Ελευθεροτυπία beta

Σε αυτήν την περιοχή βάζουμε επαγγελματικές σελίδες που θέλουμε απόψεις, αλλά δεν θέλουμε να τις βλέπουν τα μη μέλη και οι μηχανές αναζήτησης.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Άβαταρ μέλους
cherouvim
Script Master
Επικοινωνία:

Ελευθεροτυπία beta

Δημοσίευση από cherouvim » 20 Ιαν 2009 08:33

Hermeia έγραψε:Μου βγάζει μήνυμα ασφάλειας ότι πάει να τρέξει το wttask.exe στο άνοιγμα κάθε σελίδας..
Δώσε μου περισσότερες πληροφορίες. Νομίζω έχει να κάνει με τον υπολογιστή σου.
Hermeia έγραψε:υγ. ο Αθλητισμός πριν απο την Ελλάδα ΚΑΙ την Οικονομία στην "εντυπη έκδοση" ισχύει όντως ?
Για τις στήλες και κατηγορίες είναι όπως τις φτιάχνουν οι δημοσιογράφοι. Δώσε μου το URL και δείξε μου πιο σημείο σε μπερδεύει.

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Ελευθεροτυπία beta

Δημοσίευση από cdhyper » 20 Ιαν 2009 10:48

Eπ τι είναι αυτό; Κολλάτε ιούς τους χρήστες ε; Ο Τεγόπουλος το λαμόγιο; :)
Σύγκριση τιμών Supermarket: http://www.shopnsave.gr
Νέα Ιταλικα επιπλα κουζινας
Για φιλοσόφους: http://filosofia.gr και http://liantinis.org

Άβαταρ μέλους
Sheena
Honorary Member

Ελευθεροτυπία beta

Δημοσίευση από Sheena » 20 Ιαν 2009 16:39

Τώρα το είδα. Εντυπωσιάστηκα. Απλό και εύχρηστο. Το ότι δεν έχει πάρα πολύ χρώμα το κάνει πιο ευανάγνωστο... Αυτές είναι οι πρώτες μου εντυπώσεις, χωρίς πολύ ψάξιμο. Συγχαρητήρια! :)
Εικόνα

id12856 Οι άγγελοι πάνε κοντά με τους αγγέλους...

Άβαταρ μέλους
fotisevangelou
Επικοινωνία:

Ελευθεροτυπία beta

Δημοσίευση από fotisevangelou » 20 Ιαν 2009 17:13

Cherouvim και Eworx εύγε!

Ειλικρινά τρόμαζα στην ιδέα "αφού η Ε δεν έχει βγάλει ακόμα νέο σάιτ, μάλλον δεν πολυνοιάζονται και όταν θα βγάλουν θα είναι καμμιά λαλακία", αλλά ευτυχώς καμμία σχέση.

Μπράβο στην ομάδα σας για ένα όμορφο και λειτουργικό σάιτ με φοβερό article navigation στη μεσαία στήλη της τελικής σελίδας άρθρου.

Μικροπαρατηρήσεις:
- το article teaser στην πρώτη σελίδα είναι ωραίο, αλλά μάλλον κουράζει το εφφέ του loader και το ότι "πηδάει" το block για να χωρέσει το content. Fixed height ίσως φαίνονταν καλύτερα, μαζί με ένα διαφορετικό bg χρώμα για το selected item. Επίσης ένα "outline:0;" δεν θα έβλαπτε τα λινκς ώστε να μην αφήνουν αυτό το dotted περίγραμμα.
- σχετικά με τα tags: ίσως από πλευράς SEO να ήταν καλύτερα οι λέξεις να είναι στα ελληνικά. Για τεχνικούς λόγους καταλαβαίνω ότι ίσως να μην ήταν εφικτό, απλά το τονίζω.
- Πρώτη σελίδα/τελευταίο μπλοκ (ροή ειδήσεων): καταρχήν το λεγόμενο newsticker έπρεπε να είναι ψηλά για ευνόητους λόγους. Επίσης το γραφικό του header με την κόκκινη μύτη να προεξέχει προς τα κάτω, ίσως δίνει κακώς την αίσθηση ότι είναι επιλεγμένη η ενότητα "Ελλάδα". Όταν δε κάνεις hover σε μια από τις άλλες ενότητες, δεν υπάρχει κάποια ένδειξη ότι έχεις αλλάξει (π.χ. δεν γίνεται bold το όνομα της ενότητας). Εδώ ίσως έπρεπε να πάιξει ο Loader που έχετε το article teaser.

Μπράβο και πάλι. Είναι ωραίο να βλέπεις φρέσκιες δουλειές και όχι τις ίδιες και ίδιες πεπατημένες.

;)

Άβαταρ μέλους
cherouvim
Script Master
Επικοινωνία:

Ελευθεροτυπία beta

Δημοσίευση από cherouvim » 21 Ιαν 2009 09:18

Ευχαριστώ για τα σχόλια.

Πολύ καλό το outline:0, δε το ήξερα.

Για τα tags θέλω να φαίνονται στο URL ολογράφως, αλλά τα Ελληνικά στο URL είναι out of the question. Οπότε το κάθε tag έχει μία unicode normalized μορφή, πχ "πολιτική"->"politikh". Βέβαια το πόσοι θα ψάξουν στο Google για "politikh" είναι άλλο θέμα, αλλά γενικά προτιμώ να βγάζω στο URL c=politikh παρά c=5

Τα "newstickers" θα ξαναφτιαχτούν καλύτερα. Μιας και έχουν πολλά προβλήματα.

Panagioths

Ελευθεροτυπία beta

Δημοσίευση από Panagioths » 21 Ιαν 2009 12:27

Άμα σκεφτείς οτι η λέξη politikh έχει 22.700.000 αποτελέσματα στο google δεν είναι καθόλου άσχημα :):)

Άβαταρ μέλους
fotisevangelou
Επικοινωνία:

Ελευθεροτυπία beta

Δημοσίευση από fotisevangelou » 21 Ιαν 2009 14:55

Όντως το google καταλαβαίνει τις ελληνικές λέξεις και θα επιστρέψει σωστά αποτελέσματα αν ψάξεις για politiki, politikh ή πολιτική.

Όσον αφορά τα urls των tags, έχεις δίκιο, αν και μέχρι στιγμής ο Firefox 3 (όχι ο 2 και πίσω) και οι Webkit based browsers διαβάζουν σωστά τα ελληνικά πάνω σε urls. Όχι ο γκαντέμης ο ΙΕ όμως πιθανότατα...

;)

Άβαταρ μέλους
cherouvim
Script Master
Επικοινωνία:

Ελευθεροτυπία beta

Δημοσίευση από cherouvim » 21 Ιαν 2009 15:49

Είναι τόσα τα υποσυστήματα που αποθηκεύουν ή αναμεταδίδουν URLs (aggregators, crawlers, spiders, email & messenger clients...) οπότε δε το διακινδυνεύω να βάλω Ελληνικά μέσα.

Παρεμπιπτόντως το SEO του νέου site έχει αναλάβει η mindworks.gr με τους οποίους συναντηθίκαμε σήμερα και αξίζει να σημειωθεί οτι κάνουν πολύ καλή δουλειά και το κατέχουν το θέμα.

Άβαταρ μέλους
cherouvim
Script Master
Επικοινωνία:

Ελευθεροτυπία beta

Δημοσίευση από cherouvim » 27 Ιαν 2009 19:56

Ο πελάτης έστησε blog ειδικά για το new.enet.gr development!

Εντυπωσιάζομαι :)

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Ελευθεροτυπία beta

Δημοσίευση από fiskilis » 29 Ιαν 2009 19:11

σχολιο απο το mediablog.gr

© Παρότι αισθητικά είναι όμορφο το νέο site της ΕΛΕΥΘΕΡΟΤΥΠΙΑΣ χρειάζεται περισσότερη αξιοποίηση των νεών μέσων (βίντεο, φωτογραφίες, pdf, blogs και e-mails συντακτών) και ανάδειξη των στηλών που δεν είναι εύκολα προσβάσιμες.

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Ελευθεροτυπία beta

Δημοσίευση από cdhyper » 29 Ιαν 2009 19:48

Ναι θέλουνε όλες τις γκατζετιές.
Σύγκριση τιμών Supermarket: http://www.shopnsave.gr
Νέα Ιταλικα επιπλα κουζινας
Για φιλοσόφους: http://filosofia.gr και http://liantinis.org

Άβαταρ μέλους
tsiger
Honorary Member
Επικοινωνία:

Ελευθεροτυπία beta

Δημοσίευση από tsiger » 30 Ιαν 2009 11:50

Πολυ ωραία δουλειά, συγχαρητήρια παιδιά.

Οι μοναδικές παρατηρήσεις που έχω έχουν να κάνουν με το δεξί box "όλες οι ειδήσεις" που όπως βλέπω στη κεντρική σελίδα υπάρχει αρκετός χώρος ώστε να μην υπάρχει scroll σε αυτό το box κάτι που προσωπικά με ενοχλεί αρκετά. Φυσικά δε γνωρίζω αν ο κενός χώρος έχει δεσμευτεί για διαφημίσεις ή κάτι αλλά πιστεύω πως θα ήταν καλύτερα χωρίς scroll.

H δευτερη παρατηρηση μου ειναι τα εικονιδια (delicious, delicious, print κλπ) που θα τα προτιμουσα κατω απο το αρθρο εκει που αυτη τη στιγμή βρισκεται μονο του το κουμπακι print (το οτι υπαρχει και πανω με βαζει σε ιδεες, μηπως κανει κατι αλλο απο το κατω κουμπι;). Θα τα προτιμουσα κατω γιατι η φυσιολογικη ροη ειναι διαβαζω - μοιραζω οποτε γλιτωνω ενα scroll προς τα πανω.

Επίσης στη κεντρική σελίδα στην ενότητα επικαιρότητα οι κόκκινοι τίτλοι των ενοτητων (Ελλαδα, Πολιτικη) νομίζω πως θα έπρεπε να έχουν μεγαλυτερη προτεραιότητα απο τους τίτλους των αρθρων που παρολα αυτα δείχνουν μεγαλύτεροι.

Visual minors που δεν ειμαι σιγουρος πως θα κανουν τη διαφορα αλλα ειπα να τα πω. Other than that, congrats.

Άβαταρ μέλους
cherouvim
Script Master
Επικοινωνία:

Ελευθεροτυπία beta

Δημοσίευση από cherouvim » 31 Ιαν 2009 09:37

Thanx tsiger.

Κάνουμε 2 releases τη βδομάδα οπότε τα πάντα αλλάζουν και (ελπίζουμε) βελτιώνονται.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Γνώμες για Επαγγελματικές Σελίδες... (prive)”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης