαίνω δεν θέλετε να με με πληρώσετε για τη δουλιά που σας έκανα. Δε θα μαλώσω μαζί σας απλός θα κατεβάσω την σελίδα και θα την πουλήσω στον ****** (ανταγωνίστρια επιχειρηση) με τον οποίο ήδη έχω μιλήσει.
Φισικά ο σπάγγος πελάτης άλλαξε αμέσως διάθεση κι όχι μόνο με πλήρωσε αλλα μου είπε και 10 μπράβο και πόσο πολύ του άρεσε το αποτέλεσμα.

Άβαταρ μέλους
Sheena
Honorary Member

Δημοσίευση από Sheena » 06 Μαρ 2009 16:22

geoki έγραψε:Εγώ πέρασα μια πολύ σοβαρή ψυχοσωματική κρίση όταν πήγα να εξοφληθώ για ένα site σε επιχείρηση δεξιώσεων που είχα κάνει και ο ιδιοκτήτης μου είπε πως θα εξοφληθώ όταν δει το site πρώτο στη Google.
Αμέσως μετα το φιλοσόφισα διαφορετικά και με πληρη ηρεμία του απαντώ
- Αγαπητέ κύριε απ' ότι καταλαβαίνω δεν θέλετε να με με πληρώσετε για τη δουλιά που σας έκανα. Δε θα μαλώσω μαζί σας απλός θα κατεβάσω την σελίδα και θα την πουλήσω στον ****** (ανταγωνίστρια επιχειρηση) με τον οποίο ήδη έχω μιλήσει.
Φισικά ο σπάγγος πελάτης άλλαξε αμέσως διάθεση κι όχι μόνο με πλήρωσε αλλα μου είπε και 10 μπράβο και πόσο πολύ του άρεσε το αποτέλεσμα.
Αφού έπιασε, πάλι καλά..... :wink:
Εικόνα

id12856 Οι άγγελοι πάνε κοντά με τους αγγέλους...

Άβαταρ μέλους
papanastassioumarios

Δημοσίευση από papanastassioumarios » 02 Μάιος 2009 03:15

http://www.kesdee.com/informationbrochu ... zAodsA0e8w

nomizw pws edw tha vreite lyseis gia plithos problhmatwn sthn epixeirisi...
krasarismenos.gr

Άβαταρ μέλους
Basilakis
PHP Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Basilakis » 02 Μάιος 2009 21:40

Ήθελα να κάνω ξεχωριστό topic αλλα νομίζω εδω μέσα θα ταίριαζε καλά :)

Οικονομική κρίση, Get over with it.

Προσοχή: Το άρθρο μου αναφέρεται ποίο πολύ σε Web Designers / Developers. Νομίζω σαφώς πως και οι λοιποί μπορείτε να ο διαβάσετε και να ακολουθήσετε παρόμοια βήματα.
Τελευταία αυτός ο όρος παίζει πολύ. Ακούω πολλούς να αγανακτούν γιατί δεν έχουν δουλεία, γιατί οι δουλείες είναι πεσμένες, γιατί τα πράγματα δεν παν καλά. Μήπως όμως, δεν πάμε εμείς καλά;
Πριν περάσω στο θέμα του κλάδου μας, θα πω κάτι γενικό. Δεν μπορούν όλοι να γίνουν Γιατροί, Δικηγόροι. Νομίζω η εποχές αυτές πρέπει να περάσουν. Και σε αυτό οφείλονται οι πιέσεις πολλών γονέων που, εάν δεν είναι πανεπιστήμιο, δεν είναι τίποτα. Ξεπεράστετο. Πλέον οι εποχές αυτές πρέπει να περάσουν. Τα πτυχία, δυστυχώς, δεν πληρώνονται όσο θα έπρεπε. Βοηθήστε τα παιδιά σας να βρουν αυτό που θέλουν να κάνουν στη ζωή τους και συμβουλεύστε έτσι ώστε η επιλογή τους να μην βασίζεται μόνο στα όνειρα τους αλλά να μπορεί να καλύψει και το μέλλον τους έτσι ώστε αυτά που θα βγάζουν να τους είναι αρκετά.
Όσο αναφορά τους Web Designers & Developers θα σας δώσω μερικές συμβουλές που τουλάχιστον ακολουθώ και εγώ.
1) Μην διώχνεται δουλείες. Εάν σας έρθει ένα site Για το οποίο μπορείτε θα πάρετε λίγα χρήματα γιατί είναι δουλεία λιγότερο από ένα μήνα, γιατί είναι μικρή σελίδα, γιατί ο πελάτης δεν θέλει πολλά να δώσει, μην το διώχνεται. Ακόμη και 300e δεν είναι λίγα. Εάν κάνετε τη δουλεία σας σωστά και δώσετε βάση στην σελίδα, όπως θα κάνατε και σε κάποια μεγαλύτερη δουλεία, τότε ίσως ο πελάτης σας να μιλήσει καλά για εσάς και να σας φέρει και άλλες πελάτες.
2) Πληρωθείτε προκαταβολικά τα μισά. Κάντε τέτοια συμφωνία έτσι ώστε τα μισά τουλάχιστον να τα πάρετε πριν ξεκινήσετε. Με αυτό τον τρόπο θα καλύψετε ίσως κάποια έξοδα όπως, domain, hosting του πελάτη σας αλλά δεν θα έχετε και προβλήματα μετά στη πληρωμή και στο να τους «κυνηγάτε».
3) Βρείτε οικονομικές λύσεις για εσάς. Συνεργαστείτε με κάποια εταιρία hosting για παράδειγμα έτσι ώστε, είτε να σας δίνει με κάποια έκπτωση τα πακέτα (έτσι θα κάνετε καλύτερες προσφορές στους πελάτες σας) είτε αγοράστε ένα VPS εάν αυτό είναι ποίο κερδοφόρο για εσάς. Αν πάλι σχεδιάζεται front ends, μπορείτε να βρείτε και κάποιο τυπογραφείο που θα μπορείτε να συνεργάζεστε για εκτύπωση καρτών, φυλλαδίων κτλ.
4) Δώστε βάση στο Support. Όταν σας θέλουν και για όσο σας θέλουν πρέπει να είστε εκεί. Μην κάνετε τους πελάτες σας να αγανακτήσουν και να σας ψάχνουν. Δεν θέλει και πολύ για να σας τους αρπάξει κάποιος μέσα από τα χέρια.
5) Μην απορρίπτεται προτάσεις. Εάν για παράδειγμα σχεδιάζεται front ends και είστε πολύ καλός με το photoshop, συζητήστε για να τους κάνετε και τις κάρτες και τις αφίσες και ότι άλλο χρειάζονται. Εάν φύγουν από εσάς μπορεί κάποιος άλλος να ακολουθήσει αυτή τη μέθοδο και να χάσετε ακόμη και τα βασικά. ΠΡΟΣΟΧΗ παρόλα αυτά. Η μέθοδος «είμαι φτηνός και τα κάνω όλα» δεν είναι σωστή σε καμία περίπτωση. Με αυτό κάνετε κακό στην «πιάτσα» αλλά και στον εαυτό σας σαν επαγγελματία εάν αυτό που προσφέρεται δεν είναι καλό.
6) Βοηθήστε φίλους φίλων. Εάν σας πάρουν τηλέφωνο και σας πουν «Πώς να κάνω MSN», «Μπορείς να περάσεις να κάνεις ένα Format» ή οτιδήποτε σχετικό μην πείτε όχι, δεν έχω χρόνο. Ξεκλέψτε μία ώρα να πάτε να βοηθήσετε. Με αυτό τον τρόπο κάνετε γνωριμίες αλλά σας εκτιμούν και σαν επαγγελματία.
7) Βγείτε στο δρόμο. Πλησιάστε εταιρίες καταστήματα και συζητήστε μαζί τους για την δικτυακή τους παρουσία. Πολλοί είναι αυτοί που ίσως δεν ξέρουν ή που θα θελαν να μάθουν περισσότερα αλλά δεν ξέρουν που να απευθυνθούν.
8) Πείτε την γνώμη σας σεβόμενοι τον συνομιλητή σας. Εάν σας προτείνει κάτι μην του πείτε «Δουλεία μου είναι, ξέρω καλύτερα», «Μην σας απασχολεί αυτό, θα το κάνω εγώ δεν χρειάζεται να ξέρεται πως» και άλλα τέτοια που θίγουν σαν προσωπικότητα τους συνομιλητές σας. Μπορεί να ξέρεται καλύτερα, να το έχετε σπουδάσει, παρόλα αυτά, θέλουν να ξέρουν τα πάντα για το πώς θα γίνει η σελίδα τους.
9) StartUps! Έχετε κάποια ιδέα; Υλοποιήστε την και δεν ξέρεται ποτέ που θα βγει!
10) Κάντε το Blog σας και γράφετε για τις δουλείες σας, για πράγματα που έχετε κάνει για scripts Που έχετε φτιάξει ( δεν έχετε ακόμη φτιάξει ττπ; Και πως θα σας εμπιστευτεί κάποιος; )
11) Κάντε γνωριμίες από το χώρο. Διαβάστε Blogs άλλων επαγκελματιών, βρείτε τους στα Social Media (βλέπε Twitter και facebook)
Αυτά από εμένα από προσωπική εμπειρία 

Απάντηση

Επιστροφή στο “Η Επιχείρηση”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης